Buitenland. Door de afdeeliög Wieringerwaard der Hollandsche Maatschappij van Landbouw is aan het Hoofdbestuur dier Maatschappij het verzoek gericht om, zoo mogelijk, de Leer- hoeve voor Zuivelbereiding, welks stichting thans door de Maatschappij wordt voorbereid, te vestigen in de provincie Noordholland. Naar aanleiding van eene uitnoodiging van den minister van binnenlandsche zaken aandeAmsteidamsche vereeniging „Werkmans belang", heeft deze eene reeks van vragen gesteld betreffende de pensioneering van oude werklieden en die aan de hierbij betrokken vereenigingen gezonden. Die vragen betreffen den leeftijd voor het pensioen, de berekening er van, de aanspraken en het verlies van aan spraken daarop, de bijdragen daarvoor en vele andere zaken, welke met het pensioen in verband staan. Aan genoemde vereeniging heeft de minister thans dezer dagen audiëntie verleend en haar verzekerd, dat de pensioneering van den ouden werkman op den kraGhtigen steun der Regeering kon rekenen. Eerst echter moest de kieswet zijn afgedaan. Uit Zevenwolden schrijft men dat tengevolge van het verbod van invoer van vee naar Duitsch- land en België (wegens het mond-en klauwzeer) de handel in rundvee in den laatsten tijd zeer stil was. Nu begint er weer handel te komen, ofschoon van opheffing van het verbod nog geen sprake ia. Echter, de boeren moeten vee ver- koopen, want wel 80 pet. hunner heeft geen hooi genoeg om al het gestalde vee tot het voorjaar te voeden. De kooplieden koopen nu natuurlijk tegen uiterst lage prijzen, zjj profiteeren van het oogenblik. Koeien, die eene waarde hebben van f 200, gaan tegen f 140 weg. Een boer, wiens vee als uitstekend bekend staat, bood eene vette koe ten verkoop aan, wegende ongeveer 800 pond. Een slager kwam, die 25 ets. per pond bood en niet genegen was zfjn bod met V, ct. te verhoogeh. Voor „kwartjes" kon hij genoeg puik vee krijgen. Voor de veeboeren heeft het mond- en klauwzeer, dat wel is waar uit Friesland geweken is, erg nadeelige gevolgen. Uit Veenendaal wordt aan de N. R. Ct. gemeld, dat om via Rotterdam naar Londen te worden gezonden, thans in Utrecht en Gelder land duizenden varkens worden opgekocht. Zelden was de vraag zoo groot en daardoor besteedt men dan ook reeds 48 cent per kg. De vette doen 50 cent per kg. De bouw van een ramschip op de lands- werf te Amsterdam is thans vastgesteld. De voorbereidende werkzaamheden zijn aange vangen. Naar gemeld wordt is aan de maatschappi; „De Schelde" te Vlissingen en aan de Neder- landsche stoombootmaatschappij „Rotterdam" opgedragen het vervaardigen en leveren van een oorlogsschip type A. Het „Nieuwsblad voor Oosterhout" is met het denkbeeld voor den dag gekomen om een monster-adresbeweging te beginnen tegen de kiesrecht-uitbreiding. Het blad wil, dat daartoe het initiatief worde genomen door de presidenten der kiesvereenigingen in Noord- Brabant, die in 1890 de vermaarde motie tegen den persoonlijken dienstplicht hebben uitgevaardigd. Het uitvoerend comité voor de Russische Israëlieten te Amsterdam heeft, gedwongen door de omstandigheden dat zij landverhuizers nergens meer heen kan zenden, zijn werk zaamheden geschorst. De broederschap van candidaat-notarissen in Nederland looft uit een gouden medaille en f 100 voor „het beste populair geschriftje be treffende de juridische en economische gevaren, voor het publiek verbonden aan den rechts bijstand van onbevoegden bij het opmaken van akten". De mededinging is vrij. De antwoorden moeten vóór 1 Januari 189<: worden ingezonden aan J. J. Smith te Amster dam (algemeen secretaris der broederschap). De brief schrijver uit de hofstad van de Arnh. Ct. vertelt een aardig geval, dezer dagen daar voorgevallen. Een Haagsch burger, met den natuurlijken, en trouwensrechtmatigen wensch begaafd om zfjne vaste goederen zoo productief mogelfjk te maken, had op een hem toekomend pand aan de Beestenmarkt aldaar ..muurvlakte te huur" aangeplakt en was innig in zijn schik, toen een hem