S C HOU'W. LEESBIBLIOTHEEK^ Een DIENSTBODE, Edammer Kaas aan de markt. 4 JIMoojanJakelaarteTaxal, "1 Marktberichten. Maandag 17 October, Yrjjiai 21 Oct. a.s„ 's miMap van 12-1 nr. Gravenstraat. TE KOOP een zeer sole J. KORTEHOEVE in Ongeren, Een KAPWAGEN. J. Sz. DEKKER. Ontvanten eene iroote voorraal Regenmantels, Winterjassen PUBLIEK VERKOOPEN: Een Schapen ADYERTENTIËN. Wordt gevraagd: nieuwe Handnaaimachine vraagt kleine Aardappelen Maandag 17 Oct. TE KOOP: e. sum 1 Zaturdag 29 October 1892, De levering van 10000 KG~T-5*^SE3* phosphaatmeel, voor do 30 Gem. polders, is aangenomen door P. R. Keijser alhier, voor de som van f 274,50. Door de heeren J. Breebaart Kz., lid der Eerste Kamer, te Winkel, mr. C. P. Donker, dijkgraaf te Benningbroek en A. E. Zimmerman, burgemeester van Hoorn, worden pogingen aangewend voor den aanleg eener trambaan W ognum Schagen Volgens het door den ingenieur Schotel opgemaakte plan van aanleg zijn de kosten geraamd op f 650000, welk bedrag men bijeen wil brengen op de volgende wijze a f150000 subsidiën van betrokken gemeente- en polderbe sturen b f 150000 subsidie van de provincie c f 150000 subsidie van het Rijkd f 200000 particuliere obligatiën. Het voornemen bestaat den 26 October eene algemeene vergadering te houden om nadere stappen voor deze onderne ming te doen. Met verwijzing naar het bericht, voor komende in de Nederlandsclic Staatscourant van 30 September 11. no. 230 brengt de minister van buitenlandsche zaken ter kennis van belang hebbenden, dat, blijkens mededeeling van Harer Majesteit gezant te Brussel, de in- en door voer uit Nederland in België van alle soorten van versche zeevisch, alsmede van gerookte en gezouten haring, uit welke plaats ook aikomstig en hoe ook vervoerd, wederom is toegelaten zonder overlegging van eenig certificaat van oorsprong. Men schrfjft uit Lemmer aan de Leeuw. Grt Zondagnamiddag half vier vertrok de stoomboot „Veehandel IV", kapiteinP. Bruinsma,vanPurmerend beladen met 500 baaltjes meel en 62 prachtige, voor Duitschland bestemde kalve koeien, waarvan 24 in het ruim en 38 op dek geplaatst waren, onmiddeliik gevolgd door de „Veehandel III", beladen met 79 stuks groot en klein vee, waarvan eveneens een gedeelte aan dek geplaatst was. Tegen 6 uur werd door beide booten, bij vrij gunstig weder, doch buiige lucht, de Oranjesluizen gepasseerd. Ofschoon het weêr lang zamerhand slechter was geworden en somwijlen tot storm was overgegaan met hooge zee, ging alles goed tot niet ver van de haven te Lemmer. Plotseling werd de „Veehandel IV", welke door de slechte plaatsing van het groote haven- of kustlicht te veel naar lager wal moest afhouden om het kleine haven licht met het groote in éene richting te krijgen tot het koers zetten naar de haven, door een zware zee overvallen, welke de boot ontzettend deed overhellen, waardoor een gedeelte van het op dek geplaatste vee öf overboord öf naar lijkant werd geslagen, terwijl het ruim en de machinekamer zoo met water werden gevuld, dat de machinevuren gebluscht werden. De toestand was uiterst kritiek, wijl door de zware slagzijde de boot voortdurend veel water in en overnam en dan ook hoe langer zoo meer begon te zinken. De machinist was uit de machine-kamer gevlucht en had, met de overige opvarenden, een schuilplaats in het want en op de verschansing gezocht. De stuurman S. Rientsma bleef evenwel op zijn post (kapitein Bruinsma was voor zaken te P urmerend achterge bleven), en ofschoon hij vreesde elk oogenblik met de stuurhut overboord te zullen slaan, wist hij door