Buitenland. Op Zondag 1 Januari zal de dienst der brievenpost voor zooveel de verzending en de bestelling betreft, worden uitgevoerd als op werkdagen. De uren van openstelling der kantoren op dien dag blijven vastgesteld als voor den Zondag. Men schrijft uit de Beneden-Betuwe Fransche kooplieden reizen thans tot het opkoo- pen van paarden door de Betuwe. Hooge prijzen worden niet besteed. Van de 53 te Opheusden ter monstering aangevoerd, werden slechts 3 gekocht en wel tegen f 250 ct f 400. In den stal van den hr. G. C. te Haring huizen gem. Barsingerhorn is het mond- en klauwzeer uitgebroken onder een koppel van 31 stuks vee. Maatregelen om de verspreiding der ziekte tegen te gaan zijn door den plaats- vervangenden districtsveearts, den hr. G. Muijs te Schagen, genomen. Uit vertrouwbare bron verneemt het „Haarl. Dagbl." dat eene groote transportfirma te Amsterdam eerstdaags de inboedels heeft over te brengen van acht en zeventig familiën aldaar, die wegens de steeds klimmende belas tingen Amsterdam metterwoon verlaten. Naar het schijnt, zal een zeer groot gedeelte zich in Haarlem vestigen. Donderdag werd te 's-Hertogenbosch een bijzondere postkwitantie geïnd. Een photograaf van elders, die blijkbaar den juisten naam niet meer wist eener dame, voor wie hij portretten had gemaakt, had op de aan de post ter inning gegeven kwitantie een afdruk geplakt van het conterfeitsel zijner cliënte en zóó bereikte die kwitantie het juiste adres. Aan de Tweede Kamer der Staten Generaal is het volgende adres gezonden: Geven met verschuldigden eerbied te kennen, ondergeteekenden, allen bewoners van de gemeen ten Oost- en Weststellingwerf (Friesland) dat naar het plan van hervorming van het belastingstelsel, voor zoover dit thans is aange nomen en overigens verwacht kan worden, belast zouden zijn de grootere vermogens in onroerend goed, de grootere vermogens in roerend goed, het inkomen van den grond, het inkomen door arbeid verkregen, doch elk inkomen van bezit in portefeuille vrijdom belasting zal genieten dat voor dezen vrijdom geene aannemelijke rede bestaat, doch integendeel mag worden aangenomen dat de staatsorganisatie en hare praestatiën even zeer aan het roerend vermogen ten goede komen als aan het grondbezit en daarom beide bestand- deelen van het Nationaal vermogen behooren bij te dragen, wanneer zoowel van de inkomsten als van het kapitaal bijdragen noodzakelijk worden geacht. Dat de rede, waarom in eene vroegere periode alleen het inkomen van den grond werd getroffen, grootendeels gezocht moet worden in de afdoende omstandigheden, dat, toen de bodem nagenoeg het eenig, althans het hoofdbestanddeel was van het vermogen dat die speciale belasting oorspronkelijk boven dien werd gecompenseerd door speciale rechten, die zijn vervallen, toen het roerend bezit gaande weg zijne tegenwoordige beteekenis verkreeg; dat de tegenwoordige maatschappelijke ver houdingen alzoo medebrengen, dat de oude be lasting op het inkomen van den grond, worde hervormd tot eene belasting op het inkomen, uit elk bezit verkregen Redenen, waarom zij verzoeken, dat, mocht by een volgend wetsontwerp de Regeering de be stendiging voorstellen, zy het dan ook in eenigszins verbeterden vorm, van de belasting op het inkomen uitsluitend van den grond, dan zoodanig ontwerp niet aan te nemen, doch zoo mogelyk het daarheen te leiden, dat, zoo noodig door toepassing van Uw recht van initiatief, het inkomen, uit elk bezit verkregen, worde verplicht tot eene bijdrage, die matig kan zyn, wanneer naar recht en rede het geheel Nationale daarby zal zyn betrokken." In het Friesche dorp Murmerwoude is in eene vergadering van landbouwers ook de werkeloosheid voor de arbeiders ter sprake gebracht. Zij besloten hunne bouwlanden niet te ploegen, maar te laten omspitten, een werk dat vele handen vordert. Ook zullen zij zich tot de uitwonende grondeigenaren wenden met hetzelfde verzoek. Te Nieuwer-Amstel ontving deze week een heer als antwoord op eene advertentie, voorko mende in het Nieuws van den dagwaarin, by een werktijd van eenige uren per dag, eene ver dienste van f 12.50 per week wordt voorgespiegeld, eene circulaire geteekend door Francois Braïelle, zich noemende directeur