D D Voorloopig bericht. eerste kwaliteit gerookt vleesch. te, Buitenland. Marktberichten. TIENDEN. afkoopen der Tienden. Tuin- en Landbouwsaden. wasschen aan huis en daags naai- en verstelwerk. een Huishoudster P. G^- PREDIKBEURTEN. ADYERTENTIEN. P. P. JONG.;; ersbeiwers. Wordt gevraagd: Heden ontvangen c. Naar men meldt, zou bij den minister van binnenlandsche zaken het voornemen be staan om, wegens het blijven heerschen van mond- en klauwzeer, de Rotterdamsche vee markt voor drie maanden te schorsen. Te Leiden is een brievenbesteller aan gehouden, die een groot aantal ongestempelde postzegels van 1 en van een Va ct. in zijn bezit had. Men denkt, dat hij een aantal nieuwjaarskaartjes verduisterd h9eft, na er de postzegels afgescheurd te hebben. Veel schade heeft de man daarmede niet toegebracht. Men schrijft uit Amsterdam In het Binnen Gasthuis worden vijftien per sonen verpleegd, die tengevolge van de woe lingen gedurende de afgeloopen week verwond werden. Van twee hunner is de toestand zeer ernstig. Beiden bekwamen een sabelhouw, die hun den schedel spleet en de hersens raakte. Naar aanleiding van de plannen, die aan hangig zijn, tot droogmaking van een gedeelte der Zuiderzee en de in verband daarmede door de Regeering benoemde commissie voor onderzoek dier plannen, heeft het hoofdbestuur der Ver- eeniging ter bevordering van de Nederlandsche Visscherij gemeend gegevens te moeten verzame len, om aan te toonen het belang dat de Zuiderzee- visscherij heeft by de bestendiging van den tegenwoordigen toestand, Het hoofdbestuur is voornemens om, nadat het zich omtrent deze zaak voldoende op de hoogte zal hebben gesteld, een meeting te Amsterdam te houden, waar het hoopt, dat zoowel de voor standers der ontworpen drooglegging als de belanghebbenden bij en de belangstellenden in de visscherij tegenwoordig zullen zijn, ten einde die zaak te kunnen bespreken. Tot het verzamelen dier gegevens heeft he hoofdbestuur eene circulaire gericht aan burge meesters van visschersplaatsen aan de Zuiderzee, waarin verzocht wordt een zevental vraagpunten te beantwoorden en die in te zenden aan den secretaris van het hoofdbestuur, den heer A. D Vfjgh te 's Gravenhage, Van Kingsbergestraat no. 44. De trein van Winterswijk naar Amster dam, welke Dinsdagavond te 6 u. 52 m. moest aankomen, is tusschen Aksel en Apel doorn blijven zitten, wegens overstrooming. Men is onmiddellijk aan het work getogen, om den geregelden treinenloop te herstellen, maar het oponthoud, daardoor veroorzaakt, zal groot zijn. De bewoners van de Oudeschans bij de Eerste Batavierdwarsstraat te Amsterdam werden Maandagmorgen omstreeks kwart voor zevenen opgeschrikt door een geweldige slag. Het bleek, dat van een hoekhuis daar in de buurt dat verbouwd werd, de nieuwe gebouwde muur bijna geheel was ingestort. Gelukkig was wegens de verbouwing het huis slechts gedeeltelijk bewoond, zoodat niemand letsel kreegmen denke zich echter den schrik van een gezin dat de derde verdieping bewoonde en dat plotseling een der muren van het ver trek met donderend geraas zag instorten. De brandweer, die onmiddelijk was gealar meerd, wist spoed'g den puinhoop op te ruimen en het gestremde verkeer langs de Oudeschans te herstellen. De oorzaak van het ongeval is vermoedelijk, dat de muur gedurende de vorst van de laatste weken was opgetrokken, waardoor de kalk be vroren en de steenen zoo goed als