Buitenland. Marktberichten. De vereeniging „Trouw aan Koning en Vaderland" heeft aan den minister van oorlog onlangs uit de stukken aangetoond, dat de ondersteuning, welke zij van de particuliere weldadigheid heeft ontvangen, geheel onvol doende is geweest, om haar in staat te stellen, zelfs op den meest bescheiden voet, te voor zien in het lot der behoeftige oud-strijders van 1830-31. Daarom stelt de minister thans voor, de som van f 10.000 oorspronkelijk als .subsidie uitgetrokken op de staatsbegrooting, te ver- hoogen tot f 20,000. Te Harlingen is, bij het laden van pakken papier aan boord van de Londensche boot „Widgeon", een pak van 700 pond uit den strop geschoteneen gedeelte daarvan kwam neer op een der werklieden, zoodat deze eene sche delbreuk kreeg, alsmede kwetsuren in het aangezicht en aan den mond. Door de haast, waarmede het laden veelal moet geschieden, is al menig ongeluk bij het laden der Engelsche booten ontstaan. De agenten der Engelsche booten hebben sinds eenigen tijd de werklieden verzekerd tegen ongelukken. Het is nu reeds de vierde maal, dat daarvan het goede wordt onder vonden. Te Hontenisse hebben de onderwijzers sedert vijf maanden geen traktement ontvangen, wijl de gemeentebegrooting nog niet is goed gekeurd. Hoe weinig vertrouwen men kan stellen in de noodremmen op onze spoorwegen, bleek my, aldus schrijft iemand aan „De Zaanstreek," deze week. Ik vertrok met de tram naar Amster dam. Deze stopte aan de Houthaven ter uitlating van reizigers. Vóór allen evenwel waren uitge stapt, zette hij zich reeds weder in beweging en een der passagiers was verplicht mede te gaan tot Amsterdam. Een ruk aan de noodrem en de tram bleef stilstaan Pardon, hij reed door alsot er niets gebeurd was. Te Amsterdam gekomen, werd de conducteur opmerkzaam gemaakt, dat er waarschijnlijk iets aan de noodrem mankeerde; En na bet verhaal van het gebeurde, gat hij doodleuk ten antwoord „Dat wil ik wel gelooven, mijnheerEr is wel eene lijn, maar geen rem." Waartoe nu die lijn dient en waarom de aan wijzingen „In geval van nood trekke men de Hjn sterk naar beneden" zijn aangebracht, is mij een raadsel. Te Schagen is door de heeren C. H. Beels, burgemeester, A. W. Van Kluy ve, predikant, W. Van Stee, deken en pastoor, W. A. Hazeu en Jb. Hopman, wethouders, eene circulaire aan de ingezetenen gezonden, waarin hulp gevraagd wordt om de heerschende werkloosheid tegen te gaan. Zij stellen zich voor, gehuwden mannen, onver schillig van welke godsdienstige gezindte, in de wintermaanden gedurende 4 dagen in de week tegen een loon van f 0.60 per dag werk te ver schaffen. De werkzaamheden zullen een algemeen karakter dragen rein houden van publieke wegen en riolen, zand strooien by vorst en ijzel, enz. niet ondernomen omdat zij dringend noodig zyn, maar enkel met het doel werk te verschaffen, zonder het nuttige daarbij uit het oog te verliezen. De commissie rekent er op, dat er zich pl. m. 40 aanmelden; de winter duurt tot einde Maart; men kan dus gemakkelijk uitrekenen wat noodig is. Door den kantonrechter te Haarlem is bij vonnis van 9 dezer uitgemaakt, dat bij huur van dienstboden, indien de dienstbode met 1 Januari de overeengekomen nieuwjaarsfooi in ontvangst neemt, en daarna haren dienst tegen 1 Mei opzegt en op dat tijdstip haren dienst verlaat, zij aan den meester het bedrag der ontvangen nieuwjaarsfooi moet teruggeven. Bestaat er gevaar, dat de cholera het vol gende jaar terugkomt? In een bij den Duitschen Rijksdag ingediend memorandum aangaande de epidemie wordt op deze vraag een bevesti gend antwoord gegeven. Het komt voorna melijk hierop neder: dat men van den kant van Rusland dit gevaar werkelijk heeft te vreezen en dat eene dergelijke overwintering der cholera als in Rusland, ook in Hongarije, Frankrijk en Nederland niet is uitgesloten; dat derhalve de openbare autoriteiten voort durend hare aandacht op den loop van den gezondheidstoestand in die landen zullen geves tigd houden. Onder de manschappen der koloniale troepen, die zich Zaterdag-morgen te Rotterdam