N". 526. Donderdag 20 October. A*. 1892. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag;- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Bubo SO Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en asdero landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 6 regels 30 Cts. Iedere regel meer 0 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Üitgevers LANGE VELD DE ROOU, ParkstraatBübg op Texel. BEKENDMAKING. De BURGEMEESTER der gemeente TEXEL', gelet op art 41 der Gemeentewet, brengt, naar aanleiding daarvan, ter kennisse van de ingezetenen dat de vergadering van den Raad door hem is belegd tegen V r ij d a g den 21 Oct. 1892, des voormiddags te 11 ure, in de daarvoor bestemde zaal ten Raadhuize dezer gemeente. Texel, den 18 October 1892. De burgemeester voornoemd, STRICK VAN LINSCHOTEN. KENNISGEVING. LOTING NATIONALE MILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge meente TEXEL brengen ter openbare kennis lo. dat de loting der in dit jaar voor de Militie ingeschrevenen, voor deze gemeente zal plaats hebben te Helder, op Maandag 24 October 1892, des voormiddags te 10 uren. 2o. dat op Dinsdag, den 25 October 1892, des voormidöags te 10 uren, ter Gemeente secretarie aanvraag kan worden gedaan voor de getuig schriften, ter bekoming van vrijstelling wegens broederdienst, of als eenige wettige zoon. 3o. dat, om vrijstelling wegens eigen militaire dienst of die van broeders te verkrijgen, moet worden overgelegd een paspoort of ander bewijs van ontslag of een uittreksel uit het Stamboek of een bewijs van werkelijken dienst; welke stukken bij den Burgemeester dezer Gemeente moeten zijn ingeleverd, ten minste tien dagen vóór den dag, waarop de eerste zitting van den Militieraad wordt geopend, zijnde den twee den Maandag in de maand November. Texel, den 18 October 1892. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, STRICK VAN LINSCHOTEN. De Secretaris, J. A. WESSTRA, TEXEL, 19 Oct. 1892. Ofschoon de plannen van de Harmoniekapel Zondag niet bijzonder door het weder werden begunstigd, werd toch aan het voornemen om zich in het publiek te laten hooren gevolg gegeven, toen voor een oogenblik de regen buien iets minder waren. Het corps moest er zich echter toe bepalen om voor de woningen der resp. bestuurderen zich te laten hooreD, want toen daarna op de Groeneplaats nog eenige nummertjes zouden worden gegeven, kon aan dit plan door de weder rijkelijk nedervallende regen slechts ten deele gevolg worden gegeven. Mislukte dientengevolge de algeheele uit voering van het gedachte programma, aan het voornemen om zich te laten hooren was toch gevolg gegeven en het publiek kan alzoo beoordeelen of het wenschelijk is dat het muziekcorps in stand zal blijven, ji Ons dunkt dat zeer weinigen zich daartegen 'Bullen verklaren; de vorderingen door de wer kende leden in het jaar van bestaan reeds gemaakt, geven wel eenigen waarborg dat bij voortgezette oefening de muzikale talenten zich meer zullen ontwikkelen, en dat van die meerdere kennis de burgerij dan ook zal profi- teeren, meenen wij wel te mogen verwachten. Wanneer wij ons de mogelijkheid voorstellen dat bij volgende zomerdagen een eigen muziek corps, öf in het Park öf op een onzer pleinen zich eens zal laten hooren, dan vinden wij daarin veel aanleiding om allen welke iets kunnen bijdragen tot de instandhouding van deze Vereeniging, daartoe ten dringendste aan te sporen. Laat het nu eens niet bewaarheid wordeD, als zou door gebrek aan belangstelling hier geen enkele Vereeniging kunnen blijven bestaan. Wanneer velen iets doen, is het voor ieder slechts weinig. Volstrekt niets beter dan de vorige marktdagen, was de handel op de markt van Maandag jl. Aangevoerd waren 132 Schapen, 11 Koeien, 13 Kalveren, 6 Paarden, 6 Biggen, 1 Geit en 1 korf Kippen. De prijs voor Schapen was van f 8 tot f 15; voor Slachtschapen van f 16 tot f 19; voor Kalveren van f 25 tot f 30Biggen f 8 f 9. Ontzettend groot moet in de laatste dagen de vangst van lijsters zijn geweestde ver anderde richting van de wind, benevens het dikke weder hebben daartoe zeker niet weinig bijgedragen. Waar men voor eenige dagen geleden als het ware zat te wachten op één vogeltje, kwamen in het laatst der vorige en begin van deze week nagenoeg handen te kort om