Zeldzame of vreemde vogels. te Burg op Texel bij D. DAALDER Hlzn. VERKIEZING. Alewijn's Haverstroo Pastilles. Alewijn's Haverstroo Pastilles. Feuilleton, S. Keijser Jnz. INDIEN GIJ HOEST GEBRUIK ALEWIJN'S HAVERSTROO PASTILLES GELD. Het Bestuur van den polder Waal en Burg brengt ter kennisse van de Stemgerechtigde Ingelanden, dat op Vrijdag 30 December 1892, ten Raadhuize alhier, van 's morgens 10 tot 's middags 1 ure, zal worden overgegaan tot de Stemming en Verkiezing: van E EIV HOOFD INGELAND ,en zulks ter voorziening in de vacature, ontstaande door de periodieke aftreding volgens de rooster den Heer J. IJ. RAN. Texel, 15 December 1892. Het Bestuur voornoemd, J. J. ROEPER, Voorzitter. Sd. KEIJSER Pz., Secretaris. E rp OUDERS of VOOGDEN, die hunne zoons of pupillen, geboren in 1887, in bovengenoemd fonds als lid wenschen te laten inschrijven, kunnen zich daartoe van af heden tot einde dezer maaml vervoegen bij den ondergeteekende, boekhouder van bovengenoemd fonds, bij wien ook alle nadere inlichtingen zijn te verkrijgen. Burg, Texel, December 1892. Ondergeteekende bericht de ontvangst eener groote partij wollen Dekens, gewatteerde dekens, machinaal doorgestikt, Mol ton-, wattc-, en gewerkte fantasie-dekens, eigen gemaakte Duffclschc jongens-, mans-, en kindcr- Jassen, alles van soliede stof gemaaktHeeren Jaehtvesten. Opruiming van nog een klein partijtje kinder- en groote Mantels, tegen ongekend lage prijzen. A contant 5% korting. Aanbevelende, Uw Dw. Dnr. Ph. VLESSING. J. J. TRAP, Oostereud geeft hiervoor de hoogste waarde, levend of dood, doch onbeschadigd. Uooge prijzen alle soorten wild. nog hoest, of slechts begint te hoesten gebruik dan, voor het te laat is de alom zoo gunstig bokendo ALEWIJN'S Haverstroo pastilles. Immeis de Preussische Lehrzeitung verkondigde dat een extract van Haverstroo (Avena Sativa) een onfeilbaar middel is tegen den of Kinkhoest. Deze beschouwingen zijn door het Nieuws van den Dag van 22 Januari 1890 nader besproken. Daar echter het grootste gedeelte van het publiek, dat aan verkoudheid of zwaar hoesten lijdende is, een afkeer heeft van alles in den vorm van een geneesmiddel, en het extract van den Avena Sativa een laffen, vervelenden smaak geeft en den eetlust ontneemt, was het noodig, hetzelve in iets aangenamers te vervormen en er bestanddeelen aan toe te voegen, van welks gebruik niemand afkeerig is. Daarom heeft de Heer ALEWIJN dit in den vorm van Pastilles gebracht, die in het dezelfde uitwerking hebben en aan dezelfde eischen voldoen als het extract zelf, met dit verschil, dat de Pastilles niet alleen de heilzame Avena Sativa bevatten, doch daarenboven nog inhouden pure rietsuiker, die op zichzelf reeds eene voedzame kracht bezit, de borst verzacht en de slijm oplost. Aangezien kaneel een uitmuntend voorbehoedmiddel is volgens bewering van de Hoog leeraren Chamberland en Pasteur, is daarenboven nog de zuivere Cinamomi olie (Ceylonkaneelolie) er aan toegevoegd. Wie kan zich, DAN nog verwonderen, dat deze pastilles door de geneeskundigen aanbevolen worden Ieder zij echter gewaarschuwd, dat er reeds namaaksels in den handel te vinden zijn van Haverstroo-Pastilles. Daarom is het handelsmerk, bestaande in een bos gebonden met een lint, waarop het woord Alewijn, wettig gedeponeerd, en zij ieder, die zich van deze Pastilles wenscht te bedienen, gewaarschuwd geen andere te vragen, dan die welke voorzien zijn van de bos Haverstroo en waarop duidelijk te lezen staat Men wackte ziek voor namaak en eisclie ket merk ALEWIJN. Nog