Het Bestir van ie afieelint Teiel ier Aan de Ingezetenen van Texel. S. Keijser Jnz. H. M. VAN LANDBOUW, verwittigd bij deze aan de HOEFSMEDEN te Texel, dat zy, die wenschen deel te nemen aan het van wege genoemde afdeeling Kosteloos te verstrekken onderwijs in het Theoretisch en Practisch „Hoefbeslag," zich daarvoor tot 20 De cember aanstaande kunnen aanmelden, bij den Weledelen Heer J. W. ROELOFFS Rykveearts aan den Burg en het B e s t u u r der afdeeling. Het Bestuur voornoemd, C. KEIJSER Pz., Voorzitter. P. K. BREMER, Secretaris. Texel 9 December 1892. voor kunstlievende leden en hunne Dames, VRIJDAG 16 DECEMBER 1892, 's avonds 8 uur, in de VERGULDE KIKKERT. Om kunstlievend lid te worden, kan men zich aanmelden bij het Bestuur. De contributie is f 1.50 per jaar. Niet-leden kunnen tegen betaling van 75 ets. dien avond toegang bekomen. Voor liet district Texel der onderlinge Brand waarborgmaatschappij ,,'Z Algemeen Belang" zijn tot heden 960 polissen afgegeven. Het verzekerd en toegezegd kapitaal neemt gestadig toe. Hoewel in 1892 meer brandschade is uitbetaald dan gemiddeld jaarlyks voorkomt is de gevorderde bijdrage, blijkens de rondgezonden uitnodigings kaarten om voor 31 December a. s. de premie over 1893 te betalen, toch geringer dan bij andere maatschappijen. Terwijl bij die maatschappijen voor het jaar 1893 weer f 3.—, f3.50, ja zelfs f 4.50! per f 1000.— voor boerengebouwen moet worden betaald, alleen bj) uitzondering f 2.70 a f 2.90, mits de gebouwen dan weinig gevaar opleveren, betaalt dat zelfde soort gebouwen bij 't Algemeen Belang voor 1893 niet meer dan f 1.65 en met minder brandgevaar f 1.15 perf 1000. De omslag spaarkas bedraagt slechts 2Vs cent Naar ik uit goeden bron verneem bestaat het voornemen by eenige maatschappijen om hunne premiën te verlagen voor die gemeenten, waar de Texelsche werkt. Wat de concurrentie het publiek toch ten goede kan komenWij hopen 't van harte dat zij hiertoe alvast met 1893 overgaan, dan is 't doel onzer Vereeniging zoo goedkoop mogelijk te verzekeren voor die gemeenten bereikt. Vroeger heb ik al meegedeeld, dat de Vereeniging in 1893 in werking zal komen over geheel Neder land. In bijna iedere gemeente zal een vertegen woordiger werkzaam zjjn. Eenige honderden agenten zullen tot de uitbreiding medewerken. Wanneer deze operatie aan de verwachting beant woordt, kan de Vereeniging binnen een paar jaar eenige duizende deelhebbers meer tellen. Niet dan na ernstige overweging en de verzekering erlangd te hebben die verwachtingen kunnen vervuld worden, ga ik tot deze uitbreiding over. Sedert Augs. jl. verwierf daarvoor de Vereeniging al eene toezegging van ruim 9 millioen gulden. De administratie van die uitbreiding zal te Haarlem plaats hebben! De buitengewone vergadering van den 9 dezer is belegd uitsluitend met het doel die uitbreiding voor te bereiden. Men heeft my gevraagd, waarom die vergadering te Haarlem en niet te Texel plaats had. De reden ervan is, dat de onderwerpen (zie de beschrijving en toelichting ervan, welke gedeponeerd zyn aan de kantoren en bij de corres pondenten der Maatschappij) niet Texel alleen maar de geheele Maatschappij betreffen en Haar lem voor al de deelhebbers, welke over geheel Noord-Holland en zelfs daarbuiten zyn verspreid de meest aangelegen plaats is. Wanneer die uitbreiding nog eens tengevolge mocht hebben de assurantie-premiën overal werden verlaagd, van wat 'n Algemeen Belang zou onze instelling dan zyn geworden! Wie weet! 