inscheepten, bevond zich een persoon, die in veel beteren toestand verkeerd had dan thans, nu hij zonder een cent op zak naar onze koloniën ging. Vroeger was hij hotelhouder geweest en door eene veelkostende leefwijze was hij vanlieverlede gedaald tot logementhou der en herbergier; daarna reisde hij eenigen tijd met een draaimolen de kermissen af en eindigde zijne burgerlijke loopbaan als pianist in een tingeltangel. In een paar jaar tijd had hij er aldus ruim f 70,000 doorgebracht. (Maasb.) Men schrijft uit het district Vechel het navolgende aan het „Centrum" Een curieus staaltje van de vryheid der ver kiezingen, althans in ons district, is het volgende In eene der voornaamste gemeenten, wier naam ik voorshands nog wel zwijgen wil, gaat het aldus toe Bij het stembureau zit de secretarisdeze vult alle briefjes in. Want het is hier een ge bruik, dat iedereen zyn briefje op het bureau laat invullen, of liever gezegd, men ruilt het blauwe biljet in tegen een, waarop de candidaat der kiesvereniging staat en welke briefjes, ditmaal ingevuld met den naam Van Vlijmen, by de stembus op tafel lagen. Vandaar dat de secretaris reeds in de herberg heeft gezegd, dat alle briefjes, welke ingevuld medegebracht waren en alzoo niet waren ingevuld of omgeruild ten raadhuize, op jhr. De la Court waren uitgebracht. Zoodoende zyn aldaar verschillende personen bang en durven zij niet tegen dien secretaris optreden. Zoo iets gebeurt in tegenwoordigheid van het hoofd der gemeente en van twee leden van den Raad. Nu de winter weer voor de deur staat, is het niet overbodig een gemakkelijk middel aan de hand te doen, om het aanvriezen van vensters in stallen waardoor het licht onder schept wordt, te beletten. Tot dat doel strooit men slechts nu en dan een weinig zout in de voegen en op het latwerk der vensters. Men behoeft dan niet meer bevreesd te zijn, dat zich een ijskorst op de glazen zal vormen. Naar de Midd. Ort. meldt heeft een stier, Zaterdag aan twee boerenknechts uit Pool vliet ontsnapt, heel wat angst onder de bewoners van St. Annaland teweeg gebracht. Het dier was niet te grijpen, zelfs niet te naderen. Daarom werd besloten het af te maken, wat eerst gelukte nadat eenige geoefende schutters, waaronder drie heeren van een jachtgezelschap jacht op den woedenden stier hadden gemaakt. De invallende duisternis had een en ander be zwaarlijk gemaakt. Een jachtopziener werd gewond. Oproep. De commissie tot samenstelling van het Volksliederboek der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen wenscht een onderzoek in te stellen naar die oude liederen, welke thans nog in den mond des volks leven en niet tot de algemeen bekende behooren. Zij meent dat in menige streek van ons land nog wel dergelijke liederen of fragmenten van liederen te ontdekken zijn en richt zich daarom tot allen, die haar willen helpen, met het vriendeiyk verzoek, haar oude teksten en, zoo mogelijk, ook oude melodiën te willen mededeelen, of wel haar den weg te wyzen om er mede bekend te worden. De namen der helpers zal zij later gaarne in dank vermelden. De commissie verzoekt beleefdelijk, dat boven bedoelde mededeelingen gezonden worden aan dr. G. Kalff, lid en secretaris, Weteringplantsoen No. 8, Amsterdam. [Anderen bladen wordt verzocht het boven staande te willen overnemen.] Wy vestigen gaarne de aandacht op dit verzoek en vertrouwen dat ieder, die daartoe in staat is, de poging der Maatschappy zal steunen. Keizer Wilhelm houdt zich ook met scheeps bouw bezig, ofschoon niet op de manier van Czaar Peter de Groote. Er is nu een model van een oorlogschip gebouwd naar teekeningen, welke de Keizer verleden jaar heeft gemaakt. Een van de nieuwigheden in de inrichting bestaat daarin, dat, ter bevordering der gezondheid van officieren en bemanning, al de woon- en slaapvertrekken boven dek zyn, maar tevens zóó gebouwd, dat zyin geval van een gevecht, binnen zeer korten tyd weggeruimd kunnen worden. Londen geniet op het oogenblik de twijfel achtige eer een toevluchtsoord der Fransche anarchisten te