Buitenland. Marktberichten. De Notaris GONINCK WESTENBERG, op ion HAVENDIJK, te OUDESCHILD HOUTWAREN, Publieke V De Notaris CONINCK WESTENBERG, VISSCHERSGAREN, J. J. KPIJFER, Paristraat. Yette Schapen en vette Varkens te konp gevraagd. PREDIKBEURTEN. ADVEBTENTIËN. publiek verkoopen: voorloopige concessie, voor zooveel die gemeente betreft, voor een spoorlijn van den Hoek-van- Holland naar Scheveningen, voor het vervoer van vaartuigen, vee enz. Het doel ismet betrekkelijk geringe kosten spoedig, goedkoop en doeltreffend in den nood van Scheveningen te voorzien, namentlijk door de schepen van den Hoek-van-Holland op rol wagens per spoor naar een duinvlakte nabij Scheveningen te vervoeren en daardoor de ge- wenschte haven te vervangen. De kosten van een zoodanig plan, met inbegrip van locomotieven, doch zonder brug over het Yerverschingskanaal, zullen ongeveer f 400,000 bedragen en de schepen kunnen, ledig of beladen, in ongeveer een uur van den Hoek-van-Holland te Scheveningen zijn of, omgekeerd in dien tijd van Scheveningen in zee. In een krijgskundig blad leest men eene mededeeling over het lichter maken van de uitrusting der infanterie. Als dit denkbeeld wordt toegepast, zal elke soldaat vijf kilo minder te dragen hebben. De schrijver voegt er bij dat dit voor een bataljon 5000 kilo bedragen zou. Als het bataljon 1000 man telt, komt die berekening precies uit. Maar wat ter wereld doet het er toe dat een bataljon in zijn geheel eenige duizende ponden lichter of zwaarder weegt Men verzendt toch geen militairen met de post. Het is nog veel te weinig bekend zegt een Duitsche landbouwer dat aardappelloof tamelijk veel kali bevat en daarom een voortreffe lijk materiaal voor compost- (meng-) mest oplevert. Nog meer nut kan men er echter van trekken door het onvermengd over de weide uit te strooien. Is deze met het loof overdekt, dan doet dit dezelfde uitwerking als een halve bemesting. Niet alleen wordt op deze wijze de kali door de vochtigheid gedurende den winter uitgeloogd, maar het loof werkt ook gunstig, doordien het de grassen tegen winterkoude en nadeelige voorjaarsnachtvorsten- beschut. Zijn de laatsten in het voorjaar niet meer te vreezen, dan wordt het loof afgeharkt en op den composthoop gebracht. (Is het aardappelloof goed droog en er geen levende kweek mede ver mengd, dan levert het natuurlijk ook een uitmun tend strooisel in den koestal, waarvoor het trou wens in veel streken algemeen gebruikt wordt. In ieder geval is het als verkwisting te beschou wen, wanneer men het „aardappelbocht" den geheelen winter op het land, waarvan de aardappels gerooid zjjn, laat liggen, wat zoo nu en dan nog wel eens geschiedt. (Ref.) „Hoe Amerika ontdekt is." Een onderwijzer aan een plattelandsche school gaf aan de hoogste [klasse als opstel: de geschiedenis der ontdekking ;van Amerika. Een der jongens schreef het volgende Er was eens een man, die eieren kon laten staan. Tot deze man, die Klumbumbus heette, zei de koning van Spanje op een dag: Klumbumbus, kunt ge Amerika voor mij ontdekken Hier hebt ge een schip en alles wat er voor noodig is, en vaar nu maar weg. Ja, antwoordde Klumbumbus, dat is juist iets van mijn gading, en hij begaf zich op weg. Na verloop van drie dagen zeide de stuurman van het schip tegen Klumbumbus: Klumbumbus, ik zie nog geen land. Het ei staat ook nog niet, antwoordde Klum bumbus, vaar maar flink door. Na veertien dagen kwam de stuurman weer by Klumbumbus en