OFFICIEEL CEDEELTE. N\ 551. Zondag 15 Januari. A0. 1893. Nieuws- en Advertentieblad. BERICHT. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor dkn Büso SO Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 unr op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 80 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, ParkstraatBurg op Texel. Binnen eenige dagen znllen wy zoo vrij zijn over de ons komende bedragen van abonnements- en advertentiegelden enz. te beschikken» Voor eene goede orde van zaken verzoeken wij onze begunstigers beleefdelijk gereede voldoening van onze vorderingen. De Uitg. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Texel, gebruik makende van de bevoegdheid, hun verleend bij het laatste lid van art. 18 der verordening van politie voor deze Gemeente, brengen ter algemeene kennis, dat, met het oog op den ingevallen dooi, met ingang van heden, tot nadere aankondiging, het bij genoemd artikel bepaalde maximum tot op de helft is verminderd, zoodat over de wegen der Gemeente met geene vrachtwagens mag worden gereden, welke met meer dan 625 K.G. zijn belast. Indien twee wagens achter elkander zijn aangespannen, zal de achterste wagen met niet meer dan 500 K.G. mogen zijn belast. Overtreding dezer bepalingen, waaraan streng de hand zal worden gehouden, wordt gestraft met eene geldboete van hoogstens tien Gulden. Texel, den 14 Januari 1893. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Strick van Linschoten, Burgemeester. J. A. Wesstra, Secretaris. TEXEL, 14 Jan. 1893. Zelden werd zooveel gedaan aan het rijden met arresleden als in dezen winter de laatste dagen, doch ook even zelden was de gelegen heid daartoe zoo gunstig. Een flinke hoeveelheid sneeuw, neergevallen zonder krachtige wind, maakte de gelegenheid daartoe alleszins gunstig van de omliggende bewoners in het land, alsook van andere dorpen zagen we dagelijks verschei- denen met paard en slede een bezoek brengen aan den Burg; een tochtje door den Burg, even als door andere bewoners van ons dorp^ werd gedaan, veroorzaakte vaak een aangename drukte. Het schaatsen heeft er echter onder geleden, de hoeveelheid sneeuw heeft het ijs er niet beter op gemaakt en daardoor was de grootste aardigheid er alzoo spoedig af. 't Laat zich aanzien dat ook het rijden met arresleden gauw gedaan zal zijn, het ingevallen dooiweder doet de sneeuw op straten en wegen daarvoor toch minder geschikt zijn. De stoomboot „Ada" maakte Vrijdagmiddag- middag weder een tocht naar den Helder, zeer ten gerieve van enkelen die waren ingevroren, alsook voor de expeditie van goederen. Gedu rende eenige dagen werd de dienst metdeijsvlet geregeld dagelijks volbracht. Ook heden maakte de „Ada" weder den tocht. Den Hoorn, 13 Jan. Ook hier hebben we onze winterfeesten: Dinsdagmiddag namelijk hadden we een ringrijderij met sleden op de hooge werf; dat daarvoor nog al pleisier bestond bewees de vele deelneming; niet minder dan 45 deelnemers toch hadden zich aangemeld; de prijs en premiën, in geld bestaande, werden achtervolgens gewonnen door de heeren Alb. Knaap, Jb. Krijnen Rz. en H. Troost. Woensdagmiddag werd hetzelfde vermaak gehouden met de schoolkinderen uit de hoogste klasseals overwinnaars kwamen toen uit den strijd Neeltje K. Lap en Sijtje Boon, Jan Hin en Jannetje Peper, Jb. S. Lap en R. A. Bruin. Vervolgens werd met de kinderen uit de I laagste klasse een spelletje gedaan, bestaande in aardappelzoeken, ook met sledenals over winnaars hiervan kunnen worden vermeld A. Lap Az. en Neeltje Krijnen, Pieter Kz. Lap en Keetje Witte. Dit laatste feestje was niet het minst prettige, 't was een alleraardigst gezicht het kleine volkje met hunne kleine handjes de aardappelen te zien oprapen. Kijkers waren er dan ook heel wat en dank het mooie weder was het een vermakelijk feestje; maar wat zeker wel het allermooiste was het was dit: dat geen enkel schoolkind met ledige handen huiswaarts behoefde te gaan. Oudeschild. 