Buitenland. Marktberichten. "prëdÏÏÖeuiiten.- Advertentiën ADVEKTENTIËN. Het Dagblad bevat gewichtige mede- deeling, dat hot wetsontwerp tot uitbreiding van het kiesrecht, bij het onderzoek in de afdeeling der Tweede Kamer, dat nog niet is afgeloopen, in alle sectiën ernstige bedenkin gen heeft uitgelokt. Wij kunnen laat het Vad. hierop volgen er de niet minder interessante mededeeling bij voegen, dat het wetsontwerp in alle sectiën warme verdedigers heeft gevonden. Voorts kunnen wij met zekerheid de juistheid beves tigen van 't gerucht, dat vele leden er voor en verscheidene er tegen zijn. Te Maastricht, waar de diphtheritis epidemisch heerscht, zijn in de afgeloopen week, volgens ambtelijke mededeeling, 10 per sonen aan die ziekte overleden. Uit Zevenwoude schrijft men: Dat men uit de venen buiten deze provincie naar de Friesche venen komt met ladingen turf om te verkoopen is bijna ongelooflijk, als men weet dat in de venen hier de voorraad turf groot, de aftrek zeer klein is. Een feit is het dat verveners uit Almelo met ladingen turf naar hier komen om aan boer en burger te verkoopen, dat echter en dit ligt in de reden niet zoo hard gaat. In de venen te Almelo en omstreken is de aftrek van turf uiterst gering, waarom de ver veners besloten naar Friesland te gaan. De verveners hier hebben zelf geen aftrek, nu krijgen zij nog concurrentie van hunne collega's in Overijssel! In het dorp Bovenknijpe (Fr.), waar groote veeboeren wonen en veeteelt de hoofd bron van het bestaan is, is gebrek aanboter, terwijl er melk in overvloed is. Alle boeren leveren deze aan de botorfabriek, zoodat de boeren zelf de boter van die fabriek moeten koopen tegen 80 ets. het pond. De burgerij moet ook van de fabriek koopen tegen dien prijs, terwijl de boereuboter in andere dorpen 65 ets. per pond kost. Woensdag arriveerden te Sappemeer Hoogezand 13 maréchaussées te paard van Winschoten, Muntendam en Zwolle, alsmede 5 rijksveldwachters, met het oog op den on- rustigen geest onder de werklieden. Er viel echter niets bijzonders voor. In het gewone lokaal der socialisten, die voor het meerendeel met revolvers gewapend zijn, werd schermles gegeven. Een Amsterdamsch straattooneel. Aan een perceel by de Wagenaarstraat was een geducht op stootje, Waarom? Omdat de meid was wegge jaagd. Is dit dan zoo iets bijzonder? Jawel, dat deze gedienstige weggezonden was, dat was volgens hare moeder „Godserbarmeiyk onverdiend." Het men8Ch stond, hijgende van vermoeienis door te praten, niettegenstaande ze door de vrouw des huizer erg kalm werd tegengesproken. „Is ze niet eerlijk en braai altijd geweest?" schreeuw de verontwaardigde mama. „Nou ja, nou ja, dat onnoozele stel hemde en broeke, dat weg was, dat was dan ook heelwat en (hierop verzocht mama sterk te letten), dat had ze net precies de volgende week terug wilde geve, als het uit haar eigen wasch kwam." Weer een kalme uitval uit de huisdeur. „Wat blieft uwee, in den lommerd gezet; nou stel, dat dat waar is, dan slijt het toch niet; maar ze was goed voor de kindere, of niet?" Opnieuw klinkt er iets van boven. „Zoo, wat zeg je, die huzaar, dat was voor de gezelligheid, omdat Trees haar koorsdag had en dat belabberde glasie pons en twee of drie segare, uit meheers kissie, 't mocht wat. En dat ie, omdat ie in poletiek wou loope, op een bruiloft, meheers jassie en broek hèt angehad, nou, daar zèl meheer ook geen koors van k ril ge. Hein is een net mansper soon, en dat is allemaal nog geen dingsigheid om een fesoendeltjke, knappe meid, en dat is Trees, zoo maar perdoes op straat te zette Als meneer thuis was, zou het bepaald niet gebeure, meneer mocht Trees wel." Eene ietwat warmer opmerking van uit den mond van de vrouw des huizes bracht mama geheel buiten westen en ze riep: „Da's ook niks, jij het zooveel kanten rokken, dat