de beestjes uit de strikken te halen. Men beweert dat door sommigen 150 A 200 stuks in een nacht werden buitgemaakt. Voor de vogels wordt zoo ongeveer 10 cent per stuk betaaldeen aardig buitenkansje alzoo voor velen in dezen tijd. Oudeschild, 17 Oct. Tot leden van het kiescollege der Herv. Gem. werden gisteren de Heeren S. G. Kuijper en D. Vos, aftredende leden, herkozen. Voor de aftredende leden Kooger en Backer, die niet herkiesbaar waren, zijn gekozen de Heeren T. v. d. Sterre en J. W. Roeper. Waal, 17 Oct. Door de Vereeniging tot Bevordering van het Onderwijs in Handen arbeid in Nederland, werd heden aan den Heer J. de Jongh, Hoofd der School alhier, die gedurende de zomervacantie van dit jaar een' cursus volgde te Amsterdam, een diploma uitgereikt als Onderwijzer in Slöjd (handen arbeid). De Cocksdoep, 18 Oct. Berichtte ik eenigen tijd geleden dat de werkzaamheden op de „Benbrack" waren geëindigd, daar het wrak gelijk zat met het strand, thans kan gemeld worden, dat men weer met sloopen is begonnen. Door de stormen der laatste dagen nl. is het strand zooveel afgenomen, dat het wrak nu ongeveer M. boven den grond uitsteekt. Op de Vliehors is een uit zee aangespoeld dood rund gevonden. Het verkeerde reeds in staat van ontbinding. Er komt langzamerhand meer leven in den hariDghandel. De door de tijdsomstandig heden gedrukte markt van dit artikel is vooral in de laatste weken vrij wat verbeterd. Al meer en meer worden belemmeringen, aan den uitvoer in den weg gelegd, opgeheven, neemt de vraag in het buitenland toe en is de qualiteit der later gevangen haring beter dan bij de eerste reizen, toen die visch bij geringe vraag in overvloed aangevoerd, klein en van minder gewilde hoedanigheid was. Hoezeer dus de toestand eenigszins opheldert en de toekomst zich minder donker laat inzien, in de eerste tijden zal de schade bezwaarlijk in te halen zijn. Maar komen de zaken ten slotte voor de kooplieden in het reine, de kleine reeder en de bemanningen der schuiten zijn de slachtoffers van den tegenspoed. Reeds geruimen tijd bleek dat de Prins Hendrik Stichting te Êgmond aan Zee ook sedert de laatste vergrooting, niet groot genoeg is, om aan de talrijke aanvragen tot opname te kunnen voldoen. Thans vinden ruim honderd oude en behoeftige zeelieden aldaar een vriende lijken levensavond, doch groot is nog het getal dergenen die buiten staan „en er zoo gaarne in willen." De directie is dan ook ijverig in de weer om fondsen tot uitbreiding te verkrijgen men spreekt zelfs van den bouw eener nieuwe groote Stichting. Waar de behoefte zoo groot is, moge de natie de nagedachtenis van onzen Prins Hendrik eeren, door milden steun. Uit Viaardingen wordt gemeldt Schipper C. Roeleveld, voerende de bom Drie Gebroeders, tehuis behoorende te Scheveningen, van den reeder W. Groen aldaar, hier binnen gekomen, heeft Maandag jl. visschend ter hoogte van Schiermonnikoog opgevischt een kleine jol, met 3 man equipage van den Deenschen schoener Bellona, welk schip geladen met hout van Kotschic naar Rochester, is gezonken. De drie geredden, zijnde de kapitein, stuurman en jongen, bevonden zich op het achterdek van genoemden bodem; terwijl de overige 6 man der equipage zich op het voorschip bewogen, bestond het plan te trachten zich met de groote boot te redden door het breken van het schip werd echter de gemeenschap van het voor- naar het achterdek verbroken, en waagden zich de drie geredden in de kleine jol, die, zoodra zij waren afgestoken, het schip zagen zinken, zoodat vermoedelijk het overige deel der equi page den dood in de golven zal hebben gevonden. In de „Zijper Ct." lezen wij het volgende Naar wij vernemen is de heer John. Merz te Schagen bij wijze van werkverschaffing eene nieuwe leverantie begonnen. Hij laat namelijk bij degenen die dit wenschen de den vorigen avond gebrand hebbende lampen afhalen, laat ze door een werkman schoonmaken en vullen en bezorgt ze weer terug. De klanten betalen enkel de petroleum en schijnen zeer tevreden, ook vooral om het altijd goed licht. Als de betrokken werkman zooals men ons meedeelde) daarmee zijn brood verdient, dan is 't van den ondernemer een gelukkigen inval geweest en heeft deze nieuwe affaire recht van bestaan, TEXELSGHE COURANT,

Texelsche Courant | 1892 | | pagina 1