N°. 552. Donderdag 19 Januari. A°. 1893. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag;- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Buna 80 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en aidors landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentién Van 1 tot 5 regels 80 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOÜ, Paritstraatx Burg op Texel. TEXEL, 18 Jan. 1893. Was het afgeloopen jaar voor menigeen een ongunstig jaar, hetzelfde moest ook ondervinden de aan den Burg bestaande Maatschappij van onderlinge verzekering bij ziekte, (beter bekend onder den naam van Ziekenfonds), naar ons bleek uit hetgeen in de alg. verg., Maandag avond gehouden, door het bestuur werd mede gedeeld. Van ongunstigen invloed was vooral geweest de in het voorjaar van 1892 hier heerschende Influenza, tengevolge waarvan een geduchte bres in de financiën was gemaakt, doch waar tegenover toch ook was gebleken het groote nut van eene Vereeniging als die welke hier bestaat, welke aan de leden benevens genees kundige hulp enz. een weekgeld van f 4.00 verschaft. Uit het verslag, door den Secretaris voorge lezen, bleek dat in de eerste helft van het jaar 1892 reeds een tekort ontstond van f 425.00. Gelukkig dat de ziekte verminderde en de dientengevolge betere gezondheidstoestand niet zoo groote uitgaven eischte, waardoor de finan ciën zich weder eenigszins herstelden. Tegenover eene uitgaaf van ongeveer f500 aan Heeren geneeskundigen over het eerste halfjaar, vorderde het tweede halfjaar ruim f 150 voor zoodanige dienstenwerd in het eerste halfjaar aan weekgelden uitgekeerd tot een bedrag van f 320, in het tweede halfjaar was daarvoor nog geen f 100 benoodigd. Herstelde de fin. toestand zich dus weder zeer veel eer het einde van het jaar daar was, toch had de Vereeniging over het verloopen jaar een nadeelig slot van ruim f 200; gelukkig dat het reservefonds van dien aard is, dat de Vereeniging hare verplichtingen tegenover de leden evenwel konde nakomen. Het ledental, bij den aanvang van het jaar 158, bereikte aan het einde des jaars een cijfer van 172. Uit de rekening door den Penningmeester gedaan, bleek de financieele toestand over het afgeloopen jaar, meer specifiek, als volgt: Ontvangsten Contributie leden f 865.80 18 Reglementen 1.80 Renten obligatie 2.50 Idem effecten 57.40 927.50 Uitgaven Aan weekgelden f 380.00 H.H. Geneeskundigen 655.50 Bodeloon81.55 Andere onkosten. 22.00 Ontvangsten -1139.05 927.50 Tekort 211.55 Het tekort op deze rekening was gedekt uit het reservefonds, tengevolge waarvan dit van f 1900 tot f 1700 terugging. Uit de rekening bleek verder nog dat de leden hunne verplichtingen tot het voldoen <3er contributie zeer goed nakomen; over het afgeloopen jaar was de achterstallige contributie slechts f 2.60. Behalve deze werkzaamheden, was voor de bovengenoemde vergadering nog aan de orde de benoeming vaneen commissaris, waartoe werd herkozen de aftredende, de heer M. Vlas. Tot boekhouder was door het bestuur her benoemd de heer K. H. Plevier. Dat de belangstelling van de leden dezer Vereeniging niet gering is, bewees de tegen woordigheid ter vergadering van 110 leden, j Bij de rondvraag, werd door een der leden het denkbeeld aan de hand gedaan om de uitkeering van 4 gulden's weeks, tot 3 gulden terug te brengen, ten einde daardoor de kas minder te bezwaren. Het bestuur meende evenwel dat voor het oogenblik nog geen termen aanwezig waren om een desbetreffend voorstel te doenzij stelde echter op hoogen prijs de bedoeling van het gesprokeneverster king van de financiën, en zou daarmede rekening houden. De vergadering kenmerkte zich door goede orde en eensgezindheid. Na afloop der werkzaamheden maakte de commissie van „onderling hulpbetoon bij over lijden" van de gelegenheid gebruik, om hen die zich hierbij hebben aangesloten, eenige mededeelingen te doen. Uit die mededeelingen bleek dat in het afgeloopen jaar de diensten van deze afdeeling niet noodig waren geweest voor eenig lid van het Ziekenfondsaan twee oud-leden en 2 vrouwen (verwanten van leden) was evenwel de laatste eer bewezen. Het fonds wat door deze' afdeeling tevens is aangelegd, ten einde de eerst noodige geldelijke hulp bij overlijden te verleenen, bleek mede in gunstigen toestand, aangezien de uitkeering aanvankelijk bepaald op f 12, werd gebracht op f 14. 