Buitenland. Ingezonden Stukken. Marktberichten. Men verneemt dat de eerste afreis der Nederlandsche-Amerikaansche land- en emigra tie-maatschappij (gevestigd te Utrecht, Dom- steeg 8) naar de San Louis Vallei, Staat Colorado (Noord-Amerika) Zaterdag 12 dezer zal plaats hebben. De emigranten, uit ver schillende provinciën onzes lands afkomstig, zullen per stoomschip „Dubbeldam," van de N. A. S. M., van Amsterdam vertrekken. Aan de Prov. Staten is een adres gericht van het bestuur der NoordHollandsche Tram wegmaatschappij, waarbij het een subsidie uit de provinciale fondsen vraagt voor den aanleg van een tramweg van Purmerend naar Alkmaar, die de belangrijke polders de Beemster en de Schermer zal doorsnijden en de dorpen Rijp en Schermerhorn aandoen, en alzoo loopen zal door een welvarend gedeelte van Noord-Holland, dat totnogtoe bijna geheel van versnelde middelen van vervoer verstoken bleef. De besturen van de gemeenten Purmerend en Alkmaar, de eindpunten van den tramweg, die reeds nu door een geregelden stoomboot- dienst met elkander verbonden zijn en die beiden aan den spoorweg zijn gelegen, wachten voor hun marktwezen weinig voordeel van den ontworpen weg, doch besturen der tusschen- gelegen polders en gemeenten hebben het plan tot aanleg van dezen tramweg met warmte én ingenomenheid begroet. Door Prov. Staten is, behoudens voorwaar den, eene subsidie van f 150,000 toegestaan. Om aan behoeftigen werk te verschaffen en tevens om de afgegraven veengronden pro ductief te maken, wordt thans door de com pagnons der Opsterlandsche en Oost-Stelling- werfsche vaarten en venen aan vele arbeiders te Appelscha werk verschaft door het aanleggen van bosch. De dagloonen bedragen f 0.60. De bouw van een lijkoven (crematorium) te Hilversum gaat door. Echter ontbreekt aan het „Fonds voor Lijkovens" der „Vereeniging voor Lijkverbranding" nog f 20,000 welk be drag men tracht te verkrijgen door vrijwillige bijdragen en het uitgeven van aandeelen aan toonder groot f 100, splitsbaar in halve van f 50. Zoodra de financieele toestand der ver eeniging het vergunt, zullen de heele aandee len allengs worden uitgeloot met f 125 en de halve met f 62.50. Het „Fonds voor Lijk ovens" bedraagt thans ruim f 22000. De vereeniging telt 766 leden, d. i. 32 minder dan het vorige jaar. Zaterdag 26 November a. s. zal te Haarlem de 17de jaarvergadering worden gehouden. Donderdagochtend werd ter veemarkt te Zutphen een jonge stier woest, hfj vertoonde tee kenen van dolheid. Het beest rukte zich los en rende over de Noorderhaven naar het Coenens- park, gevolgd door een groot aantal dravende menschen, die den veehandel voor een oogenblik vergaten, om jacht op het ontsnapte dier te maken, dat steeds voort de Marsch in holde; Alle pogingen om den os te vangen mislukten meende men hem genaderd en omsingeld te hebben, dan stak hij den kop in de hoogte en nam zijn vervolgers op; die verschrikt terug weken, als het dolle beest van richting veranderde. Eerst tegen half vijf gelukte het den heer B, het dier twee schoten toe te brengen. Het vloog daarop pijlsnel vooruit, maar zakte op een 150 pas afstand ineen. Men snelde naar den gesneu velde, welke echter nog niet zoo ernstig verwond was, dat hfj eensklaps opsprong, een der om standers een flinken stoot toebracht en opnieuw aan den haal zou gegaan zijn, als niet een handig slachter de pooten van den razenden vluchteling wist te omstrikken en zoo te over meesteren. Toen sneed men het gevangen beest den hals af en de jachtpartij was uit. Door het verbazende wassen der Waal is deze rivier vóór Nijmegen buiten hare oevers getreden, zoodat de Waalkade ten oosten van het veer tot aan de Grootestraat gedeeltelijk is overstroomd, terwijl de oostelijke zijde van den als kade dienende strekdam vóór de stad eveneens onder water is gezet. Ook zijn vele uiterwaarden langs de Waal reeds onder- geloopen. De eene koopvaarder achter de andere valt in ons land onder den bijl des sloopers. Nu weer is het barkschip „A. R. Falck", voorheen Oost-Indievaarder en gedurende de laatste jaren z. g. houtsleeper, uit de hand verkocht, om eerstdaags in timmer-en brand