N#. 549. Zondag SfJanuari, A0. 1893. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag;- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door go- heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en aide e landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 unr op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote lettors en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOU, ParkstraatBurg op Texel. MfjÊÊÊj?** Onze abonnenten bniten Texel HjJMIgjr woonachtig, worden beleefd ver zocht het door hen verschuldigde ons vóór 15 dezer toe te zendenna dien datum zullen wij zoo vrij zijn over het niet voldaan bedrag te beschikken, met verhooging van 5 cts. voor incasseering. De Uitg. TEXEL, 7 Jan. 1893. Door het vele ijs kon heden de overtocht met de „Ada" niet plaats hebben, het vervoer van de post-expeditie zou met de ijsvlet worden beproefd. Gebruik zal er wellicht niet van worden gemaakt, doch volgens de dag zal er Maandag gelegenheid zijn tot het markten van vee. Naar wij vernemen zal Dinsdagavond a. s. door de leerlingen van den Heer M. Graaf, een concert of wel openbare les worden gegeven in het lokaal „de Vergulde Kikkert." Is die avond zeker in de eerste plaats een avond van genoegen voor de jeugdige dilettanten en hunne ouders en verwanten, ook anderen, niet direct daarbij betrokkenen, zullen wellicht dien avond gaarne een bezoek brengen aan den feestavond der kleinen. De groote hoeveelheid sneeuw, welke de straten bedekt, biedt eene goede gelegen heid aan tot het rijden met paard en arreslede. In de laatste dagen wordt daarvan nog al gebruik gemaakt. Zonder gevaar is ook dit echter niet: Donderdagmiddag toch ging een paard voor eeü slede gespannen er van door; de slede sloeg om en de op- en inzittenden geraakten er uit, gelukkig zonder eenig letsel te bekomen. Dat geen verder onheil er het gevolg van was is gelukkig, doch ook wel wonder; in onze niet breede straten is eene slingerende arreslede door een hollend paard voortgetrokken, voor voetgangers en slederij- dende kinderen niet zonder gevaar. Waal, 5 Jan. Hedenavond had in „de Bellevue" de 4de bijeenkomst plaats van „Nut en Genoegen." De opkomst der leden was flink. Op verdienstelijke wijze werd door den Heer K. Selser de lezing gehouden, die daar voor gekozen had een opstel van den Heer Zur Muhlen, getiteld„Hebt uwe naasten lief." Een zestal bijdragen, welke afgewisseld werden door eenige nummers muziek van „Concordia" vroolijkten den gezelligen avond verder op. Oudeschild, 6 Jan. Iemand die gisteren in de haven bij de garnalenschuiten bot ging koopen, had het ongeluk door de gladheid der schuiten uit te glijden en tusschen de ijs- schotsen te vallen. Hij dook geheel onder, doch was spoedig weer in droger element. Een bad tusschen het ijs is wat al te frisch. In korten tijd heeft de zee voor de kust een geheel ander aanzien gekregen. Heden, tegen den avond, was er bijna geen open water meer te zien. Men heeft in vele jaren niet zulke groote ijsvelden waargenomen als er thans drijven. De „Ada" kon slechts eene reis doen. 't Is maar te hopen dat de haven niet al te lang door het ijs geblokkeerd blijft. De gedwongen rust is vooral voor de visschers een groote schadepost. Oosterend, 6 Jan. „Nut en Genoegen" had in hare vergadering, op gisteren gehouden, vele leden en gasten bijeen. Als spreker trad op de heer C. Schaap, van Den Hoorn, met een voor den tegenwoordigen tijd uitstekend stuk van Prof. Moltster, getiteld „Leve de Werkman" Dezelfde heer betrad na de lezing nog twee keeren den katheder om voor te dragen „De Tijdgeest" van Van Zeggelen en „Te veel Vergunning" van J. van Maurik, terwijl ter afwisseling door den heer W. Koppen werd gelezen „Vrijage van een Groninger Kofkapi tein", uit den pas verschenen bundel van Buning. De sprekers verwierven aan het einde der vergadering den dank des voorzitters. De hoofdadministratie der posterijen heeft bepaald dat quitantiëD, evenals wissels, voort aan met een vervaldag van ten hoogste 14 dagen na aankomst ten kantore van bestem ming ter invordering^ kunnen^worden] aange nomen. De Hollandsche Maatschappij van Land bouw zal 24 Februari te 's-Gravenhage eene algemeene vergadering houden, waarin o. a. zal worden gesproken over de oprichting eener leerhoeve voor de zuivelbereiding en over een voorstel van het hoofdbestuur om de afgevaardigden der Maatschappij bij het Neder- landsch landbouw-comité te doen benoemen door de algemeene vergadering, op dezelfde wijze als de leden van het hoofdbestuur wor den