Buitenland. Het adres van den Gemeenteraad van Texel om steun voor den aanleg eener Rijks- haven aan de Kaap, beoosten Oosterend, is alsnog voor de aanstaande wintervergadering der Provinciale Staten, op de agenda geplaatst. In de afgeloopen week zijn in ons land 21 gevallen van cholera met doodelijken afloop, voorgekomen. Te Haarlemmermeer is weder een nieuw geval van mond- en klauwzeer bij rundvee geconstateerd. Te Assen sneeuwde het Zondag ver scheidene urén lang, zoodat boomen en straten met een witte laag overdekt waren. Ook op den weg tusschen Utrecht en Amers foort, waar wielerwedstrijden plaats hadden, lag dien dag een sneeuwlaag. Het ontwerp betreffende een beroeps- en bedrijfsbelasting is rondgedeeld. Zij heeft de inkom sten tot maatstaf. Vooraf wordt aangenomen, een zeker rentepercentage, hier gesteld op vier. Wanneer een koopman of fabrikant f 100 000 in ziln zaak heeft belegd, en hfj verdient daarmede f 10 000, dan wordt aangenomen, dat die f 10.000 reeds voor f 4000 getrof fen zijn door de vermogensbelasting, zoodat slechts de overige f 6000 volgens dit ontwerp belast worden. Met betrekking tot de naaml. vennootschappen wordt voorgesteld het divident boven 4 pCt. van het gestorte kapitaal der aandeelen te belasten; alsdan blijft een divident van 4 pCt. onbelast. Aftrek van 4 pCt. wordt toegelaten voor alle aandeelen. Zoo vaak door alle buitenlanders aan ingezetenen concur rentie wordt aangedaan op Nederlands grondgebied, of zoo vaak zij winst behalen door participatie in Nederlandsche ondernemingen, vallen zij in deze belasting. Winkeliers en anderen, in den vreemde gevestigd, die hier te lande hun goederen rechtstreeks aan de verbruikers verkoopen, brand-, zee-, levens- of andere verzekerings-maatschappijen, die hier te lande zaken drijven, worden naar dit ontwerp getroffen. Voor de raming der winsten worden in het ontwerp regels gesteld. De belasting wordt rechtstreeks ingevorderd van hen, die haar schuldig zijn, behoudens enkele uitzon deringen. Dezelfde methode van behandeling als voor de naaml. venn. wordt voorgesteld ten aanzien der winsten, verkregen door cröp. en andere vereeni- gingen. Voor winsten, door firma's genoten, worden de flrmante personen aangeslagen, evenwel met vrij heid om de winstverdeeling voor den fiscus geheim te houden. Voor deze belasting is eigen aangifte de algemeene regel. Blijft de aangifte achterwege, dan zal de ambtshalve aanslag nooit minder kunnen zijn dan een zeker minimum. Er is een dubbel minimum voorgesteld. Een, dat voor allen geldt: tienmaal de huurwaarde der per- ceelen of perceelsgedeelten, die de belastingplichtige voor andere doeleinden dan zfin bedrijf in gebruik heeft, en een, dat geldt voor dezulken, die hun winsten of belooningen hoofdzakelijk ontleenen aan eigen of commissiehandel, nil verheid of scheepvaart; voor hen ia het minimum 6 pCt. van hun vermogen, blilkens den aanslag in de vermogensbelasting. Van kleine bazen en winkeliers en dergelfiken, die geen f13 000 bezitten, zal geen eigen aangifte gevraagd worden zij worden ambtshalve aangeslagen. De bedrijven van land-, tuin- en boschbouw, vee teelt of veenderij, worden buiten de bedrtjfs- of beroeps belasting gelaten. Pensioenen, lijfrenten en wacht gelden worden slechts voor de helft in rekening gebracht. Ook alle ambtenaren van den Staat zijn aan deze belasting onderworpen. Er worden 4 tarieven voor