"7 N#. 52^. A ,1892. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL BEDEELTE. Uit de Gemeentebegroting. Binnenland, Zondag 10 Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 80 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cta. Naar Amerika en andero landen mot verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der uitgave. Prijs der Advertcnlièn Van 1 tot 5 regels 80 Cts. Iedere regel meer 8 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, ParkstraatBtog op Tkxkl. Inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Texel brengen ter kennis van belanghebbenden, dat door hen voorwaardelijk vergunning is ver leend aan Meijert Vlas te den Burg, tot het oprichten eener bewaarplaats van lompen in het pakhuis staande in de Waimoesstraat aldaar, Wijk B 370. Texel, den 13 October 1892. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Strick van Linschoten, Burgemeester. J. A. Wesstra, Secretaris. De gemeentebegrooting voor 1893 welke gedurende 14 aagen op de secretarie ter inzage heeft gelegen, wijst in ontvangst en uitgaaf een eindcijfer aan van f 5393240'. Voor gewone inkomsten wordt vermeld een bedrag van f 44332.40», voor buitengewone f 9600.-. Voor gewone uitgaaf is vastgesteld een cijter van 50777.406; voor buitengewone f 3155. Meer uitvoerig worden de ontvangsten ver meld als volgt: Ontvangsten vroegere diensten f 1565.81 Ink. gem.-eigend. en bezittingen 550.50 Opbr. van belastingen en heffingen 36276.09' Ontv. v. versch. aard en toev. baten 6140.— Buitengewone ontvangsten 9400. Hoofdst. I vereischt geen nadere omschrijving. Hoofdstuk II vermeldt huur van gebouwen, opbrengst houthak, grasverpachting, erfpacht enz. Hoofst. III wijst aan: 40 opc. op de bel. geb. eigendommen f 2073.23 10 idem ongeb. 1911.38 50 idem personeel 4817.48' */t ged. opbr. Rijksbel. personeel. 9489.— Hoofdelljken Omslag14000.— Belasting honden200.— Vergunningsrecht807.50 Leges en begrafenisrechten 52.50 Schoolgelden2600. Marktgelden 325.— Hoofdst. IV bevat opbrengst mestspeciën, terug gave verplegingskosten krankzinnigen, en andere ontvangsten, alsmede voor vergoeding dertig ten handerd voor kosten lager onderwijs f 6000.— Hoofdst. V vermeldtbijdrage van het Rijk ter tegemoetkoming in de kosten voor het lager onderwijs f 6300; bijdrage Dep. Mar. onderhoud toren Oosterend f 100; tijdelijke geldleening f 3000. De uitgaven worden gespecificeerd in de volgende hoofdstukken: Kosten van huish. beheerf 4825. invordering pl. bel. en teruggave deswegens470. onderhoud gem.-eigend. 7353.75 openb. veiligh. en brandweer 3155.— plaatselijke gezondheidspol. 80.— voor onderwijs 24845.— armwezen en daarmede in verband staande instellingen 5270.— Renten en aflossingen 2516.25 Pensioenen en wachtgelden 710. Andere uitgaven885.— Buitengewone uitgaven3155.— Onvoorziene uitgaven 667.40' uofdstuk I behelst jaarwedden en uitgaven v/r huishoudelijke behoeften. Hoofdstuk II als bovengemeld. Hoofdstuk III geeft aan verschillende kleine gaven voor onderhoud, alsmede voor grond- ten, dijk- en polderlasten en erfpachten; voor ierhoud straten en pleinen is uitgetrokken ,'00; wegen en voetpaden 1500, haven- en ire waterwerken f 2900. 'oofdstuk IV meldt voor jaarwedden aan rachters t 800; nachtwachts f 825, voor "V A vk lantaarns en verlichting f 900, onderhoud brand- bluschmiddelen f 500, en verdere kleinigheden. Hoofdstuk VI, onderwijs, eischt voor jaarwedden f 20050, verlichting en verwarming f 1150. schoolmeubelen f 250. leermiddelen f 1400. stichten en onderhouden van schoollokalen en onderwijzerswoningen f 1720, enz. Hoofdstuk VII geeft aan belooning voor dokters heel- en verloskundigen f 2100; verpl. arme krank zinnigen f 360, subs, gesticht voor weldadigheid f 2800 en f 10 voor geneesk. hulp enz. voor arme en zieke reizigers. Hoofdst. VIII behelst rente geldleening f 1016.25, aflossing geldleening f 1500. Hoofdstuk X wijst aan jaarwedde veearts f 350, telefonisten f 150, en verder diverse uitgaven voor brandverzekering, fjk en herijk en militie. Hoofdstuk XI wordt ingenomen door aflossing en renten tijdelijke geldleening f 3150 en een post voor verkoopingkosten. Hoofdstuk XII behelst uit den aard der zaak geen omschrijving. De schulden der gemeente zouden op 1 Janu ari 1893 bedragen f 14.000 a 47« van de oorspronkelijke leening van f 15.000, verplichte jaarlijksche aflossing 1500; f 500 47< pet. en f 10000 k 4 pet. TEXEL, 15 Oct. 1892. Naar wij vernemen bestaat bij de Harmonie kapel aan den Burg het voornemen om, bij gunstig weder, zich Zondagmiddag a.s. in het publiek te doen hooren. De aanleiding tot dit plan schijnt hierin te moeten worden gezocht, dat de werkende leden, welke den 14 Oct. van het vorig jaar voor het eerst hunne instrumenten ter hand namen, thans, na een jaar oefening, van de door hen gemaakte vorderingen in het publiek willen doen blijken, ten einde bij tevredenheid daarover van de zijde van het publiek, met vertrouwen te mogen