van L'Avenir des Travail- leurs, een blad waarvan het bureau gevestigd is 58, rue de Clignancourt te Parys. In deze circu laire wordt bericht, dat het werk, hetwelk men vereischt, bestaat in het schryven van adressen op banden en het verzender, van circulaires, cou ranten, correspondentiën en berichten, hetwelk overal, zoowel ten plattenlande als in de steden, verricht kan worden. Hiermede zoude een ieder gemakkeiyk f 12.50 per week kunnen verdienen. Indien men genegen is, zoo 'luidt de circulaire verder, dit werk ter hand te nemen, dan wordt men verzocht daarvan te berichten en per post het bedrag van een abonnement op L'Avenir des Travailleurs over te maken Dit bedrag is per 3 maanden f 2, per 6 maanden f 2.50 en per jaar f 3. Na overmaking van het abonnementsbedrag belooft men franco het noodige te zullen zenden. Bedoelde heer uit Nieuwer-Amstel, die voornemens was het geld te zenden, werd intijds door een kennis gewaarschuwd, waardoor hij zyn geld in den zak hield. Van alles wordt gebruik gemaakt om oplichterij te plegen. Zoo gaf het bestaande mond- en klauwzeer of andere ziekte bij vee een militair te Tilburg aanleiding zich bij ver schillende boeren uit te geven voor adjunct van een vee-inspecteur. Hij verklaarde dan dat een of ander beest een ziekte had, wreef het in met vocht uit een fleschje en gaf den boer den „troost" dat hij militaire inkwartiering zou krijgen. Hij liet zich dan gewoonlijk ver bidden om bij den majoor de zaak te schikken en liet zich daarvoor 83 centen betalen. Zoo deed hij op verschillende plaatsen hoe dikwijls, wordt niet bekend, daar de boeren zich schamen te bekennen dat zij zich zoo hebben laten beetnemen. (D. Ct.) Over de veemarkten schryft het Ned. Lb. Weekbl. De aanvoeren zijn thans zeer beperkt, alleen op enkele hoofdmarkten is nog wat beweging. Daar echter Duitschland den invoer van Neder- landsch vee heeft verboden, laat het zich aanzien, dat de aanvoer ter markt in de eerste plaats nog veel zal verminderen. Duitschland toch was het, dat in de laatste jaren ons fokvee en kalfkoeien tegen hooge prijzen opkocht en wat moet er nu van worden? Overal schaarschte van hooi, de uitvoer naar België bemoeielykt door invoerrechten en door diezelfde enorme hooge rechten, door Frankrijk geheven, heeft de handel naar laatstgenoemd land niets te beduiden. Genoemd land heft 10 francs per 100 Kg. levend gewicht, dat is voor een volslagen koe p.m. f 30. Zal dus de invoer inFrankryk weer wat beduiden, dan ligt het voor de hand, dat de pryzen van ons kalfvee minstens 25 gulden per stuk moeten zakken. De prijzen van het vette vee blijven normaal. Eerste qualiteit p.m. 70 cent per Kg. aan bouten. De handel in schapen is gelijk het geheele jaar door, slecht te noemen en maken de fokkers en en weiders dit jaar beiden slechte zaken. Beter is het voor de varkensfokkers; deze maken goede zaken en daar de granen goedkoop zyn, kunnen zy zeer goed mesten. Voor de rechtbank te Haarlem is dezer dagen in een byzondere zaak uitspraak gedaan. Het volgende wordt daarvan aan het „Schoolblad" medegedeeld. „Op Maandag 11 Juli jl. vroeg een onderwyzer te H. aan zyn patroon, een instituteur aldaar, voor 's middags verlof, teneinde zyn sollicitatie te X. te gaan steunen. Dit verlof werd geweigerd waarop de onderwyzer in het bijzyn van een paar door den patroon tot getuige geroepen collega's verklaarde, ondanks die weigering toch de reis te zullen ondernemen. De patroon verklaarde toen, die onderwyzer te ontslaan. Tengevolge daarvan stelde de onderwyzer een gerechtelyken eisch tegen zyn patroon in tot betaling van drie maanden salaris (ingevolge eene tusschen partyen bestaande overeenkomst) en vergoeding wegens gemis van kost en inwoning, daar de instituteur den onderwyzer een verder verbiyf in zyne woning had ontzegd. De Haarlemsche rechtbank heeft thans den eischer zyn eisch toegewezen en den instituteur daarenboven veroordeeld in de kosten van het geding. Het Hoofdbestuur der Nederlandsche Maat- schappy voor Tuinbouw en Plantkunde bericht dat ingevolge het besluit der laatste Algemeene Vergadering de volgende prysvraag opnieuw wordt uitgeschreven. De Nederlandsche Maatschappy voor Tuinbouw en Plantkunde vraagt