N#. 544. Donderdag 22 December. A°. 1892. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden Voor den Buna SO Cts. Franco per post door go- heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andero landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 unr op den dag der uitgave. Pr{js der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groots letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIÈN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, ParkstraatBoeg op Tïxkl. BEKENDMAKING. De BURGEMEESTER der gemeente TEXEL; gelet op art 41 der Gemeentewet, brengt, naar aanleiding daarvan, ter kenniase van de ingezetenen dat de vergadering van den Raad door hem ia belegd tegen Donderdag den 22 Dec. 1892, des voormiddags te 11 ure, in de daarvoor bestemde zaal ten Raadhuize dezer gemeente. Texel, den 21 December 1892. De burgemeester voornoemd, STRICK VAN LINSCHOTEN. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER van Texel brengt ter kennis van belanghebbenden dat bij hem is ontvangen de navolgende kennisgeving; JACHT. De Commissaris der Koningin in Noordholland, Gezien het besluit van Gedeputeerde Staten dier provincie dd. 30 November 1892 no. 49 Gelet op art. 11 der wet van 13 Juni 1857 (Staatsblad no. 87) tot regeling der Jacht en Visscherij Brengt ter kennis van belanghebbenden dat de sluiting der jacht op klein wild voor Noordholland is bepaald op Zaterdag 31 December 1892 met zonsondergang; en dat alzoo, op grond van het bepaalde by het eerste lid van artikel 27 der aangehaalde wet, het verkoopen, te koop uitstallen en vervoeren van wild uiterlijk tot en met 14 Januari 1893 zal mogen plaats hebben. En zal dit besluit in het Provinciaal Blad worden geplaatst en voorts in elke gemeente van Noordholland worden aangeplakt. Haarlem, 6 December 1892. De Commissaris der Koningin voornoemd, SCHORER. Texel, 20 December 1892. De Burgemeester voornoemd, STRICK VAN LINSCHOTEN. TEXEL, 21 Dec. 1892. Werkverschaffing. De winter, welke zich voor een paar weken geleden zoo streng liet aanzien, heeft plaats gemaakt voor zachter weder. Is 't al geen helder, prettig, frisch wêer, de mogelijkheid blijft nu evenwel bestaan voor landwerk en dergelijk, waardoor de arbei der althans nog iets kan verdienen, en gelukkig is hier zoo nu en dan nog iets te doen voor de nijvre hand. Hoe geheel anders is die toestand elders; is de winter ook daar weder verdwenen, de weeën van het jaargetijde doen zich geducht geldenwerkeloosheid is velerzijds de treurige mare en die toestand lei dt tot ontevredenheid en oproer. Niet het minst is dit het geval in de noorde lijke provinciën van ons land, met name te Winschoten, Finsterwold, Midwolda, Nieuwolda, Oostwold, Beerta, en meerdere plaatsen, waar de arbeidende bevolking een dreigende houding aanneemt. Bedroevend zjjn de berichten welke van daar worden gemeldinwerpen van glazen, revolver schoten, verzet tegen het gezag, enz. en tot beteugeling daarvan vermeerdering van politie en militaire macht in die streken. Is volgens sommigen niet alles te wijten aan de werkeloos heid, toch is het zeker dat de aanleidende oorzaak van die ongeregeldheden daarin voor een groot deel is te vinden. Gelukkig kennen wij hier zulk een toestand niet; onze arbeidersbevolking is zeer orde lievend, de behoefte aan werk is nog niet zoo dreigend en voor de toekomst wordt daarin zoo mogelijk voorzien; daarvoor mag zeker getuigen het pogen van de commissie voor werkverschaffing, welke alreeds door de aanvoer van hout, werkverschaffing heeft voor bereid. Gewis was er nog geene behoefte daartoe over te gaan, doch komt die tijd, laat dan niemand zich onttrekken om eene ruime gave te schenken ten einde werkverschaffing mogelijk te maken. Mogen de treurige voorbeelden van elders eene aansporing zijn om zoo noodig diep in de beurs te tasten, wanneer onze arbeidersstand op zoodanige wijze kan worden geholpen. Oostèrend, 19 Dec. Bij de Hervormde Gemeente alhier zijn tot ouderling en diaken benoemd resp. de heeren P. Dros Gz. enJac. Daalder Pz. Oudeschild, 20 Dec. Door stemgerechtigde lidmaten der Herv. Gem. alhier, is tot notabel gekozen, den Heer D. Vlas. Bij de strandvonderij alhier is een baal katoen aangebracht, die door een blazerschipper in het net van den bodem der zee was op gehaald bij 't garnalenvisschen. De