aandringen op sympathie en steun, tot instandhouding van de Vereeniging. Een geval, met gelukkig niet noodlottigen afloop, doch dat tot waarschuwend voorbeeld moge strekken, had hier Woensdag jl. plaats. Eenige knaapjes vermaakten zich met het laten varen van kleine scheepjes, in een kolk, op een stuk land achter de Molenstraat. Een der kinderen bukte echter wat te veel voorover om iets wat in het water lag te bemachtigen, met het gevolg dat hij in den met veel water ge vulden kolk viel. Op het noodgeschrei der overige kinderen kwam gelukkig spoedig hulp toeschietende zoon van den heer V. sprong terstond zonder zich te bedenken te water en had het geluk de knaap, die reeds gezonken was, te redden. Hoewel de drenkeling reeds eenig water had ingekregen, schijnen geen ernstige gevolgen zich geopenbaard te hebben. Zij dit geval evenwel eene waarschuwing voor anderen. Volgens een in dit nummer voorkomende advertentie zal de afgifte van boeken uit de leesbibliotheek van de Maatschappij „tot Nut van 't Algemeen," aanvangen op Vrijdag 21 Oct. a.s. Naar wij vernemen zijn aan de Bibliotheek belangrijke schenkingen gedaan, waardoor het aantal boeken met nagenoeg 170 nummers is vermeerderd. Aan een onzer berichtgevers werd de mededeeling gedaan dat in de Prins Hendrikpol der zooveel water op het land staat dat men de botjes er in ziet springen. Dus dat is zeker wel water genoeg, luidt de opmerking. Waal, 12 October. De eerste vergadering in dit seizoen van „Nut en Genoegen" was, i 1 al3 naar gewoonte, zeer druk bezocht. Door de toetreding van 13 nieuwe leden is het ledental geklommen tot 80. De lezing werd gehouden door den Heer De Jongh, die ,,'t Blinkende Haonje" van Cremer ten beste gaf. Vier bijdragen vroolijkten den gezelligen avond op, en om half elf scheidde men in de opge- wekste stemming. Oudeschild, 14 Oct. De kiesvereeniging „Nieuw Leven" alhier, is opgeheven. Op voorstel van een der leden werd besloten het geringe batig saldo, voor een liefdadig doel af te staan. De vereeniging „Neptunus" zal voortaan weke lijks geen sociëteit meer houden en alleen als plaatselijk nut blijven bestaan. Aan de bibliotheek zou in den aanstaanden winter veel zorg worden besteed. Den Hoorn, 14 Oct. Gisterenavond hield de Vereeniging „Leering en Genoegen" hare tweede huishoudelijke vergadering. De opkomst was nog niet overgroot, maar toch mocht de Vereeniging zich in een aanwinst van 7 nieuwe leden verheugen. Als spreker trad op de heer Schaap, terwijl vervolgens nog door andere heeren bijdragen werden geleverd. Besproken werd om in het begin van Nov. eene groote vergadering te houden. Dé Cocksdorp, 14 October. De aardappel oogst geeft nogal reden tot tevredenheid: de kwaliteit kan goed genoemd worden, van ziekte is weinig of geen sprake en de opbrengst is ver boven het middelmatige; men hoort zelfs spreken van 80 H. L. per meet bun der! Het rooien is evenwel nog niet afgeloopen, daar de hooge waterstand dit onuitvoerbaar maakte. Thans, nu het water belangrijk is gedaald, zijn alle handen bezig het werk zoo spoedig mogelijk te voltooien. De prijzen loopen van f 2 tot f 4. Oosterend, 15 Oct. De heer H. Koning Sz. van hier, legde dezer dagen te Arnhem met gunstigen uitslag het litterairisch matematisch examen af. De zeerooverijen op de Noordzee schijnen weer een aanvang te nemen. Ten nadeele van de reeders Den Duik en Pronk te Scheveningen werden door vreemde visschers haringnetten vernield, terwijl hunne bomschuiten visschende waren. De zaak is in handen gesteld van den water schout te Scheveningen. Van de Urker schuit U. K. 153, in het begin der vorige week ter visscherij uitgevaren, is sedert niets vernomen. Men vreest, dat zij in den stormachtigen nacht van Donderdag op Vrijdag op de Noordzee met man en muis is vergaan. Aan een particulier schrijven uit Atjeh ont- leenen wij het volgende „De Atjehoorlog wordt volgens mijne over tuiging gaande en in statu quo gehouden door een regeeringskliek, die er financieel belang bij heeft, door aandeelen in prauwenveren, Pakket- vaartmaat schappij en e tutti quanti, en met en door dat alles worden de beste krachten der natie gesloopt. Een bepaald stelsel in onze Atjeh- politiek bestaat er niet, anders moest er anders worden opgetreden, 't Is de oud-Hollandsche politieke tinnegieterfj, waarbij het geld der groote massa wordt dienstbaar gemaakt voor een paar bevoorrechten, die later „moe van het uitzuigen" in otio et dignitate hunne geroofde duiten te Velp of elders gaan verteren. Pompe van Meer- dervoort heeft eens een waar woord gezegd „ontzeg alle regeeringspersonen 't recht, aandeeleD te hebben in maatschappijen, die direct of indirect Atjeh raken enmet den Atjeh oorlog is het uiten ik ben het in alle opzichten met hem eens. De goede bedoelingen van een eerljjk Gouverneur van Atjeh lijden schipbreuk op de bestaande stelselloosheid." „D. v. N." TEZELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1892 | | pagina 1