Buitenland. In een der nachten van de vorige week sprong, nabij 't Zandt, in de Zijpe, eene koe, behoorende aan een veehandelaar te Kolhorn, over de verschansing van de stoomboot Hel der—Amsterdam, in het Noordhollandsche Kanaal. Er werd terstond gestopt, maar van de koe was niets te zien, zoodat de reis werd vervolgd. Den volgenden morgen vond men het beest rustig grazend in het Koegras. De Rotterdamsche Tramweg-maatschappij is eigenares geworden van al de roerende en onroerende eigendommen der naamlooze vennootschap Paardentram Hoorn-Enkhuizen voor f 43,443. Zij heeft met den koop de verplichting op zich genomen, de lijn te blijven exploiteeren. Gedurende de Kerstdagen zal te Amster dam een congres worden gehouden van afge vaardigden van Timmerlieden-vereenigingen. Door Rotterdam is voorgesteld om op de agenda te plaatsen, het stichten van een „Nederland- schen Timmerlieaenbond", die met voorbijzien van politieke of godsdienstige richtingen alleen voor de belangen van het timmervak en die der timmerlieden zal werken. Volgens art. 1 der concept-statuten zal zich de te vormen bond ten doel stellen de aan eensluiting van alle timmergezellen, (en zij, die er bij gerekend kunnen worden te behooren) in het land, om gezamelijk door gepaste en wettige middelen alles aan te wenden, wat leiden kan tot verbetering van hun maatschap- pelijken en zedelijken toestand en tot voor uitgang en bloei van hun vak. Hoe over de desinfectie van woningen wordt gedacht leert ons 't volgend af geluisterd gesprek „Mins 1 praat er niet van hoe aak'lig of 't is. Als je het ongeluk heb de ziekte te krijgen, in een oogenblik ben je doodgemaakt door den dokter. En dadelijk begint het lieve leven in je huis. Twee Zigeuners van kerels met guttapersje-jassen aan en een helm op de kop, kommen je van je bed halen, rollen je in een doek en gooien je in een hoek. En dan gaan ze boelhuis houwe. De schilderijen gaan van de wand, of ze breken daar geven ze niet om. Alles wordt over hoop gegooid en afgewasschen met zulk stinkend en vuil goed, dat je huis acht dagen later nog ver pest is. Je witte muren bederven. Dat doen ze ook en als die zigeuners kans zien, dan ver branden ze je bed en alles. In je eigen huis ben je geen baas meer en een agint staat voor je deur of je gestolen had." In eene te Zevenbergen gehouden ver gadering van winkeliers en bakkers is besloten de kipeieren, welke op de Donderdagsche botermijn worden aangevoerd, bij gewicht te koopen. Wekelijks zal door eenige winkeliers en bakkers de eierzetting geschieden. De heer J. H. Mansholt in den West polder, bekend als kweeker van zaaigranen, heeft zijn geheelen beschikbaren oogst 14000 kilo's van square head tarwe, ver kocht aan de leden eener landbouwvereeniging in de nabijheid van Emden in Oost-Friesland. Eene commissie van landbouwers, uit die streken afkomstig, zag jl. zomer het te velde staand gewas en de wijze van teelt. Dit viel zoo in den smaak, dat ze dadelijk besloot, daarvan voor de zaai te koopen, wel een bewijs, dat, de hooge kosten van vervoer en inkomende rechten in aanmerking nemende, goed zaaizaad daar op prijs wordt gesteld. Naar men uit de Betuwe schrijft, neemt het gebrek aan onderwijzers hand over hand toe. Vooral op het platteland gaat het al moeielijker de bestaande vacatures vervuld te krijgen. Menig gemeentebestuur adverteert alle weken, zonder dat er sollicitanten komen opdagen. Hier en daar gelukt het tegen al stijgend salaris een onderwijzer meester te worden. Met het oog op den winter, wanneer de scholen weder vol loopen, is dat gebrek aan 't noodige personeel zeer te betreuren. De jaarwedden van f 475 beginnen reeds te stijgen tot f 550 f 600 De Minister van Buitenlandsche Zaken brengt ter kennis van de belanghebbenden dat de in- en doorvoor in België is verboden van alle verscho, gedroogde, gerookte of gezouten visch, van visch- afval, alsmede van schaal- en weekdieren, komende uit eene plaats waar epidemische cholera binnen een tijdsverloop van minder dan twee maanden aan den dag van afzending voorafgaande, is geconstateerd