los op elkander lagen. Er komen thans nadere by zonderheden be treffende het vreeselijk ongeluk op den spoorweg Cleveland-Cincinati van 21 Jan. jl. Zooals bekend is, geraakte door de botsing tusschen den sneltrein en den goederentrein, eenige petroleumtanks in brand en volgde de eene ontploffing op de andere. Acht personen zijn reeds overleden, 11 zullen waarschijnlijk nimmer herstellen13 zijn zeer ernstig gewond en 70 bekwamen min of meer lichte brandwonden. De personen in de nabijheid zagen, nadat z\] een geweldige ontploffing hadden gehoord, plotse ling een vuurzee naderen. Slechts door buiten gewoon snel te loopen, was aan ontvluchting te denken. In tijd van een oogenblik stonden van hen, die achterhaald werden, de kleederen in brand. Onder hevig gegil en handenwringende storten zich eenigen in de slooten en vyvers, die in de nabijheid waren. Anderen trachtten zich op den grond rond te wentelen. Er worden nog vele personen vermist. Twee vaten met lijnolie werden onmiddellijk gezonden om de wonden der slachtoffers te ver zachten. Er waren spoedig eenige geneesheeren op de plaats van het onheil tegenwoordig en dezen begonnen vlug de gewonden te verbinden. De huizen van Alton werden in hospitalen hei schappen. In weerwil van de algemeene geruststelling, die de bekendmaking der schikking tusschen den Khedive en lord Cromer veroorzaakte, is men bezorgd over den loop dien de zaken nemen. De houding van den Khedive, die volksbetoogingen aanmoedigt, over zijn vertooningmakend optreden bij het uitgaan der moskee en de opera, wakkert de opgewondenheid bij de lagere volksklasse aan en wekt een gevoel van angst bij de Europeanen. De Engelsche ambtenaren achten zich in hun ambt niet m6er zeker en achten de voortgang der hervormingen bedreigd. Vele Engelsche officieren gelooven dat de Engelsche bezitting versterkt zal worden. De „Times" verneemt uit Cairo, dat de toe stand zeer gespannen is. Men schrijft aan den Khedive het voornemen toe, zijn hoogste Engelsche ambtenaren te ontslaan. Algemeen is men van oordeel, dat Engeland alle maatregelen zal nemen om zijn gezag te bevestigen. Te Londen is een verzekerings-maatschappij opgericht, om de gezinnen te verzekeren ten opzichte van de geboorte van twee- en drielingen. De gelukkige ouders van tweelingen ontvangen 50 pond sterling, is de huwelijkszegen nog over vloediger, dan wordt 75 pond sterl. uitgekeerd. Het is er dus nog verre van af, dat ieder kind in dit geval de spreekwoordelijke duizend gulden meebrengt. Volgens bericht uit Ruabon dreigt er inde kolenmijnen van Wales eene reusachtige werk staking uit te breken, bij welke 90.000 man betrokken zouden zyn. Het geschil loopt over een onbeduidend bedrag. De bekende heer Caplin, die den Engelschen landbouw door protectie wil helpen, stelt voor van buitenlandsche gerst een inkomend rechtte heffen. Engeland gebruikt jaarlijks 15 millioen hectoliters buitenlandsche gerst voor de brou werijen, zoodat de brouwers dit niet aangenaam zullen vinden. Doch de heer Chaplin wil de be lasting van f 3.75 per vat bier opheffen. Dit zou den brouwers ten goede komen, maar den invoer van buitenlands bier tevens bevorderen. Dezer dagen is te Zürich een dwergin, de dochter van den dwerg „Admiraal Piccolomini," bevallen van een meisje, dat 40 cM. lang en 2 Kg. zwaar is. De moeder is 25 jaren oud en 80 cM. lang. Het is, naar men verzekert, nog nooit