N°. 529. Zondag SO^October. A0. 1892. Advertentieblad. Nieuws- en OFFICIEEL 6EDEELTE. Binnenland. Advertentiën vóór 10 aar op den dag der uitgave. Prijs der Advertenlién Van 1 tot 6 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Glroote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, ParkstraatBurg op Texel. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Buna SO Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andore landen met verhooging der porto's. DUITS CHE ONDERDANEN. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER van TEXEL doet te weten, dat door den gezant des Duitschen Rijks, namens Zyjne Regeering is bericht, datDuitsche Onderdanen, die stukken uit hun land behoeven of de legalisatie daarvan verlangen, zich, onder opgave van het doel, waartoe die stukken moeten worden gebezigd, rechtstreeks en zonder van een tusschenpersoon gebruik te maken, moeten wenden tot de overheid van hun eigen land. Texel, 28 October 1892. De Burgemeester voornoemd, STRICK VAN LINSCHOTEN. TEXEL, 29 Oct. 1892. Tengevolge de bemoeiingen van eenigen onzer ingezetenen, zal Zondag 30 dezer, ter gelegenheid van de uitvoering van het zangkoor Capella in de Nieuwe Kerk te den Helder, de stoomboot „Ada van Holland" eene extra reis van hier naar Helder en terug maken. De boot zal te 12 uur uit de haven vertrekken en vermoedelijk te 4 uur of half vijf weder van den Helder terugkeeren. Algemeen is de klacht over het vele water, waarmede we in deze dagen worden bedeelden niet ten onrechte, want is het al een enkele dag droog, den volgenden regent het er weer vlijtig op los. Zijn die vele regenbuien onaangenaam, ze zijn niet minder hinderlijk en tot schade. Wegen worden er door in moerassen her schapen, de weilanden in meeren, waardoor het vee verkleumd van de natte koude en er geen voldoend voedsel meer kan vindeneen te vroege staltijd is daarvan de schadepost. Ook voor den bouwboer levert de weersge steldheid niet minder hinder en nadeelnog niet alle veldvruchten zijn uit den grond of van het land geborgen in de schuren, en wat nog niet is ingezameld wordt er niet beter op, en gaat in kwaliteit en prijs terug. Zoo is het hier, zoo is 't ook elders, ja nog erger. En wanneer we nu de profetie van den bekenden weerkundige Majoor Waelput moeten gelooven dan zouden we vooreerst nog niet aan bet einde van al die vochtigheid wezen. Deze voorspelde toch: Yan 5 Mei tot 15 Juli een vochtige periode van 72 dagen. van 15 Juli tot 25 September een betrek kelijke droge periode van 72 dagen. Van 26 September tot 6 December een vochtige periode van 72 dagen. Van 7 December tot 15 Februari 1893 een betrekkelijk droge periode van 71 dagen. In de maanden October-November zouden ons schrikkelijke stormen wachten, terwijl de winter van 1892 1893 zeer streng zou zijn zonder dat evenwel de scheepvaart gestremd zou worden, 't Is wel waardig een en ander eens na te gaan. Helder, 28 Oct. 't Is hier langzamerhand gewoonte geworden, om niet alleen in het voorjaar, doch ook in het najaar de haring- visscherij uit te oefenen langs de zeegaten. Ook nu heeft dit plaats en de uitkomsten zijn over het geheel niet onbevredigend. Tal van haringvletten houden zich met dit werk bezig. Veel haring wordt er door de beug- visschers als aas gebezigd. De prijs der haring is gemiddeld van f 3 tot f 4— per tal. Uit Edam wordt aan de „N.R.Ct."gemeldt: De Schrinkkraagpolder, groot ongev. 90 H.A., is geheel onder water geloopen. In den Schermeerpolder staat het water ruim 70 cM. boven het gewone peil. Nog steeds moeten de molens wegens windstilte werkloos blijven. Veel land in het zuidelijke deelstaat blank, en de schade is aanzienlijk. Heeft men vroeger niet willen overgaan tot het stichten van een stoomgemaal in onze groote meer, met eene belastbare oppervlakte van plm. 4444 bunder, thans zal het denkbeeld weer met kracht op den voorgrond treden. Te Haarlem heeft het volgende ongeluk plaats gehad. Aan de in aanbouw zijnde school in de Ripperdastraat is eene plank, waarop zes werklieden stonden te werken, gebroken, waar door zij vielen. Van één hunner braken door den val twee ribben, van een tweede brak de rechterheup, terwijl een derde aan het rechter been belangrijk werd verwond. De drie overigen kwamen met de schrik vrij. Uit 's-Gravenhage bericht men: Het is niet onwaarschijnlijk, dat wanneer de ziekte onder het vee zich nog verder mocht uitbreiden, eene lichting onder de wapenen zal moeten worden geroepen om in den bewakingsdienst te voorzien. De Vereeniging tegen het mishandelen