OFFICIEEL GEDEELTE. N°. 554. Donderdag 26 Januari. A0. 1893. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 80 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Awbrtka en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prys der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 80 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIÈN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, ParkstraatBurg op Texel. ZEE -MILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der ge meente TEXEL maken bekend, dat de lotelingen van de lichting 1893 die verlangen bij de Zee- Militie te dienen zich vóór den len Februari aanstaande ter gemeente-secretarie kunnen aan melden. Texel, den 10 Januari 1893. De Secretaris, De Burgemeester, J. A. Wesstra. Strick van Linschoten. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Texel, gebruik makende van de bevoegdheid, hun verleend bij het laatste lid van art. 18 der verordening van politie voor deze Gemeente, brengen ter algemeene kennis, dat, met het oog op den ingevallen dooi, met ingang van heden, tot nadere aankondiging, het bij genoemd artikel bepaalde maximum tot op de heltt is verminderd, zoodat over de wegen der Gemeente met geene vrachtwagens mag worden gereden, welke met meer dan 625 K.G. zijn belast. Indien twee wagens achter elkander zyn aangespannen, zal de achterste wagen met niet meer dan 500 K.G. mogen zijn belast. Overtreding dezer bepalingen, waaraan streng de hand zal worden gehouden, wordt gestraft met eene geldboete van hoogstens tien Gulden. Texel, den 14 Januari 1893. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Strick van Linschoten, Burgemeester. J. A. Wesstra, Secretaris. TEXEL, 25 Jan. 1893. Volgens de in verschillende nummers van 0 ons blad vermelde opgaven van vee, aangevoerd ;op de alhier gehouden markten, was de totale ^aanvoer over het jaar 1892, als volgt: 5134 Schapen 14633 Lammeren ai 273 Koeien -O 135 Kalveren te j 124 Paarden r| 29 Veulens ai 36 Varkens fi 44 Schrammen x 608 Biggen 5 Geiten vf 16 Ganzen 15 korven Kippen >ij 1 korf Eenden. Met het ruimmaken der straten van sneeuw en ijs, werd gisteren een begin gemaakt aan wien we dit moeten danken, weten we jj niet met zekerheid, 't schijnt wel voor een deel aan de werkverschaffing; doch hoe dan ook, zeker zijn velen dankbaar dat pogingen :t worden aangewend om een meer begaanbaar lJ pad te maken. J Wanneer de bezoekers van het feest D dat hedenavond door de Texelsche ijsclub in de „Vergulde Kikkert" zal worden gehouden, niet minder goeden wil en medewerking betoo- - »en dan de commissieleden, dan zal dit feest veel kans van slagen hebben. n Wij hadden het voorrecht een kijkje te nemen in de voor deze gelegenheid versierde zaal en de commissie alle eer we moeten betuigen dat dezelve een verrassend aanzien heeft. Versiering met groen en vlaggen, enz., bij de meest mogelijk te verkrijgen ruimte geven een prettig aanzichtdenk daarbij goede verlichting, een flink orchest en goede con- sumtie enwat wilt ge nog meer? Oosterend, 24 Jan. Gisteren vergaderden de leden der beide hier bestaande vereenigingen tot onderling hulpbetoon, bekend onder den naam van „Ziekenfonds" en „Begrafenisfonds." Omtrent de oudste zuster werd eerst verslag uitgebracht, waarbij bleek, dat haar financiëele toestand in 1892 eenige verbetering had ondergaan, 't Was wel niet veel, maar toch konden de uitgaven door de ontvangsten worden bestreden en lieten nog een saldo van ruim 36 gld. in de kas over. Het ledental, dat steeds toenemende is, bedroeg bij het sluiten des jaars 90. De jongere van het tweetal mocht zich ook in 1892 weer in toenemenden bloei verheugen. Ofschoon, even als vroeger, slechts gedurende een half jaar contributie werd ingevorderd, sloot hare rekening met een overschot van nagenoeg f 200, zoodat daarmede de bezittingen dezer vereeniging het cijfer van f 2000 hebben overschreden. Een niet onbelangrijk resultaat eener werkzaamheid van nog geen 10 jaar. Niet te verwonderen dan ook, dat het aantal contribueerende leden van het „Begrafenisfonds" in 1892 tot 246 gestegen is. Ten slotte werden de aftredende bestuurs leden van beide vereenigingen bij acclamatie als zoodanig herkozen. Helder, 24 Jan. Door garnalenvisschers werd hier heden veel kleine haring aangebracht, die bij 't ophalen der garnalennetten in zee was gevangen. Een der visschers ving zelfs voor f 60.