Buitenland. De minister van binnenlandsche zaken, brengt ter algemeene kennis, dat, volgens bij hem ingekomen ambtsberichten, in de afge- loopen week als aan Aziatische cholera over leden is aangegeven, in Zuid-Holland, te Oude- water, 1 persoon. Tal van zeerampen van visschersvaar- tuigen leidden dezen herfst te Terschelling tot de oprichting van een onderlinge Zee-Assu rantie-Maatschappij, waarvan alle werkzaam heden gratis worden verricht. De premie en de eerste gedeeltelijke contributie waren al dadelijk noodig voor schadevergoeding aan eenen botter, die te Ameland op het strand was geslagen en vol water geloopen. Er vormde zich daarop een comité, dat zal trachten een sommetje als reserve bijeen te brengen dat, vermeerderd met de jaarlijksche contributiën der verzekerden, eerlang in staat is, alle hulp van den vasten wal bij dergelijke zeerampen onnoodig te maken. De koningin heeft het comité voor dat doel f 100, de koningin-regentes f 50 geschonken. Op eene vraag van den Commissaris der Koningin in Limburg of, wegens het heerschen van mond- en klauwzeer onder het rundvee in het zuiden van Limburg, geene bijzondere maat regelen in het belang der volksgezondheid dienen genomen te worden, is door het genees kundig staatstoezicht, in overleg met den districts-veearts, ontkennend geantwoord. Dit advies is gegrond op het feit, dat de door die ziekte aangetaste dieren in den regel herstellen, terwijl bovendien geene vergunning wordt gegeven tot het slachten van dat vee. Te Nijega (gem. Smallingerland) werd in vroegere jaren gedurende den wintertijd aan 30 a 40 hoofden van huisgezinnen ondersteuning vanwege de armvoogdij verstrekt. Thans echter komt niemand zich meer voor bedeeling aanmel den. Deze gelukkige uitkomst is te danken aan de aldaar toegepaste werkverschaffing. De kerk voogdij der Herv. gem. aldaar bezit uitgestrekte heidevelden en onvruchtbare gronden en heeft genoeg inkomsten om deze landen tot voortbren ging geschikt te maken. Tot dusver schenen de kerkvoogden daartoe niet te kunnen besluiten, doch sedert het optreden van een nieuw lid in dat bestuur wiens naam niet genoemd, doch die geschetst wordt als „een man met een helder hoofd en een warm hart voor de nooden en behoeften der arbeiders" is daarin verandering gekomen. Een aantal lan derijen werden afgegraven anderen voor ontginning geschikt gemaakt, enz. Geheel de arbeidende bevolking had ruim werk en het heeft dit nog. De loonstandaard werd aanmerkelijk verhoogd, en vele boeren, die zich niet schaamden vroeger hun werklieden 40 cents daghuur in den winter tijd aan te bieden, zijn nu genoodzaakt een dragelijk loon uit te keeren. De reizigers en het bedienend personeel van trein 65, welke te 11,13 uur uit Meppel vertrekt, zijn Zondag op het station Oude- schoot aan een groot gevaar ontkomen. Juist op het oogenblik, dat de sneltrein met groote snelheid genoemd station passeerde, sprong met een knal de wielband van het groote jachtwiel der locomotief. Het grootste gedeelte van den band ging rakelings langs den op het perron staanden stationchef, die op dat oogenblik van den schrik als roerloos stond, de overige stukken werden links en rechts van den weg geslingerd, terwijl een gat in den ketel ontstond, waardoor water en stoom ontsnapte. Een ooggetuige verklaart, dat het aan het flink optreden van het personeel is toe te schrijven, dat de trein op zulk een korten afstand tot staan werd gebracht, waardoor een niet te berekenen onheil is voorkomen. De N. Roti. Ct. meldt omtrent de botsing te Sappemeer, d. d. 2 Jan. Te Sappemeer, eene plaats met ruim 2000 fabrieksarbeiders, die schier allen socialist zijn, is het hedenmiddag tot eene ernstige botsing gekomen tusschen de marechaussees en de arbei ders. Toen hedenochtend een ongewapend huzaar met een knecht van den logementhouder Struvee aan de strookartonfabriek van Scholten kwam om stroo te halen, werden zij door eenige arbeiders omsiDgeld, en is de huzaar door hen met het hoofd tegen een boom geslagen en mishandeld. Htj wist te ontkomen en rapporteerde het gebeurde. De marechaussees van Wijk en