gesteld. Naar tarief A worden getroffen wie niet in de vermogensbelasting zijn aangeslagen en wel voor f 600 inkomen met f 1, voor f 640 met f 2, voor f 680 met f 3 en zoo vervolgens voor elke f 40 meer f 1 tot f 1200 (waarvoor alzoo f 16 wordt betaald); voor f 1201 tot f 2000 f 1 van elke geheele som van f 60, waarmede het inkomen f 400 te boven gaat; voor f 2001 tot f 8000 f 2 van elke f 100 boven het minimum van f 400; voor inkomens boven f 8000 een vaste som van f 152 en f 3,20 van elke f 100 boven de f 8000. Tarief B geldt voor hen die wel in de vermogens belasting zijn aangeslagen. Over het volle bedrag hunner bedrtjfs- of beroepsinkomsten zijn z(j belas tingschuldig, en wel 3,20 of 2 pCt., naar gelang hun vermogen de som van 1200.000 al of niet overschrijdt. Bedragen hun zuivere baten, gevoegd bij 4 pCt' van hun belastbaar vermogen, meer dan f 8000, dan zijn zij over het meerdere nog f 1.20 van elke geheele som van f 100 verschuldigd. Naar tarief C worden aangeslagen staatsrechtelijke lichamen, coöperatieve en andere vereenigingen en reedertjen op aandeelen met 2 pCt. der zuivere baten, Naar tarief D naamlooze vennootschappen, admini stratiekantoren, instellingen, commanditaire ven- nooten, deelgenooten in handelingen voorgemeene rekening en buitenlandsche ondernemingen, hier belastingplichtig, f 3.20 van elke f 100 der zuivere baten. Ter bepaling van de zuivere baten eener onder neming moeten de verkregen voordeelen worden verminderd met de rente van het bedrijfskapitaal, mot. de hedrtjfskosten en de afschrjlvingen. Vrijge steld worden de winsten van werklieden-vereeni- gingen, ten doel hebbende het voorzien in huisvesting, het verstrekken van voorschot, onderstand, pensioen en begrafeniskostenvoorts inrichtingen voor onder- wils van doofstommen enz. en inrichtingen meteen liefdadig doel. In afwachting van oon nadere wettelijke regeling zullen geen opcenten voor gemeente of provincie, maar wel voor 't jaar 1893/94 de 28 opcenten voor het Rijk worden geheven. Door de kiesvereeniging „Burgerplicht" te Hoorn is een adres ontworpen aan de regee- ging, in zake de droogmaking der Zuiderzee. Het stuk is verzonden aan don minister van waterstaat, voorzien van ongeveer 1650 hand- teekeningeD, welke door de medewerking van de burgemeesters van 21 gemeenten uit Hoorn en omstreken werden verzameld. Van werkstaking onder de arbeiders hoort men meermalen, doch die onder de aan nemers komt minder voor. Toch is zulks te Nieuw-Buinen voorgevallen. Er zou eene uit besteding plaats hebben van het bouwen eener boerenbehuizing ten verzoeke van mej. T. Bosscher. De aannemers stelden nu den eiscb, dat de uitbesteedster hen voor hunne moeite eenigszins zou schadeloos stellen. Dit werd echter geweigerd en daarop vertrokken allen, zonder dat één der negen inschrijvers zijn biljet had ingeleverd. In een ingezonden stuk, geplaatst in Goo- recht Oldambt. deelt iemand mede, dat E. J. Smit, scheepsbouwer te Hoogezand, Woensdag namiddag een bij hem werkzamen jongen gelast heeft zich naakt uit te kleeden, te water te gaan, zelfs onder water, om eenig werk te verrichten. Het water stonk en had een temperatuur van 8 graden. De jongen werd bedreigd zijn dienst te worden uitgejaagd, indien hij het beestenwerkje niet verrichtte, en hoe erg de jongen ook tegen dien arbeid opzag, door de vrees anders „de poort uit te moeten," deed hij wat hem bevolen was. De redactie van Goorecht-Oldambt, die meende dat dit verhaal overdreven was, ging naar E. J. Smit om inlichtingen in te winnen.