Buitenland. Marktberichten. PREDIKBEURTEN. - Hen aardige jonge vrouw stond onlangs voor de jury van oen stad in Kentucky terecht. Zy werd beschuldigd haar man, een rijken veehandelaar, te hebben vergiftigd, door middel van een door haar toebereide plum cake. De geruchten die over het huwelijk in omloop waren, luiden niet zeer gunstig. Bijzondorheden over den dood van den veehandelaar kende men niet, hl) was juist eenige uren na het gebruik van de heerlijke cake gestorven. By de behandeling der zaak vulde een groote menigte de gerechtszaal. De beöedigde scheikundigen hadden verklaard, dat volgens hun oordeel door de koek wel een geheel regiment had kunnen worden vergiftigd. De getuigen legden verklaringen af, omtrent de on- eenigheid, die in net huis van den overledene had geheer8cht. De officier van justitie stelde in zyn requistoir hot reine leven van den veehandelaar in een helder licht en bewees de schuld van de echtge- noote bijna onomstooteltjk. Toen trad de advocaat van den beschuldigde, mr. Sewneey, op. Hij begon met eenvoudig te zeggen: de beschuldigde is onschuldig. Maar toen sprak hy nog twee uren lang, onafgebroken. In een schitteren de improvisatie schilderde hl) het leven zijner cliënte van hare vroegste jeugd af. Hoe zij hare communie deed, hoe zij steeds zin had gehad voor windwerk- tuigen, hy sprak van bare vereeriDg voor Wagner, van hare ongelukkige passie voor Edison, van de jaren die zij besteedde aan het samenstellen van een luchtballon, waarvoor haar vader haar de approxima tieve formule had nagelatenhy vertelde, hoe zij een merinosschaap in hare kamer had opgevoed, kort en goed, hij gaf dikwijls zeer intieme details, die met aandacht werden gevolgd ofschoon de jury-leden toch niet de plum-cake uit het oog verloren, waarvan op een tafel nabij den advocaat nog een aardig stukje stond, als het tastbaar bewijs, dat de blanke handjes die het schaap verzorgden, ook tot andere dingen in staat waren. Aan het slot zijner rede naderde de advocaat de tafel met de plnm-cake. Al pratende sneed h(j er een stukje af en at het op; nog een stukje en nog een verorberde hy tot groote ontzetting van rechters en publiek. Binnen vyf minuten had hy den geheelen koek op, waarmede men, volgens den apotheker, wel een heel regiment kon vergiftigen. „Myne heeren de gezworenen, de beschuldigde is onschuldig! Ik heb het u bewezen 1" Met dit eenvoudige woord eindigde mr. Sewneey. De jury ging zelfs niet in raadkamer, maar sprak staande de zitting het „niet schuldig" uit. Mr. Sewneey werd in de vestiare opgewacht door twee geneesheeren. Dank zy de werking van een maagpomp, gaf de plotseling beroemd geworden ad vocaat den koek tot het laatste stukje toe terug in een zilveren waschkom. De goede veehandelaar had helaas vergeten een dergelyken voorzichtigheids-maatregel te nemen. In de „Held. Ct." en in het „Vliegend Blaadje" voor Helder, wordt melding gemaakt van een sterfgeval te den Helder van een jongen van 9 jaar, onder omstandigheden die aan cholera moeten doen denken. Er werd noodig geoordeeld hem, ziek zijnde naar de barak te vervoeren, alwaar hij ook is overleden. Het bed en alles waarmede hij thuis zijnde in aanraking was geweest is uit de woning weg gehaald. Het bestuur dor Zuiderzee-veroeniging heeft in eene circulaire den leden kennis gegeven, dat het eene afwachtende houding acht voorgeschreven in het thans ingetreden tijdvak van onderzoek van den arbeid der vereeniging, door de daartoe van Regeerings- wege benoemde staatscommissie. Men leide echter schrijft het bestuur uit deze voorgestelde gedragslijn allerminst twijfel af aan de noodzakelijkheid van het voortbestaan der Zuiderzee-vereeniging; zij moet blijven werken, en mag niet rusten alvorens hare denkbeelden zijn verwezenlijkt, tot daden gerijpt en daarin omgezet. Het groote nationale vraagstuk, met welks oplossing zij hoogst gewichtige volksbelangen verbonden acht, is haar eenmaal toevertrouwdzij mag hare taak noch uit de handen geven, noch afgesponnen rekenen, alvorens de gewenschte oplossing is verkregen