N°. 533. Zondag 13 NovemberA°. 1892. Advertentieblad. Nieuws- en OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland» Advertentiën vóór 10 nor op den dag der uitgave. Prijs der Advertenlièn Van 1 tot 6 regels 80 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTLËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, Parkstraat, Burg op Texel. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor dkn Burq 80 Cts. Franco per post door go- heel Nedkbland 45 Cts. Naar Amerika en aiic.-j landen met verhooging der porto's. SCHEEPVAART. De BURGEMEESTER van TEXEL vestigt de aandacht op de artt. 6, 8. 11, 14 en 15 b en c van hoofdstuk II van het op den 1 September jl. reeds in werking getreden Reglement ter voor koming van aanvaring of aandrijving op openbare wateren in het Rijk, die voor de scheepvaart openstaan, luidende als volgt Hoofdstuk II. Voorschriften omtrent het voeren van lichten en seinen. Art. 6. De Schippers zorgen dat hunne vaartuigen des nachts, welke ook de weersgesteldheid zij, de lichten voeren, voorgeschreven in de volgende arti kelen. Het voeren van andere lichten is verboden. Art 8. Alle vaartuigen die onder zeil of drijvende zijn, of gesleept, gejaagd, geroeid, geboomd of getrok ken worden, moeten een helder wit licht van den grooten top voeren. Van de vaartuigen die onder zeil zijn of gesleept worden, moet het licht bij don keren nacht en goed zicht, op ten minste 1 zeemijl (van 60 in den breedtegraad, 1852 meter) zichtbaar zijn. Vaartuigen met gestreken mast moeten het licht ter hoogte van ten minste 3 meter boven den romp voeren. Op vaartuigen zonder mast moet het licht zoodanig zijn aangebracht, dat het van alle zjjden goed zichtbaar is. Zeilvaartuigen mogen op ruime vaarwaters, in stede van het boven bepaalde toplicht, de in art. 7 genoemde zijlichten voeren. Visschersvaartuigen die in span aan de netten liggen moeten een helder wit licht aan den voor steven voeren. Art. 11. Vaartuigen in eenig vaarwater ten anker of gemeerd liggende, mogen niet de lichten voeren, die voor in de vaart zijnde schepen zijn voorgeschreven. Zoodanig vaartuig voert ter plaatse waar zulks het beste kan gezien wordt n, evenwel niet lager dan 3 meter en niet hooger dan 6 meter boven den romp, een helder wit licht, dat aan alle zijden goed zicht baar is. Dit licht moet bij donkeren nacht en goed zicht op ten minste 1 zeemijl (van 60 in den breedtegraad, 1852 meter) zichtbaar zjjn. Dit artikel is niet van toepassing op vaartuigen, liggende lo. in vaarwaters, waarin de vaart door ijs of andero oorzaken gestremd is 2o. aan een behoorlijk verlichte lig-laad- of los plaats. Art. 14. Van alle vaartuigen zonder onderscheid, hetzij zü in de vaart zijn of stil liggen, die door een ander vaartuig in een richting genaderd worden, waarin hun licht of hunne lichten, moeilijk of in het geheel niet kan of kunnen gezien worden, moeten de schippers tijdelijk een helder wit licht vertoonen, in zoodanigen stand, dat dit van het naderend vaartuig tijdig kan worden waargenomen. Art. 15. Wanneer door mist, sneeuwjacht of andere oorzaken het goed zicht belemmerd wordt, zorgen de schippers van vaartuigen, die zich in het vaarwater bevinden, dat zoowel bi) dag als bij nacht, de volgende seinen van hunne vaartuigen gegeven worden: a. Een stoomvaartuig, enz.; b. Ieder ander vaartuig, dat varende is, doet met den misthoorn korte stooten geven, met kleine tusschen- poozen - c. Ten anker liggende vaartuigen doen ten minste iedere minuut, en tevens wanneer geluidsignalen de nadering van andere vaartuigen aanduiden, de klok luiden of vergelijk geluid hooren. Texel, den 4 November 1892. De Burgemeester voornoemd. STRIOK VAN LINSCHOTEN. TEXEL, 12 Nov. 1892. De heer P. Zeijlemaker, onderwijzer te de Cocksdorp, deed Donderdag te Amsterdam met gunstig gevolg examen voor de vrije- en ordeoefeningen in de gymnastiek. Ter voorbereiding voor dit examen woonde de heer Zeijlemaker dezen zomer eenen cursus bij te Rotterdam. Volgens mededeeling van den inspecteur over het loodswezen in het 3e district, dato 7 Nov., is de mot roode en zwarte horizon tale banden geschilderde kogelton S 7 (de Zwemmer) in het Schulpengat, zeegat van Texel, weder vervangen door eene zwarte buikton S 8. De prijs der kaas loopt in Noord-Holland van week tot week hooger en is thans voor kleine Edammer f 36 en voor de groote of middelbare f 387» per 50 kilogr. Men schrijft uit Schoterland: Een onzer ingezetenen was zeemilicien te Nieuwediep en ging dezer dagen met verlof. Hij moest tot Heerenveen sporen en van daar zoo luidde het uit den mond van