't Aan- vankeiyk schouderophalen voor onze pogingen is na 8 jaar al veranderd in een ongekend enthousi asme voor het streven onzer Maatschappy. In dien tyd steeg de deelneming van nihil tot milli- oenen guldens. De eeiste verschijnselen van verlaging der premiën vertoonen zich immers al, waarom zou eene algemeene toepassing van lagere premiën dan tot de onmogelijkheden behooren 't Verschil tusschen wat gevorderd en hetgeen noodig is voor de dekking der brandschade is te groot om eene algemeene verlaging tot de onmo gelijkheden te rekenen. Hebt gij wel eens nagerekend, hoeveel voor de gemeente Texel het verschil per jaar bedraagt tusschen de premie, door 't Algemeen Belang en de gewone premiën van f3.— a f 3.50 voor boer- deryen en f 1.— voor woonhuizen door de andere maatschappyen gevorderd? Niet? Doe het dan een s. 't Algemeen Belang vordert al 8 jaar achter een de gemelde lage premie. De eerste jaren zijn de duurste, er is dan veel geld noodig voor de herverzekering. Texel betaalde voor de herver zekering in 8 jaar f 7200.—. Doch dit raakt uwe becyfering met, wel, en vergeet het vooral niet, dat in die acht jaar éénmaal de deelhebbers een buitengewone omslag van f 1.15 per f 1000 voor boerengebouwen en 30 cent voor woonhuizen .hebben betaald. Neem vooral dezen omslag bij j uwe becijfering in acht, want die ééne omslag in acht jaar, nog geen derde beloopende der jaar- lijksche premiën van andere maatschappijen, is de kruk van den hefboom waarmee een vyftal leden van uw district zich het beentje hebben laten lichten. Denkt dus om die kruk, want anders gaat uwe berekening mank en ontzinkt U mis schien de moed als men uwe becijfering op dat punt aanvalt. Weet gy uwe berekening juist te maken, vrij van illusiën ten voordeele, maar ook vrij van overdreven angstvalligheden, door b. v. tot grondslag te nemen de ervaring in de laatste 50 jaar opgedaan, het zal U dan blijken, dat indien geheel Texel sedert 2 Dec. 1884 bij 't Alge meen Belang verzekerd was geweest, er tien duizende guldens bespaard geworden waren. Door de tijdsomstandigheden, moet, helaas! op alles te Texel bezuinigd worden en des ondanks betaalt de groote menigte er, even onnadenkend als roekeloos, jaar uit jaar in, eenige duizende guldens meer voor assurantie premie dan er schade voorvalt. Wat gezegd is voor de boerengebouwen geldt ook naar rato voor de andere risico's. De deelhebbers in 't Algemeen Belang voor uw dis trict bespaarden reeds duizende guldens, niettegen staande de eerste jaren de duurste zyn, en zij vertegenwoordigen nog maar Vbéén negende gedeelte van geheel Texel. Acht jaar is voor dit :/9 noodig geweest! 't Algemeen Belang is zuiver onderling. Men betaalt er niet meer dan tot dekking der schade vereischt wordt. Bij de vaste- premie-maatschappijen moet men bovendien beta len om aan de aandeelhouders flinke dividenden, ja soms 40 en 50% per jaar bedragende, te kunnen uitkeeren en bij andere onderlinge om reusachtige reserve-kapitalen te formeeren, van welke de ver zekerden voor zich zelf geen voordeel hebben, die opgestapeld worden om de glans der maat schappijen te verhoogen, die dienen om nog niet toegetredenen, door de soliditeit daarmee ten toon gespreid, tot deelneming te winnen en eindeiyk wellicht worden aangewend tot den bouw van directie- en administratie-paleizen, propaganda- monumenten, zooals thans van tyd tot tijd aan de hoeken der straten in de groote steden ver- ryzen. Wie brengt het geld daarvoor byeen U en anderen, die gedachteloos er jaarlyks aan offeren. Dit zijn de redenen, niet de vele brandschaden, waarom door die maatschappijen zulke hooge premiën van