hout te worden omgezet. De houtvaart, waar mede sinds vele jaren een behoorlijke winst werd verkregen, is nu door de stoomvaart deer lijk in verval geraakt, 't Zal niet lang meer duren, of al het hout, dat uit Zweden en Noorwegen komt, wordt met stoomschepen naar onze havens overgebracht. Uit Stavoren wordt gemeld; De toestand is hier niet rooskleurig. Nadat de ansjovisvisscherij niets dan teleurstelling gebaard had, was de hoop onzers visschers op de aalvangst gebouwd, maar die hoop is verijdeld, en er is maar een minimum aal gevangen. Met de beurs der visschers is het droevig gesteld, en menig leverancier, die stellig geld zou hebben gezien, als er maar goed wat gevangen was, moet nu geduld oefe nen. Daarbij komt nog, dat menig gezin zucht onder de gevolgen der typhus-epidemie. Geen wonder, dat velen hier niet zonder zorg den winter tegemoet zien. De varkensziekte heeft dit jaar in Fries land veel minder offers gevorderd dan in vorige jaren. Opmerkelijk is, dat geen enkel vroeger of later ingeënt dier door de ziekte werd aangetast. Ook andere veeziekten kwamen weinig of niet voor, behalve schurft onder de schapen, echter slechts in enkele gemeenten. Met 800 Saksische kanarievogels naar Indië. Met het stoomschip „Burgemeester den Tex" zal van Genua af vertrekken een Dultscher met niet me6r of minder dan 800 Saksische kanarievogels, die hij in Indië met zeer goed succes aan den man weet te brengen. Natuurlijk sterven onder weg een vrij groot getal, maar in alle gevallen schijnt zijn be drijf hem veel winst op te leveren, want reeds meermalen heeft de ondernemende koopman deze reis gemaakt. De Braziliaansche Regeering heeft een ver drag gesloten met de „Compagnie Metropolitaine", waarbij deze laatste zich verplicht binnen 10 jaren een millioen Europeesche landverhuizers, waar onder 90 pet. landbouwers, naar Brazilië over te brengenDe landverhuizers zullen te Pernambuco, Bahia en Victoria ontscheept worden en naar de noordelijke heete provinciën van Brazilië worden gebracht. Het transport vangt 1 Januari 1893 aan. De stoomvaartmaatschappij krijgt voor den overtocht van ieder landverhuizer boven de 12 jaar 169 francs, voor dien van kinderen van 7 tot 12 jaar 84.5 francs, en voor dien van kinderen van 2 tot 7 jaar 42.25 francs, Het vuurwerk te Chicaho afgestoken bij gelegenheid van de inwijdingsfeesten van de tentoonstellings-terreinen, is wel het grootste, dat ooit is vertoond 5000 granaten werden uit 1000 vuurmonden gelost; 25.000 pijlen van allerlei soort van 12 tot 72 centimeter lengte en sommige 152 kilo wegende, doorkliefden 't luchtruim, 40 licht- ballons werden opgelaten kortom in het geheel werd 50 ton kruit en ander materiaal gebruikt: 300 man waren daarbij te werk gesteldhet slotstuk was een bombardement met 10.000 vuurpijlen en donderbussen. Een 100 voet hooge nabootsing van de Niagara-watervallen, in kleuren, en een Amerikaansche vlag van 100 voet lengte en 20 voet breedte, die 200 voet hoog werd uit geslingerd, waren de voornaamste stukken. Men schat 't aanwezige publiek op een millioen men schen; het vuurwerk heeft f 72.000 gekost. De Duitsche jong socialisten, die reeds langen tijd ontevreden waren over de oud-socialistische leiders, hebben zich thans geheel afgescheiden en zich één verklaard met de anarchisten. In hun programma staathet veroveren van de middelen" der productiede afschaffing van de tegenwoordige maatschappij, die op kapitaal gegrondvest isde opheffing van den staat in het algemeen. De Vossische Zeitung zegt omtrent dit pro gramma „Voortaan worden dus de werklieden aange spoord, zich door opstanden door boycotten, door de weigering aangegane overeenkomsten na te leven enz., de productiemiddelen te verschaffen. Aan alle tegenwoordige instellingen hebben de jong socialisten thans den oorlog verklaard. Kerk, school, leger, administratie, wetgevende macht worden alle te gelijk aangevallen, en er is geen sprake van, dat er met een der klassen van de tegenwoordige maatschappij vrede gesloten zou kunnen worden. Om dezen strijd met goed gevolg te kunnen voeren, verklaren de onafhankelijke socialisten zich solidair met