onbekend heer die muurvlakte afhuurde voor zes jaar, tegen vijftig gulden, met eene behoorlijke overeenkomst „op zegel" en cash down. Maar wie beschrijft de verontwaardiging en machtelooze woede van de advertentie-muurvlakte- verhuurder, toen hij op zijn huis, letter voor etter, en met bakbeesten van letters! een advertentie zag geboren worden tot verheerlijking en aanprijzing van„Recht voor Allen !Sr werd geschreeuwd, gereclameerd, rouwkoop aangeboden maar alles vergeefs. Op 's mans huis staat een vol jaar lang te lezen: Wat is de werkman Nietswat moest hij wezen Alles plagiaat van honderd jaren oud, zooals ge ziet, maar toch staat het op den muur onder het evenzeer stokoude „eigendom is diefstal", hetgeen nogal een grappig motto is in dit speciaal geval, waarin de advertentieschilder zich juist op gekoch te en betaalde rechten beroept. De arme eigenaar, dusdief, heeft gemeend zich niet beter te kunnen verweren dan door op de vensters van zijn woning want de gevelruimte was aan „Recht voor Allen" verhuurd een papier te plakken, waarop gemeld wordt, „hoe hy er in geloopen is." Dezer dagen werden te Rotterdam een vijf-tal liefdadige inrichtingen elk verblijd met een aangeteekenden brief, bevattende f 2000, run door een onbekenden stadgenoot geschon ken, nl. de Inrichting voor Doofstommenon derwijs, de Werkinrichting voor hulpbehoevende blinden, de Vereeniging tot het verleenen van hulp aan minvermogende ooglijders, het Sophia Kinderziekenhuis, en de afd. Rotterdam der Ned. Vereeniging tot bescherming van dieren. Luitenant von Schmidt stelt in het „Sociaal Weekblad" voor, aan de miliciens, tijdens zij onder de wapenen zijn, vrijdom van briefport te verleenen voor briefwisseling met hun nabestaanden, er o. a. op wijzende, dat in Zwitserland deze bepaling bestaat. Een juffrouw, die per spoor van den Bosch naar Utrecht reisde, beleefde op die reis een aardig avontuurtje. Alleen gezeten in een coupé 3e klasse, zat zij half en half te dom melen, tot zy plotseling door een luid geraas werd opgeschrikt en zij vlak daarop twee vogels in haar gelaat voelde vliegen. Het waren een duif en een sperwer. Deze scheen de duif te hebben achtervolgd, zelfs nadat deze in den trein een schuilplaats was komen zoeken. Nauwelijks echter had de sperwer gemerkt op welk een gevaarlijke plaats hij was verzeilt geraakt, of hij was in een oogwenk door het openstaand raampje verdwenen. De duif echter bleef meer dood dan levend in juffrouw's schoot liggen. Toen de uitkomst van de verkiezing te Leeuwarden bekend was, heeft men in de tijdingzaal van de „Telegraaf" te Amsterdam een Braakensiekje, speciaal voor de gelegenheic vervaardigd, opgehangen. Het stelt den ver- kozene, den heer Gerritsen, voor met een knappe Friezin aan den arm (jong Friesland), terwijl zich daarnaast bevinden de oude heer Troelstra met moeke (het oudere Friesland) zij komen voor hun doen ook nog kranig ui' den hoek. Eene andere teekening, die den heer Gerritsen zeker minder genoeglijk zal aandoen, is door het Politienieuws geleverd. Daar ziet men Gerritsen voortgekruid door een anti-revolutio nair, een echt type. „Een goede kruiwagen is het halve werk" staat er onder. met een groote drukte en zenuwachtigheid een jongen aan. Loop eens als te drommel naar hotel k merk daar, dat ik wat vergeten heb. Zie eens op mijn kamer, No. 28, of daar niet mijn reisvaliesje ligt. Het is van bruin leer. Maar gauw, jongen, gauw! De jongen snelt weg, doch hoe hard hij ook geloopen heeft, hij komt op 't nippertje aan draven. De reiziger zit reeds in den trein. Hier, hier zit ik, roept hij. En 't valiesje De jongen buiten adem: Ja, meneer, het ligt er! De bekende hardrijder G. Entjes, te Schaaphok (Slochteren), heeft in dezen winter 725 gewonnen. Voor eenige jaren vertrok uit het Friesche dorp Gorredijk de jongeling H. Jager als tim mermansknecht naar de Transvaal. Hij kwam daar goed vooruit, zoodat hij nu reeds de betrekking waarneemt van eerste claim-inspec teur te