die eene, die ze voor haar op der uitga andsdag ge bruikte, wel geen blzal uitmake, en boven dien, Hein zag der graag mee, as ie in groot tenu met der liep. Zou je denke, dat ze van jouw loontje soms kante rokken kon dragen, kale mevrouw Zoo ging de moeder, de onschuld van haar kind verdedigend, voort, maar vergat dat ze eigenlijk eene complete akte van beschuldiging gereed gemaakte. Dat ging nog eenigen tyd zoo voort, totdat einde Itjk twee politiemannen in de gebruikelijke houding" dat wil zeggen met de handen op den rug en me fraaie tooneelpassen, naderden en met het gebruike- j lijk „iedereen zijn weg vervjlgen," „doorloopen," de 1 menigte uiteen deden gaan. Met de verontwaardigde mama ging het echter niet zoo gemakkelijknog huizen ver klonk het gedragljjstje van hare dochter, „goed voor de kindere en doodeerlijk." Ieder heeft zoo zijne over tuiging I (Echo.) In de Veenkolonie Appelscha (FrJ treden de werkelooze arbeiders nog steeds op met revolverschotenVrijdagavond hielden zij eene vergadering. Eene commissie uit haar midden vervoegde zich bij het bestuur van het reservefonds om werk, doch zonder het gowenschte gevolg. Zoowel tijdens als na de vergadering werden schoten gelost. Men schijnt het vooral begrepen te hebben op den heer Van Rozen, een der bestuursleden van het fonds; althans bij diens woning werden tal van schoten gelost. De daders zijn nog niet gevonden; het is evenwel gebleken dat niet alleen met revolvers en pistolen, maar ook met geweren geschoten is. De politie is met marechaussee's versterkt; de burgemeester is bijna alle avonden in het dorp om de orde te handhaven. Te Venloo is bericht ontvangen, dat de Pruisische regeering het verbod van invoer voor groenten, boter, kaas, enz. uit Nederland heeft opgeheven. Gelijk men zich zal herinneren, was door den vorigen Minister van Waterstaat een plan ontworpen tot oprichting van een centralen raad van handel en nijverheid, waarvan de leden zouden worden gekozen door provinciale kiescolleges, samengesteld uit afgevaardigden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken in iedere provincie. Naar men uit 's-Gravenhage verneemt, heeft de tegenwoordige Minister besloten aan dit plan geen verder gevolg te geven, o. a. met het oog op het bij de Tweede Kamer aanhangig gemaakte wetsontwerp betreffende eene bedryfs en beroeps- belasting. De intrekking toch der patentbelasting welke met eene aanneming van dat ontwerp, samengaat, zal evenwel eene herziening noodig maken van de grondslagen, waarop de samen stelling der genoemde Kamers berust (kiesrecht gegrond op aanslag in het patentrecht), en er zal daarom eerst zekerheid moeten zijn verkregen omtrent de wüze, waarop die Kamers zullen worden samengesteld, alvorens omtrent de oprich ting van den centralen raad eene beslissing kan worden genomen. Op IJsland is de winter reeds met volle kracht opgetreden. Van 28 tot 30 October zijn in het oosten des lands ontzaglijke hoeveelheden sneeuw gevallen. Den 30sten Oct. kwam een vreeselijke lawine neder bij het dorp Seydisfjoró, waarvan 7 jaren geleden een derde gedeelte door zulk een sneeuwval verwoest werd, Ditmaal zijn menschen en huizen gespaard gebleven, maar een aantal schepen zijn onder de huizenhooge sneeuw bedolven. De bewoners zijn uit de huizen gevlucht. De tijding dat de Engelsche rechter de uit levering van den anarchist Francis heeft toegestaan, heeft de anarchisten in Frankrijk opnieuw in be weging gebrachtzij dreigen met nieuwe mis daden. Het wordt verzekerd dat vele eigenaars van winkels, magazijnen en ook vele banken eene schatting betalen aan de anarchisten, waarvoor hun de veiligheid hunner personen en eigendom men wordt gewaarborgd. Zij, die deze schatting heffen, worden afstempelaars (estampeurs) ge noemd. Zulk een afstempelaar eischt van 120 tot 500 fr. in