— Toen den scheepsbouwer gevraagd werd of het medege deelde waar was, antwoordde hij lakoniek „Waar is 't". Naar aanleiding van deze barbaarsche hande ling leest men in Goorecht-Oldambt de volgende advertentie „De vergadering der Werklieden-Vereenigiug Hoogezand Sappemeer, gehoord hebbende de schandelijke handelwijze van den fabrikant E. J. Smit, n.l. om een minderjarigen jongeling te bevelen zich naakt uit te kleeden en dan in het stinkende water te gaan om daar eenig werk te verrichten, spreekt hare diepe verontwaardiging uit over bovengenoemde handelwijze, hopende dat de officier van justitie termen moge vinden vooraf met het oog op de alom heerschende cholera, bovengenoemde fabrikant te straffen voor deze onmenscheiyke daad." Een herbergier te Sittard had Donderdag het fortuintje dat zijne werklieden by het omgraven van den grond een blikken bus opdelfden, die aan gouden 20 markstukken ruim 1100 markt, bene vens twee gouden tientjes bevatte. Hy is sedert eenige jaren eigenaar en bewoner van het huis Door den veehouder Pol te Amsterdam is eene koe verkocht voor f 1000. Deze koe was door de Schiedamsche Spoe- lingvereeniging gemest en verwierf op de land bouwtentoonstelling te Leiden een 2den prijs. Houtwol voor kippen wordt aanbevolen als een uitstekend middel om in den winter een warm en droog verblijf aan de kippen te verschaffen Het moet grove houtwol zijn, die 10 15 centi meter hocg in het kippenhok gestrooid wordt. Het houdt de kippen warm en droog en belemmert door zijn harsgehalte de voortplanting van het ongedierte, waarvan zij anders in den winter veel last hebben. De kippen gaan dientengevolge vroeger en ruimer leggen. Wanneer de houtwol vernieuwd moet worden, is de gebruikte van groote waarde als meststof. Wat onze varkens zeggen: „Wanneer aan ons, varkens, een zindelijken drogen stal met een goed leger gegeven wordt, wanneer gij menschen ons dagelijksch afborstelt en wascht, dan groeit vijfmaal meer vleesch, tien maal meer spek in en op ons, en beide smaken dan bijzonder lekker. Iedere slager betaalt dan voor elke 50 kgr. eenige guldens meer Een geborsteld varken behoeft minder voeder en geeft meer gewicht dan een niet geborsteld. Lehman nam twee keuen van het mannelijk geslacht van dezelfde zeug, liet het eene bor stelen en hield het zuiver, het andere niet. Na 9 maanden slachtte hij beide en ziet, hot geborstelde varken had 50 kgr. erwten minder verorberd dan het andere en woog toch 58.5 kgr. meer. Ziet, dat doen de zindelijkheid, de reinheid; zij brengen geld in huis. Landio In het Duitsche wetsontwerp voor een Rijks wet op de epidemiën wordt o. a. bepaald, dat de Staat de zorg overneemt voor de achterblijvende familiebetrekkingen van dokters, die tijdens epidemiën als slachtoffers van hun plicht vailen. In philanthropische kringen te Londen wordt, naar men verzekert, de naderende winter met bezorgheid tegemoet gezien. Het laagwatertlj op de arbeidsmarkt heeft thans ook Londen bereikt, waar zelfs nu reeds in de armewijken teekenen van nood zich beginnen te openbaren. Men treedt dan ook reeds met elkander in overleg voor te nemen maatregelen tot hulpbetoon. Het Heilsleger wil tegen het einde van November ruimte zien te vinden voor nog een duizendtal dakloozen. Ook oppert men