zij opgemerkt, dat met het oog op de naderende Ckolera, niets zeker zoo zeer de aandacht verdient als juist deze zoo sterk van kaneel voorziene Alewijn's Haverstroo Pastilles. Immers onder de berichten in het N. v. d. D. van 10 Sept., 2e blad schrijft prof. Van Overbeek de Weijer: „Onder de geneesmiddelen, die in staat zijn de cholerabacillen snel te dooden en wel in 't bijzonder creoline en kaneelolie, zou ik het laatstgenoemde verkiezen." i» 25 Cents per keel zakje 15 kalf zakje. Eenij? importeur voor Nederland: J. P. N'ORD THOMSON, Spulst. 236-238 Amsterdam. In ieder geval was Bernard van Olna een man van eer, een hoogst eenvoudige en tegelijk zeer rijke jonge man, wien zij gaarne zijn kleine fouten vergaf. Zij had tot dusverre bij eene tante in treurige afhankelijkheid geleefd en verlangde naar vrijheid. Ook een minder goeden aanbidder zou zij haar hand niet geweigerd hebben, enkel om maar meer vrijheid te verkrijgen. Na de hartelijkheid, waarmee Bertha mij bij aankomst begroet had, was ik er niet op voorbereid bij haar zoo'n koele opvatting te vinden. Toen ik haar dit zei, antwoordde ze mij, dat ze te oud was, (ze is nota bene pas 19 jaar) om zich nog illusion te maken van een gedroomd levensgeluk. Eene arme freule moest met de werkelijkheid rekening houden en haar verstand in plaats van het hart laten beslissen. Een betere partij zou zich wel niet voor haar opdoen, en daar zi) geen lust had oude vrijster te worden, zou zij niet zoo dwaas zijn zulk een gelukje te laten glippen. Niet weinig teleurgesteld, veranderde ik van onderwerp. Bertha kwam mi) thans minder schoon voor dan bi) haar aankomst aan het stationhet nuchtere verstand, de koele berekening, welke uit hare woorden sprak, maakten op mi) een zeer onaangenamen indruk, deze verdween weder spoedig, toen ik met Bertha over haar vader sprak. Zij toonde zich recht blij baar vader uit zijn benarde toestand te kunnen redden en in haar woorden lag zooveel liefde voor den vader opgesloten, dat ik spoedig weder geheel met haar verzoend was. Mijne vrouw ging het evenzoo. Ook zij was eerst ontstemd door Bertha's koude opvatting over den voor haar toch zoo gewichtigen stap, maar ook zij werd zeer spoedig als 't ware betooverd door Bertha's bemin nenswaardigheid. Met angst verwachtte ik het bezoek van den heer Bernard van Olna, tegen 12 uur zou hij komen, maar hij kwam niet; uren lang wachtte ik te vergeefs, toen kwam tegen 4 uur in zijn plaats Bertha's vader zelf. Bertha vloog hem om den hals. Gjj kent Werner van Mallenkorf, hij verdient zulk een ontvangst niet en hij is dan ook ongevoelig voor zulk een betoon van liefde. Ik geloof, dat hij meer belang stelt in een mooi renpaard, dan in zijne schoone dochter, wier liefkozingen hem blijkbaar niet aangenaam waren. Hij liet ze zich welgevallen maar beantwoordde ze niet. Hij verklaarde mij alleen te willen spreken. Toen wij ons op mijn kamer bevonden, brak het onweer los, hij vloekte en raasde als een bezetene, sprak er van zich een kogel door het hoofd te jagen en eerst nadat hij goed uitgeraasd was, vernam ik, wat hem eigenlijk zoo woedend maakte. Toen de oude heer van Olna dien morgen eens afwijkende van zijn gewone regel, een bediende naar zijn zoon had gezonden, ten einde deze te verzoeken het ontbijt eens met hem te gebruiken, verscheen de bediende weldra weer, vergezeld van den kamer dienaar van den jongen van Olna. Laatstgenoemde verklaarde toen, dat zijn jonge meester blijkbaar dien nacht niet in huis had doorgebracht, zijn bed lag nog onaangeroerd