Buitenland. Oostèrend, 3 Nov. De heer A. P. Koorn trad gisteren voor eene niet zeer talrijke ver gadering van „Nut en Genoegen" op met eene lezing van ds. D. M. Maaldrink, getiteld „Ka- nienenköpken," en bezorgde hiermede zeer zeker der vergadering een paar gezellige en leerrijke uren. Door den heer P. J. Bouma werd als bij drage gegeven „OraDje bij Bautersem" van W. J. Hofdijk, waarna de eerste spreker „Een standje" gaf, wat hem echter niet kwa lijk werd genomen, doch wat in hooge mate de lachspieren deed werken. In de "Woensdagavond gehouden zitting der Tweede Kamer was aan de orde het wetsontwerp tot perequatie en verlaging dei- grondbelasting op ongebouwde eigendommen van 7 op 6 pet. De heeren Ruys, v. Beerenbroek. v. d. Borch, v. Verwoude en Zijp hebben als amend, voor gesteld de grondbelasting op de ongebouwde eigendommen te heffen naar 5 pet. van de belastbare opbrengst, welke krachtens de wet van 25 April 1879 in de kadastrale leggers is opgenomen. In de Vrijdag door de Tweede Kamer ge houden zitting zijn, na uitvoerig debat, ver worpen de amendementen tot verdere verlaging van het percentage der grondbelasting en is aangenomen art. 1 (heffing van 6 percent) van het wetsontwerp. Op het eilandje Borkum, even benoorden de Groningsche kust, is het met suiker geladen schip „Colmar", op reis naar Duinkerken, ge- •strand. De kapitein en vijf schepelingen zijn gered, de overige bemanning wordt, volgens een Hamburgsch telegram, vermist en is, naar men vreest, verdronken. Men schrijft uit 's-Hertogenbosch Het mond- en klauwzeer, waarvan de provincie Noord-Brabant tot voor 14 dagen was ver schoond gebleven, begint uitbreiding te krijgen. Tot heden hebben zich gevallen voorgedaan in de gemeenten: Dussen, Capelle, Vrijhoeve Capel, Woensdrecht, Eethen c. a., Fijnaart en Willemstad. Het meerendeel der ziektegevallen is ontstaan door aankoop en vervoer van rundvee op de Hollandsche markten. In de vergadering van het Hoofdbestuur der Holl. M. v. L., den 21 jl. te Amsterdam gehouden, werd breedvoerig besproken de op richting eener Leerhoeve voor zuivelbereiding en besloten een verzoek in het Nederlandsch Laudbouw Weekblad te plaatsen, aan hen die daarvoor geschikte boerderijen beschikbaar hebben, om daarvan met opgaaf der gunstige voorwaarden voor 20 December e. k. mede- deeling te willen doen. Mede werd besproken de wenschelijkheid der oprichting van een rijkshypotheekbank. Te Voer endaal (L.) is eene Romeinscbe villa ontdekt. Ze is wel de grootste, welke tot heden werd aangetroffen. Sommigen zjjn daarom van oordeel, dat men hier met eene Romeinsche legerplaats (castra) te doen heeft, wat uit nadere opgraving zal kunnen blijken. De geheele openlegging is thans verzekerd, dank zij de toezegging der Regeering van een ruim subsidie. Dr. W. Pleyte, directeur van het Museum van Oudheden te Leiden, is ter plaatse geweest en heeft de reeds gedane opgravingen in oogenschouw genomen. Een buitenman, een gezeten Nulandsch boertje, vervoegde zich Vrijdag j.l. in een der grootste apotheken te 's-Hertogenbosch. Hij was toch voor zaken in de stad, en nu kwam hij eens even aanloopen, om dat „kleerabeest" ook ereis te zien. By navraag bleek, dat men hem had verteld, dat bij bedoelden apotheker een cholera-bacil aan een ketting lag. Door eenige landbouwers te Kralingen en Hillegersberg, zal aan de regeering een adres worden ingediend met het verzoek, ver schoond te mogen blijven van militaire bewa king bij het voorkomen van mond- en klauw zeer, daar dit, zooals overal blijkt, de ziekte niet tegenhoudt en dus den landbouwers nut- telooze kosten veroorzaakt. Een schoolmeester van den ouden stempel woont te Edens in Friesland. Den 15n November jl. vierde de heer 8. Hardenberg, rustend onderwijzer, zijn 96n verjaardag. De oude heer is nog kras en sterk van lichaam; alleen zijn gezicht en gehoor zijn minder goed. Nog helder van geest, is bijzonder merkwaardig zijn trouw en sterk geheugen, welks diensten hem ook nog op dezen leeftijd