Puymbroeck werden met den mishandelden huzaar Bergsma daarop naar de fabriek gezonden, ten einde de belhamels te arresteeren. Er werden er niet meer gezonden om aan de zaak een kalm aanzien te geven. Met een regen van steenen werden zij begroet, en ter zelfverdediging waren zij genood zaakt onmiddellijk vuur te geven. Er werden 18 patronen verschoten 8 personen zijn gewond, van wie twee levensgevaarlijk; 6 werden er naar het ziekenhuis te Groningen vervoerd. De marechaussees en de huzaar retireerden langzaam. De huzaren-luitenant S. van Overveldt trok toen met zijne geheele macht (30 huzaren) naar de fabriek, vergezeld van den burgemeester, den heer Yenema. Uit een raam en van het dak werd met steenen naar de militaire macht geworpen. Zij arresteerden de belhamels van der Laan, Bonman en Mulder, beruchte socialisten, die daarop gevankelijk naar Winschoten werden gebracht. Tot het Dinxperlosche gemeentebestuur wendde zich, in verband met artt. 21 en 22 der armenwet, een daar wonende arme man, die door ziekte niet meer in staat is voor zich en zijn drie kinderen het brood te verdienen, om ondersteuning en geneeskundige hulp. Wegens de moreele en financieele gevolgen werd zijn verzoek afgewezen en de persoon aan zijn lot overgelaten. Geneeskundige hulp mocht hem volgens art. 205 litt. 9 zeker niet geweigerd worden. Than3 heeft zich bedoelde persoon bij den Commissaris der Koningin van Gelderland beklaagd, die in deze uitspraak zal moeten doen. Een later bericht meldt dat de burgemees ter dier gemeente door den commissaris der Koningin van Gelderland is uitgenoodigd, te willen bevorderen, dat, zoo de hulp der publieke en kerkelijke liefdadigheid te kort mocht schieten, een beschikking overeenkomstig de armenwet ten behoeve van den zieken vader met drie kinderen worde genomen. Dientenge volge ontvangt de man thans reeds genees kundige hulp en middelen. Reeds vier maal is voor hem gecollecteerd. („D. Ct.") De radicalen en de revolutie Op de vraag„waarom willen de radicalen geen revolutie?" geeft de radicale Hoornsche Ct. het volgend antwoord „Omdat ze, acht gevend op de lessen der histo rie, hebben geleerd, dat het volk, na elke zoodanige revolutie van den wal in de sloot is geraakt, en na een korten zinnenbedwelmenden anarchistischen roes in de armen van het Caesarisme is terecht gekomen, die het in een alles behalve teedere omarming geklemd hield." De geschiedenis toont het aan, dat elke poging om door geweld de maatschappij te willen dwingen tot hervorming, is uitgeloopen op het gezag van een alleenheerscher, waardoor het doel voorbijge streefd en de hervorming voor langen tijd uitge steld wordt. „Waar wy dus," zoo besluit het blad afgezien nog van de namelooze jammeren, die een burger- kryg altijd vergezellen, er in onzen tyd haast met wiskundige zekerheid op rekenen kunnen, dat achter de barricaden de dreigende dictatoriale figuur zal oprijzen, om volgens een bekende uitdrukking, het in boeien geslagen volk met schorpioenen te geeselenwaar wij weten, du,t elke heftige ex plosie, door een nog heftigor reactie gevolgd wordt,, slaan wij liever den revolutionairen weg in, wat wil zeggenden weg der geleidelyke ontwik keling. Zonder ophouden, willen wy rusteloos den vinger leggen op de wondeplekken onzer hedendaagsche maatschappij. Altijd protesteeren tegen willekeur, tirannie en bovenal tegen de harteloosheid van het vigeerend systeem. Niet dwingen om het mooie maantje, d. w. z< een historisch g6worden en gegroeide maatschappy als een vuile handschoen te] willen omkeeren maar aandringen onophoudelijk en onweerstaan baar in pers, in vergadering, overal en altyd op wettelijke regeling van allerlei maatregelen tot heil van het volk." Te Sittard heerscht onder kinderen en halfvolwassen personen eene ziekte, die besmet telijk schijnt te wezen. De lijders worden lusteloos, de hals- en oorklieren zwellen op, terwijl de tong en lippen beginnen te ver vellen. Na verloop van 4 k 6 dagen zijn de lijders genezen. Ook elders, o. a. te Eijsden (in Limburg) zou zich die kwaal vertoond hebben. In den polder Beets (provincie