zyn. Men vermoedt, dat op het oogenblik 300 tot 400 zeer gevaarlijke anarchisten in Londen vertoeven. Zy schynen evenwel niet naar Londen gekomen te zyn, omdat het verbiyf in Frankryk hun niet langer beviel, maar hun doel is, naar de Londensche politie vreest, een aanslag op Engelschen te beproeven. In het bekken van den Saar zullen 30.000 mijnwerkers den arbeid staken, indien 1 Januari a.s. de Duitsche Regeering niet de wet betreffende de mynwerkers wyzigt. De regeering toont zich volstrekt niet geneigd aan dezen eisch te voldoen. Opstootje te Gent. Ondanks een door den burgemeester uitgevaardigd verbod tot het houden, van een optocht wilden de socialisten d.d. na afloop eener meeting op straat een betooging houden. De politie trachtte dit verbod te doen eerbiedigen en wilde daarom de menigte voor het gebouw van den katholieken kring verspreiden. De betoogers losten echter verscheidene revol- verschooten op de politie met het gevolg, dat drie agenten zwaar gekwetst werden en een onder-commissaris van politie een kogel in de dy kreeg. De socialisten wierpen zich op de politie en brachten met dolken en hamers nog wonden toe aan andere agenten. De gekwetste agenten, vyf in getal, werden in het gebouw van den katholieken kring ondei dak gebracht. In het geheel is een dertigtal personen gekwetst. De gendarmerie rukte zoo snel mogehjk aan en nam vele personen gevangen. Tegen middernacht was alles rustig. Ook te Antwerpen hebben de progessisten met de socialisten eene betooging gehouden, waar aan ongeveer 2000 personen deelnamen. Op de borden, die rondgedragen werden, stonden o. a. de woorden: Gisteren vroegen wij, vandaag eischen wy, morgen Algemeen Stemrecht, of de Revolutie. Krijgen wij het algemeen stemrecht niet, dan gebruiken wy dynamiet enz. Eene erfenis van 86 millioen Mark uit Amerika wordt thans verdeeld onder 17 families te Keulen. Onder de gelukkigen is ook een straatveger aldaar. Die man heeft zooveel lief hebberij in zyn vak, dat hij den bezem nog niet in den hoek wil zetten. En zoo worden dan in das grosse, heilige Köln de straten geveegd door een millionair. -- De Novoje Vremja betoogt, dat in verband met de Duitsche legerwet, Rusland verplicht zal zijn een of twee divisies uit den Kaukasus naar de wetelijke grenzen te zenden, evenals de 40ste divisie, welke onlangs van de Wolga naar Warschau werd verplaatst. Het is een krijgs kundige eisch met de grootste macht klaar te staan op het punt, dat in een toekomstigen oorlog het tooneel van den grooten stryd zal worden. Het miskennen van dezen eisch kostte Rusland de nederlagen in de Krim, omdat het slechts 50,000 van zyn millioen soldaten daar op de been had. Alle Duitsche ambtenaren in Russisch Polen hebben de aanzegging gekregen dat zy op het Russische nieuwjaar een examen in de Russische taal zullen hebben af te leggen. Doen zij dat niet of niet met voldoenden uitslag, dan worden ze verbannen. In Schotland heerscht eene ware veldmui zen plaag; er wordt ontzagiyke schade door aan gericht, vooral in de schapenweiden, welke er geheel kaal door zyn. Een reebok, die wegloopt met het geweer van een jager, is zeker een zeldzaam voorval. Dat moet volgens de Augsburger Postzeitung dezer dagen voorgekomen zyn tusschen Igenhau- zen en Sainbach. Een jager werd daar in zyne schuilplaats overvallen door een reebok, die on verhoeds tegen hem aanbonsde, met zyne horens in de draagriemen van 's jagers geweer verward raakte en verschrikt wegrende met het geweer van zyn belager. De berichtgever verzekert uitdrukkeiyk, dat het verhaal van dit bokkenheldenfeit geen „jager- latyn" is. Schagen, 15 Dec. Aangevoerd13 paarden f a 40 125 Stieren f af 12 Gelde- koeien f 100 a f 125 Kalfkoeien f a Vaarzen t a Graskalv. f a f 5 Nuchtere Kalveren f 8 a 20, 325 Schapen f 15 a f 21Bokk. en Geit f af gld.Varkens f 11 a f 20 Biggen f 6,50 a f 10,50.Kippen 0,20 a 110 ct. Eenden 50 a 80 ct Boter per KG. f 0,90, a 1,00 Kaas per kilogram a ct.Kipeieren per 100 500 a 600 ct.: Eend-eieren per 100 f a

Texelsche Courant | 1892 | | pagina 2