bijblijven. Geboren in 't zelfde huls, dat hij nog bewoont, werd hij reeds zijns vaders opvolger te Edens op 16-jarigen leeftijd, nadat hij eenmaal voor 't examen was gedropen. Hardenberg is nog oen veteraan van de oude gardebij zijn paedagogischen arbeid oefende bij indertijd het eerzaam beroep van schoenmaker uit. En naar luid der overlevering leverde de onder wijzer-schoenmaker sterk werk. Mede dooi de bemoeiingen van kerkvoogden te Edens geniet de waardige grijsaard een onbezorgden ouderdom. Dezer dagen werd te Domburg ineen oud' onaanzienlijk huis eene zeer belangrijke verzame ling van gouden munten opgegraven. Men vond dit geld in een binnenkamer onder een vloer, die reeds dikwijls vernieuwd was geworden. De munten waren bevat in een steenen pot, en beston den, behalve uit enkele zeer geoxydeerd zilveren Spaansche munten, uit meer dan honderd gouden stukken, die de kenmerken droegen van in omloop te zijn geweest. De munten bestaan voornamelijk uit Nederlandsche, Spaansche en Fransche stukken uit de vijftiende en eerste helft der zestiende eeuw. Middel tegen mond- en klauwzeer. Een veehouder schrijft aan het Ned. Landbouw weekblad „Voor pl. m. 30 jaren kreeg ik mond- en klauwziekte onder mijn vee. Die van den lston stal, 2 ossen, kregen ze het eerst, 2 dagen later de 2de stal en zoo ging het door. Toen die van den 5den stal, een paar koeien, ze kregen, begonnen de eerste 2 ossen klauwziek te worden en een paar dagen later de 2 volgende ossen. Ik besloot toen tot een héroïek middel en dat hielp. Het vee, dat blijken gaf van tongblaar door weigering van voedsel, werd de mond geheel en al uitgewasschen met het volgende mengsel: V» liter mosterd, 1 liter azijn en een flinke handvol keukenzout. Dit dooreengeroerd, werd met een stok, waar aan het einde linnen lappen waren gebonden, zoodat het een kwast vormde, het vee in de mondholte, op de tong enz. flink ingewasschen (men make zich volstrekt niet bang) wat in een oogenblik is volbracht, als een het rund den kop onder den arm neemt en een ander het mengel insmeert. „Zij, die 's morgens weigerden te eten, namen dan 's avonds reeds weer voedsel tot zich, als met water gemengd gerstemeel enz. en niet zelden den volgenden dag reeds weer hooi. Daar het mfj voorkwam, dat het klauwzeer een ge volg was van het slijm, dat uit de mondholte afvloeit op de klauwen, ging ik ze de klauwen 3 maal daags met traan (olie of vet zal misschien evengoed zijn) besmeren tot aan het kniegewricht, en de achterklauwen tot het onderkoutgewricht, en met zooveel succes, dat de éde stal geen klauwziekte kreeg. „Van de 30 stuks vee hebben 18 tongblaar gehad en 6 slechts, als gevolg daarvan klauwzeer. „Ik zou wenschen, nu mij dezer dagen dat recept in handen viel, dat er overal proeven mede werden genomen, in hoeverre het in andere ge vallen resultaat zal geven." Het middel is eenvoudig en te probeeren. Uit Edam schrijft men van 28 jl. aan de „Enkh. Ct."Een der slachtoffers van de aanvaring op de Zuiderzee bij Durgerdam, waarvan de nieuwsbladen gisteren melding maakten, heeft door eene toevallige omstan digheid de eer eener begrafenis, zoo als die aan zijne ouders en verdere verwanten mocht te beurt vallen, genoten. Toen Zondagmorgen een varken afkomstig van die ramp, door de zee op den dijk, alhier, geworpen werd, vernamen spoedig daarna de behoeftige weduwen uit Edam bij bekkenslag de heuchlijke tijding, dat zij zich bij den Ge meente Veldwachter Klippel konden vervoegen om eene portie spek te halen. Dat deze weeuwtjes zich gaarne gereedhouden om in hunne braadpannen aan andere slacht offers der ramp eene begrafenis te verschaffen overeenkomstig hunne waardigheid en de tra ditie van hun geslacht, laat zich gemakkelijk begrijpen. Dr. Falb, de Oostenrijksche weerkundige, wiens voorspellingen tot nu toe meestal merk waardig juist zijn uitgekomen, heeft er weer eenige gegeven voor 1893. Zeer groote dampkringsstoringen zullen, volgens dr. Falb, te wachten zijn op 16 Feb., 18 Maart, 16 April, 15 Mei, 10 