i. J. 0. 9. DIKKERS lefoieii EEN DOEK, Buitenland. Marktberichten gemeubileerde kamers met kost enz. Een WOON- en' WINKELHUIS, PREDIKBEURTEN. ADYERTENTIËN. De benoemde ontvanger publiek verkoopen: In herinnering wordt gebracht, dat sedert 1 December jl. geen gebruik meer mag gemaakt worden van briefkaart-formulieren met een wapen, fabrieks- of goederen merk op de voor zijde. Wil men zijn nog aanwezigen voorraad van dergelijke kaarten toch opgebruiken, dan plakt men eenvoudig het postzegel of de postzegels over die verboden merken of wapens. De „Zutf Crt.", het adres van den heer Tindal, gericht tot de Tweede Kamer, om in den nood der wsrkloozen te voorzieD, besprekende, zegt ten slotte: Het eenige middel, dat ons en velen anderen nog voor oogen zweelt, om aan de jammerlijke werke loosheid, op die groote schaal, waarop ze tegenwoor dig heerscht, een eind te maken, is dit, dat gij en uwe standgenooten, gö met de Bmski's, de Sixen, de Van der Vliets en zoovele patriciërs van de bochten der Heeren- en Keizersgrachten en zooveel andere „stelnreiche Hollander" elders in den lande", u vereenigt, diep in den zak tast en offervaardig u betoont: bjjv. om de Zuiderzee droog te maken, de woeste gronden in Nederland te ontginnen en groote emigratie-maatschappijen naar Zuid-Afrika en andere landen op te richten en te steunenden goederenhandel van Amsterdam weer op te beuren en van die groote stad niet zoo uitsluitend deEuropeescheEffectenmarkt te maken; overeen te komen uwe meubelen, manu facturen en zooveel andere verbruiksartikelen niet meer van de „Granda magasins" te Parijs, van Maple uit Londen, van Mey und Edlich uit Duitschland, en van waar al niet, te laten komen. Maakt niet van het opstapelen en in volkomen veiligheid brengen uwer reusachtige fortuinen, door hypotheken op al wat vast en langzamerhand ook op al wat los is, uw hoofdstreven. Richt niet alleen brieven en manifesten tot de Tweede Kamer, tot all9 dagbladen, tot het Nederland- schs volk, doch daal in dat volk zelf af. geef u zelf en een deel van uw kapitaal aan het werklooze volk Doe gjj en de uwen wat uwe hand vindt om te doen. Handel, toon dat de woorden uwer manifesten •nz., meer zijn dan phrazen rakkert). Of meent ge, dat er voor een uwer iets bij te winnen zoude zijn, indien dat volk eens, het wachten moede, door uwe en anderer geschriften in den waan gebracht, dat het vraagstuk wel „zeer ingewikkeld", maar bij eenigen goeden wil toch niet zoo „onoplosbaar" is, zelf middelen ging zoeken om de werkeloosheid op te heffen. Meent ge dat het volk gemakkelijker, op ook voor u meer bevredigende wijze, een weg zal vinden dan eb en uwe standgenooten dat vermoogt? Maar komaan dus, niet langer brieven en manifesten geschreven, geene woorden meer. Daden, daden van groote offervaardigheid. De handen uit de mouwen Courage en vertrouwen en wat gezond ver stand! Door het gebruik van ongekookte melk, afkomstig van aan mond- en klauwzeer lijdende koeien, moeten te Gulpen (Limburg) een drietal gezinnen door mondzeer zijn aangetast. In de gemeente Schoterland (Fr.) had eene weduwe veel last van ratten. Zij mengde arsenicum in brooddeeg, dat ia de woning werd neergezet. De kat van een buurman at er van, doch het beest had het geluk spoedig het vergif uit te braken. De kippen van de weduwe aten er nu van; zij stierven allen. Een tweede buurman vond denzelfden dag ook een zijner kippen dood. Hij wist niets van het arsenicum, oordeelde dat de kip ten gevolge van verstopping gestorven was, en besloot de kip op te eten. Hij had haar reeds geplukt en in den pot, toen een vriend hem nog bijtijds waarschuwde en de kip niet gegeten werd. Wie weet wat anders de gevolgen geweest waren. Onder de kinderen in de buitenwijken te Ginniken, Bavel en Ulvenhout bij Breda heerscht de zoogenaamde bof in zoo hevige mate dat de verschillende scholen ergrooten- deels door ontvolkt zijn. De openbare scholen zijn te Maastricht voor acht dagen gesloten wegens het