Buitenland. Bij alle klachten, die er thans allerwege 1 opgaan, komt ook die van de beugvisschers, die zich nabij de kust in de Noordzee bezig houden met de schelvischvangst. Devischerij is thans weinig loonend. Komen de schuiten anders in dezen tijd des jaars met honderden en meer schelvisschen binnen, thans bepaald zich de vangst tot enkele tientallen. Ingevolge last van den minister van Oorlog zal ook dit jaar, bij wijze van proef, aan miliciens, die hun verlangen daartoe kenbaar maken en een bewijs van hunne ouders kunnen overleggen, dat zij hun zoon thuis verlangen, een langdurig verlof kunnen worden verleend van 2 3 maanden. Zij, die het eerst in aanmerking komen, mogen 1 December a. s. vertrekken. Bedoelde verloven moeten 1 Maart 1893 zijn geëxpireerd. Met intrekking van het Kon. besluit van 25 Aug. 1880 (Stbl. 164), zfln btj Kon. besluit van 24 Oct. jl. (Stbl. 236), opgenomen in de „Staatscourant" van 11 dezer, de volgende nadere bepalingen vastge steld tot bescherming van diersoorten, nuttig voor landbouw of houtteelt: Art, 1. Te allen tijde worden geacht voor land bouw of houtteelt nuttig te zijn: A. De volgende insectenetende zoogdieren: 1. de egel; 2, de gewone veldspitsmuis of molmuis 3. alle soorten van vleermuizen. B. de koekoek. C. Alle zwaluwvogels, namelijk: 1. de boeren zwaluw, het zwaaltje2. de huiszwaluw, het melk staartje3. de oeverzwaluw, aard-, tuin-, zand- of waterzwaluw4. de gierzwaluw, steen- of torenzwa luw, haker, steenkrtjter, scheer 5. de nachtzwaluw, geitemelker, dagslaper, vliegende pad, vliegende kikvorsch, nachtratel en ratelaar. D. De klautervogels, namelijk: 1' het boom kruipertje, klampvogeltje; 2. de boomklever, blauw specht, het brabandertje. E. De volgende spitsbekkige zangvogels: 1. het winterkoninkje, kleinduimpje2. de zwartskop 3. de tuinfluiter, groote hofzangers, kersenpikker; 4. de grasmusch, het erwtenpikkertje ofkoewach- tertje; 5. de braamsluiper, het babbelaartje, garen- diefje, brummeldiefje, de kersenpikker; 6. de fluiter, 7. de fitis of kleine gele hofzanger, 8. de tjiftjaif of tierentfln, 9' de spotvogel, het geelborstje, geelbuikje- of citroentje, de groote gele hofzanger, 10. het roodstaartje, de gekraagde roodstaart of muurnachte gaal, 11. het zwarte roodstaartje, 12. het roodborstje, 13. de graspieper of piepleeuwrik, 14. de boompieper, 15. de gele kwikstaart, het akkermannetje, 16 de witte kwikstaart, het akkermannetje, bouwmeestertje, paardenwachtertje, 17. de bastaardnachtegaal, winter- zanger, boerennachtegaal, doornkruiper, 18. de goudhaantjes: F. De meezen, namelijk. 1. de koolmees,bijmees, plakker, het blokvinkje, 2. de pimpel-of blauwmees, 3. de zwartkopmees, het ossekopje, het korstje-kaas, 4. de kuifmees, 5 de zwarte mees, 6. de staartmees, het langstaartje, het pijlstaartje of doodshoofdje, de ijsbeer. Art. 2. Behoudens de uitzondering in het tweede lid van dit artikel worden mede te allen tijde geacht voor landbouw of houtteelt nuttig te zfjn. 1. de kokmeeuw, kapmeeuw, lachmeeuw, kob, 2. de zilver meeuw, kaap of kobbe, 3. de mantelmeeuw of zeekaag, 4. de kleine zeemeeuw, stormmeeuw of wintermeeuw, 6. de kleine mantelmeeuw. Ten aanzien van deze vogels kan overeenkomstig art. 3 der wet van 25 Mei 1880 (Stbl. no. 89) de verbodsbepaling van art. 2 der wet tijdelijk en onder zekere voorwaarden door de commissarissen in de provinciën worden opgeheven, Art. 3. Gedurende de eerste negen maanden des jaars worden geacht voor landbouw of houtteelt nuttig te zijn. 1. de zwarte lijster, meerl of gieteling, 2. de zang HJster of grauwe lijster, 3. de veldleeuwerik. In de jongste zitting der Haagsche kamer van Koophandel is eene uitvoerige discussie ge voerd, naar aanleiding der klachten by de kamer ingekomen, over de voor den veehandelaar zoo belemmerende bepalingen tot beteugeling van het mond- en klauwzeer. Daaruit bleek dat te 's-Hage, en wel in de Zusterpolder bedoelde ziekte was uitgebroken, maar daaraan geen ruchtbaarheid is gegeven. Was de wet toegepast, dan had Den Haag onder de besmette plaatsen moeten worden opgenomen, waardoor gezonde runderen en varkens uit besmette plaatsen konden inge voerd worden. Ook werd er op gewezen dat de genomen maatregelen geen doel treffen. Werd het verboden het vee per vaartuig door Delft naar hier te vervoeren, langs wegen naast de vaart was dit wel veroorloofd. Werden aan de eene zyde de landbouwers, die bun erf wilden