zjjn kalm optreden en zijn bekwaam zeemanschap en wijl de machine was blUven doorwerken, de haven nog te bereiken, waar de boot, enkele oogenblikken na hare binnenkomst, zonk. Slechts een drietal van de 24 koeien kon uit het ruim gered worden, zoodat 21 daarin achter moesten blijven, welke natuurlijk verdronken zijn. Van de aan dek geplaatste koeien zijn ruim twintig overboord geslagen, waarvan een viertal, ondanks het koude water en zwaren golfslag, het strand zwemmende wist te bereiken, zoodat ongevesr veertig koeien verdronken zijn. Een der dieren was door het slingeren in de machinekamer terecht gekomen, doch werd gered. De „Veehandel III," kapitein de Ruiter, had tusschen Urk en Lemmer een defect aan het roer gekregen en had het geluk ten anker te komen. Den volgen den morgen om elf uur werd z(j door de nachtboot „Amsterdam", kapt. de Haan, de haven alhier binnen gesleept. Ook het op de boot aanwezige vee heeft veel van koude en zeewater te lijden gehad; één koe bleek dan ook bezweken te zijn. De schade is natuurlijk zeer groot, terwijl, naar wij vernemen, noch de booten, noch het vee verzekerd is. Met het slachten van het verdronken vee is men druk bezig, hetgeen een treurig schouwspel oplevert. Door de vele regens van de laatste dagen hebben de weilanden zóo geleden, dat de vee houders om Amsterdam, ofschoon nog een maand te vroeg, begonnen zijn, hun melkvee op te stallen. Duitschland heeft zijne grenzen voor den invoer van groenten uit Nederland gesloten verklaard. Het bekend worden van dit besluit gaf ter stond een belangrijke daling in de groenten- prijzen aan de markt te Bovenkarspel (Station) vanwaar groote hoeveelheden groenten via Yenlo naar Duitschland worden verzonden. Men schrijft uit Haaksbergen, 9 Oct. Een vreeselijke ramp dreigde heden ons dorp. Om circa 12 uur dezen voormiddag ontstond er brand in de Molenstraat, ten huize van zekeren van der Kuil. De kolossale wind was oorzaak dat binnen uur de huizen bewoond door Bos winkel, Oldonkotte en Kerkemtjer, in vlam ston den. Gelukkig dat naast dit laatste huis het woonhuis met hooge muren stond van den heer van Beest. u*.en, waarom de brandweer zi - Duitengewone inspanning bepaalde tot het behouden van de andere huizen in de buurt. Om één uur was het een verschrikkelijk ge zicht, toen, behalve de vier genoemde huizen, nog in brand geraakten de huizen bewoond door Waanders, Ottink, Schartman en Bennik. Gelukkig konden deze behouden worden. Om half vier was de brand in zooverre ge bluscht, dat men meende met een veertigtal brandweerlieden het smeulende vuur in bedwang te kunnen houden doch om half vyf moest de geheele brandweer weer in 't gebouw, omdat de vlammen opnieuw in het huis van Oldenkotte begon te dreigen. De brandweer werkte nog ruim één uur en toen kon men zeggen dat voor goed de brand bedwongen was. Het ingewand van den visch bergt soms vreemde zaken, van den profeet Jonas af tot den ring van Polycrates toe. Maar grooter verrassing dan Maandag op dit gebied een eer zaam Amsterdammer ten deel viel, is wel niet denkbaar. Die vriend vond in het binnenste van eenen, door vrouwlief voor hem gehaalde, gemarineerden haring een keurige ivoren dames broche (hand met roosje), een weinig verkleurd door het verblijf in zout, zuur en duister, maar anders nog geheel gaaf. Men heeft haar ons laten zien, Wat zou Rabbi ben Akiba hiertoe wel zeggen? Nv. d. D Te Veendam gaf een loteling lichaams gebreken op als middel tot vrijstelling, maar verklaarde tevens vrijwillig dienst te willen nemen. Het was vroeger gewoonte dat de vorst aan de ouders, die het gebruiken konden, bij de geboorte van den zevenden zoon wanneer die naar hem werd genoemd, een ruime gift deed toekomen. H. M. de Koningin-Regentes past dit toe op het geval, waar de zevende dochter haar naam krijgt, althans het J), v. Z.