N®. 531. Zondag 6 November. A®. 1892. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor dsn Bubo 80 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en anders landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nor op den dag der uitgave. Prys der Advertentiën Van 1 tot 6 regels 80 Ots. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOU, ParkstraatBurg op Texel. De BURGEMEESTER van TEXEL herinnert belanghebbenden aan het bepaalde vervat in art. 24 al. 1 der Verordening van Politie voor deze gemeente, luidende „Het is verboden honden in de gemeente te „laten losloopen. Overtreding dezer bepaling wordt gestraft met geldboete van ten hoogste f 25" Texel, 4 November 1892. De Burgemeester voornoemd, STRICK VAN LINSCHOTEN. SCHEEPVAART. De BURGEMEESTER van TEXEL vestigt de landacht op de artt. 6, 8. 11, 14 en 15 b en c tan hoofdstuk II van het op den 1 September jl. feeds in werking getreden Reglement ter voor- roming van aanvaring of aandrijving op openbare (vateren in het Rijk, die voor de scheepvaart ipenstaan, luidende als volgt Hoofdstuk H. 'oorschriften omtrent het voeren van lichten en seinen. Art. 6. De Schippers zorgen dat hunne vaartuigen les nachts, welke ook de weersgesteldheid zij, de lichten voeren, voorgeschreven in de volgende arti kelen. Het voeren van andere lichten is verboden. Art 8. Alle vaartuigen die onder zeil of dravende ztjn, oi gesleept, gejaagd, geroeid, geboomd of getrok ken worden, moeten een helder wit licht van den grooten top voeren. Van de vaartuigen die onder zeil z(Jn of gesleept worden, moet het licht by don keren nacht en goed zicht, op ten minste 1 zeemyi (van 60 in den breedtegraad, 1852 meter) zichtbaar zyn. Vaartuigen met gestreken mast moeten het licht ter hoogte van ten minste 3 meter boven den romp voeren. Op vaartuigen zonder mast moet het licht zoodanig zfjn aangebracht, dat het van alle zyden goed zichtbaar is. Zeilvaartuigen mogen op ruime vaarwaters, in stede van het boven bepaalde toplicht, de in art. 7 genoemde zijlichten voeren. Visschersvaartuigen die in span aan de netten liggen moeten een helder wit licht aan den voor steven voeren. Art. 11. Vaartuigen in eenig vaarwater ten anker of gemeerd liggende, mogen niet de lichten voeren, die voor in de vaart zynde schepen zyn voorgeschreven. Zoodanig vaartuig voert ter plaatse waar zulks het beste kan gezien worden, evenwel niet lager dan 3 j meter en niet hooger dan 6 meter boven den romp, een helder wit licht, dat aan alle zyden goed zicht baar is. Dit licht moet by donkeren nacht en goed zicht op ten minste 1 zeemyi (van 60 in den breedtegraad, 1852 meter) zichtbaar zyn. Dit artikel is niet van toepassing op vaartuigen, liggende1 lo. in vaarwaters, waarin de vaart door ys of andere oorzaken gestremd is 2o. aan een behooriyk verlichte lig-laad- of los plaats. Art. 14. Van alle vaartuigen zonder onderscheid, hetzy zy in de vaart zyn of stil liggen, die door een ander vaartuig in een richting genaderd worden, waarin hun licht of hunne lichten, moeilyk of in het geheel niet kan of kunnen gezien worden,moeten de schippers tydeiyk een helder wit licht vertoonen, in zoodanigen stand, dat dit van het naderend vaartuig tydig kan worden waargenomen. Art. 15. Wanneer door mist, sneeuwjacht of andere oorzaken het goed zicht belemmerd wordt, zorgen de schippers van vaartuigen, die zich in het vaarwater bevinden, dat zoowel by dag als by nacht, de volgende seinen van hunne vaartuigen gegeven worden: et. Een stoomvaartuig, ene,; b. Ieder ander vaartuig, dat varende is, doet met den misthoorn korte stooten geven, met kleine tusschen- poozen c. Ten anker liggende vaartuigen doen ten minste iedere minuut, en tevens wanneer geluidsignalen de nadering van andere vaartuigen aanduiden, de klok luiden of vergeiyk geluid hooren. Texel, den 4 November 1892. De Burgemeester voornoemd. STRICK VAN LINSCHOTEN. TEXEL, 5 Nov. 1892. De eerste volkslezing voor dezen winter, van wege ons Nutsdepartement,had Donderdag avond plaats. De heer Ds. Lamping, van Naaldwijk, die de spreekbeurt zou vervullen, had tot onderwerp „Vragen van den dag" en sprak naar aanleiding daarvan meer bijzonder over maatschappelijke nooden en de middelen tot verbetering daarvan. In eene uitvoerige en duidelijke rede schetste spreker de sociale kwestie en het ontstaan daarvan, om daarna te wijzen op het gevaar van eene sociale revolutie welke steeds sterker wordt voorbereid en welker