Buitenland. Oosterend, 13 Jan. Jl. Woensdag had de prachtige, met vlaggen versierde, ijsbaan op „De Putten" achter Oost een feestelijk aanzien. Er werd aldaar eene hardrijderij gehouden op eene baan ter lengte van 225 M. voor ingezetenen uit den polder Oosterend, waarvoor zich 16 flinke rijders hadden aangegeven. De prijzen, ter waarde van 10, 5, 3 en 2 gulden, werden behaald door Arie Brans Jz., Aris Bakker, Dirk Vos en Jan Vonk Lz. Het weder was bij uitstek mooi en een menigte nieuwsgierigen was getuige van den wedstrijd. De baan werd door een' der rijders afgelegd in 24 sec., terwijl meerderen in 25 en 26 sec den eindpaal bereikten. Wanneer men deze snelheden vergelijk met die van den bekenden hardrijder Hanje welke te Haarlem eene baan van 180 M. in 18 sec. aflegde, dan ziet men, dat bovenge noemde rijders, hoewel niet getraineerd, zich tamelijk op de schaatsen kunnen redden. Aangezien het mond- en klauwzeer zich meer en meer onder het vee schijnt uit te breiden, wordt door de Geneeskundige Raac voor Overijssel en Drenthe de ingezetenen aldaar gewezen op het besmettelijke, ook voor den mensch, van de melk van door bedoelde ziekte aangetast vee, en daarom ten sterkste aangeraden om geen melk, welke ook, anders te gebruiken dan gekookt. Bij de Commissie van Toezicht op het West-Friesch Museum te Hoorn bestaat het voornemen om ter gelegenheid der onthulling van Coen's standbeeld (Mei 1893) een tentoon stelling van oudheden te organiseeren, natuurlijk zooveel mogelijk betrekking hebbende op West- Friesland en op Coen. Te Rosmalen (N.-B.) is eene quaestie ontstaan over de heffing van den vleeschtiend. (Men herinnert zich nog de gisting over den graantiend te Kaatsheuvel en omstreken.) Een der tiendpachters heeft de zaak voor het kanton gerecht te 's-Bosch gebracht, doch de kanton rechter verklaarde zich onbevoegd eene beslissing te nemen, zoodat waarschijnlijk een hoogere rechter uitspraak zal doen. Men ziet den uitslag met belangstelling tegemoet. Een der lezers van het N. v. cl. 1). stelt voor, het woord „schaatsen" te gebruiken, volgens dezelfde afleiding als ploegen van ploeg, eggen van eg, beitelen van beitel, enz. Het woord is kort en laat zich gemakkelijker ver voegen dan „op schaatsen rijden", waar Van Dale van spreekt, die „schaatsenrijden" alleen als zelfstandig naamwoord opgeeft. Het adres van de vereeniging „Het Friesch Rundveestamboek" om met het oog op het mond- en klauwzeer de markten voor hoornvee voor drie maanden te sluiten een adres, waaraan het hoofdbestuur van de Friesche landbouwmaatschappij zijn adhaesie niet kon schenken wordt in de provincie Friesland ook zeer verdeeld ontvangen. Aan de Regeering worden vele adressen gezonden om het verzoek te ondersteunen, maar even eens vele om de inwilliging er van zeer te ontraden. Te Sappemeer zijn de behuizing van T. Luitjes, de drukkerij van De Arbeiderde woning van een der knechten van deze drukkerij en de volksbierhalle door militairen en politie doorzocht, doch niets verdachts gevonden. Er liepen geruchten, dat er dynamiet aanwezig was. De commandant der maréchausseé heeft aan de Maatschappij tot Exploitatie van Staats spoorwegen verzocht, om in de noordelijke plaatsen van ons land, waar ongeregeldheden plaats vinden, de per spoorweg aangebrachte goederen, alvorens deze worden afgeleverd, streng te doen visiteeren. Aan de firma Luitjens, Travailleur en Karsten te Hoogezand is door de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen tot nader order geweigerd goederen, die voor haar be stemd zjjn, te vervoeren, en dit in verband met de ongeregeldheden in het Noorden. (Amst, CtJ De verschillende gemeenten van Hollands Noorderkwartier schijnen dezen winter ieder op hunne beurt bezocht te worden door eene niet heel gevaarlijke, maar toch lastige kinder ziekte, in de wandeling: „de bof" geheeten. Ze heeft Spanbroek, Wadwaai, Wognum, Opmeer enz. bezocht en heerscht tegenwoordig in Hoogwoud. En dat er veel kleinen door aangetast worden blijkt hieruit, dat van de ruim honderd leerlingen der school in de kerkelaan te Hoogwoud, er dagelijks meer dan 40 afwezig zijn. Gelukkig