Buitenland. Het nieuwe zittingjaar van de Staten- Generaal werd Dinsdag door de Koningin-Regen tes geopend. In de bij die gelegenheid door H. M. uitge sproken Troonrede werden, na de gewone mededeelingen omtrent de verhouding tot bui- tenlandsche mogendheden, de werkzaamheid van zee en landmacht, de toestand van den veestapel en van den oogst en de algemeene gezondheidstoestand, de volgende parlementaire werkzaamheden voor dit zittingjaar toegezegd „Regeling van het kiesrecht voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal en voor de provinci ale Staten. Voorstellen tot invoering eener beroeps- en bedrijfsbelasting en tot verbeterde heffing der grondbelasting. Organisatie der landmacht en versterking van het materieel der zeemacht. Wetsvoordrachten, zoowel tot verdere uit voering van de bepalingen der Grondwet, als tot verbetering van de wetgeving; van de weerbaarheid des lands en van maatschappelijke toestanden; maatregelen betreffende het leger, de financiën, de koffie cultuur, het inlandsch onderwijs en het mijnwezen voor Ned. Indie, en andere voorstellen in het belang der Koloniën. De gemeenteraad van Hoorn heeft besloten het standbeeld voor Jan Pieterszoon Coen te doen plaatsen op de Roode Steen aldaar. De onthulling is bepaald op 29 Mei 1893, den datum, waarop door Coen de slag bij Jacatra werd gewonneD. Het hoofd der school te Zevenhuizen (bij de Leek) staat geheel alleen voor de 8 klas sen, in 4 lokalen gezeten. Het hulppersoneel vertrekt naar elders en nieuwe hulp komt tegen het oude salaris niet opdagen. In het laatste kwartaal vroegen 7 onderwijzers en onderwijzeressen in die gemeente ontslag, wegens benoeming elders. De minister van oorlog brengt ter kennis van belanghebbenden, dat het voornemen be staat de cadettenschool, welke, ingevolge het Koninklijk besluit van 18 Juli 1891 (Staats blad no. 149) te Alkmaar wordt gevestigd, in Sept. 1893 te openen. In verband daarmede ligt het in de bedoeling, in de maanden Juli en Augustus 1893 een examen te doen plaats hebben voor jongelieden die als cadet tot genoemde inrichting wenschen te worden toegelaten Zaterdag 1). heeft de heer Rij man te Rotterdam te paard gereden tegen een wielrijder, den heer Montauban van Swijndrecht, over een afstand van pl. m. 22 KM. en wel van de Heul brug te Rotterdam tot aan de viaduct d6r Holl. Spoor te 's Gravenhage. De wielrijder gaf Va uur voor. Om halfdrie vertrokken, kwam de paardrijder te 3 uur 44 minuten aan, terwijl de wieier om 3 uur vertrok en reeds om 3 uur 56 minuten aankwam. Het paard heeft dus 1 uur 16 minuten noodig gehad, de wielrijder 54 mi nuten. De heer Meinsma te Paesens (Fr.) had voor eenigen tijd een paard gekocht, afkomstig van het eiland Schiermonnikoog. Toen men dit dier dezer dagen buitendijks liet grazen, ging het dadelijk de zee in en zette, al zwem mende, koers naar Schiermonnikoog. Ander half uur zee in, het was vloed, zag een visscher het dier, en bracht het behouden naar den vasten wal. De „Arnh. Ct" schrijft: Zeer vele vereenigingen vcor algemeen stem recht hebben hare deelneming aan de samen komst in den Haag op Zondag jl. onthouden. Zij voerden daarvoor verschillende redenen aan. Die te Dordrecht verklaarde aan de betooging geen deel te willen nemen, omdat de sociaal-democraten daarvan de regeling had den op zich genomen en zij dus een sociaal democratisch karakter zou hebben. Maar de Dordsche vereeniging nam ook in hare overweging op „Meenende dat het gansche kiesrecht geen druppel arbeidersbloed in de bestaande maat schappij waard is." Dit is een verstandig woord van de Dordsche vereeniging: er zijn heelwat dingen, waaraan een arbeider meer heeft dan aan kiesrecht. Een boer in de gemeente Nijeveen had een mooien pikzwarten kater, die, toen hy nog wat jonger was, zich mocht verheugen in de gunst van alle huisgenooten. Allengkens was die genegenheid getaand, en (men ziet het meer met oude ge- diendon) op zekeren dag werd er besloten hem aan kant te doen. Misschien had de poes zelf ook wel wat schuld dat men hem niet meer zoo graag mocht lijden als vroeger, daar hij van zijn baantje als verdel ger van ongedierte in de laatste tijden zeer wei nig werk meer maakte, maar des te meer door zfln Ulrfike amoürettes in de buurt zijn kostbaas tot last was geworden. Kort en goed op zekeren marktdag te Steenwijk werd de kater in de wagenkist geplaatst en bij aankomst aldaar de straat opgejaagd verzuipen was zoo griezelig. Tien dagen later kwam de kater bjj zijn ouden baas terug, hij keek de schuurdeur in en gaf door een langgerekt miaauw te kennen dat hij weer