verlaten, ontsmet, de tot afsluiting aangewezen militairen werden het niet. Zeer ernstig werd getwyfeld aan de mo gelijkheid der beteugeling, omdat de slooten,die door de landeryen loopen, de besmetting veroor zaken, waaraan niets is te verhelpen, wijl de aangetaste beesten in 't byzocder behoefte aan water hebben. Ook werd opgemerkt, dat de ziekte geen kwaadaardig karakter heeft, en er op de 2 300 beesten slechts één enkele sterft. De enorm groote kosten die door het Ryk worden besteed om de ziekte te beteugelen, treffen geen doel, terwijl door de overdreven belemmering in den handel zeer groote schade wordt geleden. Werd besloten een en ander ter kennis van den Minister van Binnenlandsche Zaken te brengen met verzoek het daarheen te willen leiden, dat den landbouwers of veehouders minder last wordt aangedaan. De kansen van de kieswet. Wij hebben gezien, dat, naar het oordeel van prof. Buys, de kieswet, in weerwil van allerlei bezwaren, nog al kans heeft van aangenomen te worden. Anders denkt daarover de schrijver van een pas verschenen vlugschrift, dat ten titel voert „Te wapen tegen het algemeen kiesrecht! Een ernstig waarschuwend woord tot het geheele Nederlandsche volk, door een Nederlander, die met angst de democratische republiek ziet naderen." De schrijver geeft een pleidooi tegen het algemeen kiesrecht, wenscht zelfs de oprich ting van een Bond tegen het Algemeen Kiesrecht, en verlangt, zoo onverhoopt het voorloopig verslag der Tweede Kamer gunstig voor de kieswet mocht wezen, een adres aan de Eerste Kamer, en ook een adres aan de Koningin- Regentes, opdat deze, zoo de Staten-Generaal de kieswet aanneemt, de beide Kamers doe ontbinden, om de natie uitspraak te laten doen. Dat een vergissing onaangename gevolgen kan hebben, ondervond een te Amsterdam in garnizoen liggend marinier. De landsverdediger zou voor iemand van zyn kennissen, aan diens liefje, wonende in de Katten burgerstraat aldaar, een boodschap doen en wel in een gedeelte van de straat, waar de huizen volgens hetzelfde model zijn gebouwd. De Pos tillon d'amour liep een verkeerd huis binnen. Vlug naar boven wippend, tikt hij aan en zegt zijn boodschap, maar de man, aan wien hij dat deed (de verkeerde), neemt hem eenvoudig op en gooit hem, zonder complimenten, in het portaal, tegen den ge witten muur. Door de even geopend gehouden deur hoort hij nog de troostryke verzekering, dat als hij weêr „lef" had, om met zulk een boodschap te komen, men hem dan nog een ander lesje zou geven. De man wist niet, waarom hy zoo onheusch voor een vriendschapdienst werd beloond, maar een medelijdend bewoonster van de eerste ver dieping, die den marinier wat op zijn verhaal bracht, vertelde hem, dat haar bovenbuur een „bullebak" was en dat zyn dochter er dezer dagen „van door" gegaan was. Alsof die arme marinier dat heipen kon 1 De groote papierfabriek van de firma P. F. de Nayer, bij het Belgische dorp Lebbeke, aan de spooriyn tusschen Dendermonde en Brussel, die op de Internationale Tentoonstelling van 1883 te Amsterdam in de machinegalerij een aanschou welijke voorstelling van de papierfabricage uit lompen en vodden gaf, is geheel afgebrand. De schade wordt op f300.000 geschat. Honderden werklieden zijn hierdoor zonder werk. Het vergaan der wereld. Omtrent deze gebeurtenis zijn reeds heelwat voorspellingen ge daan, legio van profetieën niet uitgekomen, tal van profeten uitgelachen. En toch, de reeks der bekende voorzeggingen omtrent het verdwijnen van de wereld wordt nog steeds langer gemaakt. Zulk eene profetie staat thans te lezen in de Belgische „Indépendance" en luidt ongeveer als volgt „Broederen, gy moet sterven of ten minste u op den dood voorbereiden tegen den 26sten van Slachtmaand I Inderdaad is weldra het oogen- blik gekomen volgens Leonardo Aretino, Italiaansch profeet uit de veertiende eeuw dat het einde der wereld dédr zal zyn, en is het reeds verschenen, dat het vergaan der wereld zal aan vangen. Dit laatste toch zal op 13 November 1892 beginnen. Deze gebeurtenis, waarmede dus eenige dagen zullen gemoeid zyn, zal volgens genoemde profeet aldus verdeeld worden lste dag: de zee zal de stranden verzwelgen; 2dehet water zal in den grond doordringen 3dedood van alle riviervisch4dedood van alle zeedieren5dedood van al het gevogelte 6de: instorting van alle huizen; 7de: vergruizing van alle rotsen8stegenerale oftewel algemeene aardbeving9deinstorting van