N®. 535. Zondag 20 November A®. 1892 Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Bobo 80 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andoro landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 unr op den dag der uitgave. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 80 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIÈN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, Parkstraat, Burg op Texel TEXEL, 19 Nov. 1892. Naar wij vernemen bestaat bij de Har moniekapel aan den Burg het voornemen, om in de helft der volgende maand weder eene muziekuitvoering te geven voor hare kunst lievende leden. Door den heer J. Drijver, onderwijzer te Oudeschild, werd Donderdag te Amsterdam met goeden uitslag examen gedaan in de vrije en ordeoefeningen gymnastiek. Oudeschild, 18 Nov. Het plaatselijk nut „Neptunus" hield gisteren zijn eerste winter- bijeenkomst. De Heer Kroon hield eene keurige lezing, die tot onderwerp had„wat een roos al vertellen kan." Een drietal andere leden gaven bijdragen ten beste. Voor de boekerij is goed gezorgd, dewijl een bedrag van f 25 daarvoor is besteed en ook niet-leden tegen eene geringe vergoeding boeken ter lezing kunnen bekomen. Te Enkhuizen is Zondagavond een visscher aangekomen, die tengevolge van mist en wind stilte, gedurende twee dagen en nachten in een open bootje zonder levensmiddelen op zee had rondgezwalkt. Men had reeds het ergste gevreesd. In den IJpolder zullen nog dit jaar bij den landbouwer A. Troost circa 13 H. A. grond worden onteigend, benoodigd voor het maken van waterkelders in de stelling Amsterdam. Men meldt uit Sliedrecht: Dagelijks komen hier sterfgevallen onder het rundvee voor. De ziekte is het zoogenaamde windvuur, waardoor de beesten een korten tijd, tengevolge van het opzwellen der maag, verbazend dik worden en zeer schielijk, indien goede hulp ontbreekt, sterven. De oorzaak wijt men aan het feit, dat de meeste veehou ders hun vee te lang in de wei laten loopen, waardoor het met het aanhoudend natte weder te koud en te vochtig voeder krijgt. Als een staaltje van brutale bedelarij en een ernstige waarschuwing voor te blind mede lijden, kan het volgende dienen aandeAmst. gemeld. Dezer dagen kwam te Baarn een bedelaar bij den heer B. een aalmoes vragen, daar hij reeds zeven weken zonder werk was en een vrouw met 5 kinderen had. De ongelukkige ontving eenig geld, natuurlijk onder groote dankbetuiging. Een paar uur later vindt genoemde heer zijn bedelaar in een café zitten onder een stevigen borrel 1 Den volgenden morgen komt de arme bedelaar op 't gemeentehuis en hangt daar een hart verscheurend tafereel op van zijn ellendigen toestandmet een kaartje naar Amsterdam is hij gered. Doch toevallig komt de heer B. binnen die hem herkent, en nu wordt de bedelaar, wegens landlooperij, in de toren gezet. Hier wordt hij onderzocht en men vindt in een zijner zakken een volle flesch jenever. Bij het onderzoek In de afdeelingen van de Tweede Kamer der Staten Generaal van het wetsontwerp nopens de bedrijfs- en beroepsbe lasting heeft de meerderheid der kamerleden, hoezeer in beginsel voor eene bedrijfs- en beroeps belasting, een ongunstig oordeel over het wets ontwerp uitgesproken. Het wetsontwerp, aldus was de eenparige meening, is blijkbaar saamge- steld door mannen, die vermeenden, dat het voldoende was, de oude patentbelasting om te werken en vooral ontduiking te voorkomen. Zooals het daar ligt is het de oude patentbelasting in een nieuw kleed. Men had even als zulks indertijd met de vermogensbelasting is geschied, een geheel nieuw wetsontwerp gewenscht in overeenstem ming m6t de tegenwoordige denkbeelden der maatschappij. Hoe ingenomen ook de meerder heid der kamerleden is met eene belasting op de bedrijven en beroepen, konden de leden hun stem niet aan het wetsontwerp geven, tenzij het eerst geheel worde omgewerkt en in plaats van eene gewijzigde patentbelasting, zooals het nu is, veranderd worde in de belasting op bedrijven en beroepen. De heer B. Bonefang, uit Rotterdam, heeft Zaterdag eene niet alledaagsche ontmoeting gehad op zijne reis van Bergen-op-Zoom naar Rozendaal. Hij bevond zich nl. alleen in een compartiment met een jongmensch uit Arnhem, toen laatstgenoemde, na allerlei verhaal, eene geladen revolver uit den zak haalde. De heer B. dacht aanvankelijk een krankzinnige voor zich te hebben, doch bemerkte spoedig dat hij met iemand te doen had, die, door wanhoop gedreven, zelfmoord wilde plegen. In zenuwachtige spanning wist de heer B. hem zoolang te bewegen van zijn plan af te zien, tot de trein het station binnenliep, alwaar