OFFICIEEL GEDEELTE. N°. 561. Zondag 19 Februari. A0. 1893. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. i Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 80 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Ambrtra en andera landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der nitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 80 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen by de Uitgevers LANGE VELD DE ROOU, ParkstraatBurg op Texel. t i Kohier van den Hoofdelijken Omslag BURGEMEESTER en WETHOUDERS der ge- i meen te TEXEL maken bekend, dat een afschrift van het Kohier van den Hoofdelijken Omslag voor het dienstjaar 1893, gedurende vijf maanden van den 20 Februari tot en met den 20 Juli 1893, ter Gemeente Secretarie voor een ieder ter lezing ligt. Texel, 18 Februari 1893. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Strick van Linschoten, Burgemeester. J. A. Wesstra, Secretaris, i TEXEL, 18 Febr. 1893. Holl. Maatsch. v. Lanclbouio. In de vergade ring van de afd. Texel, van bovengenoemde Maatschappij, welke Donderdagmorgen werd gehouden, toonden 28 leden door opkomst ter vergadering, hunne belangstelling. De door den Penningmeester gedane rekening, welke door een commissie werd onderzocht, f 318.11 - 201.53» wees aan ontvangsten uitgaven alzoo als saldo f 116.57' De penningmeester werd een woord van dank gebracht voor zijne bemoeiingen. Ter behandeling werd daarna gesteld de vraag of de afd. zich op de alg. verg., welke den 24 Febr. te 's-Hage zal worden gehouden, zal doen vertegenwoordigen; het bestuur zag daarvan de noodzakelijkheid niet in, doch onderwierp zich aan het besluit der vergadering. Sommige leden konden zich evenwel met het advies van het bestuur niet vereenigen, volgens hen was het noodig dat de afdeeling teekenen van leven gaf, door aan de alg. verg. deel te nemen. Met 16 stemmen werd daarop besloten een afgev. ter alg. verg. te zenden. Tot afgevaardigde werd daarna benoemd de Heer Roeloffs, welke zich daarvoor beschikbaar stelde; bij verhindering van dezen, zal de Heer Aug. Keijser zich beschikbaar stellen. De behandeling van den beschrijvingsbrief, daarna, gaf niet veel discussie; het voorstel van het hoofdbestuur om de groote tentoon stelling om de 5 jaren te doen houden, enz., vond instemming bij de vergadering, evenzoo een voorstel van een der afdeelingen om bij bekrooningen, dit naar punten te doen. "Verder werd goedgevonden om voor de verkiezing van een lid voor het Hoofdbestuur (uit Zuid-Holland) te steunen de candidatuur van den Heer De Bruine, van Zwijndrecht; voor Noord-Holland werd voorloopig aange nomen de candidatuur van den HeerForeest. Omtrent andere punten werd den afgev. een vrij mandaat gegeven. j Door den afgev. werd daarop de vraag gedaan, hoe indien op de alg. verg. eventueel een voorstel wordt gedaan om bij de Reg. aan te dringen tot afdoende maatregelen in zake het mond- en klauwzeer onder het rundvee de houding van de afgev. dezer afd. bij de behandeling van dat voorstel alsdan zal moeten zijn. Deze vraag gaf aanleiding tot een zeer opge wekt debat, waarvan de slotsom was dat de afgev. in last kreeg, om bij eventueele voor stellen in dien zin, te stemmen voor afmaking van het vee, indien de Staat n.l. algeheele vergoeding geeft. Als derde punt van behandeling kwam op de agenda voorzal dit jaar door de afdeeling eene tentoonstelling worden gehouden? Het scheen dat bij het bestuur daaromtrent geene eenstemmigheid bestond, en daarover de stemmen hadden gestaakt. Bij de aanwezige leden bleek echter meerdere voorliefde voor zulk een vreedzamen strijd, zooals door sommigen zulks werd genoemd en uit de verschillende besprekingen bleek duidelijk dat men met zulk een werkdadig optreden der afd. wel ingenomen was; met zeer groote meerderheid werd dan ook besloten dat dit jaar alhier eene afdeelingstentoonstelling zal worden gehoudenop eene volgende verg. zullen daaromtrent nadere voorstellen worden gedaan. Door een der aanwezigen werd alreeds dp wenschelijkheid betoogd van uitgebreider inzending, b. v. 10% van de veestapel. Na afloop van de werkzaamheden, werd door den Heer Roeloffs medegedeeld dat met de cursus in hoefbeslag Woensdag a. s. zal worden aangevangen; voor deze cursus hebben zich aangegeven 