N#. 521. Zondag 2 October. A#. 1892. Advertentieblad. Nieuws- en OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Advertcntlëu vóór 10 aur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 6 regels 30 Cts. - Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIÈN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, ParkstraatBurg op Texel. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor dhn Bubo SO Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amurtita en andere landen met verhooging der porto's. G E M E E N T E-B EG ROOTING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der ge meente TEXEL maken bekend, dat de Gemeente- begrooting voor het dienstjaar 1893, den Raad is aangeboden, geduiende 14 dagen, van den 30 September tot en met den 14 October a. s. ter Gemeente-Secretarie voor een ieder ter lezing ligt, en tegen betaling der kosten verkrijgbaar is gesteld. Texel, 30 September 1892. Burgemeester en Wethouders voornoemd, STRICK VAN LINSCHOTEN, Burgem. J. A. WESSTRA, Secr. TEXEL, 1 Oct. 1892. Door de Harmoniekapel alhier werd Donder dagavond de aangekondigde muziekuitvoering gegeven. Een groot aantal belangstellenden was opge komen om te genieten van 't geen zou worden aangeboden. Wij schromen niet om te zeggen dat, zoo niet allen, dan toch zeker wel het overgroote deel der bezoekers ten zeerste bevredigd waren over hetgeen ten gehoore werd gebracht. En waarlijk dat konden zij zijn; er werd goed, er werd aardig gespeeldde vorderingen welke door de leden zijn gemaakt, zijn werke lijk verrassend te noemen; ze getuigen van goede studie, ze getuigen ook van goed onder wijs. Dat het een onberispelijk concert was, 't zou te dwaas zijn dit te zeggen, maar van eene Vereeniging als welke hier optrad, die pas één levensjaar telt, en in dat ééne levensjaar nog bovendien voor de moeielijkheid werd geplaatst (na slechts een half jaar bestaan) een tweede directeur voor zich te moeten zien optreden, van zulk eene Vereeniging kan de meesteischende o. i. niet meer vorderen dan 't geen dezen avond werd aangeboden. 't Doet ons genoegen zulks te mogen zeggen, want 't is een bewijs dat een muziekcorps hier levensvatbaarheid en recht van bestaan heeft, althans wat de werkende krachten betreft. Of ten opzichte van de financieele krachten de levensvatbaarheid evenzoo voldoende zal zijn, zal nog moeten blijkengaarne wenschen wij ook in dit geval der Vereeniging niet minder succes. Wij willen er nogmaals aan herinneren dat te beginnen morgen, (Zondag 2 October! door de stoomboot Ada van Holland des Zondags de dienst 2.15 van Texel en 5 uur van Helder voorloopig niet wordt vervuld. Helder, 30 Sept. Een der botters van de Heldersche Visscherijvereeniging, H. D. 3, schipper M. Mastemaker, is aan de Zuid- Westkust van Texel, tegen den kant van 't nieuwe gat gestrand. De bemanning werd gered. Eene vlet van hier bewees belangrijke diensten. Meteenigs- zins gunstig weer hoopt men ook weer de schuit af te brengen. Voor de paardenfokkerij in Noordholland is van Rijkswege f 150 toegestaan voor de twee te Terschelling gestationeerde dekhengsten. Kenmerkend voor de toestanden is voor zeker het feit,datvolgensauthentieke bescheiden let minder dan 2200 veroordeelden in Neder- nd rondloopen, die bij gebrek aan plaats, niet in gevangenissen kunnen worden opgenomen. In de Dinsdag gehouden zitting van de reede Kamer der Staten-Generaal, bleek het debat over de algemeene strekking ,L ~m over het adres van antwoord dat het ontwerp leerplicht eerst komt na het kiesrecht-ontwerp dat de Regeering wenscht spoedig in behan deling te doen nemen. Over de prioriteit van behandeling zal zij eerst adviseeren als het kiesrecht en andere wetten in staat van wijzen zijn. De legerwet wacht op afdoening van de organisatie der landmacht. Door den heer Van Nunen werd geconstateerd dat het lands belang eischt, dat behalve het kiesrecht ook andere ontwerpen met deze Regeering worden afgedaan.' Bij paragraaf 3 stelde de heer Tijdens een amendement voor om de prioriteit van het kiesrecht uit te spreken. Dit werd echter verworpen met 72 tegen 14 stemmen. De paragraaf werd daarna onveranderd aange nomen, even als het geheele adres van antwoord, dat aan H. M. de Koningin-Regentes zal worden aangeboden. Hoe fel er in sommige streken van Friesland jacht wordt gemaakt op de lijsters, kan hieruit blijken, dat alleen in de gemeente Gaasterland in ééne week 500 vergunningen van lijsterstrikken zijn verleend. Een recept, als preservatief tegen de cholera opgegeven, werd door eenige dames aan een jong apotheker te Amsterdam gezonden ter gereed making. De dames bekwamen daarop het volgende antwoord: Lieve Dames, uw receptjen, Alhoewel my juist niet vreemd, En schoon 'k goed kan recepteeren, Weet ik niet te praepareeren 'k Hoop niet dat ge 't kwalijk neemt. Spiritussen en tincturen, Radix, Herbae, en zoo voorts Zijn voor allerhande kwalen In mijne apotheek te halen, Ook