terug was gekomen. „Het verwondert mij neg zoo hiel veule niet, zei de boer, onze kater hef altied goed zien wetien ehad, hy zal we zoo gochem ewest hebben en loopen de haandwiezers niet zonder kieken verbie." Als eene bijzonderheid en nooit gehoorde teelt kan gemeld worden, dat bij den landbou wer en bloemkoolinmaker P. Van der Perk, te Katwijk aan den Rijn, van de 14 roeden land, welke hij met aardappelen, zoogenaamde „Juweelen", heeft gepoot, ruim 16 hectoliter groote aardappelen heeft gerooid, geteeld op mageren grondwel een teeken van overvloed. Zondag hoopt de oudste inwoner van Aalsmeer, de heer G. B. De Jong, zijn 1 Olsten verjaardag te vieren. Hoewel de oude steeds gezond is, gaan zijne krachten toch langzaam achteruitden meesten tijd brengt hij te bed door. Zijne verstande lijke vermogens blijven echter uitstekend. Aan den burgemeester van Amsterdam is door houders van meel- en broodfabrieken het volgende adres gericht: „De ondergeteekenden, vernomen hebbende dat er met het stoomschip „Amsterdam" van Hamburg diverse partijen meel aangevoerd zijn; dat van deze partijen op aanvraag consent van lossing gegeven is, protesteeren ten stelligste tegen de lossing en aflading in consumtie dezer partijen, aangezien geen artikel zoo aantrekkelijk is voor besmetting als juist meel in balen ver pakt; zij waarschuwen dus tegen het groote gevaar van besmetting, dat eene dergelijke handeling ten gevolge kan hebben. De trein, welke Dinsdag te 7,23 uit Amsterdam vertrekt, stuite vlak onder Utrecht op een goe deren! rein, geladen met ijzererts. Dank zij de tegenwoordigheid van geest van den machinist, werd slechts een lichte schok gevoeld en kwamen de passagiers er met den schrik af. Na daar ongeveer een half uur gestaan te hebben kwam de sneltrein van Amsterdam, omdat de seinen op veilig stonden, met volle vaart aanzet ten. Andermaal was het aan het beleid van den machinist te danken, dat geene menschenlevens te betreuren zijn; want op slechts ééne wagen- lengte voor den stilstaanden personentrein werd de sneltrein gestopt. Hierdoor ontstond eene algemeene paniek. Vele reizigers sprongen uit de wagens om over de spoorbaan een goed heenkomen te zoeken. De trein van Rotterdam, welke te 8.27 te Utrecht moet aankomen, had ongeveer op dezelide hoogte ook eene botsing, waardoor eenige wagens ontspoorden en een conducteur het hoofd ver wondde. Reizigers, uit Duitschland komende, stap pen, teneinde de ontsmettingsmaatregelen te Zevenaar te ontgaan, volgens een schrijven in de „Zutph. Ct", te Empel en Emmerik uit, om zich per rijtuig naar Gendringen te begeven, van waar zij per tram ongehinderd ons land kunnen binnengaan. Aangezien het vermoeden voor de hand ligt, dat reizigers, die aldus handelen, voor het meerendeel uit besmette streken afkomstig zijn, mag op deze ontduiking de aandacht der regeering zeker wel gevestigd wordeü. Het Titjds. van Gen. deelt mede, naar aan leiding van proeven in het Centralblatt fur Bac teriologie gepubliceerd, dat de ontwikkeling van typhus- en cholerabacillen door de inwerking van w(jn zoo niet geheel opgeheven toch belangrijk verminderd wordt. Zoowel de verdunde wijn als de zuivere behoudt die eigenschap, en het verdun nen van het drinkwater met gelijke hoeveelheid wijn mag, volgens de uitkomsten dier proeven, als rationeel gedurende het heerschen eener tyhus- en cholera epidemie aanbevolen worden. Tot nog toe zijn te Hamburg door de ziekte 14.894 personen aangetast, van wie 6506 stierven. De toestand blijft in de laatste dagen dezelfde langzaam afnemend. Prof. Koch heeft verklaard, van oordeel te zijn, dat het aantal ziektegevallen te Hamburg weinig kans heeft spoedig te verminderen; wel gelooft hy, dat de sterfte zal afnemen. Te Antwerpen bljjft men maar loochenen dat de cholera er heerscht, en in de daar verschij nende bladen vindt men er dan ook met geen woord melding van gemaaktToch leest men bv. in de Brusselsche „Réforme" omtrent den „gezondheidstoestand te Antwerpen" het volgende bericht „Het laatste officieel bulletin doet het totale cfifer van geconstateerde gevallen stijgen tot 160, waarvan 117 in het hospitaal Stuyvenberg en 43 in de stad. Genezingen 95, sterfgevallen 34, nog in behandeling zijnde zieken II. „Sedert zijn er omtreeks 20 nieuwe gevallen geconstateerd en 4 of 5 met doodeiyken afloop. De Engelsche dagblad correspondenten te Hamburg schilderen de volksellende als ontzet tend. De „Times"-correspondent zegt, dat do bijstand van gehoel het christelyk Europa dringend noodig is. Hy voegt er by, dat de stedelyke reiniging en ontsmetting slordig