gekozen. Verder om te bepalen dat in het comité zullen worden benoemd drie afge vaardigden uit Noord- en drie uit Zuid-Holland. In eene buitengewone algemeene verga dering der Hollandsche Spoorwegmaatschappij is de Raad van Beheer gemachtigd tot aanvaar ding der concessie tot aanleg en exploitatie van den spoorweg Alkmaar over Heer-Hugo- waard naar Hoorn. Aan de rijksveldwachters zijn pakjes met parafrne, verbandgaas en verbandlinnen met gebruiksaanwijzing uitgereikt, om deze bij zich te dragen en bij voorkomende gevallen van verwondingen, wanneer geen dokter aan wezig is, de eerste hulp te kunnen verleenen. In den nacht van het oude op het nieuwe jaar is het te Zwartsluis tot eene uitbarsting gekomen. Reeds eemge dagen te voren liepen er geruchten van aanstaande woelingen, waarvan de avond van den tweeden Kerstdag het tooneel zou wordenook werden er handteekeningen verzameld op een adres om werk aan het gemeente bestuur. De Kerstdagen gingen evenwel rustig voorbij, doch op den oudejaarsavond zou de uit gestelde „optocht" plaats hebben. De politie was met drie marechaussees versterkt; reeds onder kerktijd werd een persoon in hechte nis genomen, 's Avonds te elf uur trok een troepje jongelui zingende door het Buitenkwartier. De drukte op straat nam gaandeweg toe en reeds hoorde men eene glasruit rinkelen. Of hiermede het sein voor ernstiger demon stratie werd gegeven, weten wij niet, maar wel dat de zaak zulk een verontrustend aanzien kreeg, dat de politie zich te weer moest stellen. In het gevecht greep zekere Atse Blei den rijks veldwachter De Ruiter aan, smeet hem op den grond en maakte hem de karabijn afhandig,die hij op een marechaussee aanlegde. Dienskameraad, dit ziende, legde op Blei aan en joeg dezen een kogel door 't hoofd, zoodat hij dood neerviel. Zekere J. Lassche heeft nog een kogel in den arm gekregen, terwijl een der marechaussees zoodanig aan de hand is gewond, dat hij misschien ongeschikt voor den dienst is geworden, nog andere personen hebben verwondingen bekomen en tal van glasruiten zijn ingeworpen. Reeds 164 gevallen diphtheritus zijn te Maastricht ter kennis van het geneeskundig staatstoezicht gebracht. Dit getal blijft echter (volgens den L. K.) ver beneden de werkelijkheidhoe ver, valt zelfs niet bij benadering op te geven. Van 8 Aug. tot 1 Dec. werden alleen in het epidemisch ziekenhuis 113 kinderen wegens diphtheritis opgenomen; van deze overleden 54, herstelden 39 en waren op 1 December nog 20 in behandeling. Naar aanleiding van de onlusten in het Noorden schrijft men uit Leeuwarden. Het is te wenschen, dat het weder veranderd. Het vriest te veel om op het veld te kunnen werken en bij lange na niet genoeg om op het ys wat te kunnen verdienen. Als het weer zoo blijft, zouden er rare dingen in onze groote landbouwdorpen kunnen geschieden. Tot nu toe vonden velen, hoewel voor gering loon toch nog eenige veldwerkzaamheidparticulieren en administraties zagen althans in sommige dorpen nu toch eenigszins uit de oogen, om wat werk te verschaffen. De „kwakkeP'-winter verstopt echter ook deze bron tot leniging der grootste ellende. En de ellende is groot op de landbouwdorpen. De arbeider hongert en de boer zit bekneld tusschen hooge pachten en ongekend lage prijzen, ja soms zelfs onverkoopbaarheid zijner landbouwproducten. Er zijn voorbeelden, dat de verkoopprijs van het product slechts den halven huurprijs van den grond bedraagt. Bij behoorlijke bewerking van den grond dient men voor arbeidsloon, zaaizaad etc. minstens 100 proc. van de huur te rekenen zoodat in genoemde gevallen ongeveer 25 proc. van het uitgegeven bedrijfskapitaal terecht komt. Arm Friesland 1 D. v. N. Bij een der ingezetenen van Zwolle waren de kinderen 's nachts zeer onrustig, 't Waren kleinen van 3 tot 7 jaren die in een bedstede op een zolderkamertjesliepen. Telkens moes ten zij door het dienstmeisje gesust worden, maar voortdurend herhaalde zich toch geheel buiten de gewoonte het schreien. Nu kwam men des morgens tot de ontdekking, dat een groote rat in de bedstede aanwezig was, welke de kinderen in de wang en ooren gebeten had. Gelukkig heeft men het dier, een der grootsten in zijne soort, met zeer veel moeite gevangen. Er ontstond in een café verschil over de vraag, of de wet gelastte te spreken van „margarine", dan wel van „kunstboter." Natuurlijk eindigde men m$t de autoriteit van den ober-kellner in te roepén. Zijn antwoord luidde„Wij zeggen hier altijd boter, heeren»'» TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1893 | | pagina 1