13 Jan. In de haven heerschte heden weer groote bedrijvigheid. Velen waren bezig de ijsschotsen uit den havenmond te verwijderen, ten einde morgen ter garnalen: visscherij te kunnen uitzeilen. De krachtige Noord-Westenwind maakte zooveel ruimte voor den wal, dat ook de „Ada" 's namiddags weer een tocht naar het Nieuwe- diep kon ondernemen. Op stroom en ter reede, waren reeds eenige garnalenvisschers bezig. De Cocksdorp, 13 Jan. Begunstigd door prachtig weder had hier gisteren eene hardrij derij op schaatsen plaats, ten behoeve der armen. Twintig rijders hadden zich aangemeld. De prijs werd behaald door J. Buijs Cz., de premie door J. Buijs Jz. Men schrijft uit Volendam: Nu de Zuiderzee dicht ligt, pogen onze visschers nog wat te verdienen; met zeer lange latten worden de netten onder het ijs geschoven, waartoe eerst bijten worden gehakt. Het is een koud en lastig werk, dat meest bij nacht moet geschieden. In een nacht werden 2000 stuks spiering buit gemaakt, maar sedert bedraagt de vangst zeer weinig. Te Linschoten heeft zich bij eene vrouw een geval van cholera asiatica voorgedaan met doodelijken afloop. Ook te Nieuwerkerk a/d IJsel kwam een geval voor bij een landbouwer. Tevens kwam een dergelijk geval voor te 's-Gravenhage. Voor haar Kerstmis kreeg onze jonge Koningin van den Duitschen Keizer4 doozen met soldaten cadeau. Toch altijd logisch die Keizer Wilhelm! Volgens het te Appingadam verschijnend weekblad Fivelingoheeft een zeker predikant in 't Noorden, in zijn Nieuwejaarstoespraak, dat cadeau besproken en 't was allesbehalve scherts wat hij er in zag. Al de verschrikkelijkheden van een Euro- peesche oorlog, ziet daar, waarop dit schijnbaar onschuldig cadeau ons wijst, zeidehij. Let op de teekenen der tijden! Ook Koningin Wilhel- mina zij gewaarschuwd, zij en haar volk. Keizer Wilhelm, in schijn haar vriend, heft in werkelijkheid zijn dreigenden vinger op, en laat dit duidelijk merken in de aanbieding van zulk speelgoed. Ligt er waars in die woorden? Te Scheveningen wordt eene reusachtige onderneming op het getouw gezet, nl. een sport-terrein. Op eene vlakte van ongeveer 20 H.A. zouden wieier-, paarden-, tennis-, criket- enz. banen aangelegd worden, met diverse gebouwen er bij. De wielerbaan zou 1V» Eng. mijl in omtrek worden en bij de finish 12 meter breed; de rechte einden van cement en de bochten van geribd caoutchouc of geperste kurk. Het benoodigde kapitaal voor den aanleg, ten bedrage van ongeveer f 50,000, zou geheel door den heer J. P. Rademaker, den bekenden chocolade fabrikant, verschaft worden. De onderneming zou door een commissie van Haagsche sportmen beheerd worden, waaronder ook de heeren Simonis en Couvée genoemd worden. Wielersport Ten einde te voorkomen dat het school gebouw vergroot en een tweede onderwijzer aangesteld worde, heeft men te Bom (L.)het volgende middel te baat genomen. Een vijftiental schoolkinderen verklaarden aan het hoofd der school, dat hun broertje of hun zusje niet meer naar school zou komen. Een onderzoeknaar de reden bracht aan het licht, dat eenige ouders besloten hadden, de grootere kinderen alleen des winters, de kleinere alleen des zomers ter school te sturen; anderen verklaarden, dat hunne kinderen terug zouden komen na op making en inzending der school-statistiek. En dit alles om jaarlijks een paar honderd gulden uit te winnen. De minister van binnenlandsche zaken berichtlo, dat in 1893 slechts eenmaal gelegen heid zal worden gegeven tot het afleggen van het examen, ter verkrijging der akte van bekwaamheid, bedoeld in artikel 56, onder a, der wet tot regeling van het lager onderwijs, zooals die is gewijzigd bij de wet van 8 December 1889, en dat dit examen zal aanvangen op 5 April a. s.2o. dat in 1898 eewmaa/geleganheid zal worden gegeven tot het afleggen van 6xamen, ter verkrijging der akte van bekwaamheid, bedoeld in art. 65 bis der voor schreven wet, voor huis- en schoolonderwijs in het vak vermeld onder j in art. 2 der wet (de vrije- en orde-oefeningen der gymnastiek), en dat dit examen zal aanvangen op een nader te bepalen dag in de maand October. Het tijdstip waarop en de autoriteit by wie zij, die zich aan deze examens wenschen te onderwer pen, zich daartoe zullen behooren aan te melden, zullen nader worden bekend gemaakt. Met een toespeling op het Zwolsche con gres-besluit, waar de wapening werd overge laten aan het „particulier initiatief" wordt onder dit motto in Recht voor Allen geadver teerd dat door geheel Nederland Bulldog- en Lefaucheux-revolvers worden verzonden tegen overmaking van een postbewijs f 4,of f 2,50 aan de bureaux van Recht vóór Allen Voorwaarts of Volkstribuun, TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1893 | | pagina 1