sprak: Klumbumbus, ik zie nog geen land. Het ei staat ook nog niet, zeide Klumbum bus, vaar maar door, zoolang als ge kunt. Zoo vaarden ze nog eenigen tfjd. Op een goeden dag kwam de stuurman by Klumbumbus en riep Klumbumbus! Klumbumbus! ik zie land! Dat heb ik je immers wel gezegd! Het ei staat nu ook, antwoordde Klumbumbus. En ze stapten aan wal, maar zagen niets anders dan pikzwarte menschen. Goeden dag samen, zeide Klumbumbus; heet het hier Amerika? Ja, zeiden de zwarten. Zyn jelui dan negers Ja, dat zyn wij. Maar dan zijt gij zeker Klumbumbus Geraden antwoordde Klumbumbus. Ach, achdan helpt er niets meer aan dan zyn wij ontdekt. Het socialistisch blad „Vorwarts" heeft ont hullingen gedaan, die veel overeenkomst vertoonen met de Panama-schandalen, altyd wanneer zy blijken overeenkomstig de waarheid te zyn. Het betreft het reeds veel besproken Welfen-fonds, waarover prins v. Bismarck de beschikking had. Elk jaar overlegde de prins aan den Minister raad een staat van het gebruik van het fonds, en vervolgens werden de kwitanties verbrand. (Reeds vroeger werden deze bijzonderheden in de Duitsche bladen besproken.) Na den val van prins v. Bismarck als rijks-kanselier werden eenige van die kwitanties gevonden en daaruit bleek, dat de heer de Bceticher van het Welfen-fonds had genoten. De „Vorwarts" geeft nu op namen van andere hooge beambten, welke van deze kaas gegeten hebben; er zouden leden onder zijn van de Pruisische Kamer en van het Duitsche Parlement, rechters, dagbladschrijvers, hofbeambten, kortomeene tweede editie van de Panama schandalen. De „Vorwarts" noemt geen namen, alleen citeert hij twee vreemde dagbladen, welker oprichting zou dateeren van de oorlogsverklaring van 1870. De kwitanties 39 en 40 zouden door twee vreemde journalisten, de nommers 47 en 71 door duidelyk aangewezen leden van het Duitsche Parlement zyn geteekend. De ontvangen sommen wisselen af tusschen 3000 en 60.000 mark. De „Vorwarts" vestigt vooral de aandacht op drie kwitanties van 35,000,30,000 en 10,000 mark, na 21 Juni 1886 en eenige dagen na den dood van koning Lodewyk II van Beieren door hoog geplaatste personen, tot zyn particulieren dienst behoorende, geteekend. Te Weenen heerscht groote ongerustheid wegens het voortdurend verdwijnen van kinderen. Het is al eenige malen voorgekomen, dat meisjes tusschen de acht en twaalf jaar, die naar school waren gezonden, niet in de ouderlyke woning terugkeerden, Aan de New- York Herald wordt uit Panama geseind, dat er een geschil is uitgebroken tusschen Costa Rica en Nicaragua, doordien de troepen van eerstgenoemden Staat grondgebied hebben bezet waarop Nicaragua aanspraak maakt. CostaRica heeft een ultimatum aan Nicaragua gezonden, hetgeen door dezen Staat niet is aangenomen. Men maakt krygstoerustingen. Te Weenen is ontzettend veel sneeuw gevallen. Niet minder dan elf duizend personen zijn bezig met de sneeuw op te ruimen. Hiervan werken er 4-duizend voor rekening der gemeente en de rest voor die van verschillende maatschap pijen. Zij arbeiden van 's morgens 4 tot 's avonds 5 uur. Onder de personen, die zich aanboden voor dit werk, waren een aantal jongelieden die blijk baar voor geheel andere werkzaamheden waren opgeleid. Hun dun jasje en slecht schoeisel bewezen evenwel, dat zy niet veel keus hadden. Terwijl het in andere landen, zelfs in Italië wintert, is de temperatuur in Griekenland zoo zacht, dat de boeren ongestoord alle landeiyk werk kunnen