en 25 Sept., 25 Oct. en 23 Nov. Groote storingen komen volgens zijne berekenin gen op 2 Jan., 1 Febr., 2 Maart, 1 April, 14 Juni, 13 Juli, 11 en 27 Augustus, 9 Oct. en23 Dec. Voorts zullen er kleinere storingen zijn op 18 Jan., 1 en 30 Mei, 29 Juni, 28 Juli en 8 December. Uit Noord-Finland komt bericht van hevige sneeuwstormen de thermometer wees 14 graden vorst. Drie dieven waren onlangs ingebroken in het huis van een bankier, bij Liverpool, en plun derden daar de slaapkamers, terwijl in een ander deel van het huis een diner gehouden werd. Een politieagent, die zijn rondte deed, ontdekte een ladder, waarmee zij naar een bovenvenster waren geklommen en maakte alarm. De dieven vlucht ten op het dak, vanwaar zij zware steenen wier pen naar de politie, maar met behulp der bewo ners van het huis en hunne gasten, werden eindelijk na een hevig gevecht, twee dieven gevat de derde ontvluchtte. De inbrekers hadden zich al meester gemaakt van een aantal kostbaarheden en 100 pd. st. aan bankpapier. De heer Chandlor, voorzitter der commissie voor de landverhuizing uit den Senaat der Ver- eenigde Staten, heeft verklaard, dat hij bij de commissie een nieuw voorstel zal indienen, bepa lende, dat in de Unie slechts lieden zullen worden toegelaten, die hunne taal lezen en schrijven kun nen en in het bezit zijn van minstens 100 dollars, welk bedrag voor gehuwde mannen nog hooger gesteld zou moeten worden. Teneinde eene daling der loonen te voorkomen, zou hij de landverhuizing van uit Canada en Mexico voor 5 jaren geheel verboden willen zien. Verschrikkelijke wraak. Een afschuwelijke misdaad wordt gemeld uit Sastryky, een dorp bij Brest-Literosk, gouvernement Grodno.De bevolking van het dorp heeft een huis in brand gestoken, dat bewoond werd door tien personen, die men verdacht, paarden te hebben gestolen. Toen de bewoners wilden ontvluchten, werden zij door de menigte in de vlammen teruggedreven. De schuldigen hebben zich zelf bij de politie aangegeven. Uit aanmerking van het gevaar dat Amerika in de aanstaande lente dreigt door de overbrenging van de cholera, heeft de Senaatscommissie voor de landverhuizing besloten, hare beraadslagingen te bepalen tot het voorstel om de immigratie gedurende één jaar geheel te verbieden. Zekere Olsen, te Chicago, heeft een rijwiel uitgedacht, voorzien van twee lichte bakken of bootjes, zoodat het zoowel te land als te water dienst kan doen. To land dienen de bootjes voor berging van goed. Te water kan de toestel drie personen dragen. Wandelende Snoeken. Is het waarheid? Men beweert, dat de snoek soms uit het water springt en over de weiden, die de rivieren begren zen, wandelt. Mr. Han Neuze, een geloofwaardig getuige, volgens het blad, waaraan wij dit bericht ontleenen, heeft het gezien tot tweemaal toe. De eerste maal was het bij Glückstadt. Over een eenigszins moerassige weide gaande, bemerkte hjj een p. m. 40 centimeter langen snoek, die voor hem uit sprong, zoodat hij zich van den visch kon meester maken. Zijn metgezel, aan wien hij zijn verwondering betuigde, zeide dat dikwerf snoeken over het gras trekken en dat visschers ze dan wel met de hand vangen, vooral 's nachts. De tweede maal zag hij het in de omstreken van Brugge. De weide was droog, 't was in 't begin van April en het gras was door de winter koude nog dor, toen een zeer groote snoek over de weide trok. De snoek sprong, een kromme lijn beschrijvende, maar steeds in de richting van de rivier. Eindelijk bereikte hij den oever en verdween in 't water. Hoe vreemd het schijne, er is aan de waarheid van het verhaal niet te twijfelen. De snoek is de haai der zoete wateren en zjjn gulzigheid drijft hem waarschijnlijk op de weide, om padden en kikvorschen te vangen. "Visschen, kleine zoogdieren, eendvogels en kraaien verslindt hij. Zelfs vocht eens een snoek met een otter om een karper, hoewel hij den strijd moest verliezen. Soms bijten deze vraatzuchtige visschen wel menschen in handen of beenen.

Texelsche Courant | 1892 | | pagina 2