voor de allerfelste koorts. Doch voor al de compositen Op uw récipe gesteld, Zult ge (ik mag het niet verzwijgen) Nergens 't ware extractans krijgen, Want de quintessens is geld. Zoo 'k inplaats nu van apotheker Croesus, rijk in schatten waar, Zeker zou ik niet mankeeren, Maar voor allen die 't begeeren, Maakte ik aanstonds 't middel klaar. Echter dank ik lieve Dames, Uw vertrouwen in mijn kunst, Mag ik thans u niet gerij ven, Gunt me uw dienaar, en te blijven, Bij occasie in uw gunst. Ter nadere toelichting deelen wij mede, dat de dames het recept uit eene courant geknipt hadden, waarin het als een curiositeit van voor 60 jaar was opgenomen. Als wjj het lezen, kunnen wij ons best begrijpen, dat de apotheker er geen raad mee wist en blijft over bewondering van zijn talent als dichter. Het recept luidt: Neem een kop vol opgeruimdheid, Met een Dosis goeden moed, Daags twee lepels zelfbeweging Even gaauw gebruikt, is goed. Vyftig pillen vaste spyzen, Aangemengd met goeden wyn En tinctuur van vergenoegen Is de beste medicyn. Twintig druppels geest van vreugde Met een poeyer levenszout, En wat balsem van vertroosting Is een raad zoo goed als oüd. En vindt gy by dit receptjen Uw verlangen niet vervuld, Neem dan voor het allerlaatste Nog een pleister van geduld. Als iets zeer ongewoons wordt meege deeld dat het waterschap Groot-Mijdrecht in staat van kennelijk onvermogen is verklaard. Een zoetemelkskalf van meer dan 500 halve kilo! 't klinkt bijna ongeloofelijk, en toch wordt aan de „Ass. Ct" van geloofwaardige zijde verzekerd, dat zoo'n prachtstuk uit de vette-kalveren-wereld is verkocht door den heer R. Nijmeijer te smilde, door wien het dier uitsluitend met zoete melk is gemest, van welk edel vocht het dan ook, vooral in den laatsten tijd, eene respectabele hoeveelheid heeft genuttigd. De schrijver der Brieven uit de Hofstad in de Arnh. Ct. verhaalt van eene verpleegde in het Heiligengeest-hofje te 's-Hage, in wier huisje na naren dood een aardig kapitaaltje gevonden werd. Geërfd vermogen was het niet, want de kapitaliste was eene vondelinge uit Delft, die, naar de straat waar zij gevonden was, Doortje (meen ik) Voor straat heette. Men vond in haar boeltje een duizend gulden of negen aan klinkende munt, door de stakker met werken, waarschijnlijk ook met bedelen want dat wordt in de hofstad op eene kolossale schaal gedaan gedurende haar lange leven bijeengebracht. Drie duizend gulden aan gouden tientjes vond men onder anderen verstopt in eene Scheveningsche pop, die ze zelf aangekleed en onder eene stolp in haar kamertje geplaatst had. Maar het aardige van het geval was, dat zjj een soort van testament had nagelaten, waarbij een groot gedeelte van het geld was vermaakt aan hare mede-gealimenteerden en aan het hofje zelf, ten einde uit de rente daarvan aan de verpleegden nog verdere uitkeeringen en uit- deelingen te doen. De hier bedoelde Doortje Voorstraat was indertijd als kamenier in betrekking bjj de famillie van den predikant Metelerkamp alhier en had haar opvoe ding ontvangen in het weeshuis der Gereformeer den. Aan de Midd. Ct. wordt geschreven: De herfst is nog niet begonnen, of de dikwijls voor den landbouwer zoo nadeelige gevolgen van het laten beweiden door runderen op natte klaver nemen reeds een aanvang. Zoo verloor jl. Zaterdag te Zaamslag een landbouwer twee der zeven koeien, die in den morgen op natte klaver graasden. De vijf overigen werden met moeite in het leven gehouden. Het bestuur van den Nederlandschen Slagershond heeft zich gewend tot de ministers van oorlog, marine en koloniën met het verzoek, dat bij aanbesteding van spek geen spek zal mogen worden geleverd, dat niet voorzien is van het bondsstempel. In de hoop, dat dit verzoek zal worden toegestaan, zijn reeds 53 Amsterdamsche varkensslagers met de stempeling begonnen, en indien de genoemde ministers het verzoek toestaan, zouden nog 150 slagers dit voorbeeld volgen. In de verleden week gehouden vergadering van Utrechtsche varkensslagers is met alge meene stemmen besloten, ook tot stempeling over te gaan. Hiervan is aan het bondsbestuur reeds kennis gegeven. Het spek wordt versch gestempeld, en' dit heeft ten doel tegen te gaan, dat Amerikaansch spek voor Hollandsch wordt geleverd. Door den vorigen minister van waterstaat, Havelaar, was tot oprichting van dezen bond een subsidie toegestaan van f 1000. Eén notaris in Friesland heeft opdracht 29 boerderijen te verkoopen, omdat de boeren het finantiëel niet langer kunnen uithouden. Als eene bijzonderheid wordt medegedeeld dat door de bomschuit „Elisabeth", van den reeder M. De Niet Az., te Scheveningen, in ééne enkele reis de buitengewone vangst is aangebracht van 493 kantjes pekelharing, 14 kantjes steurharing 9000 stuk steurharing. Door een bomschuit werd eene dergelijke hoeveelheid nooit aangebracht en door een logger zeer zelden. TEXELSCHE CODBAMT. ueuu U9: 3u ET

Texelsche Courant | 1892 | | pagina 1