het plan tot het instellen van eene nationale arbeidsbeurs, waartoe het Gouvernement zou moeten medeweiken. Onder de ten huwelijk ingeschrevenen te Wurzburg komt blijkens de opgaven van den burgerlijken stand voor Kasper Prostier, land bouwer te Zellingen, met Dorothea Reichler, „miereneierenverzamelaarsdochter" te Zellingen. Hebben onze vaders indertijd de puntige „vadermoorders-boorden" gedragen, de heden- daagsche hooge boorden konden wel „zelfmoor denaars-boorden" heeten. Zulk een gesteven halsschutting althans heeft onlangs, naar men bericht, een jong Zweedsch ingenieur, Kaufmann genaamd, het leven gekost. Hij was in een rijtuig in slaap gevallen, met het hoofd voorover, en op de plaats zijner bestemming gekomen vond de koetsier hem dood. Een dokter, die men er bij haalde, verklaarde, dat zijn dood alleen te wijten was aan den hoogen boord, waardoor zijn keel was dichtg6drukt. In het lijk eener dezer dagen in het krank zinnigengesticht te Kew, overleden vrouw, vonden de dokters drie Berlijnsch zilveren theelepels, die al een maand voor haar dood vermist waren, een ijzeren verbindingsplaatje van een deur en twee driehoekige stukken glas. Toch had zij niet over de maag geklaagd en stierf zij aan hersenontsteking. De overstroomingen in Italië nemen onrust wekkende afmetingen aan in de buurt van het Como-meer. By Lecco zyn twee bergstroomen buiten hunne oevers getreden waardoor aanzienlijke schade is veroorzaakt. Verscheidene inrichtingen van nijverheid zijn in haar werk gestoord. Te Cono zelf staan vele wyken onder water. Door de overstrooming is ook de spoorweg van Rome naar Genua ondergeloopen, zoodat de reizi gers over Bologna en Florence moeten gaan. Er wacht de door reclames reeds zoo ge plaagde menschheid nog eene groote bezoeking. Een zekere heer Sydney Hodges te Londen heeft een toestel bedacht waarmede hy een groote, schitterend verlichte letter bij nacht op de wolken kan doen schijnen. Hoe hy dit doel, de byzonder- heden van zyn machine, verzwygt hij, maar aan een aantal deskundigen, waarbij een genie- officier, gaf hij ee2e uitlegging die volkomen vol deed. Als de uitvinding wordt toegepast, zal weldra de avondlucht tenzy de maan schynt er even bont uitzien als het advertentie scherm van een schouwburg. Bij zonneschijn kan de uitvinding van den heer Hodges nog niet worden toegepast, maar daar zal spoedig weiiets op gevonden worden. Dan zullen we spoedig in plaats van blauwe luchten en witte wolken niets meer zien dan reusachtige aankondigingen van zeep of cacao tenzij alle regeeringen der aarde zich gezameiyk ook een toestel aanschaffen en een verbiedend ,,Hier niet aan te plakken" op de wolken doen schijnen. In het stadje Verdun aan de DoubsfSaóne en Loire) werd dezer dagen iemand op hoogst „burger- lyke" d.i. onkerkeiyke wijze, ter aarde besteld. Toen de kist was afgelaten trad een wethouder aan den rand der groeve, wischte zich het voorhoofd af, kuchte en hield de volgende rede „Burger Morin, in naam der wet: wy begraven u!" Uit Sysran (Rusland) wordt gemeld, dat tengevolge van eenen hevigen sneeuwstorm en van groote sneeuwophoopingen verscheidene treinen op de lyn Sysran - Wiasma zyn blijven steken, o. a. ook een extra-trein, waarin Groot vorst Nikolaas Nikolajewitsch was gezeten. De te hulp gezonden treinen hadden er zich dea avonds evenmin nog door kunnen werken.

Texelsche Courant | 1892 | | pagina 2