N*. 546. Donderdag 29 December. A®. 1892, Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL SEBËeTtL- Binnenland. BERICHT. Dit blad verschyat Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden Voor den Bubg 80 Cts. Franco per post do.r ge heel Nederland 46 Cts. Naar Amerika en s,"Aa:o landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 unr op den dag der nitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Büeg op Tkxïl. De Uitg. van de Tei. Courant berichten dat in het nummer van 1 Januari weder gelegenheid zal ziju tot het opnemen van Kieuwsjaarsgroeten (advertentiën) niet meer dan 5 regels beslaande, tegen betaling van 20 cents contantgrooter dan 5 regels zijnde, worden als gewone adver tentiën berekend. Tijdige inzending daarvan, uiterlijk Zaterdag morgen vóór 9 uur, wordt beleefd verzocht. Inschrijving Nationale Militie. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge meente TEXEL Brengen ter openbare kennis, dat de mannelijke ingezetenen, geboren in het jaar 1874 zich ter inschrijving voor de Nationale Militie behoo- ren aan te melden ter Gemeente Secretarie tusschen den lsten en den 31sten Januari 1893, met overlegging van een kosteloos verkrijgbaar uittreksel uit hunne geboorte-akte, indien zy elders zijn geboren. Voor die inschrijving zal meer bepaald zitting worden gehouden ter Secretarie op Vrydag, den 6 Januari 1893, des voormiddags te 9 ure, zoodat men verzocht wordt zich zooveel mogelijk op dat tydstip aan te melden. Verder wordt de aandacht gevestigd op onder staande artikelen der wet van den 19den Augus tus 1861 (Staatsblad No. 72), welke betrekking hebben op de inschryving voor de Militie: Art. 15. Jaarlijks worden voor de Militie ingeschre ven alle mannelijke ingezetenen, die op den lsten Januari van het jaar hun 19de jaar waren ingetreden. Voor ingezeten wordt gehouden: lo. hy, wiens vader, of, is deze overleden, wiens moeder, of, zijn beiden overleden, wiens voogd inge zeten is volgens de wet van den 28sten Juli 1850 (Staatsblad No. 44); 2o. hij, die geen ouders of voogd hebbende, gedu rende de laatste, aan het in de eerste zinsnede van dit artikel vermelde tydstip voorafgaande, achttien maanden in Nederland verbiyf hield, 3o. hy, van wiens ouders de langstlevende inge zeten was, al is zyn voogd geen ingezeten, mits hy binnen het Ryk verbiyf houdt. Voor ingezeten wordt niet gehouden de vreem deling, behoorende tot eenen Staat, waar de Neder lander niet aan den verplichten krygsdienst is onderworpen, of waar ten aanzien der dienstplichtig heid het beginsel van wederkeerigheid is aangenomen. Art. 16. De inschryving geschiedt: lo. van e8n ongehuwde in de Gemeente, waar de vader, of, is deze overleden, de moeder, of zyn beiden overleden, de voogd woont, 2o. van een gehuwde en van een weduwnaar in de Gemeente, waar hy woont, 3o. van hem, die geen vader, moeder of voogd heeft of door dezen is achtergelaten, of wiens voogd buiten 's lands gevestigd is, in de Gemeente waar hy woont, 4o. van den buiten 's lands wonenden zoon van een Nederlander, die ter zake van 's lands dienst in een vreemd land woont, in de Gemeente waar zyn vader of voogd het laatst in Nederland gewoond heeft. Art. 17. Voor de militie wordt niet ingeschreven lo. De in een vreemd Ryk achtergebleven zoon van een ingezeten, die geen Nederlander is, 2o. de in een vreemd Ryk verbiyf houdende ouder- looze zoon van een vreemdeling, al is zyne voogd ingezeten. 3o, de zoon van den Nederlander, die ter zake van 's lands dienst in 's Ryks overzeesche bezittingen of koloniën woont. Art, 18, 1ste en 2de lid. Elk, die volgens art, 15 behoort te worden ingeschreven, is verplicht zich daartoe by Burgemeester en Wethouders aan te geven tusschen den lsten en den 31sten Januari. By ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis is zijn vader, of, is deze overieden, zyne moeder, of, zyn beiden overleden, zyn voogd tot het doen van die aangifte verplicht. Art. 20. Hy, die eerst na het intreden van zyn 19de jaar, doch vóór het volbrengen van ziln 20ste, ingezeten wordt, is verplicht, zich, zoodra dit plaats heeft, ter inschryving aan te geven by Burgemeester en Wethouders der Gemeente, waar de inschryving, volgens art. 16, moet geschieden. Daarby gelden de bepalingen der 2de zinsnede van Art. 18. Zjjne inschryving geschiedt in het register van het jaar, waartoe hy volgens zynen leeftyd behoort. Afgekondigd en aangeplakt voor de tweede maal te Texel, den 27en December 1892. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, STRICK VAN LINSCHOTEN. De Secretaris, J. A. WESSTRA. Tweede Zitting1 van den Militieraad. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge meente TEXEL maken bekend, dat de tweede zitting van den militieraad voor deze Gemeente zal worden gehouden te Hoorn, op Dinsdag den 10 Januari 1893, des voormiddags te 101/, uren. In deze zitting wordt uitspraak gedaan omtrent alle in de eerste zitting niet afgedane zaken en over degenen, die als plaatsvervangers ofnum- raerverwisselaars verlangen op te treden. De loteling, omtrent wien de Militieraad in zyne eerste zitting reeds uitspraak heeft gedaan, behoeft niet in de tweede zitting te verschijnen, ten ware hy daarin een plaatsvervanger of num- merverwisselaar mocht willen voorstellen. Texel, den 27 December 1892. De Secretaris, De Burgemeester, J. A. WESSTRA. STRICK VAN LINSCHOTEN. TEXEL, 28 Dec. 1892. Bij de op Kersttijd gehouden verkiezing van Diakenen voor de Doopsgezinde gemeente van Burg, Waal en Oosterend zijn gekozen: voor Burg de heeren Jb. Kooiman en Dr. M. Stam (in de plaats der aftredendenJb. Roe per en Joh. Keijser); voor Waal de heer K. Roeper (in de plaats van den aftredende: A. EelmaD); voor Oosterend de heer Si. Koning (in de plaats van den aftredende: H. Keijser); en tot Diaken voor één jaar te Oosterend, in de plaats van den heer Jb. Dijksen (naar Amsterdam vertrokken) de heer Jb. Roeper Jr. De kerstfeestviering met de kinderen van de Zondagsschool, op den avond van den tweeden Kerstdag, bracht vele belangstellenden dien avond in het gebouw van de Chr. bewaarschool te samen. Te vijf uren nam de feestviering een aanvang, en hield aan tot ongeveer 9 uur. Met vertellingen, den feestdag betreffende en onthaal der kinderen op chocolade en koek werd de tijd doorgebracht; bij het scheiden werden de kinderen met aangename en nuttige cadeautjes begiftigd. Een vrij talrijk publiek bezocht Maandag avond het lokaal „de Vergulde Kikkert" om het concert bij te wonen dat dien avond door de Harmoniekapel van den Burg werd gegeven. Te oordeelen naar het applaus hetwelk op de verschillende nummers volgde, voldeed de uit voering ten zeerste aan de aanwezigen, terwijl de bijval aan het eind van het programma, hetwelk tot een bis-numraer uitlokte, het bewijs gaf, dat de totaal-indruk goed was. Moge de nog kort bestaonde Harmoniekapel ons nog menigon muzikalen avond bezorgen en het publiek door goede opkomst bewijzen geven van zijne waardeering en tot instand houding van ons muziekcorps medewerken. Tot aankoop van jonge paarden bevond zich Dinsdag een vreemdeling alhier. Bij adver tentie daarmede in kennis gesteld, hadden sommige paardenhouders hunne viervoeters aangevoerd. Of de verkoop echter wel is meegevallen is twijfelachtigenkele exemplaren konden de kooplust gaande maken, doch het grootste deel der aangevoerde dieren kon vrijwel direct rechtsomkeert makennatuurlijk bestaat er verschil of de aangevoerde waar of de koop man er de schuld van was, wij zullen dat niet uitmaken doch laten zulks overaan meer bevoegden. Waal, 26 Dec. Heden avond had het Kerstfeest plaats van de alhier bestaande Zondagschool. Door de kinderen werd een 7 tal tweestem mige liederen gezongen, die door de talrijk opgekomen belangstellenden met genoegen werden aangehoord. Chocolade, koek en andere versnaperingen werden in ruime mate rondge deeld, en ieder leerling bekwam daarenboven een geschenkje. Oudeschild, 27 Dec. Ofschoon de haven hier verleden jaar pas vergroot werd, blijkt zij alweer te klein. Gedurende de kerstdagen toch, lagen oude en nieuwe haven zoo opge propt met vaartuigen, dat de stoomboot in de monding moest blijven liggen. Jammer dat de regeeringsmannen, die over de havenkwesties hebben te beslissen, thans niet eens hier een kijkje komen nemen. Er zou dan niet behoeven beweerd te worden, dat er nog geen reden bestaat op Texel eene tweede haven aan te leggen. Voor de veilige ligging der vaartuigen van alle schippers, zou 't bovendien wenschelijk zijn, dat de hooge regeering termen kon vinden tot het maken van eene haven bij de Oostkaap. De schipperij van 't geheele eiland zou daarbij gebaat zijn. Meermalen is vee, aangekocht op de vee markten, oorzaak van het opnieuw uitbreken van mond- en klauwzeer. Ook de stallen, waar markt- vee verblijft, zijn als besmet te beschouwen. Hier ter stede zijn maatregelen getroffen om de veemarkt na elke gehouden markt te reinigen en te ontsmetten. De eigenaars van bovenbedoelde stallen worden aangezocht het zelfde te doen ten opzichte van hunnestallen. Deze maatregel verdient zeer zeker toejuiching en verdere navolging. (Leidsch Dbl.) TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1892 | | pagina 1