Johannesburg. Zijne moeder, eene weduwe, liet hij achter en dat hij haar niet vergeet, bewijst het feit, dat hij voor haar te Gorredijk een deftig huis zal laten bouwen, waarvan de aanbesteding reeds heeft plaats gehad. Een reiziger uit Dordt ontdekte d.d. aan het station Delfsohe Poort te Rotterdam, dat hij zijn valiesje in zijn hotel had laten liggen. Hij is nogal corpulent en om ventre h terre naar de stad te loopen, dat ging niet en toch was er nog een kwartiertje tyd. Hfj neemt Het is in Hongarije nog geweldig koud. ïij de legeroefeningen bevroren van vele soldaten handen, voeten of ooren; een kapitein der cavallerie viel door de koude bevangen van het paard en was onmiddellijk dood. Blijkens de berichten, welke de Parysche bladen uit Marseille ontvangen, begint de ziekte, welke daar is uitgebroken, reeds te verminderen. Op 9 Febr. deden zich slechts drie nieuwe ziekte gevallen voor, terwyi op dien dag vier der lijders stierven in het hospitaal en twee, die in hunne eigen woning werden verpleegd. Dat de ziekte gepaard gaat met verschijnselen, welke aan cholera doen denken, is bekend, maar men ge- j looft niet, dat men inderdaad met cholera te doen heeft. Volgens de „N.-Y, Herald", welk blad herhaal delijk de ongunstige berichten over den gezond-1 heidstoestand te Marseille tegensprak, zijn de ingewands aandoeningen het gevolg van slecht brood, dat tijdens de werkstaking in naburige steden inderhaast werd gebakken met meel, dat lang in het magazijn had gelegen. De groote suikerfabriek „au Gant d'or", in Quiévrain, tusschen Bergen en Valenciennes, werd, naar men bericht, door een hevigen brand geheel in de asch gelegd. De vlammen waren van reus achtige afmetingen, en uren ver in den omtrek werden zij waargenomen. Al de gebouwen, de meeste machines en al de goederen werden door het vuur vernield. Men schat de schade op meer dan vijftig duizend guldende suikerfabriek zelve en de magazijnen waren verzekerdeen onderzoek in deze zaak werd ingesteld, doch men verwacht, - dat de oorzaak niet bekend zal worden. De fabriek was een der belangrijkste Belgische suikerfabrieken, die door den eigenaar den heer Olivier, tot een voorbeeld in dezen tak van nijver heid is gemaakt. Welk haarwater gebruikte Christophorua Columbus tot bevordering van zijn baardgroei? Dat is een vraag, die niet zonder belang is voor alle baardeloozenwant 't moet het beste middel zijn geweest dat ooit heeft bestaan, n'en déplaise Theophile c. s. Op de Amerikaansche Columbus-postzegels van 1 cent toch. wordt de ontdekker van Amerika met een glad gezicht voorgesteld op het oogenblik dat hy land ziet: en op de 2 cents postzegel staat hy, aan wal stappende, reeds met een vollen baard. Het kan wel niet anders, of daar moet een kunstmiddel bij in 't spel zyn geweest 1 Bekend is het aan velen, dat de Chineezen gewoon zyn hun geneesheeren by maandeiykscb abonnement te betalen, maar zóó, dat zy de betaling staken zoo lang zy ziek zyn. WU lezen nu, dat de slimme Chineezen nog een ander middel hebben om hun medicus tot een zorgvuldige behandeling aan te sporen. Zoolang er een zieke in huis is, wordt een papier met den naam van den dokter voor het huis ge hangen. Menig esculaap, die wat ongelukkig in is zyn praktyk, wordt zoodoende genood zaakt te verhuizen. Of iets dergeiyk gebeurt me t advocaten, vinden wy niet vermeld. Een eigenaardige werkman is in Engeland in dienst van eene maatschappy tot verschaffing van electrisch licht. In den laatsten tyd werkte deze maatschappy te Brighton. By het aanleggen eener electrische geleiding werden eerst groote yzeren buizen in den grond gelegd. Als dat gedaan was mo6st de koperen geleiddraad door de buis gebracht worden. Daartoe werd bedoelden arbeider een halsband om den nek bevestigd waaraan het eene eind van den draad was vast gemaakt. Hy kroop dan door de buis tot het andere uiteinde. Daar was een bout dwars vooi de opening waaraan de draad moest wordet

Texelsche Courant | 1893 | | pagina 2