Buitenland. Het Gerechtshof te 's-Gravenhage heeft uitspraak gedaan op het vroeger vermelde hooger beroep van een vonnis der Middelburg- sche rechtbank, waarbij werd beslist, dat de Belgische Maatschappij van Assurantiën aan een Zeeuwschen boer, wiens schuur was afgebrand, moest betalen de som waarvoor de schuur was verzekerd (f 10.000), verminderd met het be drag der waarde van hetgeen er van de schuur nog overbleef. Deze uitspraak is in hoofdzaak bevestigd, doch aangevuld in dien zin dat aan de benoemde deskundigen wordt opgedragen om, tegelijk met het bij het vonnis bevolen onderzoek, te schatten de wezenlijke waarde, die de schuur voor den landbouwer had on middellijk vóór den brand. De vordering van de assurantiemaatschappij, dat een onderzoek zal plaats hebben naar de verkoopwaarde der schuur op het oogenblik van den brand, werd afgewezen. De minister van financiën heeft bepaald, dat akten van polderbesturen, waarbij over eenkomsten met derden worden aangegaan, op zegels van minstens f 0,50 in hoofdsom moeten gesteld worden, omdat art. 13 der zegelwet het gebruik van kleiner zegel slechts toelaat, wanneer de akten zonder tusschenkomst van een openbaar ambtenaar worden opgemaakt, hetgeen van de hierbedoelde akten niet gezegd kan worden. Eene uitzondering op het boven staande vormen de akten, houdende huurover eenkomst van onroerend goed, waarvan het te bezigen zegel afhangt van den huurprijs en den huurtijd. Te Maassluis wordt de keuring van het voor consumptie bestemde Rundvleesch nauw keurig en streng toegepast; in de vorige week werd een koe welke door Rijksambtenaren aldaar wegens eene naar hunne meening te lage aangifte (deze was f 75, l was benaderd, daags daarna geslacht en den daarop volgenden dag van hunnentwege zou worden uitgehald door den plaatselijken keurmeester als schadelijk voor de consumptie afgekeurdwaarop door genoemde ambtenaren eene herkeuring werd aangevraagd en verkregen, echter met gevolg, dat de koe andermaal werd afgekeurd en door begraving voor goed onschadelijk is gemaakt. Terwijl zulks alzoo voor die Ambtenaars een schadepostje was, is het tevens een vinger wijzing voor anderen. Bij vonnis van de arrondissements rechtbank te 's Gravenhage werden de drie gewezen opzich ters in het krankzinnigengesticht aldaar, die terecht stonden wegens mishandeling, vrijge sproken. Ten aanzien van den hoofdopzichter w. K. overwoog het vonnis o. a. dat tegenover de gunstige verklaringen van enkele getuigen die verklaard hadden dat beklaagde alleen dan krachtig optrad wanneer de toestand van de patiënten dit noodig maakte, maar dat hij overigens goed voor de verpleegden was het bewijs voor zijn schuld niet geleverd is, terwijl de rechtbank het mogelijk achtte, dat de drie getuigen charge, de knechts van den heer Iserief, de feiten minder duidelijk hebben waarge nomen en zich daardoor een verkeerde voorstelling hebben gemaakt. Ten aanzien van den tweeden bekl. J. P. P. G. achtte de Rechtbank, de getuigen gehoord, en bij de pertinente ontkentenis, die ten laste gelegde mishandeling mede niet bewezen, terwijl het vonnis ten aanzien van den derden bekl. P. C. v. G., overwoog, dat alleen gebleken is, dat bekl. enkele malen in den zomer een patiënt op de open plaats heeft gereinigd door hem emmers water over het bloote lichaam te werpen, doch dat dit niet langer gedaan werd dan voor de reiniging noodig was, dat hoe afkeurenswaardig dergeljjke manier van reiniging ook moge zijn z(] niet als mishandeling kan worden beschouwd. Aan het departement van oorlog worden belangrijke voorbereidende maatregelen getrof fen om, te beginnen met 1 Januari a. s. bij enkele korpsen de z. g. rijksvoeding in te voeren. In de provincie Groningen wordt in den laatsten tijd bijzonder de aandacht gevestigd op het onderwijs in de landbouwkunde. Zoo heeft de afdeeling Middelstum en Kantens van het Genootschap van „Nijverheid" ter bevordering van dit onderwijs een premie van f 50 uitgeloofd voor den onderwijzer die de akte voor landbouwkunde verkrijgt en dan in een cursus te Middelstum of