blijven verrichten. In de andere Zuidelyke landen blijft het echter koud, in Portugal is de koude zelfs zeer hevig. In Zwitserland valt veel sneeuw. Het laatste Nieuws, een dagblad, hetwelk te Brussel verschijnt, bevat het volgende Men bericht dat de joodsche baron Hirschdrie millioen florijnen (by de zeven millioen franks) aan Hongarije zal schenken om aan de noodlijdende en hongerigen van dit land, zonder onderscheid van godsdienst, uitgedeeld te worden. Te Parys in de rue Truffault zyn twee zusters Marie en Pauline Goudé dood gevonden. Zy gingen door voor zeer arm en hadden dan ook in deze koude dagen geen vuur in den haard. In een doos, waarin zy hare kleederen bewaarden, is evenwel een waarde van 1,440,000 gulden aan spoorwegaandeelen en anderen papieren gevonden. Vette kalveren, lager in prijs, handel stug. Nuchtere kalveren, hooger in prys, handel vlug. Vette varkens, iets lager in prys, handel stug. Magere varkens en biggen, lager in prys, handel stug. Vette schapen, pryshoudend, handel stug, f 16 a f 25 per stuk. Overhouders, pryshoudend, handel stug, f 8 a f 17 per stuk. Zondag 15 Januari. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. tien uurDs. van Schaick. Waal. Voorm. tien uur Ds. de Mazube. Ben Hoorn. Voorm. half tien Ds. Leffef. (Avondmaal). Oudeschild. Nam. 2 uur Ds. Leffef. Oosterend. Nam. 2 uur Ds. de Mazure. Cocksdorp. Voorm. half tien de Hr. Barends. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg. Voorm. tien uur Ds. Kuperus. Burgerlijken stand der Gemeente Teiel. van 4 10 Jan. ONDERTROUWD: I GETROUWD j Ueen0, GEBORENJacob, zoon van Pieter Timmer Cz. en Rennetje Daalder. OVERLEDENAntje Huisman 80 jaren, gehuwd met Willem van der Wal. Heden overleed, na lang lijden, maar geheel onverwacht, mijne geliefde Echtgenoote en der Kinderen zorgdragende Moeder, GEERTRUIDA MARIA VAN VELZEN, in den ouderdom van bijna 43 jaar. Het geloof, dat de Heere het gekerm der ellendigen hoort en het terneer gebogene opricht, make ons stil en doe ons leven naar Zijn welbehagen. Haar diepbedroefde Echtgenoot, H. STUTVOET en kinderen. Oosterend op Texel, 30 Dec. 1892. zal op ZATERDAG 14 JANUARI 1893, 's morgens half 11 ure, Eene aanzienlijke party bestaande inEiken Planken, lang 45 voet, breed 2 voet, dik 21/3 duimEiken Palen, lang 10 h 12 voet, een Mast,'Rondhouten en Brandhout Voorts: Ankers, Kettings, Zeilen, Staand en loopend Touwwerk, Blokken, 13 Waterbakken, en hetgeen verder gepresenteerd zal worden. zal op MAANDAG 30 JANUARI 1S93, 's avonds 7 uur, in het logement het Loodsmans welvaren aan den Hoorn op Texel PUBLIEK VERKOOPEN: 58 Graanmarkt. 255 Hectoliters, als f hi 4,75 3,25 Alkmaar, 6 Jan. Aangegeven, totaal 31 Tarwe Gerst id. chev. 146 Haver 20 Paardenboonen Purmerend 10 Jan. Aangevoerd 48 vette kalveren 60 a 90 ct. per kg.; 54 nucht. kalv. f 8 a 18215 vette Varkens 40 h 48 ct. per kg. 58 magere Varkens f 13 22; 119 Biggen f 6 a f 12; 755 Schapen en Lammeren, 70 Runde ren en 6 Stieren. Kip-Eieren f4,50 af 5.— p. 100. Vette koeien, hooger in prys, handel vlug, f 0,60 a f 0,72 per k. g. Melkkoeien, pryshoudend, handel stug, f 120 a f 200 per stuk. Gelde koeien, pryshoudend, handel stug, f 80 a 160 per stuk. 4 41 40 hooiland, Voorhuis. 2 31 70 weiland, Annex Voorhuis. Gelegen in den polder den Hoorn. Eigendom van Mej. ANTJE DAALDER. Depót van lste kwaliteit LAGE PRIJZEN, contant. DROS, Oostermd. tf n 4,70 2,80 #6» H. A. C.

Texelsche Courant | 1893 | | pagina 3