-H. meldt, dat zij aan de wed. O. Boering te de Punt, die zeven minderjarige dochters heeft, waarvan de jongste, Emma, nog geen 2 jaar is, een aanzienlijke gift heeft doen toekomen. Bij gelegenheid der kermis te Wagenberg (bij Breda) hebben ernstige vechtpartijen en baldadigheden plaats gehad; bij vele particulieren werden de vensterruiten verbrijzeld. De politie mocht een paar der belhamels vatten en in arrest brengen, doch dezen werden door eenige kerels daaruit verlost, doorhet gevan genishuisje af te breken! Dat is nu nog eens Amerikaansch huishouden. Leiden, 14 Oct. Ter markt werden heden aangevoerdOssen stuks f 128 a f 300 40 Stieren f 50 a f 226 Veulens stuks af ,243 kalfkoeien f 106 a f 265- Melkkoeien f 106 a f 265; 160 Varekoeien f 86 a 197; 248 Vette koeien f 128 a f300 46 Vette kalveren f 26 a f 80, 14 Magere kal veren f 6, a f 15 285 Grassaiveren f 15 a f 45 1120 Vette Schapen f 15 a f 28. 846 Schapen (weide) f 8, a f 20,— 4 Paarden f 42 a f 92 124 Magere Lammeren f7, af 12. Vette jarige 196 Magere Varkens f 16 a f 29 Vette Varkens a. 194 Biggen f 6, a f 13. OPGAVE VAN BRIEVEN, geadresseerd aan onbekenden, verzonden in de 2e helft der maand Sept. 1892 Amerika J. Langeveld. Tremont. hopen onze geliefde ouders PIETER VISMAN en ENGELTJE KOK, hunne vijf en twintig jarige Echtvereeniging te herdenken. Uit naam hunner daDkbare kinderen en behuwdzoon. Ondertrouwd C. RAB Az. en A. KOPPEN. Aan de ingelanden wordt ter konnisse gebri dat ingevolge de keuren en verordeningen SCHOUW op het schoonmaaijen en zuiverend Tochtsiooteu en Cenen van bobbels, kroos, rit en flab is bepaald, t. w. In den polder het BURGER-NIEUWLAND op Donderdag den 20 October a. s. In den polder WAAL EN BURG op Vr^dag den 21 October a. s. en in het Waterschap de 30 GEMEENSCH. POLDERS op Vingsdag den 25 October daaraanvolgende. De nalatigen verbeuren eene boete van f 1.— en bij de her schouw, 8 dagen daarna, f 3.— Texel, 4 October 1892. Namens de Collegiën van dagelijksch bestuur, Sd. KEIJSER Pz., Secr. De Commissie voor de leesbibliotheek van de Maatsch. t. N. v. 't A., bericht dat met de afgifte van boeken zal worden aangevangen De ondergeteekende bericht dat zijn schilderswerkplaats blijft geves- Aanbevelend, J. C. VISSER, Schilder, Burg, Texel. om met 1 DECEMBER a. s. in dienst te treden. Adres: A. P. KOORN, BURG. tigd in de met prachtigen kast voor f 26.00 contant. Voorhanden b(j J. J. KUIJPEït, Parkstraat. in elke hoeveelheid te koop. W. DE BRUL. Amsterdam, Texel, 16 October 1892. en demi-saisons, Engelsch leeren en Buksking broeken, Gewone en Jaeger baaien en flanellen, wollen en katoenen Dekens, Rokkenwol, Bont mutsen, Gebreide goederen alsBorstrokken, Lijfjes, Broeken, Jachtvesten, enz. enz. Alles zeer laag in prijs.; bovendien 5°/. d contant. zal op 's avonds 7 ure, in het logement nHet Wapen van Amsterdam" te OosterEnd, ten overstaan van den Notaris G. J. O. D. DIKKERS, met 4 H. 99 A. 94 C. WEILAND, staande p' gelegen in den polder Oosterend, in perceelen combinatiën. i Eigendom van Jb. A. DIJKSEN. Aanvaarding 1 November a. s. o®$o Information te bekomen ten kante f j$n genoemden Makelaar en Notaris. Ten van laatstgemeld» liggen de veilcondi dagen vóór den verkoop ter lezing. A

Texelsche Courant | 1892 | | pagina 2