Buitenland. Met het oog op de bewegingen in het Noorden zijn alle verloven, ook van de man schappen, die op 1 Jan. met verlof vertrekken, voor onbepaalden tijd uitgesteld. De Gouwzee, tusschen Monnikendam en Marken, die nu geheel dicht licht, zal, wanneer de vorst slechts wat sterker wordt, binnen enkele dagen volkomen vertrouwbaar zijn. Tot nu toe kan nog de beurtschipper, al is het ook met veel moeite, „den Noord" (Katwoude) bereiken om dan verder naar Monnikendam te loopen. Een paar wegwerkers op den grintweg van Harderwijk naar Uddel hebben een gebrekkigen bedelaar, A. van den Brink genaamd, verrast achter een Akkermaalsweg, waar hij bezig was een papieren zakje met f 10 aan zilvergeld te begraven. Bij hun verdere nasporingen vonden zij nog een aantal anders zakjes met geld sommige gaaf, anderen reeds vergaanin 't geheel was ruim f 600 in den grond begraven. Nadat het geld bjj den burgemeester in bewariDg gegeven was, kwam het al spoedig aan 't licht, dat de arme Van den Brink daar sedert jaar en dag z'jne spaarduitjes bewaarde, die hij had bestemd om zich een rustigen ouden dag te bezorgen in een oude mannenhuis. De man ging geregeld 's Maandags uit en kwam Zaterdags weer terug te Elspeet, waar hy hij was ongehuwd en 66 jaar oud bij iemand voor eene kleinigheid Zaterdag en Zondags een onderkomen had. Er worden pogingen aangewend om aan 's mans verlangen, waarvoor hij gespaard had, te voldoen. Te Leende (N.-Br.) is in een grooten bagger- kuil een dood hert gevonden, dat waarschijnlijk door de sneeuw verdwaald is geraakt en toen daarin is gevallen. De heer J. Bieruma Oosting, te Oranje woud, de hoogst aangeslagene in Friesland, lid van den raad der gemeente Schoterland, gaat die gemeente metterwoon verlaten en zich te Leeuwarden vestigen. Voor de over blijvende belasting-betalende Schoterlanders is dit vertrek van zeergrootebeteekenis. Immers, de heer B. O. betaalde jaarlijks ongeveer f 8000 in de gemeentekas of Va deel van den geheelen hoofdelijken omslag. Een treurig ongeval had in de vorige week te Harmeien plaatsEenige werklieden waren bezig met het rooien van boomen, staande langs den Rijerscopperbuurtweg voor de hofstede van den landbouwer R. D. Aan den aldaar wonenden 73-jarigen arbeider A. K. was eenige afval (het doode hout) toegezegd, en bezig zijnde dit bijeen te vergaren, bood hij uit dankbaarheid zijne diensten aan bij het vellen van een boom, doch met het ongeluk kig gevolg dat, toen de boom viel, hij zich niet tijdig genoeg kon verwijderen en er on der raakte. Een zijner armen werd hierdoor geheel verbrijzeld, en ook aan zijn hoofd be kwam hij belangrijke verwondingen. Hij stierf nog denzelfden nacht aan de gevolgen. Te Zeist werd Donderdag een kind geboren van het mannelijk geslacht, waarvan het hoofdje zoo misvormd is, dat het veel overeenkomst heeft met den kop van een paard. Tot nog toe is dit stumperdje in leven. Op den Oudjaarsavond had te Beilen een spoor wegongeluk plaats, dat inderdaad ontzettend had kunnen zyn in zijne gevolgen. De sneltrein, die hier omstreeks kwart voor twaalf voorbygaat, geraakte, wellicht door den verkeerden stand des wissels, van het rechte spoor. Door uit alle macht te remmen is het gelukt de trein tot staan te breDgen, doch hierdoor geraakte de op een na achterste wagen van het spoor en viel om. Volgens mededeelingen van reizigers, die in den omgevallen 1ste en 2e kl. waggon zaten, gevoelden zy, naar hun meening by het passeeren van den eersten wissel,eenige hevige schokken en even daarna viel, bij den tweeden wissel naar zy meenen, de waggon met een hevigen schok by het station om waardoor eenigen van hen door glasscherven aan het gelaat verwond werden en kneuzingen bekwamen. De reizigers, die door en over elkander werden geworpen en niet anders meenden, dan dat het laatste gedeelte van den trein over hen zoude heengaan, beleefden oogen- blikken van angst, totdat personen met ladders toesnelden en zy uit den waggon werden gehe schen. De trein was biy ven staan. Na ongeveer 20 minuten oponthoud konde de reis worden voortgezet. In het Geneeskundig Weekblad wordt door Dr. A. W. Tresling, van