geworden. Do in- en doorvoer dierzelfde producten, komende uit of over andere plaatsen in Nederland, wordt, behalve wanneer de doorvoer door België in rechtstreeks verkeer per spoor plaats heeft, slechts toegelaten op vertoon van een door de plaatselijke overheid afgegeven certificaat, hetwelk eene ver klaring ten genoegen der douaneambtenaren moet inhouden, dat de zending niet afkomstig is uit eene plaats, welke in het tijdsverloop van twee maanden aan den dag van afzending voorafgaande, door cholera besmet is geweest. In een der woningen, die van gemeente wege te Groningen gereinigd werd, kwam men tot de ontdekking, dat de daarin alleen wonende vrouw met niet minder dan 18 hon den haar bed 's nachts deelde. Het bedde- goed is onteigend en de honden zijn alle verdronken. Een landbouwer te Nieuwolda kreeg bij het eggen twee hazen onder den eg. Dat de jagers daar niet platzak behoeven thuis te komen, is overbodig te melden. Door Burg. en Weth. is bij den raad van Leeuwarden ingediend een voorstel tot onbe woonbaar verklaring van ruim 20 arbeiderswo ningen. Deze zijn zóó slecht, dat het Dag. bestuur meent, dat ze bij geen mogelijkheid door verbeteringen aan te brengen, geschikt zijn te maken voor verblijven voor menschen. In de voorwaarden voor den bouw van een school te Amsterdam zijn de volgende bepalingen opgenomen omtrent minimum-loon en maximalen arbeidsdag. De aannemer mag geen lager loon betalen dan aan een timmerman 23 ets. per uur. loodgieter 23 metselaar 23 sjouwer 18V» grondontgraver 23 opperman 187s verver 20 7, stukadoor 23 Voor jongelieden, die den leeftijd van 20 jaar nog niet bereikt hebben en die nog niet als volledige werkkrachten kunnen worden beschouwd, zullen door den aannemers, in overleg met de directie, de loonen geregeld en vastgesteld worden. Den aannemer wordt de verplichting opgelegd zijn werklieden niet langer te doen werken dan 11 uur per dag. De aannemer zal, ingeval niet nakomen dezer bepalingen, telkenmale verbeuren een korting van vijf en-twintig gulden. Met het doel te voorzien in den nood te Hamburg, wordt aldaar het plan overwogen, alle inkomens boven de 6000 mark voor één jaar te onderwerpen aan eene verdubbelde belasting, waarvan het bedrag later zou worden terugbetaald. Voor de rechtbank te Dusseldorp was de vorige week een echtpaar geroepen, dat een echtscheidingsproces verlangde. De vrouw viel in het rechtsgebouw van de trap en brak een been de man snelde naar beneden om haar te helpen en het einde der zaak was dat zy, in plaats van te scheiden, verzoend huiswaarts reden. Een droevig voorval heeft te Braubach in Zwitserland plaats gehad. Zeven werklieden aldaar die bezig waren een fabrieksschoorsteen schoon te vegen, kregen plotseling eene groote laag roet op het hoofd en werden er als 't ware onder begraven. Toen men de ongelukkigen uit hun niet benijdenswaardige positie verloste, hadden allen het gezicht verloren. Te Cardiff werd Vrijdag een duiker neerge laten om een gat in den romp van een schip te dichten. Daartoe moest hfi den prop verwijderen waarmee het lek voorloopig gestopt was en nauwe lijks had hij dit gedaan, of het water stroomde met zulk een geweld naar binnen, dat zyn arm door het gat schoot en de ongelukkige, buiten machte om dien terug te trekken, anderhalfuur lang dienst deed als levende prop. Daar hij zoo ook niet op de gewone wijze zich in gemeenschap kon stellen met de bovenwereld, werd hy niet verlost, voordat zyn langdurig beneden blijven de aandacht trok. Middelerwijl ware een kleinig heid voldoende geweest om den toestel onklaar te maken en den duiker den dood te doen, zoodat men zich kan voorstellen in welke stemming deze die anderhalf uur heeft doorgebracht. De heer Weinek, van het observatorium te Praag, heeft, volgens de „Figaro," aan een vriend te Londen bericht gezonden, dat hij de proef heeft ontvangen van een langs photographischen weg vervaardigde maankaart. Deze kaart heeft eene oppervlakte van drie meter en zou duidelijk het bestaan van rivieren op dat hemellichaam aantoonen. In 1876 viel de mantel van den heer