N°. 524. A"."l»va. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. l'ó iJcTooer. (e ^TZeJ T" Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Bubo 80 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en ame.-j landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Pr ijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 80 Cts. - Iedere regel meer 0 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD <fe DE ROQU, ParkstraatBurg op Tkxei.. TEXEL, 12 Oct. 1892. Jl. Zaterdag vergaderden de leden van de Afdeeling „Texel" van 't Ned. Ond.-genootschap in „De Vergulde Kikkert." Niettegenstaande het slechte weder was de opkomst zeer getrouw. De heer C. A. de Braai werd in plaats van den heer J. P. Taijsse verkozen tot Voorzitter der afdeeling. Voor lid in 't Hoofdbestuur verkreeg de heer A. Stokvis, onderwijzer, alle stemmen. De heeren J. de Jongh en C. A. de Braai brachten verslagen uit resp. van Gew. en Algem. Vergadering. Door den heer J. K. G. Muller werd ingeleid 't onderwerp„Rekenen uit het hoofd," waarop een zeer opgewekt debat volgde. Op de markt van Maandag was slechts weinig vee aangevoerd; er waren 63 scbapeD, 12 lammeren, 2 koeien, 4 kalveren, 3 paarden en 2 Biggen. De handel was nog stugger dan gewoonlijk, men zou haast kunnen zeggen er was in het geheel geen handel. De marktprijs voor schapen zou zijn van f 8.00 tot f 17.00; voor lammeren f 3.00; kalveren f 30 h 35. De oorzaak van de weinige aanvoer meenden sommigen te moeten zoeken in het ruwe weder der laatste dagen, volgens anderen zou de weinigo kooplust er echter niet vreemd aan zijn. De toestand voor onze veehouders wordt er niet beter op, de niet genoegzame afzet van vee doet een kostbaren winter voorzien, terwijl het ongunstige weder, dat wellicht tot een vroegen staltijd zal noodzaken, de uitgaven aanmerkelijk grooter dreigen te zullen doen worden, dan waarop was gerekend. Voor de liefhebbers van eenen aangena- men avond, is zeker wel het bericht welkom dat we spoedig nog eens eene Soirée kunnen verwachten van den Heer Abr. de Winter, welke hier op een der kermisavonden in het hotel „de Lindeboom" optrad. Naar wij toch van goede zijde vernemen is het den heer Bruijn gelukt om den heer de Winter weder voor eenen avond te enga- geeren en is als de dag daarvoor bepaald Zondag 23 Oct. a. s. Wanneer wij herinneren aan het optreden van den heer de Winter op Dinsdag 28 Juni jl. in het hotel „de Lindeboom," dan mag het zeker vrij wol overbodig worden geacht eene ienl bijzondere aanbeveling te doen; immers zij aeid die alstoen de Soirée bijwoonden, zullen onge- ueei twijfeld de kennismaking gaarne willen her nia nieuwen en niet achterwege blijven. 00I De heer de Winter komt echter thans niet 't eI alleen doch zal vergezeld zijn van eene concert- zangeres (Mej. E. v. S.), een solo-Violist, oen •1 ei solo-Violoncellist en een pianist. !diei Dat die aanvulling, boven hetgeen de vorige hal Soirée boodt, dezen avond nog aangenamer mflizal maken, behoeft geen betoog. Pvrl Achter de Koog is aangespoeld een lijk r mWr^i een manspersoon, waaraan hoofd, armen A.nnir.n> keenen ontbrakenom het lichaam was -v, gordel waarin zich een mes bevond. De Cooksdorp, 11 Oct, Tengevolge van de 7 6X1 menigvuldige regenbuien is het binnenwater tot eene aanmerkelijke hoogte gestegen. De wegen in Eierland worden op sommige punten door het water overstroomd, terwijl veel kelders waterbakken gelijken. Enkele 'uinen bezuiden het dorp staan geheel onder ater. Ouden van dagen kunnen zich niet a .a herinneren, dat het water hier ooit zoo'n hoogte heeft bereikt, Men schrijft van het eiland Wieringen: Iedere dag ziet men aan de haven grootere of kleinere vaartuigen bezig met afladen van zeegras. Bijna nooit is er in een tijdvak van eenige weken zooveel afgeleverd als thans. Dit