en de zaak in veilige haven gebracht. Ten gevolge van het hooge water is de dijk doorgebroken van den Cokmeerpolder, gelegen in den Osdorperbinnenpolder, toebe- hoorende aan den heer N. J. Helsloot. Daardoor is het water in den Osdorperbinnenpolder ongeveer 1 d.M. gedaald. Het vee was wegens den hoogen waterstand reeds gestald. Stal en woning staan op eene hooger gelegen plaats, zoodat dezen geen last van het water hebben. De erfgenamen van den onlangs te Rijperkerk overleden millionnair mr. A. Looxma Ypey hebben diens nalatenschap aanvaard onder het voorrecht van boedelbeschrijving: De reden hiervan is, naar men zegt, gelegen in de omstandigheid, dat de overledene aan al zijne talrijke bedienden en werklieden belangrijke jaarlijksche uitkeeringen gedurende hun leven heeft vermaakt, en nu zouden de erfgenamen eerst wenschen te weten, of de nalatenschap, na aftrek van de aanzienlijke legaten, aan onderscheidene personen, instellingen enz. uit te keeren, wel toereikende is om uit de inkomsten daarvan de bedoelde jaarlijksche uitkeeringen te doen. De Haagsche Crt. heeft een in Nederland, nieuwen weg ingeslagen, om voor de aanstaande verkiezing voor den Haagschen gemeenteraad candidaten te stellen. Ieder geabonneerde van het blad ontvangt een formulier, waarop hij drie namen mag zetten, die hij voor het aanvullen van het lidmaatschap het meest geschikt acht. De personen, die het grootste aantal stem men op zich vereenigen, worden tot candidaten der Haagsche Crt. gekozen. Bij Koninkl. besluit is aan C. van Rheenen, werkman te Hilversum, een zilveren medaille met loffelijk getuigschrift verleend. Het is eene erkenning, die hij wel verdiend heeft, maar welke verdienstelijke daad moet men nu doen, vraagt de „Arnh. Crt." om ridder te worden? Menigeen verkreeg een ridderorde om eene daad van moed, maar zulk een daad wordt vaak in opgewondenheid gepleegd, uit lijfsbehoud ook wel. Hier is een man, die in koelen bloede dagen achtereen zijn leven blootstelt en met doodsver achting den hoogsten plicht, menschenliefde, vervult. En die man krijgt een zilvoren medaille met getuigschrift. Naar men aan de „Haarl. Crt." meldt, heeft te Utrecht de volgende, althans voor eene der par tijen zeer onaangename vergissing plaats gehad. In eene familie werd eene der dienstboden 's nachts zóó onwel, dat men vreesde met een geval van cholera te doen te hebben. Alles w as voor haar op de been en in de weerer werd om hulp naar de barakken gezonden en mijnheer ging zelf de deur uit om den dokter te halen. Inmiddels bedaarde de toestand der dienstbode en kon zy naar haar kamertje teruggebracht worden. Door alle bedrijven overspannen raakte nu mevrouw haar bewustzijn kwijt en viel op den grond. Op dit oogenblik meldde zich do ontboden hulp uit de barakken aan, en deed wat zy meende te doen te hebben, door de bewustelooze dame op te nemen en ter verpleging weg te voeren, Mijnheer, thuiskomende, vond de meid veel kalmer, maar zijne vrouw verdwenen. Eerst na 24 uren na de noodige ontsmetting - mocht, mevrouw weer huiswaarts keeren. Aangaande het langdurig winterverlof van de miliciens der lichting van 1892 heeft de minister van oorlog bepaald, dat het voor de manschappen die tot het blijvend gedeelte der lichting behooren, kan duren van 1 Decem ber tot ultimo Februari; voor hen, die niet tot het blijvend gedeelte behooren van 1 Janu ari 1893 tot 30 April d. a. v.. en zullen deze miliciens niet eerst weder bij de compagnieën behoeven terug te komen, teneinde in het genot van groot verlof te worden gesteldzij zullen dus bij het eindigen van hun verlof op 30 April 1893 met groot verlof in hunne haard steden kunnen blijven. Te Middelburg is de vorige week, ter gelegenheid dat de afschaffingsvereemging haar halve-eeuwfeest vierde, een biljet aangeplakt van dezen inhoud: „Wat de st-rke drank ons kost! „Ruim 80 milioen gulden per jaar wordt in Nederland uitgegeven voor sterken drank; dat is: in een dag 219,000 gulden, in een uur 9,000 in een minuut honderd vijftig gulden, in een seconde twee gulden 50 