Buitenland. Gemeenteraad te Texel. Uitslag van gehouden Verknopingen. Marktberichten. PREDIKBEURTEN. I Oosteeend, 11 Feb. Gisteren avond werd in 't „Wapen van Texel" alhier de jaarlijksche vergadering van landlieden (schnttenbesteding) gehouden. Tot Buurtheer (opziener over de buurtwegen) werd herkozen de heer H. J. Keijser. De wegen werden voor hooger prijs verhuurd dan het vorige jaar. Het Hoofdbestuur van de Nederlandsche Vereeniging tot afschaffing van den sterken drank heeft naar aanleiding der aanhangige kieswet aan de Tweede Kamer een adres ge richt, waarin het verzoekt aan het wetsontwerp in elk geval te willen toevoegen het verbod om op verkiezingsdagen in het ressort der daarbij betrokken kiesdistricten sterken drank in drankwinkels te verkoopen of aan te bieden. Ia het Weekblad voor de Administratie der dir. belastingen kwam dezer dagen het volgende voor Gedurende het laatst verloopen ]aar werd in de kleine sectie Bergen op-Zoom wederom heel wat geraffineerd zout ter sluik uit het aangrenzend Beligië aangebrachtmaar ook kweet het perso neel van den actieven dienst zich behoorlijk van zijne taak, om dat kwaad zooveel mogelijk te beletten en te achterhalen. Een getal van 40 processen-verbaal van bekeu ring getuigt van den ijver der ambtenaren. Aan 106 bekende en 62 onbekend gebleven dragers werden de vrachten ontnomen, welke zij over het onvrij terrein binnen de lste of de 2de line van toezicht vervoerden ot uit den vreemde invoerden4791 KG. zachte zeep. Bovendien is bij 14 huiszoekingen bij bijzondere üersonen 692 KG. geraffineerd zout ongedekt voorhanden bevonden. De meeste contrabande is gehaald uit de woningen van gegoeden. Bij de commissie voor de werkloozen te Amsterdam zijn 3500 aanvragen om onderstand ingekomen; het onderzoek geschiedt geregeld en dagelijks wordt hulp verleend, het eerst aan de huisgezinnen, die door tijdsomstandig heden zonder werk zijn. Deze commissie is afgescheiden van het comité voor werkver schaffing. Aan arbeidsloonen is, voor den bouw van een oorlogschip in de directie der marine te Amsterdam, eene som van f 160,000 uitgetrokken. Maandagochtend was men te Heerenveen getuige van een niet alledaagsche soort van werkverschaffing. Een hoogbejaard on gegoed ingezetene, dezer dagen overleden, had name lijk bij uiterste wilsbeschikking bepaald, dat zijn stoffelijk overschot niet met een lijkwagen, doch door 100 dragers naar het kerkhof moest worden vervoerd, aan elk van welke f 2 moest worden uitgekeerd. Werkelijk droegen of ver gezelden dan ook honderd arbeiders het lijk. In een tapperij te Amsterdam had dezer dagen de volgende aardige grap plaats. Reeds lang had een vrouw door de vensters van een kroeg staan loeren, eindelijk scheen zij gezien te hebben wat zij zocht, want met een beslissenden stap ging zij naar binnen en regel recht op een bezoeker af, die met een glas in de hand voor de toonbank stond. Nauwelijks had de man de vrouw, die zijne gade bleek te zfln, gezieD, of hij kroop in een hoek van angst en schaamte, maar had niettemin de driestheid, op haar eisch dat hij zou meegaan en werken, in plaats van te drinken, te antwoorden, dat hfj bleef waar hy was en niet mee wilde, al zou zij hem ook wegdragen. De vrouw herhaalde haar eisch nog tweemaal, en toen zjj ook nu geen gunstig antwoord ontving, stroopte zfj de mouwen van haar jak op, bevoch tigde haar handen op de bekende eigenaardige manier, greep haar man aan, lichtte hem van den grond en droeg hem ondanks zijn spartelen, op haar armen naar buiten en een eind ver de straat op, tot groot plezier van de voorbijgangers, die de moedige en krachtige vrouw toejuichten, terwijl de dronkaard eensklaps zoo ontnuchterd werd door d6 buitenlucht en de gevoelige wijze waarop zijn gade hem vasthield, dat hij eindelijk gedwee en met recht als iemand die zijn laatste oortje ver snoept heeft, meeliep. Werden alle drinkebroers maar zoo op de handen gedragen. - De notionaat-lib. afgevaardigde Knebel, m Duitschland, dringt in het huis der afgevaardigden er op aan, dat de Rijn uitgediept zal worden, zoodat langs deze