uitbarsting moet getracht worden te voorkomen. Daarvoor, en tot verbetering der maatschap pelijke nooden, is aller medewerking noodig. De Staat geve wetten welke door de publieke opinie worden verlangd, nl.tot bescherming van de arbeiders tegen overmatigen arbeid, tot voorzorgen voor den ouden dag van den arbeider; het instellen van een rustdag per week, en dergelijken. Ieders persoonlijken invloed worde aange wend in die gezinnen waar öf tengevolge drankgebruik door den man, öf niet vervulling der huisselijke plichten door de vrouw, eene demoraliseerenden geest in het huisgezin wordt geboren. Doch boven dat alles zal naastenliefde van de meer bevoorrechten en gegoeden, het teniet doen van zelfzucht, de voornaamste factor moeten zijn, waarvan eene goede oplossing der sociale kwestie kan worden verwacht. 't Zou ons te ver voeren, wanneer wij in details het gesprokene van dezen avond zouden willen weergeven. Genoeg zij het te vermelden dat het eene leerrijke lezing was, welke veel nut zal stichten, indien zij die ooren hebben, hebben willen hooren. Welverdiend was het woord van dank door den Voorz. namens de talrijk opgekomenen den spreker van den avond gebracht. De eerste lezing van het Nut behoort tot het verledene, blijve de nagalm er van echter nog lange in veler gedachten Wanneer de nog komende lezingen aan deze geëvenredigd zijn, dan zal het Nut ongetwijfeld veel nut kunnen stichten. De Statuten der Vereeniging „Texelsche IJsclub" te Den Burg op Texel, zijn opgenomen in de St.-Ct. No. 260. Oudesohild, 4 Nov. Het visschen naar zeepaling is voor dit jaar zoo goed als afge- loopen. De meeste visschers hebben reeds de fhiken geborgen. Over het geheel zijn de uitkomsten zeer onbevredigend gebleven. Slechts weinige visschers behaalden een zeer middelmatige vangstde meesten echter ver dienden nauwelijks zooveel, dat het onderhoud van het visschtuig er van bekostigd kan worden. Oosterend, 5 Nov. 1892. „Nut en Genoegen" hield gisteren haar eerste vergadering voor dezen winter. De Voorzitter hield bij de opening een korte toespraak, waarmede hij 't 30 jarig bestaan der Vereeniging herdacht. Voor de talrijke vergadering trad op de heer L. van Everdingen, Ontvanger der Registr. en Dom. te Texel, en gaf drie stukken: „Vlinders", door E. Swarth; „De ongevallen van juffrouw Warnegoot", door D. M. Maal- drink en een tooneeltje uit de werken van Frits Reuter, ten beste. De stilte, die gedurende de voordracht heerschte, bewees, dat de spreker met onver deelde aandacht gevolgd werd, terwijl de gezel lige toon in de pauzen aantoonde, dat de Vereeniging aan het begin van haar 31ste levensjaar aan het tweede gedeelte van haar devies getrouw blijft. DEn Hoorn, 5 Nov. Gisteren avond hield de Vereeniging „Leering en Genoegen" hare buitengewone vergadering; Als spreker trad op de heer A. P. Koorn die eene lezing hield, getiteld„Een reis naar Amsterdam", en vervolgens nog eene bijdrage ten beste gaf. Nadat ook de heer C. Slot eene bijdrage had gegeven, werd het blijspel „Vier nieuwe pakken," ten tooneele gevoerd. Aan het einde der vergadering bracht de voorz. den sprekers van den avond een woord van dank, en riep hen een tot weerzien toe. Met een bal werd deze bijeenkomst, waartoe velen waren opgekomen, besloten. In de Friesche venen zijn de meeste arbeiders reeds zonder werk en dus zonder verdienste. In de veenderij te Jubbega heeft de aid. van den Ned. Protestantenbond eene commissie uit haar midden benoemd om een onderzoek naar de werkeloosheid in de stellen. Dat er groot gebrek aan werk is, blijkt uit de ondervinding door een lid dier commissie op gedaan. Hij bezocht 34 gezinnen, 33 waren er zonder werk, het eene gezin een week, andere twee, drie, ja zelfs sedert 4 en 5 weken. Dat de armoede aldaar nu schrikbarend toeneemt, ligt voor de hand. Een paar dagen geleden bemerkte het hoofd van eene der lagere scholen te Haarlem, dat een jongen een klein fleschje bij zich had, dat er uitzag als een reageerbuisje. Hij nam het den jongen af en bemerkte tot zijne verbazing, dat het fleschje kleine korreltjes bevatte en dat er een etiket op was geplakt met het woord „Strychnine." Het bleek dat de jongen het fleschje op straat gevonden had, reeds door eenige kinderen van de korreltjes was genuttigd en deze er ongesteld door zijn geworden. Een onderzoek wordt naar die zonderlinge vondst ingesteld. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1892 | | pagina 1