N#. 548. Donderdag 5 Januari. A°. 1893. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Buna 30 Cte. Franco per post door ga- heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en aade e landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertenlièn Van 1 tot 5 regels 80 Cts. - Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, ParkstraatBurg op Texel. Onze abonnenten buiten Texel woonachtig, worden beleefd ver- zocht het door hen verschuldigde ons vóór 15 dezer toe te zendenna dien datum znllen wtf zoo vr\j zijn over het niet voldaan bedrag te beschikken, met verhooging van 5 cts. voor incasseering. De Uitg. HOOFDELIJKE OMSLAG. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Texel maken bekend, dat een afschrift van het Suppletoir Kohier van den Hootdelijken Omslag voor het dienstjaar 1892, gedurende vijf maanden, van den 5 Januari 1893 tot en met den 5 Jnni 1893, ter Gemeente- Secretarie voor een ieder ter lezing ligt. Texel, 3 Januari 1893. Burgemeester en Wethouders voornoemd. Strick van Linschoten, Burgemeester. J. A. Wesstea, Secretaris. TEXEL, 4 Jan. 1893. De aanvang van het jaar kenmerkte zich door veel sneeuw en strenge vorst en zoo zitten we thans maar flink in den winter. Die toestand doet behoefte ontstaan aan werk, omdat thans het landwerk stil staat. Dit begreep zeker ook de commissie van werkver schaffing, welke in het begin dezer week liet be kend maken dat van harentwege de gelegenheid om te werken zou worden opengestelddat de commissie in de gelegenheid zal worden gesteld om flinke uitvoering aan hare plannen te geven, wenschen wij gaarne. Volgens achterstaande advertentie zal Donder dag en Vrijdag in deze week eene collecte worden gehouden om gelden voor bovengenoemd doel te verzamelen. Eene aansporing tot ruime bijdragen mag vrij wel overbodig worden geacht; wanneer wij herinneren aan 't geen elders plaats vindt en waarover we vroeger reeds kortelijk hebben uitgewijd, dan zal dit zeker voor ieder eene aansporing zijn, om thans van zijne goede gezindheid blijk te geven. Vergeet de vogelen niet. We zouden deze aansporing haast niet noodig achten, want zij zeiven (de vogels) herinneren ons vaak aan de behoefte welke ze hebbenmeer dan anders zoeken ze de nabijheid van woningen en menschen, daartoe gedreven door den honger, 't Is al met sneeuw bedekt en waar op een enkel plaatsje dit is weggeveegd, is de grond toch zoo hard, dat daaruit niets is te vinden. Mogen in deze dagen de kruimkens van de tafel, welke allicht in asch- of vuilnis bak worden opgeveegd, buiten worden geworpen tot voedsel van onze gevederde vrienden. Oudeschild, 3 Jan. De menigvuldige sneeuw en het afwisselend barre winterweer, schijnt ook de wilde volgels zeer te doen lijden. Gisteren streek hier nabij het dorp een jonge wilden Zwaan neer. De vogel was geheel uitgeput en werd na korte vervolging gegrepen. Hij scheen overigens ongedeerd en nuttigde met groote eetlust de maïs, die hem werd toegediend. De eigenaar van den Zwaan is van plan het dier op te zenden naar „Natura Artis Magistra" te Amsterdam. Te Oudewater hebben zich de vorige week weer gevallen van cholera voorgedaan, nl een geval van cholera nostras en een geval van Aziatische cholera, beide met doodelijken af loop. Sinds enkele dagen hielden zich te Am sterdam vier personen op, die zich uitgaven voor katholieke geestelijken uit Mesopotamië en bij de roomsche ingezetenen gelden trachten in te zamelen, wat hun ook hier en daar ge lukt schijnt. Aan de politie, die aanleiding vond zich met de zaak te bemoeien, is inmiddels gebleken, dat men met Grieksche joden heeft te doen gehad. De vreemdelingen hebben dientengevolge last gekregen de stad te verla ten (daar zij voldoende van geld waren voor zien, bestond geen reden, hen door den sterken arm over de grenzen te zetten). Twee van hen zijn reeds afgereisd in de richting van België', de twee anderen in die van Duitschland. De Purm. Ct. bevat het volgende inge zonden: In een welvarend dorp in Noord-Holland heeft dezer dagen een gebeurtenis plaats gevon den, die bij vele dorpsgenooten ergernis heeft verwekt. Eenige weken geleden verging bij Marken een boot beladen met vee. Twee-en-dertig fijne koeien verdronken, deze werden opgekocht door een paardenslachter voor f 1,— per stuk aan het abatoir te Amsterdam, waar deze als schadelijk voor de gezondheid waren afgekeurd, vervolgens aan stukken gesneden en met zand bestrooid en in een botter geladen. De kooper doet dat vleesch voor 8 Ct. het pond van de