den bevelvoerenden officier naar de gemeente Schoterland. Voor die reis moest de milicien reisgeld hebben maar hoeveel? De milicien hield zich van den domme ten slotte werd de afstand van Heerenveen naar Schoterland op zooveel kilometer vastgesteld en kreeg de matroos een aardig duitje reisgeld mede. Onze officier bleek niet te weten dat Heerenveen de hoofdplaats van Schoterland is, een deel van ons vaderland dat anders nogal bekend geworden is. Men schrijft uit AalsmeerDe land- bouwcursus, verleden jaar alhier opgericht door de afdeeling Aalsmeer van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw, heeft nu eene flinke uitbreiding bekomen. Naast den heer O. Dros, van Kudelstaart, die de theorie van den landbouw onderwijst, is ook de heer J. Kollen, hoofd eener school alhier, aan den cur sus werkzaam en wel op het gebied van natuur kunde en natuurkennis. Deze cursus voorziet wezenlijk in eene behoefte wat verleden jaar al duidelijk is bewezen. Toen toch bedroeg het getal leerlingen tot den einde toe 26 en volgde gemiddeld ruim 30 leerlingen de lessen, die toen uitsluitend dooi de afdeeling werden bekostigd, wat hare finan- tiëele krachten echter te boven ging. Nu wordt de hier hoog gewaardeerde hulp van het Rijk verstrekt. Ten bewijze, dat in de Bergerduinen over gebrek aan wild niet te klagen is, kan dienen, dat Donderdag jl. door een zevental jagers wer den geschoten: 216 konijnen, 14 fazanten, 7 snippen en eenige hazen. Men schrijft aan de N. R Ct Hoe de wet op de knoeierij in den boterhandel te Maastricht wordt toegepast. Bij de plaatselijke gezondheidscommissie is inge komen het driemaandelijksch verslag der sub commissie, belast met het onderzoek van levens middelen, in de maanden Juli, Augustus en Sept. Het volgende is aan dat stuk ontleend: Van de zes onderzochte monsters boter waren drie „winkelboter" en drie „marktboter." De marktboter was onvervalscht, terwijl de drie monsters winkelboter uitsluitend kunstboter waren. En verder: „De uitslag van het ondeizoek is, dat men in verschillende winkels dezer stad nog altijd voortgaat vreemde vetten te leveren, wanneer boter gevraagd wordt enz." Hoe lang is het nu reeds, dat men daarmee „nog altijd voortgaat?" Maar nu komt er denkelijk toch een einde aan want de verkoopers der gesignaleerde artikelen zullen „door de politie gewaarschuwd worden, terwijl, indien zij nog altijd „voortgaan", strengere maatregelen zullen genomen worden. Strenger dan welke Het belooft wat Liever geen wet, dan eene wet die men niet toepassen wil. Het is comedie. Wanneer er de jachtwet mee gemoeid is of de verordeningen ter bestrijding van de klauwziekte, weet men wel anders toe te grijpen, en nochthans: de knoeierij in den boterhandel is een zwaarder wegend belang. Het bezoek van Z. M. den keizer van Duitschland aan Amsterdam in het vorige jaar heeft, blijkens de verantwoordig van den post „onvoorziene uitgaven", aan den staat gekost het bedrag van f 25.608.9372. Bovendien is voor dat bezoek, te zamen met dat der koningin, door de gemeente Amsterdam nog ongeveer f 41.000 op de gemeentebegrooting verantwoord. (D. v. N.) Maandagavond wilde in eene woning op de Boschstraat te Breda, de kleine niet naar bed, en om hem nu beangst te maken (zeer verkeerdging de oudere zuster in een kleer kast zitten. Doch nu komt moeder de vrouw thuis, hoort ritselen in de kast, en snelt ver schrikt de woning uit mededeelende dat er een spook in huis was. Een volksoploop ontstaat voor het spookhuis en eindelijk begeven zich drie mannen in het huis, naderen de kast voorzichtig, deze opent zich en met vragende blik treedt de jonge- dochter te voorschijn die zich al verwonderd had over het lang wegblijven van haar broertje. Als iedere spokerij zoo onder de oogen werd getreden, zou aan alle gespook spoedig een einde wezen. NBr. Ct.) Er zijn in de afgeloopen week in de hofstad eenige feiten voorgekomen, welke ik niet onvermeld mag laten, zegt de Haagsche correspondent der „N. Gron. Ct." Vooreerst hebben we het slottableau beleefd van de Scbe- veningsche sporttentoonstelling. Ik bedoel niet de overbrenging van den zetel van het comité naar Den Haag en de uitreiking van gouden horloges, als afscheidscadeaux aan eenige trouwe beambten, maar de faillietverklaring van den restaurateur, een man, die zijn best ge daan heeft om zijne Fransche en Hollandsche établissementen netjes en fatsoenljjk te exploi- teeren en die er ten slotte alles wat hij bezat, blijkt bij te hebben ingeboet. Dat is inderdaad een treurig einde. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1892 | | pagina 1