de anarchisten in alle landen. Zij streven naar eene maatschappij geschoeid op democratischen grondslag, waarin alle voortbrengselen het eigendom der gemeen schap zijn en alle leden, onverschillig van welke sekse, gelijke rechten hebben". Geachte Redactie. Als lid der Ned. Ver. tot bevordering van Zondags rust vraag ik een oogenblik gebruik te maken van uwe gastvrijheid. Met genoegen woonde ik gisterenavond de lezing b() over de sociale kwestie. Het maatschappelijk vraagstuk vervult toch ieders hart en hoofd. Onder de middelen, door den geachten spreker genoemd om verandering te erlangen in de bestaande treurige toestanden, kwam ook voor Zondagsrust. Ook ik meen, dat dit een uitnemend hulpmiddel is om tot eene gewenschte verbetering te komen. Men kan de rechten van den enkelen mensch en van het huis gezin vertreden, doch niet blijven loochenen. De toestand der huisgezinnen is van .zeer grootebetee- kenis voor de maatschappij. In de huisgezinnen toch worden opgevoed de aan staande leden der maatschappij. De mensch heeft èn voor zich zelf èn voor zijn gezin noodig een zevenden dag als rustdag. Men kieze daartoe bij voorkeur den Zondag. Hoe de Zondag moet worden doorgebracht, is een vraag die ik hier niet heb te beantwoorden. De bovengenoemde vereeniging wil geen overdreven, maar zooveel mogelijk Zondagsrust. Waar dit vorkregen wordt, daar zullen de banden die man en vrouw, ouders en kinderen omstrengelen, nauwer worden aangehaald. Het familieleven zal er bloeien, dat nu zoo vaak kwijnt, en het stoffelijk en geestelijk welvaren van huisgezin en maatschappij zal er bij winnen, 't Was de bedoeling van den spreker van gisteren avond niet om ons een avond bezig te houden, doch om ons werk te verschaffen. Hij heeft ons gewezen op „de onheilsvolle wolk" aan den maatschappelijken hemel. Wij gevoelden bij vernieuwing de waarheid van wat h(j ons herinnerde of meedeelde. Hi) leidde ons ten slotte op de berghoogte, vanwaar we in de verte den dageraad zagen aanbreken van den schoonen dag des vredes. Edoch die dag des vredes, dien we van verre groeten, zal niet komen indien w(j zorgeloos zijn. De hand moet aan den ploeg worden geslagen. Er moet iets worden gedaan. Een ieder doe wat zjjne hand vindt om te doen en hij doe dat met alle macht. Daarom noodig ik alle leden van „Zondagsrust", die op Texel wonen, uit mij hun namen en adressen op te geven, opdat we hier eene afdeeling der ver eeniging kunnen oprichten. Wie, doordrongen van het grootsche doel van Zondagsrust", en van den ernst der sociale kwestie, lid wenscht te worden van de opterichten afdeeling, wordt evenzeer uitge- noodigd om mil zijn naam en adres op te geven. De Nederl. Ver. tot bevordering van Zondagsrust vraagt niet naar geloofsovertuiging, doch vraagt alleen of het stoffelijk en geestelijk welvaren van den enkelen mensch, van het huisgezin en van de maatschappij u ter harte gaat. De jaarlijksche contributie bedraagt minstens 50 ets. U dankzeggende voor de verleende plaatsruimte, heb ik de eer te zijn Uw Dw. Texel, 4.X1.'92. P. A. VAN SCHAICK. Leiden, 4 Nov. Ter markt werden hedfn aangevoerdOssen stuks f 126 af 270 18 Stieren f 46 a f 192 Veulens stuks a f 378 kalfkoeien f 100 a f 262 Melkkoeien f 100 a f 262; 175 Varekoeien f90 a 192 323 Vette koeien f 130 a f 268 32 Vette kalveren f 88 a f 82, 16 Magere kal veren f 5, a f 10196 Grasxaiveren f 14 a f 50 820 Vette Schapen f 16 a f 26. 562 Schapen (weide) f 10, a f 19,— 3 Paarden f 48 a f 72 100 Magere Lammeren f7, af 15. Vette jarige 110 Magere Varkens f 14 a f 28 Vette Varkens a. 208 Biggen f 4,50 a f 13. Londen, 3 Nov. Ter veemarkt zijn aangevoerd 500 Runderen, 1000 Schapen en lammeren 55 kalveren, 20 Varkeng. Men noteertRunderen 0,35 0,70 Schapen en lammeren 0,477a a 0,77 Vï kalveren f 0,37Va a 0,77varkens f0,41 i 0,75. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het postkantoor TEXEL en de, daaronder ressorteerende, hulpkantoren werd gedurende de maand October: Ingelegd f 1993,65 Terugbetaald f 6355,44. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven, boekje draagt bet nummer 1064.

Texelsche Courant | 1892 | | pagina 2