hand, aan een ieder, die het belieft. Mag zoo iets geschieden? vraagt iemand die trouw opvolgt, alle maatregelen die in dezen tijd worden voorgeschreven door autoriteiten, ter bevordering der gezondheid. Mr. L. Haffmans schrijft in het „Venl. Weekbl., naar aanleiding der stemming over de begrooting van Oorlog: De vrienden van den minister vreesden het ergste. Toen de stemming over de begrooting begon, hielden z\j zich het hart vast. Maar weldra werden zij gerust gesteld. Van alle zijden der Kamer klonk het: voor! voor! voor! Slechts bij uitzondering hoorde men bij wijlen een flauw en bedeesd „tegen." Zelfs de vinnigste bestrijders des ministers stemden voor zyne begrooting. Ieder stond verbaasd. Geen mensch die er iets van begreep. Zoo ooit dan gold het hier: „De gans blaast wel, maar zij byt niet." De onhoudbaarheid van het vermaard antirevo lutionair beginsel„Geen begrooting afstemmen om redenen buiten de begrooting gelegen," is nooit zoo treffend in het licht getreden als bij deze gelegenheid. Wanneer men dingen zegt gelijk de heer Seretwanneer men het ëene ramp voor het vaderland acht, dat de heer Seyffard minister van oorlog is; wanneer men dit zijn gevoelen in het openbaar uitspreekt en desniet tegenstaande en evenwel nochthans voor'a mans aanblijven als minister stemt dit toch is het stemmen voor de begrooting dan vraagt het gezond verstandIs die man wel wijs? Het praten beteekent niets. Het stemmen doet het hem. Al wat den minister van oorlog bij de algemeene beraadslagingen naar het hoofd is geworpen, zinkt in het niet bij het feit, dat er 81 stemmen voor zijne begrooting zfjn uitgebracht. Op Oudejaarsavond is het in Den Haag erg rumoerig geweest, zoodanig, dat de hoofd wacht der militairen de politie moest te hulp komen en ook grenadiers uit de kazerne, waar zij geconsigneerd waren, de stad doorkruisten en hier en daar handelend moesten optreden om de orde te handhaven. Een militair moet zelfs zulk een slag hebben ontvangen, dat hij bewusteloos neerviel. De socialisten schijnen ook hier weer de hand in het spel te hebben gehad. Een goed werk. Voor de ruim 1000 wezen in de weesinrichting te Neerbosch, was het by gelegenheid van het jaariyksche kinderfeest, weder een gelukkige dag. Door vele giften en ontvangen levensmiddelen was de directeur in staat gesteld de kinderen te onthalen. O. a. werd ontvangen van een ouden vriend en vriendin der wezen; 1000 mud aardappelen, en nog van een ander 500, en 8 banden stokvisch benevens een hectoliter hazelnoten. Van twee andere weezenvrienden 100 prachtige metworsten. Van de firma D. een hectoliter bruine boonen, 4 matten vygen, en nog vaneen ander 2 matten vygen. Uit Nijmegen ontving men een doos met suikergoed, daarby een mand met sinaasappelen, en 60 kilogram suikergoed van de Nymeegsche broodfabriek. Verder uit Assen een groote kist met koek, en ter nagedach tenis van een overleden weezenvriendin 3000 krentebroodjes. Ook werden nog een vet varken ter zwaarte van 280 halve kilogrammen ontvangen, terwyi nog een groot aantal kleedingstukken en geschen ken voor de weezen zyn ingezonden geworden. Een eigenaar van een pand in de Rubroek- straat te Rotterdam kwam Woensdagavond tot de ontdekking, dat vreemde lieden bezit hadden genomen van zijne woning, zonder dat zij hem daarvan in kennis hadden gesteld. Ofschoon hij verschillende bedreigingen tegen de inwoners deed, weigerden dezen te vertrek ken, waarop de eigenaar zijn toevlucht nam tot de politie. Men schryft uit Batavia dd. 2 Dec. 11. De geheele stad spreekt van den vreeseiyken brand welke Zaterdagavond te ongeveer 9 uur is uitgebroken in een der drie petroleum-pakhuizen op Pekoelitan in de Benedenstad, toebehoorende aan den Chineeschen handelaar Lim Liang Boe en nog woedt. In die pakhuizen bevond zich eene hoeveelheid van ongeveer 80,000 kisten petro leum. Ofschoon spoedig nadat het brandsignaal sloeg, hulp kwam opdagen en de adsistent-resident voor de politie en de schout van de Diestpoort met loffeiyk beleid te werk gingen, bleek het al dadelijk dat elke poging tot stuiting van het vuur onmo- geiyk was. Het eene pakhuis voor, het andere na werd door het vuur aangetast en over de geheele stad, tot zelfs te Meester Cornelis kon men in den nacht van Zaterdag op Zondag de vlammen uit de zware rookwolken zien slaan; en gisteren en hedenmorgen hadden de wolken nog weinig van hare zwaarte verloren. TEXELSCHE COURANT. ■■iwiiii—g—sssMtmm mi urn mm ■wr.iWMimrw ■rawpfpioeg—ia—

Texelsche Courant | 1893 | | pagina 1