N°. 540. Donderdag 8 DecemberA0. 1892. Advertentieblad. Nieuws- en OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Advertentiën vóór 10 dot op den dag der uitgave. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 6 regels 80 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, Parkstraat, Burg op Texel. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Buna 30 Cts. Franco per post door ge- heel Nederland 46 Cts. Naar Amtcrttta en andere landen met verhooging der porto's. Eerste Zitting van den Militieraad. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente TEXEL maken bekend, dat de eerste zitting van den Militieraad voor deze Gemeente zal worden gehouden te Hoorn, op Vrijdag, den 16 December 1892, des namiddags te een uren. In deze zitting wordt uitspraak gedaan omtrent: lo. de verschenen vrijwilligers voor de militie 2o. de lotelingen, die redenen van vrijstelling hebben ingediend 3o. de lotelingen, in de artt; 5B en 56 der Militiewet bedoelden 4o. alle overige lotelingen. Ter Secretarie der Gemeente zijn inlichtingen te bekomen, wie al dan niet persoonlijk voor den Militieraad moeten verschenen Texel, den 5 December 1892. De Secretaris, De Burgemeester, J. A. WESSTRA. STRICK VAN LINSCHOTEN. TEXEL, 7 Dec. 1892. Het feest van den Sint is voorbijblijde verrassingen, doch ook wellicht groote teleur stellingen, ze waren ongetwijfeld ook dit jaar weder aan den jaardag van den goed-heilig-man verbonden; laat ons wenschen, dat het getal verblijden groot, dat der teleurgestelden een minimum geweest mogen zijn. De maskerade, waartoe dezen avond alhier aanleiding geeft, was ook dit jaar niet van veel beteekenis, hadden enkelen gemaskerden al eenige zorg gewijd aan kleeding en waren zij behoorlijk in hunnen rol, het grootste gedeelte liep als meestal daar henen, geheel doelloos, blijkbaar de bedoeling van eene derge lijke maskerade niet het minst begrijpend. Eenige leiding in deze, benevens ruimere deelneming, zou zulk een maskaraaefeest ongetwijfeld meer aangenaam kunnen doen zijn. De voorstelling, welke het meest de aandacht trok was zeker wel die op het feest van den dag toepasselijk. St. Nicolaas te paard, zooals we die reeds uit onze prenteboeken kenden, was het punt, dat velen tot zich trok, niet het minst de jeugd, waarvan de jongeren met bewondering opzagen naar „de echte," zooals zij in hunne kinderlijkheid hem aanduiden. Tot laat in den avond werd het feest van den Sint in de danslocalen voortgezet, tot ook daarvoor de scheidingsure sloeg. Is alzoo het feest van St. Nicolaas voor dit jaar weder voorbij, de herinnering er aan zal nog wel eenigen tijd blijven voortbestaanmoge echter vooral blijven voortleven zijnen geest, de geest van weldoen, en die zich openbaren niet enkel op den jaardag van den goeden Sint, doch immer waar en wanneer dit noodig is. De afdeeling „Texel" van 't Ned. Ond.- genootschap hield jl. Zaterdag hare December- vergadering in „De Oranjeboom." Tegenwoordig waren 15 leden en eenige gasten, waaronder de Heeren M. Hillenius, Arr. Schoolopziener, en Coninck Westenberg, Wet houder. Tot Secretaris der afdeeling werd herkozen de heer J. Daalder, welke tevens benoemd werd tot afgevaardigde naar de gewest. Verga dering, te houden te Amsterdam. Door den Heer M. Hillenius werd ingeleid het onderwerp: „De school en het leven," waarop een belangrijk debat volgde. De heer J. de Jongh gaf als bijdrage een tweetal tooneeltjes uit het treurspel „Montigni" door H. H. Kleijn. Den Hoorn, 3 Dec. Donderdagavond hield de Vereeniging „Leering en Genoegen" hare tweede maandelijksche vergadering. Als spreker trad op de Heer Weurdinghe, met een Groningsche novelle, getiteld Bella Roestde heer Schaap gaf als bijdrage „eene werkstaking en de gevolgen daarvan", terwijl daarna nog door anderen bijdragen werden geleverd. De opkomst van leden was niet groot, vermoedelijk tengevolge van het minder gunstige weder. Oudèschild, 6 Dec. De garnalenvisscherij levert heden weer veel vertier. Voorloopig mogen de schuiten ieder 4 manden garnalen per dag aanbrengen. De vangst is nog al bevredigend. Aangaande de prijzen verkeert men nog in 't onzekere. Deze kunnen eerst vastgesteld worden, als de opbrengst aan de Engelsche markt bekend zal zijn. De Cooksdorp, 6 Dec. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer C. Niessink, legde in de vorige week te Alkmaar met gunstig gevolg examen af voor godsdienstonderwijzer. Het W. v. li. B. schrpft Onder de onderwerpen van wetgeving, waarvan de behartiging den minister van justitie meer bijzonder wordt aanbevolen in het voorloopig verslag van het onderzoek der begrooting van zijn departement in de afdeelingen der Tweede Kamer behoort„de rechten der gehuwde vrouw, die in onze wetgeving niet genoegzaam zpn ge waarborgd." Merkwaardig genoeg, nu bij de vaststelling van dat verslag (11 November) slechts drie weken waren verloopen, sedert de Kamer in hare vergaderingen van 18 en 19 October bij de behandeling van het wetsontwerp op het Nederlanderschap en het ingezetenschap, na met overgroote meerderheid (72 tegen 4 stemmen) haar goedkeuring te hebben geweigerd aan het amendement van den heer Levy op het eerste lid van art. 5, dat artikel zoowel als art. 7 zonder hoofdelijke stemming aannam. Door deze twee artikelen in hun onderling verband is nu uitge maakt: dat de man geheel eigenmachtig beschikt over de rechten ook de vermogensrechten zijner vrouw, verbonden aan hare nationaliteit, indien hij zyne nationaliteit vrijwillig prijs geeft, zulks niet alleen door naturalisatie of langdurig verblijf in een vreemd land, maar zelfs ingeval hij zonder Koninklijk verlof en wellicht in volslagen strijd met den wensch en de neigingen zijner vrouw in vreemde krijgs- of staatsdienst treedt. Dit offer van de vrouw aan den man eischt de eenheid van het gezin, de eenheid in het huwelijkzelfs dan als zij feitelijk en wettelijk is verstoord door scheiding van tafel en bed, die de verplichte samenwoning opheft en van rechts wege scheiding van goederen ten gevolge heeft (art. 297, 298 B. W.) Die het weet moet het zeggen, maar ons begrip gaat dit te boven. Zaterdagnamiddag omstreeks 3 uur is tusschen Schagen en Noord-Scharwoude een goederentrein, komende van Helder, ontspoord. Er reed juist, bij den overweg, een paard met tilbury over de rails; vermoedelijk heeft dus de opzichter den sluitboom niet bijtijds gesloten. Het paard was onmiddelijk dood, doch de bestuurder kwam met den schrik vrij. Van den goederentrein viel een wagen van de rails, hetgeen ten gevolge had dat de weg nog geruimen tijd versperd was. De eerste treinen kwamen daardoor natuurlijk te laat aan in Amsterdam en Helder, maar later deed men de reizigers op de plaats van het gebeurde overstappen om hen dan met een anderen trein hunne reis te doen vervolgen. Een net gekleed h6er kwam dezer dagen in eene water- en vuurnering te Kampen en bood een baal suiker te koop aan, welke aan de IJselkade lag. Daar hij den prijs laag stelde, omdat hij anders de baal weer moest meenemen, was men het spoedig over den koop eens en man en vrouw gingen mede om met eigen oogen zich te overtuigen van de hoedanigheid van de suiker. De baal werd zelfs op voorstel van den verkooper in 't midden opengesneden, opdat alle schijn van bedrog verdwijnen zou. Toen de baal thuis was gebracht en geopend, bleek zij op de opengesneden plaats suiker te bevatten, doch voor de restzand. De man was intusschen betaald en verdwenen. Als een bijzonderheid kan gemeld worden, dat in de vorige week bij een landbouwer in den Ypolder een varken is geslacht, welks kop 51 Va Kg. woog, terwijl het dier zelve ruim 600Vs Kg. zwaar was. Op de veemarkt te Zwolle is een koe naar het keurlokaal gebracht, welke verdacht werd aan mondzeer te lijden.En de Nederlandsche rijksveeartsen en een Duitsche districtsveearts spraken als hunne overtuiging uit, dat het dier lijdende was aan mondzeer. Het geval maakte een einde aan den levendigen handel, een gevolg van het aanwezig zijn van Pruisische en Belgische kooplieden, die echter de nog niet betaalde koeien weigerden in ontvangst te nemen. Te hopen is het, dat de veehandel naar Duitschland en België door dit geval geen stagnatie ondervinde. Den veehouders zij het echter geraden voorzichtig te zijn met het toelaten van vreemde kooplieden op de stallen. Het Genootschap „Architecturaet Amicitia" te Amsterdam, dat tot heden als orgaan had het weekblad De Opmerker, Redacteur-Uit gever de heer F. W. van Gendt J.Gz., zal van af 1 Januari 1893 zelf een weekblad op het gebied van bouwkunst en aanverwante vakken uitgeven onder den titelArcliitectura terwijl van af dien datum het weekblad De Opmerker ophoudt het orgaan van genoemd Genootschap te te zijn. De nieuwe uitgave, onder redactie van het Genootschap „A. et A." en den heer J. A. Van der Kloes, leeraar aan de Polytechnische School te Delft, zal ver schijnen bij de Firma J. Van der Endt Zn., Uitgevers te Maassluis. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1892 | | pagina 1