de maand en groote huizen, als de Louvre" en de „Prinstemps", betalen aan twintig anarchisten te gel(jk. Eene verschrikkeiijke verwoesting is in China aangericht door eene groote dijkbreuk, waardoor het water der Gele Rivier den geheelen omtrek van Chinang-fu nabij Hongkong heeft overstroomd. Om de ramp nog te vergrooten, brak vijftig mijlen verder de dijk opnieuw door. Vele dorpen werden weggeslagen de aangerichte schade is zeer aan zienlijk. Aan honderden personen kostte de ramp het leven. Op alle plaatsen zijn inschrijvingen geopend ten bate der noodlijdenden. Zaterdag meldden zich negen gewapende mannen aan de woning van den heer Sandiaga, aannemer van een spoorweg tusschen Bilbao en Lezama, aan, en verlangden wijn. Toen mevrouw Sandiaga verklaarde er geen te hebben, knevelden zjj haar en hare nicht en wachtten op Sandiaga zeiven, die thuis zou komen met 5000 peseta's, om de werklieden te betalen. De roovers sloegen en woudden hem, o. a. aan zijne beide oogen, en vluchtten met het geld en alles wat zij aan waarde in het huis hadden kunnen vinden naar het gebergte. Men hoopt hun op het spoor te komen, daar zij een slagersmes en een kiel hebben achtergelaten. Zondagochtend vroeg zijn, daar een beambte in slaap was gevallen, te Chicago twee goederen treinen tegen elkander geloopen. Twaalf wagens werden verbrijzeld en geraakten in brand. Drie personen kwamen om en twee werden doodelijk gekwetst. Pittsborough, in Indiania, is grootendeels door brand vernield. Te Buenaventure (Panama) zijn zeventig gebouwen, o. a. dat der rechtbank, afgebrand. Scliagen, 24 Nov. Aangevoerd- paarden fa Stier f a f 26 Gelde- koeien f 70 a f 244 4 Kalf koeien f 160 a 19012 Vaarzen f 70 a 110 20 Graskalv. f 20 a f 45; 16 Nuchtere Kalveren f 6 a 14, 450 Schapen f 17 a f 22,50; Bokk. en Geit f af gld.35 Varkens f 12 a f 15 Biggen f 6,— a f 8, Kippen 0,25 a 1.25 ct. Eenden 50 a 70 ct Boter per KG. f 1,10, a 1,20 Kaas per kilogram 20 a 30 ct.Kipeieren per 100 500 a 700 ct.Eend-eieren per 100 f a ct. - Lammeren f a Os Leiden, 25 Nov. Ter markt werden heden aangevoerdOssen stuks f 128 a f 300 20 Stieren f 57 a f 138 Veulens stuks a f 307 kalfkoeien f 112 a f 256 Melkkoeien f 112 a f 256; 170 Varekoeien f 87 a 190; 192 Vette koeien f 128 a f300 25 Vette kalveren f 37 a f 82, 11 Magere kal veren f5, a f 17 110 GrasKaiveren f 15 a f 49 620 Vette Schapen f 16 a f 29. 294 Schapen (weide) f 12, a f 21,— Paarden f af Magere Lammeren f a f Vette jarige 126 Magere Varkens f 17 a f 27 Vette Varkens a. 178 Biggen f5,— a f 16. Londen, 24 Nov. Ter veemarkt z(jn aangevoerd 300 Runderen, 2000 Schapen en lammeren 15 kalveren, 15 Varkens. Men noteertRunderen 0,35 0,70 Schapen en lammeren 0,50 a 0,80 kalveren 0.37Va a 0,75 varkens f 0,41 l/4 a 0,75. Zondag 27 Nov. 1892. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. half tien Ds. van Schaick. Waal. Voorm. 10 uur Ds. de Mazure. Den Hoorn. Voorm. halt tien Ds. Leffef. Oudeschild. 's Avonds 6 uur Ds. Leffef. Oosterend. Nam. 3 uur Ds. de Mazure. Cocksdorp. Voorm. half tien de Hr. Barends. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal. Voorm. 10 uur Ds. Kuperus. Den Hoorn. Nam. 2 uur Ds. Kuperus. Woensdag 30 November. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. 's Avonds half zeven Ds. van Schaick. Waal. 's Avonds 67s uur Ds. de Mazure. voor VIER achtereenvolgende plaatsingen in <'e Texelsche Courant in eens opgegeven, worde» slechts DRIE- maal inrekening gebracht. Door Godszegen hopen wij den 2e Dec. de 40 jarige echtvereeniging te her denken van onze geliefde Ouders en Groot ouders T. Kz. DOGGER en G. SCHA GEN. Uit naam hunner eenige dochter behuwd- en kleinzoon. N. BUIS-Dogger. J. Pz. BUIS. P. Jz. BUIS. Algemeene kennisgeving Vuurtoren, Eierland, (Texel) 26 Nov. '92.

Texelsche Courant | 1892 | | pagina 2