Buitenland. Blijkens bericht van het Duitsch gezant schap is den rogoerings-presidenten der aan Nederland grenzende Pruisische Bezirke door. de Pruisische R9geering aangeschreven den invoer uit Nederland te verbieden van runderen, schapen en geiten, zullende de invoor van varkens in het vervolg slechts geoorloofd zijn onder voorwaarden. De aandacht van het publiek wordt ge vestigd op het veelvuldig voorkomen van brief kaarten niet van rijkswege uitgegeven, die met geen of een onvoldoend frankeerzegel waren voorzien, en waarvoor dus van den goadresseerde een port van 77» cent of minder moet worden gevorderd. Het getal van zoodanige briefkaarten beliep gedurende 6 dagen op de drie voornaamste kantoren meer dan 250. Men schrijft In de wijze, waarop de door het Rijk gesubsi dieerde proefvelden worden geëxploiteerd, is eene belangrijke wijziging gekomen. Tot dusverre ontvingen de verschillende Land- bouwmaatschappijen een subsidie tot een gezamelijk bedrag van f12,000. Dezen verdeelden het verkre gen geld op hare beurt weer onder die afdeelingen, welke een proefveld hadden aangelegd. Ter vereenvoudiging, en om meer naar een vast plan te kunnen werken, zullen in het vervolg de proefvelden, die door het Rijk worden gesubsidieerd, los gemaakt worden van de Landbouwmaatschap- pijen en rechtstreeks uitgaan van de betrokken landbouwleeraars en een commissie van toezicht, uit minstens 5 personen bestaande, die door de Gedeputeerde Staten in hunne provincie worden benoemd. De landbouwleeraar maakt met de commissie jaarlijks een plan op, vergezeld van eene begrooting der kosten, dat ieder jaar voor 1 Augustus aan het departement van Binnenland- sche Zaken ter goedkeuring moet worden opge zonden. Door het Rijk worden alleen vergoed de landhuur, kosten van vreemd zaaizaad en de hulpmeststoffen. De proeven, welke zullen worden genomen, zullen zijn cultuur- en bemestingsproeven. Behalve deze tijdelijke proefvelden zullen wel licht later eenige vaste worden aangelegdwaarop belangrijke proeven, welke op de tijdelijke zijn genomen, kunnen worden herhaald en voortgezet. Heide-ontginning De minister van financiën deelt mede, dat van hem geen wetsvoorstellen zijn te ver wachten om heide op groote schaal aan te koopen en tot bosch te maken. De voorstellen der Heidemaatschappij over bebossching der Staatsduinen zijn inoverweging. Uit Groningen is naar Winschoten ver trokken een detachement infanterie, sterk 35 man, onder bevel van den 2den luitenant Donker. De manschappen waren voorzien van hun nachtleger- en keukengereedschappen en namen verduurzaamd vleesch mede. De 50 huzaren van Deventer zijn naar Oldarabt ver trokken, waar de toestand op verschillende plaatsen zeer gespannen moet zijn. Eenige gewezen officieren van het „Leger des Heils" hebben te Amsterdam eene kamer gehuurd in eene tapperij, waar bijeenkomsten zullen worden gehouden. Het doel is om, werkende in den geest van het Heilsleger en gesteund door de Kerk, het Leger concurrentie aan te doen en te verdringen. In verschillende plaatsen des lands zullen afdeelingen worden gesticht en protest-meetings worden gehouden. Een passagier van het stoomschip Veendam, de heer J. Schneider, die van 30 Aug. tot 6 Sept. op Hoffmann-eiland in quarantaine werd gehouden, heeft deswege de stad New-York een proces aangedaan. Hij eischt 20,000 dol lars schadevergoeding. Uit Dokkum meldt men: In zake landverhuring is in onze woudstreek vrij wat beweging en daardoor bij velen onrust. Jl. Zaterdag zou er te Rinsumageest p. m. 50 pondematen (7 hectare) bouwgrond worden verhuurd, dat geheel in kleine gedeelten bij gar deniers sedert jaren in gebruik was. De concur rentie had dat tot eenen te hoogen prjjs opgevoerd. Den avond te voren wareD de huurders saamge- komen, en was de afspraak gemaakt dat eene commissie uit de huurders tegen lageren prijs zou bieden en niemand anders. Een hunner wenschte niet mee te doen. Op den avond der verhuring bood deze en werd huurder der beide eerste perceelen. Er ontstond toen eenige beweging en de man werd nu door de menigte uit de zaal verwijderd; van hand tot hand kwam hij op straat terecht zonder eenige