behoudt ook hier de ziekte haar goedaardig karakter. Eene tragisch-comische scène werd Zaterdag avond, volgens het „Hbl.," afgespeeld aan boord van een der groote stoomers aan de Handelskade te Amsterdam. Men was bezig met laden van stuk-en andere goederen, toen de expediteur bemerkte dat het volgens geleidebrief opgegeven getal bussen met gecondenseerde melk niet aanwezig was. Hij kreeg argwaan op een man uit de ploeg en gelastte hem het werk te staken en te vertrekken. De man, daaraan gevolg willende geven, zou langs een smalle ladder naar het ruim van het schip afdalen om zijne jas en blikken kruik het onafscheidelijke voorwerp van een sjouwerman te halen. Hy struikelde of stapte mis en viel van een niet onaanzienlijke hoogte in het ruim. Toen de mannen boven geen klagen of jammeren hoorden en op hun gegroep geen antwoord ontvin gen, daalden onmiddellijk een paar mannen om zichtig omlaag en vonden hun makker onbeweeglijk en stom, voor dood.op den bodem van 't schip liggen. Men waande hem dood, en daar hij geheel als verstijfd was, werd het lichaam op eene plank gelegd en zoo op 't dek geheschen. Van den dichtsbjjzfinden politiepost werd eene raderbaar gehaald en het lijk door een kameraad, van een politie-agent vergezeld, naar het Binnengasthuis vervoerd. Die straf was voor het verdonkeremanen van eenige bussen met melk toch wat al te zwaar, meende de expediteur, maar aan het ongeluk was nu toch niets meer te doen. Een geluk bij het ongeluk was, dat de overledene niet getrouwd, maar viijgezel was. In het Binnengasthuis werd het lijk op een krib gelegd. Zoodra de aanwezige dokter de krib naderde, sloeg de man de oogen open enkeek kalm en bedaard in 't rond. Op de herhaalde vraag van den dokter waar hij zich bezeerd of waar hij pijn had, luidde het vreemde, doch in den mond van dit slag van menschen zeer gebruikelijke antwoord: „in me sak". Wat vroeg de dokter verbaasd in je zak „Ja: In me sak en loat me nu moar gauw heengoan". Eene poging om op te staan scheen toch met eenige moeite gepaard te gaan, en toen de dokter hem daarbij behulpzaam wilde zijn, bemerkte hy, dat er koffieboonen uit zijn kiel vielen. Bi) onderzoek bleek nu dat de man van top tot teen met koffieboonen opgevuld was en daarvan ontdaan, bedroeg de hoeveelheid ettelijke halve kilo's. Tableau Van allen last bevrijd, ijlde de man nu de zieken zaal uit en de straat op. Den expediteur werd Maandag kennis van het gebeurde gegeven, die nu tevens wist, waarom enkele balen koffie het vereischte gewicht niet hadden. Tegenwoordigheid van geest toonde een baanwachter niet ver van het station Bjerringbro, in Jutland. Op de hoofdlijn stond een personen trein, waarvan de locomotief op dat oogen blik eenige leege goederenwagens aanhaakte, toen een goederentrein in volle vaart op dezelfde lijn aan kwam. Een dikke mist was oorzaak, dat men de signalen niet gezien of begrepen had. Om te remmen was het te laat, maar de baanwachter wist raad. Met één sprong was hij op de rails en in een oogwenk had hjj de wissels overgehaald, zoodat de goederentrein op een zijspoor liep en verschillende waggons werden vernield, maar een ronderdtal reizigers in den wachtenden personen trein was het leven gered. Dezer dagen werd 's avonds om halfzeven in Londen een zeer brutale diefstal gepleegd bij een der winkels van eene maatschappij van han delaren in diamanten, goud en zilver. De winkel was een der benedenlokalen van het groote hotel bij Trafalgar Square, in- en uitwendig electrisch verlicht. Terwijl een aantal menschen voor de ramen stond te kijken, hebben dieven een der buiten aan den muur bevestigde uitstallingskasy es, waarin voor verscheidene honderden ponden aar gouden voorwerpen en juwelierswerk te kijk lag heel handig weggenomen. Zfi moeten zich op de eene of andere wijze bekend gemaakt hebben:me de bijzondere wijze, waarop het kastje aan dei muur vast zat, want zjj deden hun werk zoo knaj en kalm, dat een politie-agent, die het aanzag, er het publiek, dat stond te kijken, in den waar verkeerden dat zij tot den winkel behoorden. Pas geruimen tijd later werd de diefstal bemerkt er