en op de tafel had h(j een verzegelden brief gevonden met het opschrift„Aan mijn vader". Die brief overhandigde hij thans aan den ouden heer. Met bevende hand en een somber voorgevoel, verbrak deze het zegel. De brief bevatte slechts deze woorden„Leef wel 1 Bernard l" Hij heeft zich van het leven beroofd 1 riep de vader uit en snelde naar de kamer van zijn zoon. Met behulp van zijn bedienden doorzocht hi) de kamer, op hoop van nog iets te vindtn, dat nog eenig licht in de duistere zaak te verspreiden. Op reis kon hij niet zijn, want dan zou hij toch wel eenig linnengoed medegenomen hebb n. Zijn linnengoed was onaangeroerd. Een kostbare revolver, Bernard's lievelingswapen ontbrak echter. Een andere aanwijzing bestond in een courant. Bernard had de gewoonte in de couranten welke hij las, die berichten, welke hem belang inboezemden, met blauw potlood aan te hal°n. Op de tafel lag een courant, waarin hij blijkbaar had zitten lezen en waarin een bericht was aangehaald. Het bevatte de korte mededeeling, dat een jong bankier zich door een zeker schot in het hart van het leven had beroofd. Dit bericht versterkte de vader nog meer in de overtuiging, dat Bernard zich van het leven had beroofd. Hoewel anders zich weinig om zijn zoon bekommerende, speelde hij thans de hartelijke, diep bedroefde vader. Hij klaagde luid en verweet zich zelf, de oorzaak te zijn van den dood van zijn zoon. Slechts uit vertwijfeling, dat ht) een meisje moest huwen, hetwelk hy niet beminde, was Bernard tot het ontzettend besluit gekomen zich te onttrekken aan de verloving door een revolverschot; Hij gaf aan zijne droefheid de grootste openbaarheid, zoowel voor zijne bedienden in huis als op het kantoor speelde hij de diep bedroefde hartelijk beminnende vader. Tevergeefs wees men er hem op, dit het bewijs nog niet geleverd was dat zijn zoon zich van het leven had beroofd, zelfs vruchteloos was de mededeeling van den kassier, dat zijn zoon den vorigen dag nog 20000 mark had opgenomen en hij dit zeker niet gedaan zou hebben, als hij zich had willen van het leven berooven. De vader bleef er echter bij, dat zijn zoon het wel gedaan zou hebben en dat dat geld geweest moest zijn om voor zijn dood eerst zijn schulden te betalen. Slechts om aan zijne IJdelheid te voldoen en maar in beklag te komen, meende de heer van Mallenkorf had hij zooveel misbaar gemaakt. Reeds des morgens om 9 uur was hij uitgereden en overal bij alle vrienden en kennissen was hij gaan vertellen, dat zijn zoon zich had doodgeschoten, ten einde zich te vrijwaren voor de ophanden zijnde verloving. Eerst een uur geleden ongeveer was het Werner ter oore gekomen en onmiddelijk had ht) zich naar den ouden van Olna begeven. Deze had luid wee klagend de voorgenomen verloving vervloekt en Werner heftige verwijten gedaan, die natuurlijk niet zonder tegenspraak bleven, totdat eindelijk van Olna woedend verklaarde, dat al leefde Bernard nog, er toch van de verloving niet in 't minst zou komen. Zoo ongeveer luidde Werner's verhaal. Hij ver vloekte de Olna's, vader en zoon. Bertha's goede naam zou door dit schandaal geheel vernietigd worden. Het verhaal van den zelfmoord van Bernard van Olna, in verband met zijn aanstaande verloving met Bertha van Mallenkorf, ging van mond tot mond. Ik trachtte Werner te kalmeeren, maar te vergeefs. Hij verliet mi) eindelijk, terwijl hij mij opdroeg, Bertha met den ongelukkigen afloop bekend te maken. (Wordt vervolgd). Snelpersdruk - LANGE VELD k DE ROOIJTexel

Texelsche Courant | 1892 | | pagina 4