cents. „Welk een verlies! „Een enkele dag in Nederland zonder gebruik van sterken drank zou twee honderd negentien duizend gulden kunnen opleveren voorarmen en werkeloozen en zonder schade voor de gevers ja voor henzelve met directe winst. „Wat dunkt u?" De „Duke of Abercorn" een Londensch schip dat met volle lading van Cardiff naar Peru ver trokken is, is naar men vreest met man en muis vergaan. Voor ruim 70 dagen in zee gegaan, heeft men nog niets van dezen bodem vernomen. De aartshertog Jozef van Oostenrijk wan delde dezer dagen in zyn park te Alesuth, toen hy een ouden boer zag, die een weggeloopen haan achtervolgde en met zyne stramme beenen vergeefsche moeite deed om het beest te pakken. De aartshertog ging mee op jacht en wist den haan voor den ouden man te bemachtigen. Deze was zoo dankbaar, dat hij den vluggen helper beloonde met een twintigkreuzerstuk. Volgens berichten uit China is de Gele Rivier buiten hare oevers getreden. Niet minder dan 50.000 personen zouden daarby omgekomen zyn. De overstrooming op Sardinië. Ongeveer 500 huizen zijn door de overstrooming ingestort. De eene helft van San Sparate werd verwoest en de andere staat geheel afgezonderd te midden van een meer. De vreeselijke storm en overstrooming op Sardinië hebben een der vruchtbaarste gedeelten, de vlakte van Campedano, verwoest. Donderdag begon men reeds voorteekenen te bespeuren en de landbouwers haasten zich huis waarts te keeren en het vee in de stallen te dry ven. Plotseling, tegen het vallen van den avond, brak de storm los en woedde verder den geheelen nacht door, volgens sommigen vergezeld van aardbevingen. Te geiyk stroomde de regen neer en de rivieren traden weldra buiten haar oevers. Toen de dag aanbrak zag men 6 dorpen, die met eene gezamenlijke bevolking van 6000 zielen, door den cycloon waren verwoesten overstroomd door het water. Eene oppervlakte van 15 vierkante KM. stond onder water. Daar het grootste aantal der woningen uit leem gebouwd is, waren zij natuurlijk dadelijk wegge spoeld. Tevens echter boden zij dikwijls eene welkome wijkplaats aan, wanneer zij in het water ronddreven. De steenen huizen zijn bijna alle min of meer beschadigd door scheuren in de muren enz. Ook de spoorweg van Cagliari naar Iglesias heeft zeer veel te lijden gehad. Hoeveel menschen er omkwamen weet men nog niet, maar het aantal slachtoffers zal zeker zeer groot zyn, daar in ééne plaats. San Sparatie reeds 100 ïyken zyn gevonden. Schagen, 27 Oct. Aangevoerd15 paarden f 40 a 200; 1 Stier f 75 a f -,; 364 Gelde- koeien f 70 a f 240 80 Kalfkoeien f 180 a 26070 Vaarzen t 45 a 50 125 Graskalv. f 15 a f 40; 30 Nuchtere Kalveren f 4 a 14,— 562 Schapen f 8 a f 20,— 4 Bokk. en Geit f 8 a f 8 gld.25 Varkens f 9 a f 15,— Biggen f 4,— a f 8,-. Kippen0,40 a 0.50ct.; Eenden a ct Boter per KG. f 1,30, a 1,50 Kaas per kilogram 20 a 30 ct.Kipeieren per 100 550 a 600 ct.: Eendeieren per 100 f a ct. - Lammeren f a 08 Leiden, 28 Oct. Ter markt werden heden aangevoerdOssen stuks f 126 a f 270 56 Stieren f 51 a f 210 Veulens stuks a f 225 kalfkoeien f 108 a f 262 Melkkoeien f 108 a f 262; 162 Varekoeien f87 a 197 370 Vette koeien f 124 a f 270 21 Vette kalveren f 40 a f 85, 17 Magere kal veren f 6, a f 14 252 Grasiraivereii f 13 a f 48 642 Vette Schapen f 15 a f 26. 440 Schapen (weide) f9, af 10,— Paarden f af 200 Magere Lammeren f 7,50 a f 13. Vette jarige 186 Magere Varkens f 15 a f 29 Vette Varkens a. 264 Biggen f4, af 14. Zondag 30 Oct. 1892. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. half tien Ds. van Schaick. Waal. Voorm. 10 uur Ds. de Mazure. (Avondmaal.) Ben Hoorn. Voorm. half tien Ds. Leffef. Oudeschild. Nam. 2 uur Ds. de Mazure. (Voorbereiding). Oosterend. Nam. 3 uur Ds. van Schaick. (Voorbereiding). Cocksdorp. Voorm. half tien de Hr. Barends. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur Ds. Kuperus. Woensdag 2 November. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. 's Avonds half zeven Ds. van Schaick. Waal's Avonds 6 7» uur Ds. de Mazure.

Texelsche Courant | 1892 | | pagina 2