rivier een rechtstreeks verkeer met de zee zal kunnen plaats hebben De minister van verkeer, Thielen, antwoordt, dat de commissie van beheer der rivier te Coblenz, belast is met een onderzoek naar de technische bezwaren en de financieels mogelijkheid van dit werk. Groote zwarigheden veroorzaakt de omstandigheid, dat Nederland er bij betrokken is. Men heeft reeds van Keulen tot de Nederlandsche grenzen de rivier 3 Meter diep uitgegraven. Nederland is voornemens de rivier van de grens tot aan de monding slechts 2.70 meter diep te maken en het zou zeer moeilijk zijn tot de vereischte 5 meter te gaan. - De berichten uit Zante bljjven treurig. De bewoners zijn van alles ontbloot. De aardschokken hebben zich herhaald. Het hospitaal is ingestort en men heeft een gedeelte der zieken en gekwet sten naar de woning van den aartsbisschop overgebracht. Het geheele eiland is één bouwval. Maandag heeft de Grieksche koninklijke familie de verwoesting op Zante bezocht. Een journalist, die den tocht medemaakte, merkte op, dat vele huizen uitwendig niet geleden hadden, maar van binnen geheel vernield waren. Sommige personen beweren dat zij op het oogenblik van de aardbeving aan het einde van het eiland vlammen zagen. Men zegt dat de grond daar warm is en dat er rook uit opstijgt. Een verslaggever van de New-York Herald" is op onderzoek uit. Jl. Vrijdag kwam te Nietleben weer één nieuw cholera-geval voor, terwijl er nog 8 personen in observatie zijn. Te Lestin is een sterfgeval aan cholera aangegeven, en ook te Kröllwitz deed zich nog een ziektegeval voor. Thans wordt ernstig gewaarschuwd tegen het gebruik van visch uit de Saar. In de gevangenis te Altona is een cholera- lijder overleden drie anderen zijn in behandeling. Verder kwamen in de stad zes gevallen voor, waarvan 2 met doodelijken afloop. In Zweden heerscht de influenza zeer hevig. Te Karlsborg alleen zijn meer dan 100 lijders in 't ziekenhuis opgenomen. In de kweekschool voor onderwijzers te Drossen is de Egyptische oogziekte epidemisch opgetreden. - In enkele Berlijnsche bladen leest men, dat de Bonapartistische party te Londen eene leening tracht te sluiten van 200.000 pd. st. ten einde bij de aanstaande verkiezingen voor de Fransche kamer voor prins Victor Napoleon werkzaam te kunnen zijn. De leening zal 6 pCt. rente dragen en, naar het heet, met 200 pCt. worden afgelost, zoodra prins Victor tot president der republiek benoemd zal zijn. Wordt het keizerrijk hersteld, dan zou de geldschieter met de hertogelijke waardigheid bekleed worden. Intusschen zouden alle pogingen om keizerin Eugénie voor dit plan te winnen, toe dusver geheel vruchteloos zijn. In 1891 werden in Zwitserland 887 echt scheidingen uitgesproken, de meeste te Genève, (4 op 1000 huwelijken). Vergadering Vrijdag 10 Febr. 's morg. 11 uur. Voorz. Jhr. Strick van Linschoten, burgemeester. Tegenwoordig alle leden. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en na eene opmerking van den heer C. Kejjser Pz., dat door hem in de vorige vergadering is gesproken over het schoonmaken van de wegen (niet straten) welke opmerking in de notulen van deze vergadering zal worden opgenomen goedgekeurd. De Voorz. deelt mede dat van Ged. Staten goed gekeurd is terug ontvangen de gemeente-begrooting voor 1893. Wordt voor kennisgeving aangenomen. De Voorz. doet voorlezing van een adres, onder teekend door 34 ingezetenen, waarin dezen zich beklagen over den slechten toestand van de weg van den Burg naar de Waal, een toestand die Texel tot schande strekt; - te kennen gevende dat op een door hen aan het Djjkscollege gezonden adres om verbetering in dien toestand te brengen, door genoemd college daarin op zoodanige wfjze is voorzien dat de toestand eerder erger dan beter is geworden; wes halve zy 's Raads invloed verzoeken om in dien toestand verbetering te krjjgen. De Voorz. stelt voor dit adres te renvoyeeren aan B. en W., tot afdoening. Wordt goedgekeurd. Door den Voorz. wordt mededeeling gedaan dat de door den Raad vastgestelde verordening op de heffing en invordering van leges, van Ged. Staten is