Cocksdorp, 20 Dec. Bij de Ned. Herv. gemeente Eierland is herkozen tot ouderling de heer R. Stoepker en tot diaken de heer W. Bakker Hz. Volgens bij den Min. van Binnenl. Zaken ingekomen ambtsberichten zijn in de vorige week in ons land 2 personen aan Aziatische cholera overleden. Ter bevordering van eene geregelde bestelling der bij de aanstaande jaarwisseling ter post komende stukken, wordt de gelegen heid opengesteld, om brieven, kaartjes en gedrukte nieuwjaarswenschen, welke men op 1 Januari besteld wenscht te zien, reeds van 23 December af ter post te bezorgen; met uitnoodiging aan het publiek, om van die gele genheid, zooveel mogelijk, gebruik te maken. De bedoelde stukken zullen ter onderschei ding van die, waarvan de bestelling op den gewonen tijd moet plaats hebben, van een over de geheele lengte van het adres getrokken kruis behooren voorzien te zjjn. Dezer dagen overleed te Wormer de oudste ingezetene der gemeente, Pieter Kleij, in den ouderdom van 99 jaar. Door verschillende belanghebbenden van Hazerswoude en andere plaatsen, zal een adres aan den Min. van Binnenl. Zaken worden ver zonden van den volgenden inhoud; dat adressanten zich bezwaard gevoelen wegens de toepassing der „Wet op besmettelijke Veeziekte," inzonderheid in zake de toepassing dier wet op het mond- en klauwzeer onder het rundvee en de daarmede gepaard gaande belem merende bepalingen voor den veehandel; dat zy met bescheidenheid meenen, dat de genomen maatregelen tot beteugeling dierziekte nimmer doel kunnen treffen, omdat de besmetting door het drinkwater wordt overgebracht, waaraan niets is te verhelpen, aangezien de zieke runderen inzonderheid daaraan behoefte hebben en dat voorts het atzetten der besmette bouwmanswo- ningen en landerijen door soldaten wel allerlei belemmeringen aan den landbouw in den weg leggen, en schatten gelds aan het Ryks kosten, maar niet de minst gunstige resultaten afwerpen dat daarentegen aan den veehandel onbereken bare schade wordt toegebracht; dat door eene verkeerde wetsinterpretatie van sommige Rijks-veeartsen de landbouwers, onbe rekenbare schade ïyden; dat in stede van den landbouw uit zynen kwynenden toestand op te heffen, de belemme rende bepalingen zoo drukkend zijn, dat vele landbouwers, komt hierin geene gunstige veran dering, den strijd om het maatschappelyk bestaan niet vol kunnen houden dat met inachtneming van alle wettelyke bepa lingen de plaatselijke Burgemeesters volle vryheid gelaten kon worden, in het eerste stadium der ziekte den landbouwers toe te staan hun niet aangetast of besmet vee, wat voor den handel bestemd is, te mogen uitvoeren weshalve adressanten, op grond van het aan gevoerde, zeer nederig de vrijheid nemen, zich tot uwe Ecellentie te wenden, met het eerbiedig verzoek, dat het Hoogstdezelve behagen moge, land bouw en veehandel, van alle drukkende bepalingen die hunne goede ontwikkeling in den weg staan, te ontheffen. Er komt plaats tekort in onze gevange nissen. Alleen in het arrondissements Amster dam moeten niet minder dan een 300-tal veroordeelde personen rondloopen, die geen onderdak kunnen toekomen. In de laatste dagen als een plaatje vacant komt, worden eenige sollicitanten opgeborgen. In een welvarend dorp nabij Amsterdam is de woning van het hoofd der school zoo bouwvallig, dat zij feitelijk onbewoonbaar is, vooral nu het in deze dagen bepaald onge looflijk en ook tamelijk onmogelijk is, een huis met priëelhoedanigheden als een heerlijke woontente te beschouwen. Dezer dagen gebeurde het, dat het hemelwater zich door dak en zolder een weg koos en me lodisch, maar vuil in de soepborden droppelde, die op tafel stonden. Dit water kon wel verwijderd worden, maar daar de kranke zolderplanken steeds nieuwe stralen aanvoerden, was de onderwijzer ge noodzaakt de parapluie op te stekenen nu zag men al de leden van het gezin met het regen scherm boven het hoofd den maaltijd gebruiken. Jammer, dat er geen vreemde toerist in de buurt was, om zijn aanteekeningen met iets curieus over de Hollandsche zeden te verrijken. {N. Schied. Ct.) Met Januari aanstaande zal te Amsterdam een nieuw socialistisch blad verschijnen, onder den naam van De Revolutiegeredigeerd door de heeren F. Van der Goes en mr. P, J. Troelstra. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1892 | | pagina 1