heerschen van de diphtheritis. Het volgend jaar zal men een begin maken met het drukken van muntbiljetten van f 10 naar een nieuw model. Maandag had in Maison Strouken een St. Nicolaasfeest plaats, aangeboden door de firma Thomson aan alle verbruikers harer fhee „Thee visite". Wel was er op een groote opkomst gere kend want ofschoon slechts 200 prijzen voor de tombola geannonceerd waren, werden er 400 uitgereikt. Het slechte onstuimige weder had de oudera niet weerhouden met hunne kinderen deel te nemen aan het door de firma zoo gul aangeboden kinderfeest, want inplaats van 400 kinderen wer den de zalen van „Strouken" door wellicht meer dan 4000 personen bestormd. Deze dichte massa liet het geregeld uitreiken van loten niet toe, immers een bus met loten stond aan den ingang gereed, waar uit ieder die binnen kwam een lot had moeten trekken. Toen echter l'/j ure de deuren geopend werden, stormde eene zoo groot menschen- massa de localen binnen dat aan geen geregelde- trekking der loten te denken viel. Hoe gevaarlijk kleine wonden soms kunnen zijn, bleek dezer dagen weder te Hindeloopen. Een flinke, dertigjarige vrouw, moeder van drie kinderen, stapte voor ongeveer acht dagen uit haar bed en had het ongeluk in een naald te stappen. Het gelukte haar het voorwerp dadelijk te verwijderenhet wondje scheen niet ernstig en werd dan ook niet geteld. Een paar dagen daarna echter zwol het been op, werd dikker en dikker, en Zaterdag is de vrouw overleden. Joh. Van Midlum te Nijemirden (Friesland) heeft in een snippennet een arend gevangen. Het dier hal een vlucht van 6 voet en had nog een hal ven haas in den bek. Een 16-tal werklieden uit Gouda hebben een waar kunststukje uitgevoerd. In de nabij heid dier gemeente stond namelijk een huisje bewoond door den eigenaar, dat eenige jaren geleden nieuw werd opgetrokken. De eigenaar weigerde grondlasten te betalen en nu kwam er hoog bevel om het heele huis af te breken. Een 16-tal werklieden braken, onder bescher ming van een drietal veldwachters, het huis tot den grond af van 's morgens 8 tot 11 uur, dus in drie uren tijds. Vlugger kan 't al niet! (VI. Ct.) Zondagochtend is te Luik een dynamietpatroon ontploft die naast de deur van een der kantoren in de fabriek van Cockerell te Seraing was neer gelegd. De deur werd tot splinters geslagen en groote schade werd aangericht. Van de b6ide bedienden, die aanwezig waren, werd éen licht gekwetst. Zooals bekend is, wordt de oude cathedraal te Berlijn gesloopt, teneinde er ruimte kome voor een nieuwe, die op dezelfde plaats wordt opgericht. In die cathedraal stond een paar jaren geleden by het altaar de lijkkist van keizer Wilhelm I. Keizer Wilhelm II heeft toegestaan, dat uit de marmeren trappen van dat altaar briefwegers worden vervaardigd, die ten voordeele van arme lieden verkocht zullen worden. Als een bewys hunner echtheid dragen deze briefwegers een opschrift, dat de woorden weergeeft, waarmede keizer Wilhelm zijne toestemming verleende. Een meesterstuk. De gemeenteraad van Middleton (Ohio) gaf aan een spoorwegmaatschappij vergunning rails te leggen door een der ellenlange straten dier stad. 's Nachts om twaalf uur begon het werk, 's ochtends reed de eerste trein reeds door de bewuste straat Dezer dagen zijn alweer proeven genomen met een nieuw onderzeesch vaartuig, ditmaal op het meer Michigan. De boot is 12 meter lang en 4 2 meter diep. Zij wordt op het water door stoom en onder water door electrische kracht voortbewogen. De kosten zijn 30,000 dollars. Naar aanleiding van het voorstel van een lid van den Senaat te berde gebracht, om ook aan den vrouwen het stemrecht toe te kennen, brengt een Belgisch blad het volgende gedicht in herinnering, dat de volksdichter Jan van Rijswijck aan Pierre Leroux schreef, die in 1851 in Frankryk ook het stemrecht voor de vrouwen wilde invoeren I. Verbeeld u visch- en appelwijven, En straatjesvolk van allen aard Geheel dat zootje zonder baard, Zou immers op de kiesbureelen