Nieuwe-Schans, over de overbrenging van de „cholera asiatica" het volgende vermeld: Een vrouw uit Hamburg, met haar kind naar Harlingen reizende, werd aan het station Nieuwe-Schans behoorlijk ge desinfecteerd. Zy wist echter een koek binnen te smokkelen, waarvan zij te Harlingen een stuk gaf aan een ander kind, dat Harlingen niet had verlaten. Dit kind werd ziek en over leed aan cholera asiatica. De overige leden van dat huisgezin werden niet aangetast. Op het hulppostkantoor te Tilburg zijn door de maréchaussée elf gewichten in beslag genomen, die niet geijkt waren. Hier zal dus de Staat tegen zichzelf optreden voor het kantongerecht. In de bladen wordt gemeld, dat de predikant van de Ned. Herv. gemeente Stiens na de godsdienstoefeningen gelegenheid geven zal tot debat. Dit is slechts in zooverre waar, dat er Donder dagsavond eene bijeenkomst in het kerkgebouw wordt gehouden van lidmaten en van hen, die lidmaat wenschen te worden, terwijl verdere belangstellenden niet worden buitengesloten. Dan is er wel gelegenheid tot debat, doch of de sprekers van de volkspartij hiervan gebruik kunnen maken voor hunne zaak, betwijfelen wij zeer. Zoolang men blijft op godsdienstig terrein, dan zeker, staat voor elk de gelegen heid tot debat open, waarvan reeds een enkele maal door een predikant van andere richting gebruik werd gemaakt. (D. Ct.) De Hull-booten brengen tegenwoordig groote hoeveelheden haring mede. De visch is in verschen staat verpakt in kisten, en wordt van Amsterdam geëxpedieerd naar Monniken dam, waar hij wordt gerookt, om als „echte harde" te worden aan den man gebracht. Door den gemeenteraad van Achtkarspelen is aangenomen het voorstel van den voor zitter, om van gemeentewege heidegronden te doen omspitten en deze gronden een volgend voorjaar aan de meest oppassende arbeiders tegen geringe vergoeding voor eenige jaren in gebruik af te staan. -- De heer K. Zwart Kzn. te Heerenveen heeft een toestel uitgedacht, waardoor z. i. overrijden van personen of goederen onmogeiyk wordt ge maakt. Dit toestel bestaat uit twee om hunne as draaiende waaiers, voorzien van stalen borstels, die zoodaning werken, dat zoodra de locomotief in gang wordt gebracht, zij hunne draaiende beweging beginnen, waardoor als het ware alle voorwerpen van de rails worden weggeschuierd. Door een goed gekozen verhouding tusschen de omwentelings snelheid van de krukas en de bovengenoemde borstels, worden de voorwerpen niet weggeslingerd, doch weggeschoven. De heer Zwart heeft zy'n vinding aan een technisch bureau te Amsterdam medegedeeld. Het oordeel dier heeren was dat het denkbeeld theoretisch goed is, doch dat de practische waarde alleen dan kan worden geconstateerd als de overbrenging van het toestel niet op technische bezwaren rust. Bedrog in den meelhandel. Voor eenigen tyd werd een groote meelfabrikant in België beschuldigd, zyn meel met niet minder dan 20% kryt vervalscht te hebben. De chemische exper tise bewees dit feit onloochenbaar, doch daar de fabrikant beweerde, nimmer kryt in zyn fabriek gehad te hebben, viel de verdenking op den tusschenhandelaar. Dit vermoeden werd des te waarschynlljker, daar de geconstateerde deeltjes kryt te groot waren voor de in de fabriek aan gewende zeefmachines, zoodat de vervalsching van het meel na het verlaten der fabriek moest hebben plaats gevonden. Doch nu deed zich de moeielijkheid voor, dat de „plombes" aan de zakken volkomen ongeschonden waren, zooals de fabrikant zelf moest erkennen. Hoe kon dan de tusschen- persoon knoeien Door een zorgvuldig voortgezet onderzoek der Justitie bleek nu, dat de tusschen handelaar een persoon in dienst had, wiens speciali teit bestond, in het uit- en in elkaar zetten der plombes en wel op zoodanige wyze, dat niemand het bedrog kon constateeren. Voor de rechters Z6lven werd deze werkman nu uitgenoodigd, zyn kunsten te vertoonen en met behulp van eenige instrumenten ontdeed hy de zakken inderdaad in zeer korten tyd van de plombes, om ze er daarna weder even vlug aan te bevestigen, zonder dat deze bewerking te ontdekken was. Het „Mdbld. t. d. Verv., waaraan wy dit bericht ontleenen, acht het voor onzen meelhandel van groot gewicht op deze buitenlandsche specialiteit te wyzen, en by het plombeeren der meelzakken doeltreffende maatregelen te nemen, ter wering van mogelyk bedrog door tusschenpersonen. De directeur der Ned.