N°. 536. Donderdag 24 November. A®. 1892. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Bobs 30 Cts. Franco per post door ga- heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 80 Cts. - Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, Parkstraat, Burg op Texel. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER van TEXEL brengt ter openbare kennis, dat by beschikking van Z.E. den Minister van Binnenlandsche Zaken, ad. 15 Nov. 1892 No. 1 La C Afdeeling M. P. is bepaald, dat met ingang van 17 November 1892, art. 8 van het K. B. van 4 September 1892 (Stbl. No. 215), tot vaststelling van buitengewone maatregelen tot afwending der Aziatische Cholera en tot wering harer uitbreiding en gevolgen, niet meer zal worden toegepast op personen komende uit Rus land, Hamburg, Altona of Havre, zoodat niet meer de verplichting op de ingezetenen rust, om, wanneer zij personen van daar komende, in hunne woning huisvesten, daarvan kennis te geven aan den Burgemeester. Texel, 22 November 1892. De Burgemeester voornoemd, STRICK VAN LINSCHOTEN. TEXEL, 23 Nov. 1892. Dat na de vele dagen van regen en nevelig weder, we eens eenige dagen van droogte en helder weder mochten begroeten was zeker niet ongewenscht, al was het alleen maar om de betere conditie waarin daardoor onze verkeers wegen kwamen. Te ontveinzen toch is het niet, dat deze gedurende vele dagen in een erbarmelijken toestand verkeerden, en zulks juist in een tijd, dat de landbouwende bevolking daarvan veel gebruik moest maken, 't Is eene klacht, die telken jare meermalen weder keert; verbetering in dien toestand schijnt tot de vrome wenschen te blijven behooren. Bij de behandeling der Staatsbegrooting voor 1893, moet door den Min. van W. H. en N. te kennen zijn gegeven, dat er geene aanleiding bestond om aanleg eener haven te Oosterend op Texel te bevorderen. Waal, 21 Nov. De aangekondigde openbare les van het muziekgezelschap „Concordia" had hedenavond plaats en liep goed van stapel. Een 12-tal nummers werd met genoegen aan gehoord door de vrij goed opgekomen H.H. Donateurs met hunne Dames. Met een bal werd deze gezellige avond besloten. Oudeschild, 22 Nov. Naar het beweren van schippers, zou zich in het vaarwater ,,'t Oude Diep," op de zeekaarten bekend als „Doove Balg," door 't vallen van mosselzaad eene uitgestrekte mosselbank vormen. Het vaarwater moet daardoor reeds een paar meter ondieper zijn geworden en loopt gevaar eerlang voor de groote scheepvaart onbruikbaar te zijn. Wellicht stelt een eerlang te houden officieel onderzoek de schipperij geheel op de hoogte van den toestand. De Cocksdorp, 22 Nov. Het jl. Vrijdag op de Vliehors gestrande Duitsche stoomschip Alpha, kapt. Brudigam, met klein hout, van Hernösand naar Antwerpen, is in den nacht van Zaterdag op Zondag, nadat er een gedeelte der lading overboord is geworpen, door eenige sleepbooten in vlot water gebracht. Door visschersschuiten is Zaterdag alhier aangebracht een partij hout, in zee opgevischt, en naar men vermoedt, behoorende tot de lading van gemeld schip. Tot kerkvoogden bij de Herv. gem. te Eierland zijn herkozen, de h.h. H. Bakker Wz. en K. v. d. Kloot. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter algemeene kennis, dat volgens de bij hem ingekomen ambtsberichten in deafgeloo- pen week als aan Aziatische cholera overleden, zijn aangegeven 14 personen. Een werkman, die in de vorige week eenigen arbeid verrichtte in den kelder van een perceel in de Kalverstraat te Amsterdam, dat in staat van verbouwing verkeert, had het ongeluk in aanraking te komen met den hoofdkabel voor de electrische verlichting van het gebouw. De kleederen van den man vatten vuur, terwijl hij op den rug viel en luide om hulp riep. De nauwe toegang tot den kelder maakte het verleenen van hulp niet gemakke lijk. Immers de werklieden, die zich in het huis bevonden, zagen slechts vlammen en rook, die door het branden der caoutchouk van de kabel vermeerderd werd. Een hunner dook niettemin in den kelder en doofde de brandende kleederen. Toen men den man boven bracht, bleek dat hij ernstige brandwonden aan zijn linkerarm, schouder en hand had bekomen. Per raderbaar werd hij eenige oogenblikken later naar het gasthuis gebracht. Te Scheveningen zijn do eerste schepen van de vloot omhoog