Te veel de duivel komen spelen? Dan zeker hield het kraam niet meer Ge kent de vrouwen nog niet, Peer. II. Wat ongehoorde huiskrakeelen, Zou men met dit Systeem niet zien „Gauw!" roept de vent, „gaan kiezen Trien I Of ons party valt nog in duigen Wel ja, laat gij het klein dan zuigen, Schilt gij patatten dezen keer, Snauwt Trien hem toe. Hoe vindt ge 't (Peer? III. Het wyf zou, om haar kop te volgen, Niet stemmen zoo de man 't verzocht; En dan was 't zeker dat men vocht. Zij zou voor hem niet willen bukken, Hij sloeg het porcelein aan stukken. Geiyk dit noch al meer geschied Och, Peer, ge kent de vrouwen niet. Een tabaksverkooper te Londen heeft een reclame bedacht, welke wel duur, maar eenig in haar soort is. Hy heeft een omnibuslijn geopend tusschen West Kensington en Liverpoolstreet, waarop schitterende omnibussen rijden, met phantastisch gekleede koetsiers en conducteurs. Een rit met die omnibus (3 Eng. mijlen) kost slechts een halve penny (2VS cent) en ieder passa gier krijgt nog een bon, waarvoor hij in het tabaksmagazijn kosteloos een doosje lucifers kan halen. De Amerikaansche „spoorwegkoning" Jay Gould, wiens overlijden dezer dagen gemeld is, was in 1839 geboren en de zoon van een kleinen landbouwer te Roxburg. Toen hij twaalf jaren was, zond zijn vader hem de wyde wereld in, met een pak kleeren en f 1.20 tot eenig kapitaal, In 1889 werd zijn vermogen geschat op meer dan 600 millioen gulden. Leiden, 9 Dec. Ter markt werden heden aangevoerd: Ossen stuks f 127 a f 266 11 Stieren f 56 a f 215 Veulens stuks a f 114 kalfkoeien f 105 a f 258 Melkkoeien f 105 a f 25888 Varekoeien f 87 a 195156 Vette koeien f 127 a f 266 32 Vette kalveren f 41 a f 82, Magere kal veren f af 38 Grasxaiverea f 15 a f 45 1296 Vette Schapen f 16 a f 24. 210 Schapen (weide) f 11, a f 15, 12 Paarden f 32 a f £3 Magere Lammeren f a f Vette jarige 76 Magere Varkens f 17 a f 28 Vette Varkens a. 164 Biggen f 5,25 a f 14. Zondag 11 Dec. 1892. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. half tien Ds. van Schaick. Waal. Voorm. 10 uur Ds. de Mazuke. Den Room. Voorm. half tien Ds. Leffef. Oudeschild. Nam. 2 uur Ds. de Mazube. Oosterend. Nam. 2 uur Ds. van Schaick. Cocksdorp. Voorm. half tien de Hr. Babends. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur Ds. Kupekus. Den Hoorn. Nam. half twee Ds. Kupebus. Woensdag 14 December. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, 's Avonds half zeven Ds. van Schaick. Het heeft den Heere behaagd van onze zyde op te eischen, onze geliefde zuster, STAARTJE DUINKER, in den ouderdom van 65 jaar en 3 maanden. JAN DUINKER. GUURTJE DUINKER-Düinkeb. Wed. KRUK—Ddinkeb. Wed. DRIJVER—Düinkeb. FULPS DUINKER. TETJE DUINKER—Dekkeb. Texel 8 December 1893. Algemeene kennisgeving. Heden overleed onverwachts, doch tydig voorzien van de laatste H. H. Sacramenten, de Heer P. H. MAAS, in den ouderdom van 83 jaren en ruim 6 maanden. Namens de familie, S. F. SMIT. Buna op Texel, 9 Deo. 1892. Strekkende deze tot algemeene kennisgeving. der directe-belastingen van Texel vraagt tegen 24 December a. s. en zoo mogelijk gelegenheid tot het houden van kantoor aan huis. Aanbiedingen tezenden aan zijn adres te WERN- HOUT (N. Brabant.) t NOTARIS TE TEXEL, zal, op DONDERDAG 15 DECEMBER 1892, des morgens 12 ure, in het logement de Lindeboom aan den Burg op Texel alhier aangebracht en afkomstig van de lading van het Duitsche stoomschip Alpha. Daags vóóren op den dag van verkoop te de Cocks dorp en aan de haven te Oudeschild op Texel, behoorlijk gekaveld en genommerd te bezichtigen. iDformatiën te bekomen bij de Heeren DUINKER GOEDKOOP te Amsterdam, DUINKER GOED KOOP Co. te Nieuwediep, P. F. KRUL te Terschelling en H. FLENS te Texel. voor elke affaire geschikt, op een der beste standen van den Burg, in de Weverstraat by de SteeneDplaats. Te bevragen by J. KUIPER. terug te bekomen bij de Wed. J, RAVEN, teger betaling dezer advertentiekesten. #f>

Texelsche Courant | 1892 | | pagina 2