geweldpleging. De verhuring had nu ongestoord plaats, en de com missie werd vervolgens huurder na de beide eerste perceelen met f 1 te hebben verhoogd. Het gehuurde is nu onder de gezamenlijke huurders verdeeld. Het voorbeeld, te Rinsumageest gegeven, werkt aanstekelijk en zal, zoo het gerucht loopt, bij de verdere verhuringen in onze woudstreek gevolgd worden. Een zaaiproef met aardappelen is op de proefvelden der rijkslandbouwschool teWage- ningen genomen. In het begin van Maart werd het zaad in bloempotten gezaaid. Half Mei was de grond verbazend koud; slechts een twintigtal plantjes werd toen dan ook geplaatst. In October werd gerooid, hoewel enkele planten nog groen waren. Een zeer ruime opbrengst werd verkregen. Enkele struiken gaven 40 50 groote poters en 60 70 kleine. De droogte heeft nog veel kwaad gedaananders waren de knollen nog grooter en was de op brengst nog beter geweest. Ten einde den Nederlandsche Schaatsen rijders-Bond zooveel mogelijk aan zijn doel te doen beantwoorden, acht het Bestuur het wenschelijk dat alle mogelijk bestaande IJsclubs in Nederland bekend worden. De Besturen der IJsclubs worden dan ook verzocht, den naam der Club met opgave van naam en woonplaats van één der Bestuursleden, op te geven aan den Heer mr. B. van Eeten, Aert van Nesstraat 143, te Rotterdam, 2de Secretaris van den Nederlandschen Schaatsenrijders-Bond. Men schrijft aan de „N. R. Ct" Een dezer dagen kwam een troep arbeiders bij den burgemeester eener plattelandsgemeente in Friesland om werk vragen. Daar dit er niet was, verwees de burgemeester hen naar het armbestuur, indien zij inderdaad hulp noodig hadden. Daarvoor echter bedankten zij, want dan zouden zij het volgende jaar, als de nieuwe kieswet er zou zijn, van het kiesrecht zijn uitgesloten. De verwijzing .naar het armbe stuur was, volgens hen, niets anders dan een toeleg, om het tot doze uitsluiting te leiden! Dr. Van Hamel Roos deelt in het „Maand blad tegen de Vervalachingen" het volgende mede; Onze lezers zullen zich herinneren, dat wij vroeger herhaaldelijk wezen op den invoer van kuDstkoffie uit Duitschland, d. w. z. nagemaakte koffieboonen, bestaande uit meel, gemengd met koffiedik. Wij meenden, dat deze industrie thans overal öf verboden was, öl wegens gebrek aan afnemers opgehouden had te bestaan. Doch het tegendeel blijkt waar te zijn. Een der medewerkers van de „Revue internationale des Falsifications," dr. Murga, directeur van het laboratorium te Sa villa zond aan den directeur van dit blad twee monsters nagemaakte koffieboonen in ongebranden en in volkomen afgewerkten toestand, met de mede- deeling, dat er in genoemde plaats niet minder dan drie fabrieken bestaan, welke deze kunst producten afleveren. Voor den koffiehandel zoude het zonder twijfel van groot belang zijn, te weten te komen waarheen deze „koffie" verzonden wordt. Al willen wfi aannemen, dat deze boonen, alléén verkocht, zeer spoedig herkend zullen worden, blijft het uiterst moeiefijk, vooral voor niet deskun digen, ze te onderscheiden, indien zij bij groote partjjen echte koffie gevoegd worden en heeft het publiek groote kans, bedrogen te worden. Ware het eene quaestie van lokalen aard, wij zouden het voor den koffiehandel in het algemeen van minder belangachten; doch waar drie fabrieken aan het werk zyn ishetnatuurlykaantenemen, dat zy hunne waren naar alle richtingen expor teeren en is dus voorzichtigheid ten zeerste aan te raden. Wy onderzochten deze kunstboonen en bevon den ze als gewooniyk uit schier waardeloos mate rieel te bestaan, nl. afval van meel, houtvezel en kleurstof. De zoogenaamde directeur der veeverzeke ring-maatschappij De Dersteling, laatst geves tigd Jan-Pieterzoon-Koenstraat te 's-Graven- hage, H. v. E., werd indertijd tot 17» jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens bedriege- lijke handelingen. Een van de mede-directeuren, zekere Dorrestein, nam bij tijds de wijk naar Amerika en fungeert aldaar thans als landagent der Watchine, Company, gevestigd te New-York, Broadway. Hij tracht Hollandsche werkkrach ten naar Amerika te lokken onder de schoonste beloften, welke blijkens een ontvangen