alle bergen 10dealle menschên zullen stom worden11de: val of nederstorting van de maande graven gaan open en de dooden beginnen te wandelen 12dehet regent sterren18dedood van alle mannen en vrouwen14deverwoesting van hemel en aarde door het vuur15dealgemeen opstaan der dooden en laatst oordeel onder engelenbazuingeschal. Een onzer abonnés, zegt de „Ind.", „die ons op deze schrikbarende profetie wijst, deelt ons mede dat hy de laatste hand aan zijn testament heeft gelegd en raadt ons aan desgelijks te doen. De lezer oordeele over het bovenstaande naar verkiezing; ook hy, die op 13 November jl. niets bespeurd heeft van het begin en op de volgende dagen, van de voortzetting van het proces van het vergaan der wereld Het bestuur van den mynwerkersbond in Wales vaardigde een manifest uit aan zijne negentig duizend leden. Het spoort hun aan, de veranderlijke loonschaal te laten varen, waaronder de loonen 28 pCt. gedaald zijn, terwyi eene nieuwe loonsverlaging ophanden is. Het manifest wijst er op, dat de eigenaars der kolenmynen onlangs met de Egyptische regeering voor de levering van honderd duizend tonnen kolen contracteerden tegen eene prysverlaging van 13 pCt.zoodat de eigenaars zelve voor de daling van den kolenprys aansprakeiyk zyn. -- De ontploffing te parijs. Bij Rabe, den verdachten te Parys gearresteerden anarchist, vond men thuis een aantal papieren, allen betrek king hebbende op het maken van ontplofbare zelfstandigheden en twee flesschen. Alles is in beslag genomen. Er heerscht een ware paniek te Parys tenge volge van de ontploffing. Aan den beul Deibier is o. a. de huur opgezegd. Het regent dreigbrieven, waaronder vele van grappenmakers. Een dokter te Spandau beval onlangs voor een typhusltjder dien hy behandelde een koud bad aan, maar toen hij den volgenden dag terug kwam, vernam hij dat het bad den zieke geen goed had gedaan; „hij was nu bijna dood." By gebrek aan een badkuip, had men den zieke aan een touw in een put neergelatendoor het tegen spartelen van den patiënt was het touw gebroken men moest een ladder 6n een nieuw touw halen en zoo had het bad wel drie kwartier geduurd. De dokter liet den man flink wry ven en weldra kon hy zich overtuigen, dat de zieke vry van koorts en buiten gevaar was. De ontzagiyke zeemonsters van den nieuweren tyd putten niet alleen door hun kostbaarheid de geldmiddelen uit, maar bereiden ook door de groote moeiiykheid, waarmede zy te besturen zyn, aan de gouvernementen meermalen teleur stelling. Engeland, Duitschland en andere ryken kunnen daarvan meespreken. Nu is weder een der groote Britsche oorlogschepen aan de N. W.-kust van Spanje gestrand. By het binnen komen in de haven van Ferrol is de Howe, deel uitmakende van de Engelsche Kanaalvloot, zoo danig op gevaariyke klippen gestoten, dat de kiel doorboord is, zoodat het Bchip, naar geseind wordt, vol water geloopen is. De vraag ryst of het dan niet van waterdichte schotten was voorzien. In deze omstandigheden zal het gevaarte wel niet zyn af te brengen. De kosten van het schip bedroegen 560,000, die der machines 106,000 pond, d. i. bijna acht millioen gulden, waarby de kosten der wapening nog niet zyn in rekening gebracht. Het ongelukschip was pas voor twee jaar voltooid. Eene hangende brug wier uitgestrektheid alle reeds bestaande overtreffen zal, is die over de Hudsonrivier te New-York. Zy zal eene ruimte beslaan, van 860 M. lengte, terwyi die van de brug van „Forth", gebouwd in 1840, slechts 500 M. was. De brugval, die 45 M. boven de rivier uitsteekt, wordt opgehangen aan vier stalen kabels van 1,20 M. in diameter en zal zes yzeren sporen kunnen dragen. De geheele lengte dezer kolossale brag zal 1250 M. bedragen, terwyi de kosten op 80,000,000 fr. zyn geraamd. (Stoompoat.) Dezer dagen werd er te Bremershaven in den schoorsteen van eene stoomboot een met brandwonden overdekt lyk gevonden. Een onder zoek bracht aan het licht, dat iemand uit Dessau kosteloos den overtocht naar Amerika had willen doen en zich tot dat doel voorloopig in den schoorsteen van het stoomschip had verborgen. De ongelukkige heeft tot zyn nadeel moeten ervaren dat hy om een goedkoop [reisje te maken niet het doeltreffende middel gevonden had. In sommige Parysche bladen komt de mededeeling voor dat de gewezen advocaat van Ravachol, Lagasse, van dezen had vernomen dat de dynamiet-aanslagen in den winter weer zouden

Texelsche Courant | 1892 | | pagina 2