Kantens in dat vak onderwijs geeft. Verder heeft de afdeeling een uitnoodiging aan gemeentebesturen gericht om bij benoeming van onderwijzers op het bezit der landbouwacte te willen letten. Buitengewoon druk is 't tegenwoordig te Harlingen met den uitvoor naar Engeland, Behalve papier, zijn het vooral landbouwarti- kelen, welke in veel grooter hoeveelheid dan ooit te voren worden aangebracht, zoodat de gewone booten den aanvoer niet kunnen ber gen en zelfs deklast voeren. De agenten hebben van Londen groote booten aangevraagd en naar Leith is een extra-boot gevaren, die nog een deel van den voorraad moest laten liggen. Eenige jeugdige deugnieten te Groningen, hopende met niets doen door de wereld te kunnen komen, dachten na rijp overleg in den nacht van 16 17 November jl. een aardige slag te kunnen slaan. Ze wisten zich namelijk toegang te ver schaffen tot het pakhuis, waarin het kantoor van den heer M., aan de Lage der A te Groningen, doch aldaar gekomen zijnde, konden ze niets van hun gading vinden. Ze besloten echter toch, nu ze eenmaal aan de oogen van de politie waren ontsnapt, zich inwendig te versterken. Eenige balen meel, in het pakhuis aanwezig, wekte bij hen het idee op, daar ze toevallig een petroleum- toestel onder hun bereik hadden, ompannekoek te bakken. Na een vijfkops maat met eenige boter te hebben opgezocht, werd het toestel aan gestoken, de maat, na eerst van binnen met boter besmeerd te zijn, gevuld met meel en daarna op het toestel gezet. Eenige fleschjes wijn hierbij zouden volgens hunne meening het souper aan genamer doen smaken, doch onder het zoeken naar den wijn kwam hun een zeer onaangename reuk tegemoet, hetgeen tot hun spijt veroorzaakt werd door het aanbranden van den pannekoek. Daar het reeds begon te lichten, werd hun plan verder opgeheven en verlieten ze het pakhuis door een venstertje. Den dag daarop werden ze door de politie gearresteerd en konden ze verder nadenken over hun mislukt souper. (N, Qron. Crt.) Ten gemeentehuize van Opsterland te Beetsterzwaag hebben zich wederom ruim honderd arbeiders vervoegd, met de vraag om werk. Baron Van Lijnden, te 's-Gravenhage, de grootste landeigenaar in die gemeente, heeft aan de arbeiders te kennen gegeven, dat hij honderd man in het werk zal nemen. Een compagnies kommandant van een der regimenten infanterie hier te lande verzocht volgens de N. Gr. Ct. dezer dagen den bur gemeester eener gemeente de toezending van het zakboekje van een milicien-verlofganger, die met onbepaald verlof huiswaarts was ge keerd. Aan den officier werd bericht gezonden, dat de betrokken verlofganger naar Noord-Amerika was vertrokken en op grond daarvan de toe zending van het zakboekje achterwege moest blijven. Beleefd werd daarop verzocht bedoeld boekje alsnog in te zenden, zoodra de bedoelde mili cien uit Noord-Amerika zal zijn teruggekeerd en bij diens terugkomst den manteinformeeren, dat hij van het 7e naar het le regiment is overgeplaatst. Aan een huis aan de Sarphatistraat te Amsterdam vervoegde zich een persoon, die den demi-saison van den heer des hüizes, netjes opgevouwen en in een doek geknoopt, bij zich had en beweerde, dat hij, daar het meneer wat luchtig was, meneers winterjas moest hebben, die hem dan ook, met het oog op zijn ongedwon gen houding en de aanwezigheid van den demi, afgegeven werd. Toen men de jas evenwel uit ging pakken, zag men een oude smerige jas en was de man met de nogal kostbare winterjas verdwenen. De heer Tom le Clercq die onlangs een „protest tegen het Leger des Heils" uitgaf en zes anderen, die insgelijks in de gelederen van dat leger hebben gediend, maar het hebben ver laten om redenen in het genoemde vlugschrift vermeld, hebben thans een „Open brief aan de heeren predikanten en leden der Nederlandsch- Hervormde kerk in Nederland" het licht doen zien (Jacques Dusseau Co., Amsterdam), waarin de wenschelijkheid wordt betoogd van de oprich ting van een Neierlandsch Heilsleger, nl. een zoodanig leger, waarvan niet alleen de soldaten, maar ook de aanvoerders Nederlanders zouden zijn. Nader hun plan