Perazzi, een Italiaansch senaatslid, in een scheur van een gletscher op de Monte Rosa. De gidsen beweerden, dat de gletscher jaarlijks 100 el voortschoof en was dit waar, dan moest de mantel binnen 17 jaar teruggevonden worden. Werkelijk vonden eenige toeristen 26 Juli j.l. het kleedingstuk van den heer Perazzi. In een der zakken bevonden zich nog een handschoen met de naamletters van den senator. Eene sociaal-democratische vergadering van gemeenteraadskiezers te Berlijn eindigde Zondag met eene geduchte kloppartij tusschen de ver schillende variëteiten van onafhankelijken, offici- eelen en anarchisten. Deze zich tegenwoordig voordoende regelmatige twisten tusschen bleek- roode en bloedroode socialisten vormen eene grappige illustratie van hetgeen Liebknecht Zater dag te Marseille sprak van internationale ver broedering van het gezamelijk proletariaat. Te Berlyn slaan voorloopig nog zelfs de broeders van ééne spreektaal en ééne nationaliteit elkander de ribben in. Om beveiligd te zijn tegen inbrekers had zekere G. te Parijs aan de deur zijner woning een toestel laten maken met een geladen revolver, waardoor ieder indringer, die de deur openbrak, neergeschoten zou worden. Hijzelf kende het geheim van de sluiting, waardoor hij veilig kon binnenkomen. Maar Zaterdagavond, van een vroolijk feestje thuis komende, dacht hij niet aan 't gevaarlijke toestel en het geheim. Hij deed de deur gewoon open en de arme man viel, vry ernstig gewond neder, als slachtoffer van zijn voorzichtigheid of zyn onvoorzichtigheid, naar men het nemen wil. Een buitengewoon verhaal wordt door de bemanning van een visschersboot, te Peterhead thuis behoorende, verteld. Verleden Vrijdag lag de vischboot Harbinge P.D. 120 aan haar netten, ongeveer acht mijlen van land. Drie man was op dek en twee beneden, toen, volgens hun verhaal, een zeemonster zich plotseling langs het schip vertoonde. Heel voor zichtig zette het dier twee voorpooten op het dolboord van de boot, ongeveer 30 voet de een van den anderen verwijderd; de eene stond achter de pomp, en de andere by het voorblok. Het schip helde door de zwaarte van het monster 3 planken over. De mannen op dek waren zeer beangst en toen het beest of de visch, wat het zyn mocht, hoe langer hoe meer boven water kwam, wilde een der bemanning in de mast klimmen, maar bemerkende dat het monster met zyn kop nog hooger kwam ongeveer 20 voet liet hij zich weer zakken en zocht een schuilplaats in het ruim. Het dier stak daarna zijn kop naar een der twee overgebleven mannen, die echter door den anderen achteruitgetrokken en in het ruim geduwd werd, waarin de derde zich nu ook verborg. De mannen, die beneden waren, en het geweld hoorden, kwamen naar boven en zagen toen juist het monster verdwijnen. De bemanning verklaart, dat het beest wel 15 minuten in de nabyheid der boot bleef, zoodat allen gelegenheid hadden het goed op te merken. Het hoofd en de nek waren, volgens hen, gelijk aan die van een giraffe en was bedekt met dik haar met zwarte en wittë plekken. Zyn bek bevatte twee ryen krachtige tanden en was groot genoeg om, zooals een der mannen opmerkte, een gewonen omnibus in te slikken. Zijne ooren hadden een buitengewone afmeting en geleken op die van een patryshond. Alles te zamen genomen vonden de visschers dat het beest een vreesaanjagend voorkomen had. De lengte van het dier kon niet juist opgemerkt worden, maar werd geschat op eenige honderden voeten. Zooals bekend is, hebben houten vaatwerk, emmers en tobbens er onder te lijden, wanneer zy geruimen tyd niet gevuld geweest zijn. Nu wordt in Noorwegen vaatwerk volgens een nieuw procédé vervaardigd, waarby geen gebruik wordt gemaakt van duigen. De bewerking komt in hoofdzaak hierop neder, dat zaagsel onder een sterken hydraulischen druk in den gewenschten vorm wordt geperstdaarna wordt het vaatwerk verlakt. Op deze wijze verkrygt men een fabrikaat, dat by geringe zwaarte, toch een zeer groot weerstandsvermogen bezit. In Oostenryk is deze nieuwe methode reeds in praktyk gebracht. smid 207, i

Texelsche Courant | 1892 | | pagina 2