wordt toegeschreven aan het voorkomen van besmettelijke ziekteD, wegens het verbranden en onbruikbaar maken der matrassen en om reden de doktoren voor de gezondheid zeegras aan rijk en arm aanbevelen. Zoo profiteert dan Wieringen eenigszins van de cholera door 't zeegras. Er wordt dan ook in gewerkt van den morgen tot den avond en men verwacht dan ook hoogere prijzen, die bij een aftrek als thans niet kunnen wegblijven. Als een bijzonderheid meldt men uit Spanbroek, dat de landman K. Kooij aldaar een eend heeft met negen joDgen, die eerst vóór eenige dagen zijn uitgekomen. Zelfs ouden van dagen herinneren zich niet, dat een eend zoo laat in den tijd ging broeden. Naar men zegt zullen nog minstens 10 en hoogstens 15 inspecteurs der registratie worden benoemd met het oog op de Rijks inkomstenbelasting. Als een staaltje van brutale oplichterij kan het volgende dienen. Dezer dagen kochten een drietal kooplieden te Eeinnes van een landbouwer drie vette koeieD, welke te Watergraafsmeer afgeleverd moesten wordeD. De zoon van den boer bracht ze er heen, waarop ze door de kooplieden in ontvangst werden genomen. Een van hen ging met den buitenman naar het naastbijzijnde koffiehuis om af te rekenen. Hier gekomen, begaf zich de zoon op verzoek van den koopman naar het aangrenzend vertrek, waar hij spoedig het geld ontvangen zou. Doch de boer moest zoolang tevergeefs wachten, dat hij argwaan begon te voeden. Hij verliet het koffiehuis, maar kon van de kooplieden geen spoor meer ontdekken. Terstond vertrok hij naar Amsterdam en ging naar het abattoir, waar hij reeds twee zijner koeien geslacht vond. Ook vernam hij hier, dat de beide runderen door andere slagers er gebracht waren. Na lang zoeken ontdekte hij een der kooplieden, die nu door de politie werd gearresteerd, zoodat de justitie de bedriegers in handen heeft. Te Groningen slaan sommige schippers zeer weinig acht op de waarschuwingen van B. en W. tegen het cholera-gevaar, bij het drinken van besmet water. Om dit water zooveel mogelijk ongeschikt te maken, zijn nu op last van het gemeentebestuur zes tonnen teer en twee vaten petroleum in de Wester haven geworpen. Nu de Eerste Kamer met overgroots meer derheid de belasting voordrachten heeft aange nomen, is het te verwachten dat deze weldra als wetten in het „Staatsblad" zullen worden opge nomen. Met 1 Mei 1893 treden alsdan in werking. 1. de heffing eener vermogensbelasting Die belasting zal verschuldigd zijn naar de waarde van het vermogen, zoo onroerend als roerend (behalve meubelen enz.), na aftrek van de schulden. Het onroerend goed wordt berekend op het twintigvoud der belastbare opbrengst (nieuwe schatting), Vrijgesteld zijn echter alle vermogens die minder dan f 13.000 bedragen. Wie van 1-3—14000 netto vermogen bezit, betaalt f 2 belasting, wie 14 15.000 heeft, f 4. Van f 15-000 tot f 200.000 vermogen wordt f 1.25 geheven van elke f 1000 (VU per mille), doch eerst na aftrek van een vrij bedrag van f 10 000. Van f 200.000 is dus de belasting verschuldigd over f 190.000, waarvan VU per mille f 237.50 bedraagt. Over al wat iemand meer dan 2 ton bezit, is hij boven die f 237.50 nog f 2 van elke f 1000 verschuldigd (2 por mille), van 5 ton dus f 237.50 plus f 600 gelijk f 837.50. 2. de vermindering van sommige evenredige registratie- en hypotheekrechten. 1 Daardoor zal men aan den fiscus, bij overdracht van onroerend goed, waartoe men dikwijls door nood gedwongen moet overgaan slechts ongeveer een derde van de tegenwoordige rechten hebben te betalen. 3. de afschaffing van den accijns op zeep, zocdat men niet meer noodig zal hebben zich met allerlei vaak schadelijke middelen te behelpen, om de belasting op zeep te ontgaan. 4. de verlaging van den accijns op zout van f 9 tot f 3, dus tot slechts één derde van het tegenwoordige bedrag. 