Een boekje over Tuinbouw voor de lagere scholen. De bedoeling van deze Prysvraag is, een werk te verkrijgen, waardoor de onderwijzer zich eenige kennis van den Tuinbouw kan verwerven. Evenals uit vele andere onderwerpen kan de onderwyzer dikwijls de leerlingen iets mededeelen uit dézen tak van nijverheid, te meer, daar, vooral op dorpscholen, dit onderwijs door zyne aanschouwe lijkheid zeer vruchtdragend kan zyn en b. v. op herhalingsscholen ook practisch nut kan afwerpen. Nu dient vóór de bespreking de onderwijzer zelf zich een helder beeld te hebben gevormd van wat behandeld zal worden, en niet zelden mist hy daarvoor de noodige gegevens. Het verlangde boek moet dienen om hen die gegevens te ver schaffen. Het moet door algemeen begrypelijke, maar toch zooveel mogelyk wetenschappelyke behandeling zoowel het algemeen inzicht in den Tuinbouw kunnen verhoogen, als ook het den onderwijzer gemakkeiyk maken, over de byzondere eischen van sommige algemeen gekweekte planteu iets na te slaan. Een nieuw middel om het ontstaan van „muurbloemen" op een bal te voorkomen, werd onlangs op een aanzienlijke soiróe te 's-Graven- hage toegepast. Er was in het salon een groot houten raam geplaatst, beplakt met vloeipapier. De dames verborgen zich daarachter en staken ieder één vinger door het eigenaardige scherm. De heeren kozen zich nu een vinger uit en met de dame, die zij aan dien vinger door het vloei trokken, moesten zij den ganschen avond dansen. Het middel oogstte zeer veel bijval in. Te Oettingen in Zwaben weigeren de land bouwers hun akkers te bewerken. Zij eischen, dat de soldaten dat zullen doen. By de laatste legeroefeningen zijn er namelijk verscheidene bommen in den grond geslagen en de boertjes zyn bang, dat die gevaarlijke dingen ontploffen zullen. Twee Liverpoolsche jongens die eene vrouw, die zich wilde verdrinken, tegen wil en dank op het droge brachten, hebben elk dezer dagen uit handen van den mayor van Liverpool voor hun moedig gedrag de medaille van het „Genootschap van de Gouden Koord" ontvangen. Het geval wordt by deze gelegenheid nog eens door de bladen medegedeeld en luidt beknopt als volgt. De vyftien jarige Clinker ging de Kanaalbrug over, toen hy zag dat een vrouw in het water sprong. Zonder te talmen sprong hy haar na, dook en bracht haar bovenmaar de booze vrouw werd zoo nydig dat men haar wilde redden, dat zij zich geweldig verweerde en ten slotte zelfs den jongen onder water poogde te drukken. Waarschynlijk zou haar dat gelukt zyn, maar op dat hacheiyke oogenblik kwam de veertienjarige Heard opzetten. Toen hy zag wat er gaande was, begaf hij zich onmiddeiyk te water, waarop de „virago" hem aanviel en poogde te smoren, maar met vereende krachten werden de twee jongens haar toch baas en kregen haar op den oever. Volgens het tijdschrift „Iron" is men thans te Chicago bezig op den hoek van de straten State en Madison een huis van zestien verdiepingen te bouwen. De architecten die het ontworpen hebben zyn van plan om de gewone gevels van metselsteen te vervangen door eene bekleeding met een halven centimeter dikke platen van ge smolten aluminium, Het gebouw, dat zooals de meeste Amerikaansche gebouwen van den laat- sten tyd, onbrandbaar is, rust op een geraamte van yzeren kolommen, waartusschen men platen wil aanbrengen, die 80 centimeter lang en 50 centimeter breed zyn. De anarchisten te Mainz hebben eene zeer rumoerige vergadering gehouden. Vele redenaars predikten revolutie, moord en plundering. Zy zeiden niets dan kwaad van de tegenwoordige maatschappy, waarin naar hunne meening slechts misdaad en onzedelijkheid aan de proletariërs een bestaan konden verschaffen. Het Londensche postkantoor heeft op een druk punt in de City, voor de ingang der beurs, by wyze van proefneming, een automatisch toestel doen plaatsen. Door daarin een penny te werpen, krygt de kooper een enveloppe, waarin een kleinere enveloppe en kaart. Op die kaart kan hy, rustende op een kleinen lessenaar, die tegeiykertyd naar beneden valt, een boodschap schryven. Tevens wordt door middel van een electrische schel een looper van het naaste postkantoor gewaarschuwd, die den brief uit het toestel neemt

Texelsche Courant | 1892 | | pagina 2