-Am. Land- en Emigratie-maatschappij, de heer Dekker, deelt in de „N. R. Ct." mede, dat uit Alamosa op de vraag of 200 boeren half Januari van hier naar Alamosa kunnen vertrekken, het telegra- phisch antwoord is ontvangen, dat de nieuwe emigranten 11 Februari moeten vertrekken. Hij meent, dat daaruit volkomen blijkt, dat de onrustbarende berichten over den toestand der Nederlanders, die naar Alamosa zijn ver trokken, onjuist zijn. Weldoen. - Sedert eenige dagen, dus ver haalt de N. R. Ct., wordt hier weder in den Prinsenstraat en op de Nieuwmarkt een drukke handel gedreven in soepkaartjes. Velen, die het feitelijk niet zoo hoog noodig hebben, worden door gegoede ingezetenen met een kaart begiftigd, welke, voorzien van ruim 30 nummertjes, bepaalde dagen aanduidende, door de opkoopsters van 50 tot 70 cent per stuk worden opgekocht, al naar gelang er meer of minder vraag is naar dit artikel. De opkoopers verkoopen deze kaarten weder öf in haar geheel voor f 1 of f 1.25 aan burgers, voor wie het te veel is het oorspronke lijk bij inteek6ning gevraagde bedrag van een rijksdaalder te betalen, en die toch goed wenschen te doen, öf zij verhandelen de kaarten, en dit is de hoofdzaak, aan arme lieden voor 5 tot 7 cent per nummertje. Door dezen handel maken zy om en bij de f 2 voor kaarten die hun bij inkoop niet een derde van dat bedrag kosten. Een dergeiyke handel, hoewel minder bloeiende wordt door dezelfde vrouwen ook gedreven in kaartjes voor turf, steenkolen en brood, welke door kerkeiyke arm besturen en liefdadige burgers worden uitgedeeld. Dat die handel onder de armen zelf gedreven wordt was bekendmaar wat te zeggen van die „liefdadige" burgers, die ook zulke kaartjes koopen om er mee wel te doen Dat is toch al heel erg. Uit Beriyn wordt aan het Handelsblad geschreven Een week nadat te Amsterdam, 13 en 14 Jan a. s. om het wereldkampioenschap op schaatsen zal zijn gereden, wordt te Beriyn, Zaterdag 21 en 22 Jan., op de Muggelsee, om het kampioenschap van Europa gereden. De prijs is een gouden medaille en de afstanden zyn 500,1500 en 5000 M. Dieover twee afstanden wint, ontvangt de medaille. Zoowel de wedstryden te Amsterdam als die te Berlijn gaan uit van de „Internationale Schaat- senryders-Unie;" door de „Üuitsch-Oostenryksche Bond," die de wedstryden te Beriyn regelt, is de heer W. H. Muller te Haarlem, tot kamprechters benoemd. De heer Ary Prins te Hamburg is tijdopnemer en legt de baan aan. Men hoopt hier, dat Nederland zijn drie kampi oenen, de heeren Eden, Roedenhuys en Van Wely, die dezen winter te Hamar in Noorwegen hebben getraind, naar den yswedstryd op de Muggelsee zal afvaardigen. In Moskou worden thans de Joden dieniet in de stad geboren zyn, naar hun geboorteplaats teruggezonden. Geen enkele uitzondering wordt er gemaakt. Ouden, die onder Czaar Nikolaas gediend hebben en privilegies en pensioenen genieten, worden niet gespaard. Een jood, die sedert 30 jaar naby het post bureau een winkel hield, werd insgeiyks bevolen te vertrekken. De man protesteerde weenend, zeggende dat hy steeds zijn werkvolk goed had betaald, en de wetten gehoorzaamd had. „Ik ben oud en alleen, zeide hy, en waar moet ik naar toe? Ik kan onmogeiyk in 24 uren myn winkel verkoopen. Het ware beter my tedooden." Men antwoordde hem: 't is het bevel van den Czaar. Een andere jood, wiens zonen geneesheer en advocaat waren, was verplicht zyn goederen met greot verlies te verkoopen, en naar het zuiden van Rusland te vertrekken. De grootvorst Sergius, die de oorzaak is vaa al die maatregelen tegen de joden, wordt binnen kort van zyn reis in den vreemde terug verwacht. In de westeiyke staten van Noord-Amerika heerscht groot6 opwinding, door het bericht dat in Utah, aan de Coloradorivier nieuwe goudvelden zyn ontdekt. Duizenden stroomen derwaarts. Uit het nieuwe myndistrict zyn te Denver klompen ruw goud van 10 tot 15 ons aangekomen.

Texelsche Courant | 1893 | | pagina 2