getrokken. De lust, om nog eene laatste haringreis te doen, waartoe, wat het weder betreft, de gelegenheid zeer gunstig is, bestaat er niet, en wel, omdat de haringprijzen thans zoo laag zijn, dat het langer uitoefenen van de haring-visscherij den reeder geen voordeel oplevert en devisschers in deze omstandigheden al zeer weinig ver dienen. Een treurig vooruitzicht voor den winter Het vuur heeft een der oudste gebouwen in Drente, de boerderij van den heer Lutke, te Erm, in weinige oogenblikken in de asch gelegd. In het begin van den tachtigjarigen oorlog gebouwd, heeft die woning aldaar niet minder dan 324 jaren gestaan, en thans ligt ze vernield door feilen brand en met haar bijna het geheele ameublement. Het vee, behalve de biggen, heeft men kunnen redden. De oorzaak van het onheil is onbekend. Uit Berkel wordt het volgende geschreven Nog maar altijd is men in deze gemeente in de weer om het mond en klauwzeer onder het rundvee te beteugelen. Had men eerst daartoe een detachement soldaten uit Leiden hier in kwartier, thans heeft men p. m. 100 man uit Den Helder. Bestaat er redelijke twijfel of voor noemde ziekte wel ooit door militairen kan gekeerd worden, zooals men nu de zaak heeft aangevat, is het wel zeker dat het middel talen moet. Eerst plaatst men een cordon manschappen in den polder, later stelt men hen op langs den publieken weg, toen liet men de mannen weer terug gaan waar ze eerst stonden en gaf men daardoor gelegenheid aan tal van veehouders om dagen lang met hun vee te doen wat men wil. Van af Dinsdag zijn ze daarin verhinderd, wyl nu bij vijftien landbouwers soldaten geposteerd zyn, om zooals het heet, wat niet besmet is, voor besmetting te bewaren en wat het wel is te ontsmetten. Over dit laatste ware menige regel te schrijven, die niet weinig de lachspieren in beweging zoude brengen, doch voor ditmaal zij alleen dit vermeld, dat de algemeene gedachte over de genomen maatregelen deze is, dat ze niets geen nut doen, veel last veroorzaken, menigeen schade aanbrengen en den staat schatten geld kosten. Bij het leggen van een vloer in een in aanbouw zijnd huis te Wouw werd, zonder dat men het bemerkte, een kat ingesloten. Toen de eigenaar in de woning zijn intrek nam, hoorde hij een voortdurend gemiauw. Hij liet een deurdorpel uitbreken en de kat kwam te voorschijn. Het beest was toen juist 20. dagen zonder eten en drinken opgesloten geweest. Blijkens de Memorie van Toelichting bij de begrooting voor 1893 (oorlog) zyn in 1891 aangeschaft de navermelde paarden tegen de daarbij aangegeven prijzen. Voor de Cavalerie: in Engeland en Ierland 371 voor den gemiddelden prijs van f575,04. Voor de Artillerie: in Engeland en Ierland 14 voor den gemiddelden prijs van f 582. In Duitschland 40 voor den gemiddelden prijs van f 620.—. In het Binnenland 19 voor den gemiddelden prijs van f 588,23. De Minister stelt thans voor den gemid delden aankoopprijs met f 5 te verhoogen en die alzoo te stellen op f 557 per stuk. Z. Exc. voegt er bij, dat eenige verhooging ook daarom wenschelijk is, aangezien thans meermalen geschikte paarden in het binnen land niet kunnen worden aangekocht, omdat zij te duur zijn. Door het bestuur van Hollands Noorder kwartier is aan de Tweede Kamer verzonden een adres, waarin verzocht wordt het procent der grondbelasting op vijf in plaats van zes te bepalen, Aan de emailfabriek der firma H. Berk en Zn. te Kampen was een werkman bezig in de steenkolen, toen hij een blikken doosje ontdekte, dat bij onderzoek 10 patronen, in zaagsel verpakt, bleek te bevatten. De kolen waren de vorige week ontvangen; het doosje is zeker met de kol9n uit de mijnen aange voerd. Men veronderstelt, dat het dynamiet- patronen zijn. Men schrijft uit Tilburg, dat aldaar bij den brood- en koekbakker Denissen een peren boom in bloei staat. Het laat zich zoo goed aanzien, dat hij er vermoedelijk in dezen winter nog peren van zal plukken. Te Amsterdam liep een man met een wagen in de Kalverstraat, waarop een nage maakt zeer goed geslaagde, pijnbank stond. Deze liet hij voor een kleinigheid aan de omstanders zien, terwijl hij hun tevens met vriendelijk handgebaar uitnoodigde er eens op te gaan liggen, om er het fijne van te weten te komen. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1892 | | pagina 1