schrijven niet of slechts voor een klein gedeelte vervuld worden. Verschillende per sonen uit Nederland zijn reeds het slachtoffer geworden van hunne goedgeloovigheid. Thans verschijnen weer in een paar Hollandsche courantjes advertontiën om meisjes naar Amerika te doen komen, en worden daartoe gebezigd jongelieden die een huwelijksaanvrage doen stellen. (D. Ct.) In de Engelsche fabriek-districten is eene nieuwe werklieden-vereeniging opgericht „De broe derschap der reine lippen (the Brotherhood of clean lipsj." Als er één land is, waar zulk eene vereeniging of liever de toepassing van het beginsel dringend noodig was, dan is het wel ons Nederland. Yan de kleinste jongens af hoort men onophoudeiyk de liederlijkste en godlasterlijkste taal op straat, en zonder dat drift of hartstocht daartoe aanleiding geeft. Ook zonder overdreven kuischheid, schaamt men zich over de woorden en uitdrukkingen, die men voortdurend hoort uit den mond van mannen en knapen. Bij velen is de grootste vloek in den mond bestorven en de gemeenste en platste uitdruk kingen worden gebezigd om de eenvoudigste meeningen uit te drukken. Zou eene vereeniging kunnen strekken om daarin verbetering te brengen vraagt de Arnh. Ct. Wij vreezen, helaas, dat de leden der vereeniging slechts bestaan zouden uit hen, voor wie zy niet noodig is. De stoomboot „Attelstane" van Shields naar Rotterdam, en de Britsche schoener „Psyche" kwamen nabij Whitby met elkander in botsing. Beide zonken. De bemanning werd gered. Bij Gleiwitz (Duitschland) heeft men in een bosch een wel voorzien roovershol ontdekt. Zes leden der bende werden gevangengenomen. Men zal zich de rumoerigheden herinneren die by de opening der Belgische kamers plaats hadden. Het paard van den koning begon toen een oogenblik te steigeren, naar men destijds berichtte, door angst voor de rumoerige menigte. Volgens de Hamb. Corr. echter, schrikte het paard voor een bal papier, die den koning in 't gezicht werd geworpen en hem ook trof. De dader werd in hechtenis genomen. Het bleek een socialist te zijn, een zekere Schenck, die evenwel beweerde, dat hy niet de bedoeling had gehad, den koning te treffen. Hy werd aangeklaagd wegens beschimping van den Koning, maar het gerechtshof te Brussel heeft hem ontslagen van rechtsvervolging- Een zekere Henry Chaundy, in Londen, had al sedert drie jaren elke week vier shillings (f 2,40.) uit de armenkas der City genoten, toen dezer dagen ontdekt werd, dat de man eigenaar was van drie huizen in de City en van nog vyftien meer in Stepney (eene Londensche wyk). Voor den rechter gebracht, heeft deze zijn bedrog met eene maand dwangarbeid gestraft. Te Budapest volgt men eene vreemde met hode om de groote massa's sneeuw weg te ruimen die nog in de straten liggen. Er wordt eene stoommachine door de straat gereden en de sneeuw wordt in de ketel geschept. Zij smelt natuuriyk onmiddelijk en men laat het water in de goot wegloopen. Zoo oppervlakkig zou men zeggen dat het dan toch nog wel zoo eenvoudig zou zijn om er met heet water op te spuiten. De Times behelst een artikel van een hoogge plaatst buitenlandsch stafofficier over de kansen van den toekomstigen Europeeschen oorlog. Hy vergeiykt daarin de strydkrachten van Rusland en Frankryk eenerzyds en die van de drie ver bonden Mogendheden anderzyds. Eerstgenoemden hebben, zegt hy, ontwijfelbaar de overhand in getalsterke, maar desniettegen staande kan het drievoudig verbond als het wil offensief optreden, omdat het zijn legers over minder uitgestrekt gebied te verdeelen geeft. De schrij ver geeft ten slotte de hoop te kennen, dat Europa voor het ongeëvenaard bloedblad, dat te vreezen is, zal bewaard blijven. Een hevige brand verwoestte de groote fabriek der American Biscuits Company te Kansas. Een 60 tal meisjes van het personeel was op een bovenverdieping aan het werk en velen van haar worden vermist. Men vreest, dat zy zyn omgekomen. De volgende geschiedenis wordt uit Hamburg bericht Onder de vele kinderlooze echtgenooten, die zoo goed zyn geweest om aan de talryke weezen, treuriger gedachtenis aan de vreeselyke cholera

Texelsche Courant | 1892 | | pagina 2