geschiedt, soms door onervaren zestienjarige knapen. De correspondent der „Standard" seint nog steeds aanzienlijk hoogere cholera-cyfers, dan de officiëele. To Munchon zijn in den laatsten tijd hoe langer hoe moer hondenslachterijen gekomen. Het schijnt, dat de smaak in hondenvleesch daar is ingevoerd door Italiaansche werklieden. Vermakelijke gevolgen heefc oen school examen in een Wurtonbergsch stadje gehad. De onderwyzer had de leerlingen brieven laten schrij ven aan werkelijk levende bloedverwanten, waarin natuurlek allerlei verdichte verhalen stonden, sterfgevallen, ongelukken, aanmaningen tot afbetaling van schuld enz. Oin te zien of de leerlingen een brief ook goed konden adresseeren, waren zy behoorlgk in couvert gestoken en van adres voorzien. Na afloop van het examen zag de gemeentebode die brieven in de kamer van den schoolopziener liggen en bracht ze naar de post. Vreemd zullen al die bloedverwanten heb ben opgezien, toen zy ongefrankeerde brieven ontvingen met zoo zonderlingen inhoud. Te Bordeaux is Dinsdagochtend een os, dien men ter slachtplaats leidde, op hol geslagen en, een huis binnenstormende, de trap opgeklautesd, ettelijke treden onder zyne hoeven verbrijzelende. Door het geschreeuw der buren geprikkeld, stiet hij een beschot om en stoof een keuken binnen, er alles stuk slaande. Een klein meisje dat in haar angst het venster wilde uitspringen, werd door een buurman, die een ladder tegen het huis had geplaatst, juist bijtyds gegrepen. Middelerwyi vermeesterde men den 03, die, naar beneden gesleept, de trap verder vernielde en eindelyk werd weggebracht. Men meldt uit Breuve (Fransche grens), dd. 18 SeptemberEene bloedige botsing heeft plaats gehad tusschen Belgische werklieden en Fransche douane-beambten te Houplines, naar aanleiding van de arrestatie van een werkman, die koffie wilde binnensmokkellen. Een menigte van meer dan 1000 personen, het meerendeel Belgische werklieden, trachtte den arrestant, terwijl hij overgebracht werd naar den gendarme- riepost, te bevryden. Er werden steenen naar de gendarmen geworpen en toen de menigte aan stalten maakte om de douane-beambten in 't water te werpen, zagen de gendarmen zich ge noodzaakt met hunne revolvers op demenschen te schieten. Eerst des avonds, toen eene verster king van gendarmen was aangerukt, gelukte het, den gevangene naar den post over te brengen. Inmiddels waren verscheidene personen gekwetst het ernstigst toegetakeld was een douane beambte, wiens schedel door een steenworp gespleten is. Daarmee niet tevreden, verbryzelde de woeste lingen nog de ruiten van de woning, waarin de ongelukkige ter verpleging was opgenomen. In de nabijheid van het stadje B. was een bataljon van het Berlijnsche garnizoen gekam peerd voor de manoeuvres. De Majoor zou bin nen kort jarig zfln en de muziekkapel wilde by die gelegenheid den Majoor een serenade brengen. Om het muziekstuk in te studeeren, begaven de mu zikanten zich naar een weiland, op eenigen afstand van het kamp gelegen, en juist wilde de kapel meester het sein geven om te beginnen, toen hy op eenigen afstand een knaapje zag, dat luid schreiend, vluchtte voor een stier die hem ver volgde. Ook de andere musicie kregen nu het beest in het gezicht en ontstelden zeer. Zy waren te ver verwyderd om hem door een aanval te verjagen. De afstand tusschen het knaapje en den gehoornden, tot stooten gereede kop, werd kleiner en kleiner. Nog eenige schreden en het kind zou aangevallen worden, toen de kapelmeester plotseling het sein gaf om met de serenade te beginnen. De eerste tonen deden zich hooren en de stier, door het ongewone geluid verschrikt, bleef plotseling staan. Nogmaals klonk het koper en de stier keerde zich schuw blikkend naar den kant van waar het geluid kwam en rende toen ais razend, de tegenovergestelde richting uit. Het knaapje was gered door de macht der muziek. De crinolines zyn weer op de komst en naar men beweert, zal de „vormverandering" onzer dame3 van „slanke wezentjes" tot „kogelronde, bolvormige lichamen" zonder eenigen overgang plaats hebben. De meeste leden der zwakke sekse protesteeren er even hard tegen als de heereD, want slechts met weinige uitzonderingen flatteert dat „gladde" haar veel meer. Een neger, in ons land toevende en voor'teerst een „gecrinoleerde" dame ziende, dacht dat zy eene omgekeerd open geslagen parapluie onder hare japon had aange bracht. Het is werkelijk te hopen, dat die zooveel ruimte behoevende mode, vooral lastig in de nauwe spoort wegcoupés, enz. vooreerst nog wat uitbiyven za'^

Texelsche Courant | 1892 | | pagina 2