't Kwam ons uit latere gesprekken voor, dat ten zeerste werd gewenscht dat ook een onder linge Vereeniging tot uitkeering bij overlijden in het leven mocht worden geroepenvolgens veler oordeel zouden de belangen der werk lieden daarmede zeer worden behartigt. Ten slotte doen wij eene opwekking aan allen om het lidmaatschap van het Ziekenfonds te aan vaarden, en alzoo deze nuttige zaak te steunen. De bevolking te Texel bestond op 1 Jan. '92 uitMan. 2955Vrouw. 2955beide geslachten 5910. Vermeerderde in 1892 door geboorte M. 60, V. 67 totaal 127 Door vestiging M. 73, V. 86 totaal 159 286 Verminderde in 1892 door overlijden M. 47, V. 37, totaal 84 door vertrek M. 83, V. 92 totaal 175 259 De bevolking vermeerderde alzoo met 27 Totaal der bevolking op 1 Januari 1893 5937 Er werden 51 huwelijken aangegaan, als tusschen Jongman en Jonge dochters 45; Weduwe 1 Weduwnaars en Jonge dochters 4 Weduwe. 1< Een wedstrijd met priksleden, te houden op de baan van de Texelsche IJsclub door jongens beneden den leeftijd van 16 jaren, was tegen hedenmiddag aangekondigd. Door lichtwachters in den vuurtoren te Eierland op Texel is aan 't strand een doode haai gevonden, die uit zee was aangespoeld. Het dier was niet minder dan 12 voeten lang. Den 9 dezer zijn 9 schapen den tuin van den heer L. te Winkel, binnengedrongen en hebben van de bladeren van den taxis baccata gegeten, met het ongelukkig gevolg, dat alle beesten binnen een tijdsverloop van een paar uren aan vergiftiging zijn gestorven. De directeur der Nederlandsche Heide maatschappij heeft aan een zestigtal gemeente besturen in Noord-Brabant een schrijven gericht om hen opmerkzaam te maken op het werken en streven der Heidemaatschappij, die tracht op zoo goedkoop mogelijke wijze het ontginnen van woeste gronden tot bosch te bevorderen. De kosten van ploegen enz. van den grond zullen zelden meer dan f 40 f 50 per HA. bedragen, waardoor de geheele ontginnings- kosten, inclusief beplanting, een bedrag van f 70 A f 75 per HA. zelden overschrijden zullen. De Zuiderzee-commissie gaat, zoo wordt» uit 's-Gravenhage aan de Zivolsche Ort. bericht, haar gang met al de grootste kalmte, die bij de behandeling van zulk een grootsch werk past. Eenmaal 's maands vergadert decommissie, de afdeelingen eenmaal 's weeks enmen vordert goed. Het voorloopig verslag op de beroeps- en bedrijfsbelasting wordt de volgende week verwacht. Volgens den Haagschen berichtgever der Zutph. Ct. zal het een zeer omvangrijk rapport worden, en het gevolg zal wel zijn dat er over eenige weken een op vele punten gewij zigd ontwerp verschijnt. Met de kiesrechther ziening is men nog niet zoover gevorderd. Den 17en Januari komt de Commissie van Rappor teurs eerst bijeen om de punten voor het ver slag aan den griffier op te geven. Waarschijnlijk zullen, als de Kamer terugkomt, ook voor openbare behandeling gereed zijnde voordrachten tot instelling van Arbeidsraden en Arbeidskamers die bij de Tweede Kamer aan hangig zijn gemaakt op initiatief van de heeren Pijttersen en Schimmelpenninck van der Oije. Te Rotterdam is in de Rosestraat (Feyen- oord) een vermoedelijk geval van cholera bij een werkman, die werkzaam geweest is aan de Amerikaansche boot, voorgekomen. In Friesland werden Donderdag jl. 28 wedstrijden op 't ijs gehouden! Eenige invloedrijke antirevolutionaire mannen in Friesland, onder wie Kamerleden en leden der Prov. Staten, hebben het initiatief genomen tot het bijeenroepen van eene ver gadering, ten einde te onderzoeken wat tot leniging van den nood kan gedaan worden. Deze vergadering zal, naar Het Vaandel ver neemt, in het begin van Februari gehouden worden. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1893 | | pagina 1