U gevorderd worden. Ik wil op dit onderwerp niet verder ingaan, daarvoor zou ik van den geachten redacteur der Texelsche Courant al te veel ruimte moeten vragen, maar met cijfers zou ik U kunnen aantoonen, dat jaarlijks in Neder land alléén twee millioen gulden moet betaald worden om aan de aandeelhouders der verschillende maatschappyen de gewone jaarlijksche winsten te voldoen. Behalve dit kapitaal moet er jaarlijks veel opgebracht worden om de zucht der directiën, de waarborgkapitalen voortdurend uit te breiden, te bevredigen. Waarvoor is dat alles noodig Overal een leven dige strijd om zoo weinig mogelijk te betalen, op het assurantie gebied veelal lauwheid en worden gedachteloos schatten te veel geofferd. Die hooge premie is noodig voor den waarborg, zegt men U. Wat moest het, wanneer geheel Texel eens afbranden? vraagt men U. Zeker dat zou heel erg wezen. Tot heden is dit echter nog nooit gebeurd en wij mogen gerust aannemen, dat zoo'n buitenkansje voor de waar borgkapitalen der assurantie-maatschappyen om hun doel te laten zien nog lang tot de vrome wenschen zal behooren. Met dezen Sinterklaas jaagt men veel engdenkenden vrees aan. Wy zyn daarvoor evenmin bevreest als voor eene vulka nische uitbarsting op Texel. Dat zou toch ook kunnen gebeuren. Moet daarom de verbetering der landerijen op Texel worden uitgesteld? Dwaas heid. Twintigvoudig kunt gij de waarde daaraan ten koste gelegd weer aan klinkende munt op zak hebben vóór dat zich op Texel vulcanische ver schijnselen vertoonen. Zoo zult gij ook twintig voudig het bedrag der schade hebben opgelegd of bespaard, indien gij U alleen onderling verze kerd, vóór dat het bedoelde buitenkansje zich voordoet. Kom, laten wy deze minder ernstig gemeende redeneering laten varen. Zegt mij, zyn alle ingezetenen van Texel geen meer dan voldoende waarborg om één of meer boeren plaatsen of eenige woonhuizen te laten herbouwen en de roerende goederen daarvan te vergoeden Vraagt U zeiven af, of de brandschade te Texel jaarlyks gedekt kan worden met f 10000 f 12000, dat is de helft van hetgeen er jaarlijks aan premiën wordt betaald. Is uw antwoord hierop bevestigend, hoe is het dan mogelijk dat gij nog geheel niet of nog niet geheel zijt toegetreden tot de Vereeni ging, wier doel het is voor Texel jaarlyks eenige duizende guldens te besparen Gij vreest grooter onheilen? Maar 't Algemeen Belang waakt door een beproefd systeem van herverzekering ook tegen buitengewone verliezen. Zoo menigmaal heeft zy dit duideiyk uiteen gezet. Toen in 1844 eenige mannen in het Wapen van Texel byeenkwamen om het nut eener eigen brandverzekering te bespreken, erkennenden het voor hunne Gemeente duizende guldens per OUDERS of VOOGDEN, die hunne zoons of pupillen, geboren in 1887, in bovengenoemd fonds als lid wenschen te laten inschryven, kunnen zich daartoe van af heden tot einde dezer maand vervoegen bij den ondergeteekende, boekhouder van bovengenoemd fonds, by wien ook alle nadere inlichtingen zijn te verkrygen. Burg, Texel, December 1892. jaar voordeel zou geven en besloten ieder in zijn kring geestdrift voor hunne denkbeelden te wekken en daarna het plan uittevoeren, hebben die wakkeren zeker niet gedacht, dat eerst na veertig jaar, 2 Dec. 1884, hunne ideën uitvoering zouden erlangen door de Heeren H. C. Dyt, J. Slijboom, Dr. J. Timmer en den ondergeteekende. Wanneer iemand den mannen van '44 had toegevoegd „Een menschenleven zal heengaan, gij allen zult reeds tot uwe vaderen vergaderd zijn en het gebouw uwer bijeenkomst voor eeuwig van deze plek zyn