5. de verhooging van den accijns op het gedis tilleerd van f 60 tot f 63. Uit Hilversum schrijft men aan het „Hbl.": Geheel Hilversum is onder den indruk van het vreese- l(jk ongeval, dat Zaterdagmorgen omstreeks halftien b(j de boedery van Van Wingon op „De Trompenberg" aldaar heelt plaatsgegrepen. Toen stortte de put, welke daar door de Gebrs. Nieuwehufizen werd gegra- gen, eensklaps in en begroef den bfina 35 jarigen Antonius Tilburgs, een gehuwd man en vader van vier jonge kinderen, omstreeks 40 voet diep in de aarde. Dadelijk ging men met kracht aan het uitgraven tot des namiddags drie uren, toen de arbeid noodza kelijk eenige vertraging ondervond, doordien de inmiddels gemaakt nieuwe kuipen moesten worden aangebracht, opdat niet opnieuw menschenlevens in gevaar zouden komen. Sedert werd den geheelen avond en nacht met omzichtigheid doorgewerkt, waarbij men bi) tusschen- poozen de overtuiging kroeg, dat Tilburgs nog leefde. Herhaaldelijk werden zijne kreten door Stoks en andere werklieden, die bjj afwisseling beneden werk ten, gehoord. Te halfacht gistermorgen had ongelukkig eene nieuwe zandverschuiving plaats, en aarzelden zelfs de moedigsten om door te werken, totdat te halftien Cornelis Van Reenen zich in de diepte liet afzakken weldra gevolgd door zjjn broeder GiJs en later nog door Johannes Asvelt, om het reddingswerk voort te zetten. Veertig lange, bange uren zjjn nu sedert het noodlot tig oogenblik verstreken en nog is het doel niet bereikt. Maar Tilburgs leeft nog en heeft bi) tusschenpoozen zijn volle bewustzijn. H(J vertelt tot het bovenlijf in het zand te zitten en van dorst te versmachten. Zijn zuchten, kermen, bidden, bemoeilijkt soms zijn redders in hun werk. Maandagmorgen halfachtTilburgs ziet het daglicht weder en heeft een uur geleden een weinig melk met brandewijn gebruikt. De boven zijn hoofd dicht- gedrongen kuip is bloot gemaakt en heeft nu eene opening 65 centimeter. Men tracht den ongelukkige zeer voorzichtig op te winden aan het touw dat hem nog met een gordel om hot lichaam zit, doch hij blijkt te vast in het zand te zitten. Na 66 uren levend begraven te zijn geweest, werd Maandagmiddag te 5 ure Tilburgs door z(jn redder van Reenen, bovengebracht. By het onderzoek naar de bewoonbaarheid der panden in de volksbuurten te Arnhem is over een zeer groot percentage het „totaal onge schikt" uitgesproken. Wat daarbij echter omtrent den zindelijkheidtoestand aan het licht kwam, dit gaat alle beschrijvingen te boven. Om daarvan slechts een vaag beeld te geven, ontleenen wij het volgende, aan de uit betrouwbare bron gewor den tallooze staaltjes. Bij eene vrouw in de Wiggerstraat bleek de ruimte onder hare bedstede te dienen als verblijf plaats van niet minder dan 25 konijnen met al hunne aankleve. In de woning eener vrouw op de Vrijheidsplaats, waar de onreinigheid wel ten toppunt was geste gen, vond men geen enkel stuk beddegoed. Op de vraag; „waar brengt gij dan den nacht door," wees z\j op het hok, waarin turfmolm. Het z.g. bed van een alleen wonend man was zoo overvloedig bevolkt met ongedierte van allerlei soort, dat zelfs de bedienden der gemeentereiniging het niet anders dan met mestgrepen wilden opne men en naar buiten brengen. In sommige kelders op het Nieuwe Land was zóóveel drek en vuil verzameld, dat men paard en kar noodig had om het te vervoeren. De ergerlijkste toestand van alles werd aange troffen in de woning van een ongehuwd man, die de ruimte onder den schoorsteen, waar de kachel ontbrak, had bestemd als lieu d' aisance. De faeces waren ter hoogte van 75 cm. opgehoopt en bedekten glooienderwijze het drievierde gedeelte van het vertrek, waarin eene kast almede voor een zelfde doel bleek te hebben gediend. (A. C TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1892 | | pagina 1