N". 522. Donderdag 6 October. A®. 1892. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 80 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nur op den dag der uitgave. Prijs der Advertenlièn Van 1 tot 6 regels 80 Cts. - Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIÉN worden aangenomen bg de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, ParkstraatBurg op Texel KENNISGEVING. LOTING NATIONALE MILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge meente TEXEL brengen ter openbare kennis: lo. dat de loting der in dit jaar voor de Militie ingeschrevenen, voor deze gemeente zal plaats hebben te Helder, op Maandag 84 October 1893, des voormiddags te 10 uren. 2o. dat op Dinsdag, den 25 October 1892, des voormiddags te 10 uren, ter Gemeente secretarie aanvraag kan worden gedaan voor de getuig schriften, ter bekoming van vrijstelling wegens broederdienst, of als eenige wettige zoon. 3o. dat, om vrijstelling wegens eigen militaire dienst of die van broeders te verkrijgen, moet wo rden overgelegd een paspoort ot ander bewijs van ontslag of een uittreksel uit het Stamboek of een bewijs van werkelijken dienstwelke stukken bij den Burgemeester dezer Gemeente moeten zijn ingeleverd, ten minste tien dagen vóór den dag, waarop de eerste zitting van den Militieraad wordt geopend, zijnde den twee den Maandag in de maand November. Texel, den 5 October 1892. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, STRICK VAN LINSCHOTEN. De Secretaris, J. A. WESSTRA, TEXEL, 5 Oct. 1892. De aanvoer van Vee op de markt van Maandag was weder niet onbeteekend. De handel was evenwel stug. Voor Schapen was de marktprijs van t 8 tot f 16voor Lammeren gemiddeld van f 4 tot f8.— Een enkele pari) lammeren werd nog voor f 12,25 van de hand gedaan, dat het flinke dieren waren behoeft geen betoog. Biggen golden van f 8 tot f 11. Naai" rundvee was weinig vraag. Aangevoerd waren 540 Schapen, 246 Lam meren, 16 Koeien, 3 Paarden, 1 varken, 35 Bigge, 2 Korven Kippen. De heer P. Dijkstra, onderwijzer te Koog op Texel, komt voor als nummer 1 op de voordracht van B. en W. ter benoeming van een derden onderwijzer aan de school 1ste klasse, No. 66 te Amsterdam. Een geruchte ging hier heden morgen als zoude de Delig. welke 's morgens halfvier van hier naar de haven rijdt, vervoerende tevens de post, op den weg zou zijn aange houden. Ter voorkoming van verspreiding van dit praatje, deelen wij mede dat dit gerucht ge heel bezijden de waarheid is; wel bevonden een paar personen in lichte kleeding zich op den weg of op het veld, doch van aanhouding of aanranding is geen schijn geweest. Aan het strand van Eierland is uit zee aangespoeld een baal katoen, waar nog twee banden omzaten. De baal zag er wat gehavend uit, doch de inhoud was tamelijk gaaf. Zoowel levende hazen als gevogelten van allerlei soort, worden sedert eenige weken van Texel uit verzonden naar het Zoölogisch Gen. „Nature Artis Magistra," zoo lezen wij in een onzer bladen. Bijna dagelijks worden levende vogels verzonden. Zoowel op het jachtveld als aan hot strand en in de eenden kooien, worden zulke vogels buit gemaakt. Op Texelstroom heeft een onderzoek plaats gehad door den Waterstaat, naar wrak ken of andere voorwerpen op den bodem der zee, die daar zeer hinderlijk liggen voor de visscherij. Voor den duiker was het geen gemakkelijke taak om op eene diepte van vijf-en-twintig vademen werkzaam te zijn. Hij vond eene dooreengewoelde massa van netten en touwen, doch kon niet beslist zeggen aan welk voorwerp deze vastzaten. Vermoe delijk zal nu de Waterstaat wel overgaan tot het doen opruimen van den hinderpaal, die den visschers zooveel schade berokkent. Oudeschild, 4 Oct. Ofschoon bij de paling- visscherij langs de kust onstuimig weer gewoonlijk zeer welkom is, schijnt het ruwe weer der laatste dagen niet bevorderlijk te zijn aan de vangst. De bliksem die 's nachts zoo vaak wordt waargenomen en 't sterk lichten der zee, doen aan de visscherij geen goed. Zoo er niet spoedig verbetering in den toestand komt, zal 't voor de palingvisschers op nieuw een onvoordeelig najaar zijn. De prijzen der dikste soorten zijn hoogmen betaalt er gaarne 60 ct. voor per Ha)f K. G. Oosterend, 5 Oct. Gisterenavond vergader den de leden van „Nut en Genoegen" tot afdoening van huishoudelijke zaken. De notulen der Februari-vergadering en de rekening over het verloopen boekjaar werden onveranderd goedgekeurd. Tot aankoop van boeken voor de bibliotheek werd het gewone bedrag vastgesteld. Het wenschelijke, om sprekers van elders te laten optreden, werd besproken, terwijl werd vastgesteld, dat het bestuur