van dieren, te Haarlem, heeft aan den burgemeester van Heemstede het verzoek gericht het zooge naamde „biggenvangen" aldaar te verbieden. Gewoonlijk zijn voor dit volksvermaak tien jonge biggen bestemd, vijf voor den wedstrijd der man nen, en vijf..;, voor dien der vrouwen. Een voor één worden de dieren losgelaten, en de con currenten vervolgen het beest, dat, verschrikt door al het gejoel en geschreeuw, op een sukkel drafje tracht te ontkomen terug naar zijn hok, waarin het daareven lag. Het arme dier bemerkt alras, dat de vlucht onmogelijk is. Aan den eenen kant staat het publiek geschaard in dichte rij, aan den water kant is eene afsluiting gemaakt van prikkeldraad waartegen het beest den snuit ten bloede stoot. Met woest geschreeuw jagen de toeschouwers het dier op, terwijl de mannen, tuk op het bezit van een varkentje voor den winter, het achterna draven, zich nu en dan er bovenop of er naast laten vallen, om hot te grijpen, maar daarin niet gemakkelijk slagen, daar men, om het spei vooral maar lang te laten duren, den staart en het achterdeel van het beest met groene zeep heeft ingesmeerd. Naarmate de jacht langer duurt, worden ook de jagers meer verhit en toornig op het jonge wild. Straks laat een hunner zich met al zijne zwaarte neerploffen op het beest, dat gilt van pijn, of geeft het een schop, dat het een oogenbllk be wusteloos is: schoone gelegenheid om het te bemachtigen I Maar erger wordt de vertooning, als de vrouwen ter jacht gaan. Dan ziet ge niet alleen den angst en kwelling van het varken, maar ge aanschouwt ook hoe die vrouwen, leden van het geslacht waarvan zachtheid en liefde de grootste deugden zjjn, in haar dollen ren tuimelen over elkaar en over het varken, met ruwe bewegingen als kerels neerbonzen op een begeerden buit, elkaar weg- stompende in de hitte van den strijd. In den West-Frieschen omringdijk was voor jaren tusschen Valkoog en St. Maarten eene sluis, welke indertijd met deuren en al is dicht geworpen. De heer Kramer, van Schagen, heeft vergunning verzocht en ver kregen, deze sluis weder op te graven om zich in het bezit te kunnen stellen van de steenen en het eikenhout, waarvan de sluis hoogstwaarschijniijk is gemaakt. Binnen een veertien dagen zal met het werk worden aangevangen. Sedert onheuglijke jaren hebben de arme menschen in Friesland zich het recht toegeëigend, op de aardappelvelden te gaan „nadollen", dat is wegnemen d6r van den oogst achtergebleven vrucht. De boeren zagen dit veeltijds oogluikend toe, totdat het te groote afmetingen aannam. Volwassenen (mannen en vrouwen;, knapen, zelfs kinderen, bedekten in geheele troepen de velden om te „nadollen" en stroopten er maar op loszij ontzagen zich zelfs niet, de aardappelen uit de „bult" (hoop) te halen. De boeren wendden zich eindelijk tot de justitie die de zaak met kracht aanvatte. In de jongate zitting van de rechtbank te Leeuwarden werden niet minder dan 15 per sonen, onder welke een 10-tal van 11 tot 15 jaar, wegens genoemde feiten terechtgesteld, met het gevolg, dat allen werden veroordeeld tot gevange nisstraf van zeven dagen tot eene maand. Drie mannen, tegen wie door het O. M. 7 dagen werd geëischt, werden door de rechtbank zelf tot drie weken veroordeeld. Misschien zullen deze veroor deelingen er toe leiden, dat aan het misbruik een einde wordt gemaakt. In de Servetsteeg te Amsterdam wordt weer een tweetal kleine huisjes gesloopt ten behoeve van het Café-Restaurant-Krasnapolsky. Zij staan aan de overzijde der steeg en worden met het gebouw verbonden door een overdekte brug, als bijkeuken bestemd. Deze beide huisjes brengen het getal steegwoninkjes, in verloop van tijd door de inrichting in beslag nomen, thans tot zeven en zeventig Een eigenaardige kwestie zal den 3 Nov. a.s. voor de Arrondissemens-Rechtbank te Assen worden behandeld. Een jager schoot op zijn veld te Kloosterveen, onder deze gemeente, een patrijs. Het dier bezat nog de kracht om een eind verder te vliegen en viel neder op een veld van een ander. Diens zoon greep de patrijs en weigerde die aan den jager af te geven. De jager heeft zich deswege bij de justitie beklaagd en daaruit is eene vervol ging wegens diefstal ontstaan. Nader wordt gemeld dat de meeting ter bespreking der drooglegging van een gedeelte der Zuiderzee, en die uitgeschreven zal worden door het hoofdbestuur der Vereeniging tot bevordering onzer visscherijen, niet zal plaats hebben in November a. s., doch in het begin van het volgende jaar. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1892 | | pagina 1