nog denzelfden avond het leege kastje in eene andere buurt, ruim een half uur verder' in eene achterstraat, gevonden. Luidens bericht uit Washington zal het huis van afgevaardigden het wetsontwerp, om voor een jaar alle immigratie te verbieden, vermoedelijk verwerpen. Het ontwerp werd den minister van b. z. overhandigd, om te rapporteeren of de be-:' palingen daarin ook strijden tegen eenig tractaat met andere mogendheden. De minister beant-, woordde dit ontkennend, voor zoover de nieuwe wetsbepalingen bet weren van landverhuizing als gezondheids-maatregel beoogen. Alleen met China bestaat er 6en tractaat, dat onmiddeljjk deland verhuizers-quaestie aanroert. Acht mijnwerkers te Jurjevka zijn tien dagen, in de mijn opgesloten, ten prooi geweest aan 't vreeselijkst lijden. Door instroomend water was het hun onmogelijk geworden de mjjn te ver laden en 10 dagen waren noodig om het water uit te pompen. Men vond hen, wonderlijk genoeg, allen nog in leven, doch hun toestand van uit putting is niet te beschrijven. Te New-York is onlangs eene vrouw gestorven, die 124 jaar en 6 maanden oud was geworden. Zij was een Russische Jodin, De Russische regeering koestert, volgens een correspondent der „Standaard" groote verwachtin gen van de rol, die het katoen van Russisch Midden-Azië weldra op de wereldmarkt zal spelen. Er zijn reeds 10,000 balen naar Noord-Duitschland verzonden en thans liggen weder groote hoeveel- heden gereed te Odessa, die bestemd zijn voor - Dantzig en andere Duitsche havens. Neemt de vraag naar dit katoen, dat evenwel van geen' uitstekende qualiteit moet wezen, toe, dan zal het vervoer voortaan uit Midden-Azië per spoor en langs rivieren en kanalen over Odessa naar War schau plaats hebben. Het „Journal de Bruxelles" bevat een merk waardig schrjjven van den Russischen anarchist Krapotkine over algemeen stemrecht. Zijn voor naamste bezwaar is, dat dit stemrecht de nullen en middelmatigheden aan het bewind brengt. „Het is," schrijft hfi, een leege, holklinkende ezelshuid, welke alleen geluid geeft als zij die willen spreken, er ©p trommelen." Een die bulkt van het geld. Parijs krijgt dezer dagen een bezoek van een Chineesch bankier, die in zijn vaderstad Kanton, niet anders dan de „Rothschild van het hemelsche rfik" wordt ge noemd. Han Qua, dus heet de rijkste man der wereld, is volstrekt geen gewoon man. Hij betaalt aan de Chineesche regeering zes ton gouds aan belastingen, maar hfi kan dat ook heel best doen, want zjjn persoonljjk vermogen wordt op niet minder dan duizend millioen Taëls of twee duizend vierhonderd millioen guldens van onze munt geschat. Een kleine jongen van elf jaren stond dezer dagen te Londen terecht voor het stelen van twee pond sterling en tien shillings. Hjj was inwonend leerling op eene ambachtsschool en toen het zijne beurt was om de lokalen te vegen, brak hij een lessenaar open en stal het geld. Bfi deze gelegenheid bleek dat hfi vroeger al eens was gearresteerd voor wegloopen van de gewone schooldat hy een pak slaag had bekomen voor het stelen van zeven shillings, welke hfi een klein meisje afnamdat hfi een paard en een wagen had gestolen, maar aangehouden en weer naar school gezonden werd. Maar h(j ontsnapte weer en ging er nogmaals met een paard en wagen van door. Weer aangehouden, werd hij tot straf naar een werkhuis gezonden. Maar hfi ontsnapte nogmaals en werd later in de ambachts school besteed. Een christelijk genootschap heeft nu op zich genomen hem op een opleidingsschip te plaatsen. In het armhuis te Sheerness stierf dezer dagen een 92 jarig vrouwtje, wier levensgeschie- - denis geene andere merkwaardigheid opleverde f dan deze ééne dat zij in ditzelfde armhuis geboren 1 was en haar gansche bestaan er in had gesleten. I .Vermoedelijk juist déArom en omdat het haar f bij gevolg aan den maatstaf der vergelijking ont- brak was zij over de verpleging steeds tevreden en bleven de gebruikelijke grieven van armhuis- P menschen aan hare lippen vreemd. Maar toch kwelde haar één besef van onrecht, dat z(j dan ook herhaaldelijk aan de regenten van het huis 3 i

Texelsche Courant | 1893 | | pagina 2