terug ontvangen met eenige bemerkingen. Een tweetal dier bemerkingen zfin door B. en W. reeds aan Ged. St. beantwoord en opgelost; de nog over blijvende bemerking: behelzende de wijze en tijd van verantwoording der leges door den Secr. aan den gemeente-ontvanger, wordt alsnog in de veror dening opgenomen en deze alzoo gewijzigd, vastgesteld. Mede is met eene bemerking terug ontvangen'.het Regl. van orde voor de vergaderingen van den Raad. B. en W. zijn evenwel met de gedane bemerking het niet eens en stellen voor de aangevallen artikelen, welke h. i. niet in strijd zjjn met de gemeentewet, te blijven handhaven en Ged. St. daarmede in kennis te stellen. Wordt goedgekeurd. Daarna stelt de Voorz. voor om in geheime zitting over te gaan tot bespreking van het Kohier voor den Hoofd. Omslag; hfi brengt vooraf zijn dank aan de comm. welke dit Kohier heeft behandeld, voor de moeite en toewijding door haar daarbij aan den dag gelegd. Daarna gaat de Raad in geheime zitting. Na heropening der vergadering stelt de Voorz. aan de orde de vaststelling van het Kohier voor den H O., tot een bedrag van f14516. uit de toelichting bleek ons dat de door den Ontvanger der directe belastingen gedane mededeeling: dat voor dit jaar het bedrag der opcenten op de grondbelasting voor Texel f 320 minder dan andere jaren zal bedragen, het cijfer van de H. O., als boven, noodzakelijk maakt. Met algemsene stemmen werd daarop het Kohier tot een bedrag als bovengemeld, vastgesteld. Dat de aanslagen in 4 gelijke termijnen zullen worden ingevorderd vond geen bezwaar; dat de eerste termfin er van 1 Mei invorderbaar zal zfin vond bedenking bij den heer Boon, die zulks voor velen bezwarend achtte. Met 10 stemmen, de heer Boon was er tegen, werden de termijnen van invordering bepaald op 1 Mei, 19 Juli, 11 Sept. en 30 Oct. Nadat nog door den Raad was toegestaan een verlof van hoogstens 25 dagen, aan den Secretaris, met het oog op diens aanstaand huwelijk, wordt, daar niets meer is te behandelen en niemand het woord verlangt, de vergadering gesloten. Donderdag 9 Feb. aan den Burg. Notaris G. J. O. D. DIKKERS. 1 24 10 Huis met Erf, Boomgaard en Moestuin, Kooper Joh. Keijser Rz. voor f 3450.— 0 0114 Huis en Erf, Kooper S. F. Smit voor f 1220.— 1 24 29 Schuurtje met een perceel Weiland, 1 49 30 Weiland Achterste Boetstuk", Kooper Ms. Rei voor f 2730.— 116 60 Weiland „Het Burger-Nieuwland", 139 50 Weiland „Het Burger-Nieuwland", 1 79 70 Weiland „Het Burgerland", Kooper M. Maas voor f 3395.— 123 50 Weiland „het Gerritsland", Kooper Jn. Rab voor f 820.— 2 21 30 Weiland „Dirk Koesenland", 0 60 50 Hooiland „het Mudje", Kooper S. F. Smit voor f 1400.— I 1 23 40 Hooiland „Gerritsland", Kooper Ms. Rei voor f 1000.— 0.98 45 Weiland „Hoekstukje", Kooper J. B. Vlaming voor f 410.— 1 84 30 Weiland „Maurik", Kooper M. A. Langeveld en L. Daalder voor f 152.50 0 80 70 Weiland „het Koogje", Kooper C. C. Kuip voor f 327.50 Leiden, 10 Feb. Ter markt werden heden aangevoerd: Ossen stuks f 124 a f 275 9 Stieren f 72 a f 145 Veulens stuks af, 65 kalfkoeien f 106 a f 262 Melkkoeien f 106 a f 262; 46 Varekoeien f88 a 19072 Vette koeien f 124 a f 275 26 Vette kalveren f 42 a f 82, 44 Magere kal- veren f 4,— a f 10 Grasxaiveren f af 184 Vette Schapen f 15 a f 26.; 38 Schapen (weide) f 10, a f 18, Paarden f af Magere Lammeren f a f Vette jarige 88 Magere Varkens f 18 a f 36 Vette Varkens a. 84 Biggen f 7 a f 12. Londen, 9 Feb. Ter veemarkt zijn aangevoerd 300 Runderen, 2000 Schapen en lammeren 50 kalveren, - Varkens. Men noteertRunderen 0,35 0,65 Schapen en lammeren 0,55 a 0,82'/jI kalveren 0,50 a 0,77* varkens f a Zondag 12 Februari. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. tien uurDs. van Schaick. Waal. Voorm. tien uur Ds. de Mazure. Ben Hoorn. Voorm. half tien Ds. Leffef. Oudeschild. Nam. 2 uur Ds. de Mazure. Oosterend. Nam. 2 uur Ds. van Schaick. Cocksdorp. Voorm. half tien de Hr. Barends. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal. Voorm. tien uur Ds. Kuperus. Den Hoorn. Nam. VU uur Ds. Kuperus.

Texelsche Courant | 1893 | | pagina 2