verdwenen, vóór uwe denk beelden tot uitvoering komen en nog zal er een menschenleven verstrijken vóór dat geheel Texel 't belang van wat U al helder is, inziet, zek er zouden zy dan hebben uitgeroepenO, Tempora Ovan harte hopen wy dat op ander gebied Texel minder tijd noodig zal hebben om d'er welvaart te verhoogen Wij kunnen hen de woorden van J. P. Coen toeroepen En desespereert nimmer Uwe vereeniging is opgericht en zy gaat vooruitJa, ze gaat vooruit, wel niet zoo snel als wy mochten verwachten, wel niet zoo snel als in de andere districten, waar in 1892 ruim drie millioen gulden werd gesloten, maar toch, er is reden te hopen, dat éénmaal iedereen het belang der onderlinge verzekering te Texel zal begrijpen. Doet gij dit thans reeds, vervoegt u dan aan het kantoor der maatschappy. Stelt niet uit tot morgen, wat gij heden doen kunt. Morgen mis schien is het te laat en zyt gij weer voor 3, 5, 7 jaar of langer aan de maatschappy verbonden, welke gy verlaten wilt. Morgen gaat gij weer in uwe bezigheden op en vergeet gy uwe polissen te zoeken. Ge stelt uit van dag tot dag, van maand tot maand, van jaar tot jaar. 't Werk uwer mede-ingezetenen, door hen zoo krachtig aangevat, acht jaar achtereen met zooveel succes voortgezet, wacht ook op den steen door u aan te brengen om voltooid te worden. Iedere post vergroot de draagkracht der reeds vereenigde deelhebbers. Wanneer alle ingezetenen op eens konden en wilden toetreden bezat Texel eene vereeniging, waardoor jaarlijks f 10000 en meer bespaard konden worden, die op andere meer vruchtdragende wyze der algemeene of private welvaart ten goede kunnen komen. Stelt dus niet uit. Laten do nakomelingen niet moeten getuigenJammer, dat onze ouders daarmee zoolang hebben gedraald Voor de jongere Texelaren is onze opwekking haast onnoodig; wij erkennen dit gaarne. Zij sluiten zich vrij algemeen aan. Op hen is dan ook de hoop onzer vereeniging gebouwd. Hun is immers de toekomst. Hoe dikwyis vernam ik al van hen't is eeuwig jammer, dat onze ouders en grootouders hetgeen vyftig jaar eerder op touw hebben gezet, dan genoten wy in deze benarde tyden de voordeelen ervan. Ja, dat is jammer. Welnu, ouderen, u is het heden, zorgt gy er voor, er opnieuw geen vyftig jaar moeten verstryken, eer de voordeelen der onderlinge verzekering het algemeen eigendom uwer nako melingen zullen zijn geworden. Gij zijt nog niet te oud om het te beleven, dat de helft der premiën, welke gy nu jaarlyks betaalt, voldoende zal zijn om de schade te Texel jaarlijks te herstellen en nog eenig kas te vormen. Ik heb het u gezegd en gy kunt het bij onze deelhebbers of aan het kantoor nagaan acht jaren achtereen hebben de deelhebbers by 't Algemeen Belang f 1.65%» voorde boerderyen en 50c %o voor de woonhuizen betaald, tweemaal 2Vs cent voor de omslag spaarkas en eenmaal een buitengewone omslag van f 1.15 °/oo voor boerengebouwen en 30 cent %0 voor woonhuizen, d. i. in 8 jaar per f 1000, voor boerderijen 8 keer 1.65 is f 14.85 2 keer 25 is —.50 1 keer 1.15 is 1.15 te zamen f 16.50 by andere maatschappijen is betaald gemiddeld f 3 °/oo per jaar of f 24. Een verschil °/oo van f 7.50 Dat is by een verzekerd bedrag van 10 millioen gulden in acht jaar een verschil van vyf en zeventig duizend gulden, alleen voor de boeren risico's. Ik zal deze berekening eindigen, anders biyft er voor u niets over om uit te rekenen, hoeveel voordeel Texel van eene eigen onderlinge ver zekering kan hebben. Achtend, Uw Ed. Dw. Dienaar, Haarlem, 6 Dec. 1892. JOH. EELNAN.

Texelsche Courant | 1892 | | pagina 3