gebeurd, dat een dwergin moeder werd van een levend kind. De vader van het kind is 1.72 M. lang. Leiden, 27 Jan. Ter markt werden heden aangevoerdOssen stuks f 126 af 265 3 Stieren f 80 a f 240 Veulens stuks af, 70 kalfkoeien f 105 af 254 Melkkoeien f 105 a f 254; 47 Varekoeien f84 a 190; 96 Vette koeien f 126 a f265 36 Vette kalveren f 40 a f 100, 31 Magere kal veren f 4,75 a f 12 Grasxaiverea f af 90 Vette Schapen f 16 a f 25.; 28 Schapen (weide) f 10, a f 17, Paarden f af Magere Lammeren f a f Vette jarige 38 Magere Varkens f 19 a f 26 Vette Varkens a. 50 Biggen f 7 a f 15. Londen, 26 Jan. Ter veemarkt z^n aangevoerd 200 Runderen, 2000 Schapen en lammeren 40 kalveren, 65 Varkens. Men noteertRunderen 0,35 0,67'/2 Schapen en lammeren 0,50 a 0,80 kalveren 0,45 a 0,75 varkens f a Zondag 39 Januari. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. tien uurDs. van Schaick. Koog. Voorra. tien uur Ds. de Mazuee. Den Hoorn. Voorm. half tien Ds. Leffef. Oudeschild. Nam. 2 uur Ds. Leffef. Oosterend. Nam. 2 uur Ds. de Mazure. Cocksdorp. Voorm. half tien de Hr. Barends. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. tien uur Ds. Kuperus. Burg's Avonds half zeven Ds. Kuperus. Woensdag 1 Februari. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. 's Avonds half zeven Ds. van Schaicï Waal. 's Avonds 6'/s uur Ds. de Mazure. Getrouwd: J. BREM EK en M. BOO X. Waal op Texel26 Jan. 1893. Y Bevallen van een Zoon, H. H VAN SCHAICK Steneker. Texel 27. I. '93. St of -w Heden overleed na een lichte ongesteld- heid, voorzien van de laatste H. H. Sacra- -j menten der stervenden, de Heer P. C. VERBER\E, in den ouderdom van 88 jaar en ruim 8 1) maanden. TJit aller naam, J. VERBERNE. Texel, 27 Jan. 1893. 's -Je. Onzen oprechten danb aan allen, die blijkei* van belangstelling gaven bij het overlijden vat 2 ons eenig kind. J. BRUIJN D. BRUIJN-van EijckI- Burg, Texel, 28 Jan. '93 Alle Tiendplichtige grondeigenaren op TexeL worden uitgenoodigd tot het bywon6t>s eener bijeenkomst, op Donderdag 2 Februari 189iaa voormiddags 11 ure, in de Vergalde Kikkert aal den Burg alhier, t6r bespreking van, het Texel, 17 Januari 1893. De Dijkgraaf van het Waterschap di 30 Gemeensch. polders op Texel, J. J. ROEPER. in 1 De onderg6teekende, tuinzaadteeldei en handelaar, maakt zijnen geachtei begunstigers van Texel weder bekend, dat hij ziet heeft voorgenomen in FEBRUARI aanstaand! p Texel een bezoek te brengen met allerlei soortei A. Voor alle soorten en kwaliteit van zaden wordt1 ingestaan. Verzoekende ieders gunst. UEd. Dw. Dienaar, Ondergeteekende is voornemens bij genoegzamfÉ deelneming in de maand FEBRUARI 1893, aas-P den Burg op Texel, eene DANSCURSUS te beginnen van 15 lessen. Dag en datum zuller1 nader worden bekend gemaakt. Ly'st vooi1 inteekening is nedergelegd in het café de vergulde kikkert van den heer R. MOOJEN. De cursus-U kost voor kinderen f 3.25, en voor groo teres*! f3.— bij de eerste les te voldoen. C. A. BIJPOST, Dansonderwyjzer te SCHAGEN. De ondergeteekende beveelt zich beleefd]'^ aan voor Wed. P. KALF, BURG, TEXEL. J- 3. 4. met 20 Maart a. s., tegen hoog loon. Mits 8. zorgdragende voor een knappe behandeling. 9. Adresbureau Tex. Cour. letter K. 10 uit de nieuwe Alkmaarsche paardenslachterij Aanbevelend, P. HE UWEN. Nc eeuje«awi3uiai.-üjjjttgffflp?e-g—i'ti w in i mi mi iinuwiinuuin SC P£ 1. Wi H.

Texelsche Courant | 1893 | | pagina 2