de heer Bonefang onmiddellijk aangifte deed bij den stationchef. Eene revolver met zes patronen werd hem door de rijkspolitie ont nomen, die tevens proces-verbaal opmaakte. Grondivet Uit Spanbroek schrijft men aan de „Enk- huizer Courant Van de tegenwoordig op allerlei gebied heer- schende malaise ondervinden de herbergen vooral de onaangename gevolgen. Geen wonder dan ook dat de prijzen van zulke zaken hard verminderen. Dit laatste bleek dezer dagen te Opmeer. Toen werd n.l. de herberg van v. S. publiek verkocht. De eigenaar had zelf voor de zaak f 7000 betaald en nu de notaris huis en inventaris inzette op f 1300 kwam er geen enkel bod, laat staan een kooper. Voor waar geen klein verschil Naar aanleiding der te Amsterdam gehouden meeting ter betuiging van sympathie met den strijd der sociaal-democratische party in België voor de invoering van algemeen kiesrecht daar te lande, schryft men uit Amsterdam aan het „Ut. Dbl." dat de liefhebbery van de heeren Ger ritsen, Van der Goes en Gerhard en natuuriyk ook mevrouw Drucker, om elke gelegenheid aan te grijpen om 'n oratio pro domo te houden, te vergeven is. Elk heeft zyn zwak. Maar wat niet te vergeven, in hooge mate afkeurenswaardig is, dat is de verbloemde opruiery welke wederom gisteravond in mooi ingekleede phrasen tot 't volk sprak. En terwyi de man- nelyke sprekers, na afloop der meeting, rustig hunne sigaartjes bleven rooken aan de bestuurs tafel, stroomde 't opgewarmde volk eingende naar buiten. En 't oude schouwspel herhaalde zich gezang en uittarting der politie En er vielen ditmaal slagen en gewonden werden naar 't gast huis gebracht en de verbroedering Holland- België had wederom hare vruchten gedragen. Ik was er bij tegenwoordig, toen de getergde politie avond aan avond wordt ze door rapalje omringd en belachelijk gemaakt èn op de gracht bij Frascati èn op den hoek van Nes en Warmoes straat eene charge met de blanke sabel maakte. Ik was er van getuige hoe die massa kinderen, dwazen, opgezweept door eene vleiend sarcastische of hoonend aanhitsende taal, uiteengejaagd werd; hoe er verwondingen plaats grepen. O, die leiders, die de verantwoordelijkheid van zich schuiven, die zich buiten schot houden, die den moed hebben, 'n massa door drogredenen in beroering te brengen l Tegenwoordig worden door den spoortrein op de lijn Meppel Leeuwarden telkens hazen overreden. De oorzaak hiervan is deze. De landerijen staan onder waterde hazen legeren zich nu tegen de droogliggende lijn. Komt de trein aan dan vliegen zij verschrikt uit hun leger op, somtijds naar den kant van den trein en dan raken zij er onder. Velen hebben reeds op deze wijze den dood gevonden. In de Lamsteeg te Rotterdam stond sedert eenigen tijd een bovenhuis van drie verdiepingen te huur, hetwelk tot vóór een paar dagen geen huurder kon vinden. In hooge mate wekte het dan ook de verwondering van de eigenares, eene weduwe, wonende in de Aert van Nesstraat, dat bovenhuis betrokken te zien, zonder haar mede weten, en zij gaf daarom de politie van hare bevinding kennis. Deze ontbood de bewoners, twee mannelijke personen, die beweerden en volhielden de woning gehuurd te hebbenen voornemens te zijn kamers te verhuren. Op de verklaarbare vraag, hoe zij dan wel toegang tot de woning gekregen hadden, daar de eigenares verzekerde hun den sleutel niet verstrekt te hebben, gaven zij ten antwoord de deur te hebben opengevonden, toen zij de woning betrokken. Alle pogingen door de politie aangewend om hen de woning te doen verlaten, mislukten, en zy houden vol de woning gehuurd te hebben. Te vergeefs ook wendde de eigenares zich ver volgens tot de justitie. Er blijft haar thans niets anders over dan op hare kosten de indringers gerechtelijk uit de woning te doen zetten. Als een bewijs hoe laag tegenwoordig de prijzen van het rundvee zijn en hoe on gunstig de toekomst daaromtrent is, kan dienen, dat ten behoeve van het Groote- en Voorster Gasthuis te Deventer de levering van rundvleesch over de 6 eerste maanden van 1893 werd aanbesteed, en dat die is aan genomen voor 5097io« cent per kg. Een keukenmeid voor de rechtbank 1 Ja, ziet u, mijnheer de rechter, ik heb die kip weggenomen. Ik zou wat kippensoep klaar maken en nam het kookboek en raad pleegde de aanwijzingen: daar stond, „neem een kip". Er stond niet „koop een kip" of „leen een kip," maar „neem een kip." Er stond ook niet van wien ik die nemen moest, daarom pakte ik de eerste de beste, die ik krijgen kon. Ik heb dus alleen gedaan wat in het boek stond en ben dus verantwoord! TEXELSCHE COUBAMT.

Texelsche Courant | 1892 | | pagina 1