— van deze haring. Een antieke staande klok, onlangs te Laren (N.-H.) voor ruim f 700 verkocht, is om haar gecompliceerd mechaniek en prachtig speelwerk voor de som van f 1200 in handen van een Engelschman overgegaan. Bij de geheerscht hebbende vinnige koude, die daarby over zoo groote uitgestrektheid gevoeld wordt, is het wel opmerkelijk, dat de tempe ratuur op zee betrekkelijk zeer zacht bleef. Op een schip, dat tien dagen in de Noordzee kruiste, daalde de thermometer geen enkelen nacht onder vriespunt. De Minister van Koloniën brengt ter kennis van belanghebbenden: dat in 1893 voor twee jongelingen gelegenheid bestaat om te worden aangenomen, ten einde onder het genot van eene subsidie van f 5100 te worden opge leid tot militair apotheker bij het Ned.-Indische leger, overeenkomstig de bepalingen van het reglement, vastgesteld bij Koninklijk besluit van 15 Mei 1883, no. 25, en gewijzigd by de Koninklijke besluiten van 16 December 1889, no. 26 en 27 Augustus 1891 no..29 van welk gewijzigd reglement bij het Departement van Koloniën kosteloos afdrukken zyn te verkrygen. Wat men zoo al in het openbaar mag zeggen. Te Amsterdam is in het locaal Constantia een vergadering gehouden van sociaal-democraten om te spreken over de woelingen in de Provinciën Groningen en Friesland. Volgens het zeer uitvoerig verslag van het Dagbl. voor Nederl. is daar door den spreker T. Luitjes (Travailleur), van Sappemeer, o. a. het volgende gezegd „De arbeiders zijn daar (te Bellingwolde) zoo ellendig, dat er van geen verzoening sprake kan zijn. Weelde en armoede staan schril tegenover elkander. Paleizen voor de ryken, krotten voor de armen. De heeren leven van hetgeen de arbeiders hebben voortgebracht, en nu, nu de nood aan den man komt, nu trachten zij de arbeiders te doen indommelen. Maar, zegt spr. als ik er iets aan doen kan, dommelen zij nooit weer in. Duizenden en duizen den geschriften worden er heen gezonden. Al zegt de Commissaris des Konings dat wy „gewe- tenlooze opruiers" zijn, wij zullen blijven opruien totdat opstand het gevolg is. Wij durven den kamp aan. Van het slotwoord van den voorzitter der ver gadering ontleenen wij „Hoewel spr. de partygenooten niet aanraadde, hetzelfde te doen (als de socialisten in Groningen), raadde hij hun toch af, om te gelooven dat er onder de grondbezitters nog goede menschen zijn. Haat moet tegen dezen gepredikt worden. En aan de moeders in de vergadering raadt hij aan om, wanneer zij haar kinderen te bed leggeD,in plaats het vroeger gebruikeiyke gebed, hun voor te zeggen: Kind, denk erom, dat gij de ryken haat, want de rijken zyn uwe vyandenmaar de ryken hebben het er naar gemaakt. Zoo zal het mogeiyk worden, dat eenmaal de groote dag aanbreekt." Hoe gevaarlijk het is, zorgeloos te zijn omtrent kleine verwondingen, werd voor de zooveelste maal bevestigd door het sterfgeval van eene jeugdige moeder in de Rozenstraat te Amsterdam, die zich voor eenige dagen een prikje met eene vork aan de lip had toegebracht en na drie dagen, tengevolge van bloedvergif tiging, na een smartelijk lijden, overleed. De Heer Eduard Bonnettij, te Amsterdam, heeft ten paleize eene voorstelling gegeven met gedresseerde kattenrattenmuizen en ander gedierte; hij heeft vanwege de Koningin en de Koningin-Regentes een schriftelijk bewys van tevredenheid over zijne werkzaamheden ont vangen. In perceel 126 Nieuwendijk te Amsterdam, kan men een reus zien. Het is de Fransche reuzen-kurassier Auguste de Gouriou, kwar- tierm. bij het Fr. leger, gr. 2,34 M. Een flinke brigadier van onze cavalerie met politiemuts en al, verdwijnt onder zijn rechtuit gestoken arm. Men schrijft aan de Haarl. Ct. Wil men weten hoe de „volkswapening" in het noorden tot stand komt? Een huismoe dertje gaf daaromtrent de volgende opheldering „Mijn man moest, om zoo'n pistool te krijgen, eerst twee kwartjes inleggeld betalen, en toen elke week een stuiver. Toen hij alles betaald had, kreeg hij dan ook het ding, met de patronen er bij. Maar hij kan niet met dat pistool schieten, en hy is er ook doodsbang voor: wat doen wy nu met zoo'n ding in huis?" TEXELSCHE COURANT. (j

Texelsche Courant | 1893 | | pagina 1