Friesland) heeft het hoofd der school des Zondags met pl. m. 40 volwassen meisjes en jongens een zangver- eeniging, waar de zangkunst beoefend wordt door het zingen van liederen als het „Kies- en Stem rechtlied", het „Vryheidslied", de „Tyrannie," en „het lied van Marianne." Het „Lampje," een blaadje, dat geredigeerd wordt door den predikant te Beets, den heer G. A. van den Brugghen haalt uit deze liederen eenige kenschetsende zinsneden aan o. a. uit het „lied van Marianne" deze „Maar koningen en advocaten verdwijnen slechts door dynamiet" en stelt, naar aanleiding daar van, de vraag: Kan die onderwijzer in zyne klasse met de schoolkinderen zijn plicht, by de wet voorgeschreven, nakomen „My dunkt neen," antwoordt de redacteur van het „Lampje." „En ik acht het den plicht der overheid, welke weet waarvoor zij bestaat om overal, waar aldus door het onderwyzend personeel de grondslagen der maatschappij ondermynd en de voorgeschreven christelyke en maatschappelijke deugden niet geleerd worden -- die onderwyzers te ontslaan om onberekenbare schade bij de jeugd te voorkomen." Het eerste nummer van „De nieuwe Tijd", onafhankelijk sociaal-democratisch week blad, onder redactie van mr. P. J. Troelstra en F. v. d. Goes, is verschenen, niet zooals aanvankelijk het voornemen was te Amsterdam maar „om geheel persoonlijke redenen" voor- loopig te Leeuwarden, terwijl in Amsterdam en Rotterdam bureaux van redactie en administratie zullen worden gevestigd. Het nieuwe blad verklaart zijne reden van bestaan hierin te zoeken, dat „over en voor het socialisme nog anders kan en moet geschreven worden dan in de tegenwoordige organen gebeurt." Intusschen is het hoogehjk ingenomen met hetgeen er op het congres te Zwolle voorviel. Naar aanleiding van de thans voorkomende rustverstoringen, schrijft het Centrum Eene ware anarchie heerscht in sommige streken, niet 't minst op 't platteland en onwillekurig denkt men by het lezen van de byzonderheden, welke dag aan dag worden gemeld, aan Iersche toestanden. Natuurlijk ontbreken de socialisten niet, om propaganda te maken voor hunne ideeën. Het zaad, door hen uitgestrooid, vindt altijd een vruchtbaren bodem daar, waar ellende heerscht, en dat de ellende in 't noorden groot is, daarom trent stemmen alle getuigenissen overeen. De vraag rijst daarom of in deze buitengewone omstandigheden ook geene buitengewone maat regelen noodig zijn? Yan overheidswege heeft men herhaaldelijk troepen naar het noorden gezonden, om de orde te handhaven en personen en eigendommen te beschermen. Uitstekend, ongeregeldheden moeten worden voorkomen en onderdrukt. Maar men vergete niet, dat met h9t handhaven der orde de ellende nog niet wordt weggenomen en hierop komt het toch in de eerste plaats aan. Eene orde, die slechts kan bewaard worden door bajonetten, is broos. En valt het te prijzen, dat in de gegeven omstandigheden buitengewone maatregelen wor den genomen, om de rust te verzekeren, niet minder lofwaardig en niet minder noodzakelijk mag het genoemd worden, te trachten door andere buitengewone middelen de oorzaken van het kwaad weg te nemen, of althans zooveel mogeiyk tegen te gaan! In Argentinië zou een komplot ontdekt zijn, ten doel hebbende de hoofdstad op vier verschil lende plaatsen in brand testeken. Vele politie agententenen brandwachts zijn gevangengenomen. Dit bericht geeft een beeld van den toestand. Een samenzwering van politie en brandweer is eenig in de geschiedenis, en men zoekt naar de personen die achter het complot staan. Volgens de „Voss. Ztg." zouden leiders der radicale partij de raddraaiers zijn. Intusschen gaat de opstand in de provincie Corrientes zijn gang. Vele gevechten hebben plaats gehad en de scheidsrechter Marco Aval- laneda is nog niet aangekomen. - De Times noemt het jaar 1892 noodlottig voor den landbouw in Engeland. Een groot aantal pachters heeft de ontginning der boerde rijen moeten opgeven. Vele grondeigenaars en pachters worden o. a. wegens de slechte oogsten met ondergang bedreigd. De oogst bedroeg niet de helft van het gemiddelde,

Texelsche Courant | 1893 | | pagina 2