zooveel mogelijk pogingen zal aanwenden tot het bevredigen van dien wensch. De aftredende bestuursleden werden bij eerste stemming herkozen. Volgens bij den Min. van Binn. Zaken ingekomen ambtsberichten, zijn in de vorige week in Nederland 45 personen aangegeven als overleden aan Aziatische cholera. Nieuwe gevallen hebben zich weder voor gedaan te 's Hage, Zwammerdam, Nieuwerbrug bij Woerden, Rotterdam, Utrecht, Amsterdam, Akkrum, op het fort Crèvecour, Breukelen, enz. Dat men in Limburg, als men zich in het hoofd gesteld heeft feest te vieren, er zelfs een strafver volging voor over heeft, leert men uit een verslag door De Nieuwe Koeriergegeven van het eerste muziekfeest, dat te Schinveld gehouden is. Acht vereenigingen namen aan dat feest deel. Zfj werden feestelijk door den president ontvangen en daarop werd de stoet voor een optocht gevormd. „Voordat deze zich echter in beweging zette, aldus verhaald de verslaggever van De Nieuwe Koerier betrad de president der „Eendracht" 't spreekgestoelte (dit bestond uit twee tafels, een voor burgemeester c. s. en een voor de andere sprekers) dat op 't midden der Markt was opgericht en las een telegram voor vanwegeH. M. de Koningin-Regentes ontvangen. Naar hetgeen ik er van heb kunnen opvangen het was nogal rumoerig op Schinveld's marktplein kwam dit zoo wat op het volgende neer. „„Dat H. M. in hoogsten dank 't telegram van hem president aannam, dat hoogstdezelve haren hoogsten prijs stelde op Schinvelds's eerste muziek feest en dat tot het houden van een muziekfeest geen (haart) toestemming (niet) vereischt wordt." „Pas heeft deze spreker de tribune verlaten, of de burgemeester staat er al op. Deze verschijning scheen eenigen indruk teweeg te brengen, want het gedruisch bedaarde aanmerkelijk. Hij las, blijkbaar verontwaardigd, een brief voor, ook vanwege H. M. ontvangen, luidende ongeveer aldus „„Dat tot 't houden van een feest niet de mach tiging der Koningin, maar van den burgemeester vereischt wordt. „„Dat H. M. geen inbreuk wenscht te maken op zijn rechten als burgemeester en dat ze 't aan hem bur gemeester overlaat in dezen te handelen naar goed dunken." „Nu trad de brigadier der maréchaussees op en ver kondigde den volke doodbedaard en leukweg, zooals men dat van een echt politieman verwachten moet, dat hij last heeft gekregen tegen alle directeurs, presidenten, of andere leden, die aan den optocht deelnemen, proces verbaal op te maken. „Nu komt no. 4, namelijk de secretaris der „Een dracht". „H(j houdt een korte van vuur tintelende toespraak ter eere der edele toonkunst en der gezelschappen die „Schinveld's eerste muziekfeest" komen opluis teren. „Ofschoon alle sprekers luide werden toegejuicht, vond deze toch den meesten bijval. „Ten slotte besteeg nu nog de directeur der Een dracht 't spreekgestoelte en verzocht den sociëteiten 't volkslied aan te heffen. Dit liep naar omstandig heden vrij wel van stapel en werd door daverende hoera's gevolgd. „En nu daar dreunt plotseling 't geschut (natuur lijk verboden). De cavalcade opent den optocht, de eerste harmonie zet een krachtigen marsch aan, en al de vereenigingen, de „Eendracht" trouw blijvende, volgen, en voort gaat 't door Schinveld's rijkbevlagde en keurig getooide straten, onder de lustige en opwek kende tonen der harmonieën en de herhaalde hoera's der zangers naar de smaakvol ingerichte feestweide, die weldra met toeschouwers als gevuld is. „De rest van 't feest liep in de volmaakste orde af. Iedere sociëteit ontving eene prachtige herinne ringsmedaille en een proces-verbaal." In de Friesche gemeente Ferwerderadeel heeft het bestuur in alle dorpen groote schoon maak gehouden. De brandspuiten werden voor den dag gehaald, de brandweer werd opgeroepen en dikke waterstralen werden door de rioleD, goten, enz. gejaagd. Alles werd met kracht doorgespoeld en het bleek dat veel vuil was opgehoopt op plaatsen, waar men dit niet verwachtte, en van waar het op andere wijze moeilijk te verwijderen was. De brandspuiten worden gewoonlijk des zomers geprobeerd; deze Friesche gemeente geeft een goed voorbeeld aan hare collega's: telkens, wanneer de brandbluschmiddelen be proefd worden, reinigt men riolen, enz. Men schrijft aan de „Alkm. Crt." In den polder Waard te Kolhorn worden op groote schaal proeven genomen met kunst mest. Voor rekening van enkele landbouwers werd eene geheele scheepslading aangevoerd. Een van hen verbruikt 200 baaltjes, waarvan de kosten gelyk staan met de koopwaarde van 60 koemest. Ouderwetsche boertjes begrij pen er nu niets meer vam v TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1892 | | pagina 1