omschrijvende, zeggen de schrij vers, dat z\] verlangen een „Kerkleger," uitgaande van en bestuurd en onderhouden door de N. H. Kerk, omdat deze niet alleen is „de nationale en de oudste, maar, trots hare gebreken en vele zwakheden, gedurende drie eeuwen en meer, door alle stormen heen de toets doorstaan heeft." Hun eenige drijfveer is: „de liefde voor 't Kruis"; hun eenige theologie„God lief te hebben boven alles en onze naasten als ons zeiven en practisch op te treden." Hoe zulk een leger georganiseerd kan worden, wordt weder in den „Open brief" uiteengezet. Een voornaam verschil met de inrichting van het „Heilsleger" is wel dit, dat voor alle arbeiders in het „Kerkleger" vaste salarissen worden voor gesteld. De heer D. te Breda bezat geruimen tijd een ekster, die zeer aan de huisgenooten gefiecht was en vrij rondliep en rondvloog, tot zij in Augustus 1891 op zekeren dag zoek was, en zoek bleef. Eenige dagen geleden echter, na ruim veertien maanden afwezig te zijn geweest, zat op een goeden ochtend onze ekster op haar gewone plaatsje op de venster bank voor de in den tuin uitkomende huis kamer, waar zij altijd haar ontbijt kreeg, en sinds is zij weder de oude, trouwe vriendin des huizes, met al hare vroegere gewoonten. De landverhuizerscommissie in Amerika heeft bepaald, dat geen landverhuizer toegelaten wordt, die niet in het bezit is van een spoorweg- biljet, een inschrijvingsbiljet zijner bagage en ten minste 10 dollar aan geld. Dientengevolge werden 200 landverhuizers naar het contrólestation op het eiland Ellis gebracht de landverhuizers en de vertegenwoordigers van spoorweg- en stoom bootmaatschappijen protesteerden, maar tever geefs. De laatstgenoemden dreigden de zaak voor den rechter te brengen. Te Brussel blijft men maar aan het mani festeeren. Een bijeenkomst is weer gehouden ten gunste van het algemeen stemrecht in een „maison du peuple" waarvan na afloop een groep socialisten, de Marseillaise zingend, door de straten trok. In het „volkshuis" teruggekeerd, wierpen zij met glazen naar de politie, waaruit eene botsing ontstond, waarbij vijf personen werden in hechtenis genomen Honderd vijftig studenten hebben te Brussel eene bijeenkomst gehouden, waarin besloten werd om, evenals de socialistische werkliedenpartij, een krachtige beweging zoo in als buiten Brussel gaande te houden, ten einde de invoering van het algemeen kiesrecht te bevorderen. Een twist tusschen de gevangenen en de cipiers in de gevangenis te Tarragona leidde den 15den dezer tot een volslagen oproer. De gevan genen behielden ten laatste de overhand, zoodat troepen moesten ontboden worden om hen tot onderwerping te brengen. Een wanhopige strijd volgde, waarbij de troepen gebruik maakten van hunne vuurwapenen. Neg6n gevangenen werden gedood en zestien zwaar gewond. De herhaalde oproeren in de strafgevangenissen in Spanje zijn hoofzakelijk daaraan toe te schrijven, dat het den gevangenen betrekkelijk licht valt zich wapens te verschaffen. Er is sprake van in Frankrijk om diamant te gebruiken voor de vizierkorrels der geweren. Er zou dan een klein stukje diamant op de korrel worden bevestigd, hetgeen den soldaat in staat zou stellen den korrel te zien zelfs in het halfdonker. De tijd die in Rusland bekend is als het wolvenseisoen, is nu weer ingetreden. Deze begint in den herfst en eindigt laat in het vooijaar. In één jaar bedraagt het verlies aan vee ten gevolge van roof door wolven gemiddeld 800,000 stuks, d. w. z. 8,000,000 roebels. Als een bewijs dat de wolven voorloopig nog niet in aantal verminderen, kan dienen, dat in het gouvernement Olonetz de wolven en beren in 1865 6785 stuks vee verscheurden, in 1880 5322, in 1885 5156 en in 1889 5600. Het aantal der gedoode wolven bedroeg in één gouvernement nooit meer dan 100, en dat waren meestal nog iong6, minder slimme dieren. In een dorp, in de nabijheid van Flensburg, zaten dezer dagen, in een herberg een aantal boeren met den schoolmeester te praten, wiens mooie, hooge zijden hoed naast hem stond. Men had het

Texelsche Courant | 1892 | | pagina 2