15 personen waarvan 7 smeden;- 't kwam ons voor dat de Heer Roeloffs er ernstig naar wil trachten dat door sommigen der leerlingen het radicaal van gediplomeerd hoefsmid zal worden behaald. Dit denkbeeld verwierf veel toejuiching. Door het bestuur werd vervolgens nog tot den Heer C. Keijser Augz. het verzoek gericht om in eene volgende vergadering, bij wijze van lezing, het een of ander medetedeelen van 't geen door hem op de Rijks-landbouw school was geleerd en hier ten nutte van andbouw of' veeteelt zou kunnen strekken. Genoemde Heer verklaarde zich hiertoe bereid. De rondvraag bracht een paar belangrijke punten ter bespreking. lo. Werd door een der leden de vraag gedaan of het bestuur zijne gedachten wilde laten gaan over onze groote lammerenmarkten niet dat hij iets had af te dingen op de inrichting van de markt of op de handelingen van den marktmeester, doch het voortdurend rijden met wagens gedurende de markt, achtte hij gevaarlijk en hinderlijk; men moest als marktbezoeker maar zeer op zijn hoede zijn om geen ongeluk te krijgen; (spr. had zelf het twijfelachtig genoegen gehad, bij dergelijke gelegenheid door een paard in den arm te worden gebeten) doch buiten dit alles bemoeie- lijkte het koopers en verkoopers om met elkander in aanraking te komen. Spr. zou wenschen dat te 9 uur het vee op de markt present was en niet voor 12 uur met het wegvoeren werd begonnen, met uitzondering van die dieren welke met de boot moeten worden verscheept. Volgens spr, zou tegen eene bepaling in dezen geest niets zijn, bij aflevering van lammeren moest men er aan de haven wel vroeger mede zijn. Daarbij zou een bezoek aan de markt op die dagen, voor hen die onze veestapel eens willen zien, wel zoo aangenaam zijn. Dit denkbeeld verwierf veler bijvaleen besluit werd niet genomen, doch wij meenen te mogen verwachten dat in dezen geest ongetwijfeld maatregelen zullen worden be raamd. Het tweede ter sprake gebrachte punt, was een voorstel om tot het gemeentebestuur het verzoek te richten dat de invoer van rundvee, voor zoolang het mond- en klauwzeer in Noord-Holland heerscht, op het eiland worde verboden. Dit voorstel ondervond nog al de eer der besprekingde meerderheid der leden was er echter niet voorvolgens hen zou het nog al moeielijk zijn zulk een besluit uittelokken, daargelaten de vraag of er iets mede zoude worden gewonnenvolgens wettelijke voor schriften mag thans alreeds uit een besmette kring geen vee worden uitgevoerd, de invoer van besmet vee is dus niet zoo zeer te duchtenmeer gevaarlijk achtte men de toelating van vreemde kooplieden op de stallen; daartegen zijn echter geene wettelijke maat regelen te nemendoor voorzichtigheid der veehouders, ieder voor zich, zal daarin moeten worden voorzien. Het gedane voorstel werd na genoegzame bespreking, in stemming gebracht en ver worpen. De vergadering werd alstoen gesloten. Oudeschild, 17 Feb. Sinds eenige dagen gaat het zoo slecht met de garnalen vangst, dat heden de vloot niets eens is uitgezeild. Ook de haringvisscherij levert nu nagenoeg niets op. Buitengaats, in de Noordzee, waar nog onlangs veel kleine schol was te vangen, is nu bijna niets meer te verdienen. Het wisselvallig visschersbedrijf, dat nu eens een rijk weekloon geeft en dan weer door vele schrale maanden gevolgd wordt, kan op den duur slechts een sober bestaan geven. 't Ware zeer te wenschen, dat andere hulp bronnen ontdekt konden worden, waardoor en waarmede de visschers afdoende geholpen waren Uit Deventer meldt men dat de rundveej invoer in geheel België is verboden. Men meldt uit Oost woudTwee meisjes van 4 en 5 jaren, kinderen van den bakker C. P. alhier, lagen dezer dagen, terwijl de huisgenooten reeds opgestaan en aan den arbeid waren, wakker te bed. De een klaagde over koude voetjes. De ander zegt, dat zij haar zusje wel helpen zal„zij zal een vuur aansteken/' Een lucifer, spoedig gevonden, wordt brandende in het bedstroo gestoken, en spoedig brandt het vuurtje luchtig op. Zeer verblijd over den goeden uitslag, verlaat de kleine vuuraanmaakster nogmaals het bed en roept getuigen bij hare heldendaad. Ge lukkig nog niet te laat, om den brand in zijn begin te stuiten. TEXELSCHE COURANT. i i 3 'w n-mtT] rflftur-fifWiTTEIi' VI dKB

Texelsche Courant | 1893 | | pagina 1