N#. 562. Donderdag 23 Februari. A0. 1893. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. n, Dit blad verschijnt Woensdag;- en Zaterdagavond» Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Buna 80 Cts. Franco per post door ge- heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nor op den dag; der uitgave» Prijs der Advertenlièn Van 1 tot 5 regels 80 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewfisnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen by de üitgev&rs LANGEVELD DE ROOU, ParkstraatBurg op Texel. Kohier van den Hoofdelijken Omslag; BURGEMEESTER en WETHOUDERS der ge meente TEXEL maken bekend, dat een afschrifi; van het Kohier van den Hoofdelijken Omslag voor het dienstjaar 1893, gedurende vijf maanden van den 20 Februari tot en met den 20 Juli 1893, ter Gemeente Secretarie voor een ieder ter lezing ligt Texel, 18 Februari 1893. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Strick van Linschoten, Burgemeester. J. A. Wesstra, Secretaris, TEXEL, 22 Febr. 1893. Ter Secretarie ligt voor belangstellenden ter lt inzage het Kohier voor den Hoofdelijken Omslag, j dienst 1893, zooals hetzelve door den Raad ,j der Gemeente is vastgesteld. De geheele aanslag bedraagt een totaal cijfer li van f 14510.50; (tot een maximum van f 15000 j is heffing toegestaan.) Het getal aangeslagenen is 893. De hoogste aanslag is f 500, de laagste f 150. b Voor de verschillende dorpen is het getal i aangeslagenen en de totale aanslag als volgt: c Burg312 aanslagen; bedrag f 8513.- Hoogste aanslag f 500. e Oosterend, 181 aanslagen; - 1780.25 i' Hoogste aanslag f 90. Waal, 67 aanslagen; - 1096.— Hoogste aanslag f 140. den Hoorn, 83 aanslagen; 1048.— t Hoogste aanslag f 72.50. i Oudeschild, 140 aanslagen; - 1022.25 Hoogste aanslag f 140. i Eierland, 72 aanslagen; 714.50 Hoogste aanslag f 120. Koog, 38 aanslagen; - 336.50 Hoogste aanslag f 30. 893 aanslagen; bedrag f 14510.50 De laagste aanslag is voor ieder dorp f 1.50 Gemiddeld zou de aanslag voor ieder inge zeten, (de bevolking is 5937 personen) ruim f 2.44 bedragen. Voor meerdere bijzonderheden verwijzen wij naar het Kohier. t Het gouden bisschopsjubileum van Z. H. I Paus Leo XIH werd ook hier, als op andere plaatsen, Zondag jl. door de Katholieke bevolking feestelijk herdacht, i Van de woningen onzer Katholieke plaats- genooten, wapperde dien dag de nationale driekleur, waarvan velen voorzien met den i pauselijken wimpel. In de Kath. kerken werd dien dag bij de godsdienstoefeningen het jubileum met buiten gewone plechtigheid herdacht. Oosterend, 21 Febr. In de vergadering, op jl. Zaterdag gehouden, van de alhier bestaande afdeeling van „De Vereeniging ter bevordering van de Nederlandsche Visscherij" werd tot Secretaris herkozen de heer C. Mossel, welke volgenr rooster moest aftreden. De rekening over het verloopen boekjaar sloot met een klein voordeelig saldo. Onder meerdere mededeelingen werd vooral met lof gesproken over den heer S. T. Land, lid van de Tw. K. der St. Gen., die zeer ernstige pogingen doet tot verkrijging eener haven bij de Oostkaap. Het ledental der afdeeling is sedert het vorige jaar van 60 tot 74 gestegen. Helder, 21 Feb. Het lossen der lading salpeter uit het gestrande Engelsche barkschip „Condor," gaat vrij geregeld door. Ook heden werden weer eenige schuiten beladen. De kansen om het schip af te brengen, zijn er op verbeterd, sinds de bark een scheeps lengte meer achteruit is gekomen. Voortdurend wordt wacht gehouden, om de gunstigste gelegenheden niet te laten voor bijgaan. Later bericht meldt: Condor is afgesleept en op de reede gebracht. De Minister van Financiën brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in Maarten April 1893, op nader te bepalen tijd, te Arnhem, een vergelijkend examen zal gehouden worden voor 50 plaatsen als kommies der 4de klasse directe belastingen, invoerrechten en accijnzen, op eene belooning van f 480 's jaars. Bij gelegenheid van de jaarlijksche Paasch- tentoonstelling van Rijstieren, melkvee, vet rund vee en wolvee aan het Doelenveld te Alkmaar op Vrydag 24 Maart te houden, zullen de navolgende pryzen worden uitgeloofd: A. Rundvee, uitsluitend met hard voeder gemest No. 1. Voor den besten, fijnsten en zwaarst gemesten os, geboren in 1889 of vroeger, le pry's, ^,30.— 2e pr. f 15.— No. 2. Voor den besten, fijnsten en zwaarst gemesten os, geboren in 1890, le prys f 25.- 2e pr. f 10.- 3e pr. f S. No. 3. Voor de beste, fijnste en zwaarst gemeste koe (afgewisseld), le pr. f25.- 2e pr. f 10.-., uit geloofd door den heer S. Kramer, Koedyk, 3e pr. f5. No. 4. Voor de beste, fijnste en zwaarst gemeste koe (niet afgewisseld), le pr. f 30,- 2e pr. f 15.—, 3e pr. f5.— No. 5. Voor het beste vette kalf, le pr. f 10.- 2e pr. f5.- 3e pr. f 2.50. B. Rijstieren van zuiver inlandsch ras. No. 1. Voor den besten rystier, geboren in 1890, le prys f 30, 2e prys f 20, No. 2. Voor den besten rystier, geboren in 1891, le prys f50, 2e prys f30,3e prys f20, No. 3. Voor den besten pinkstier, geboren in 1891, le prys f 30, 2e prijs f 15, 3e prijs f 10. 0. Melkvee van zuiver inlandsch ras. No. 1. Voor de beste melkkoe, die gekalfd heeft na 1 Januari 1893 le prijs f 25,2e prys f 15, No. 2. Voor de beste melkkoe, geboren in 1890, (twinter) die gekalfd heeft na 1 Januari 1893, le prijs f 25, 2e prijs f 15, No. 3. Voor de beste melkvaars, die gekalfd heeft na 1 Januari 1893, le prijs f 25, 2e prys f 15, 3e prys f 5, No. 4. Voor de beste Kuiepink, le prys f 15,2e prijs f 10, 3e prijs f 5. Wolvee. No. 1. Oonschapen met of zonder lammeren, le prys f 5, 2e prys f 2.50. No. 2. Voor den besten Ram, (Texelsch ras), le prijs f5, 2e prijs f 2.50, Idem (buitenlandsch ras of ge kruist), le prijs f 5, 2e prys f 2.50. Aan den handel! De hoofdcommissaris van politie te 's-Graven- hage waarschuwt, dat men bij het aangaan van handelsbetrekkingen op zijn hoede zij voor E. E. A. Rieck, wonende in de Van Dijckstraat 248, W. Siehl, mede wonende aldaar en W. P. Verhulst, vrouw van J. W. Gretser, vroeger houder van een huis van verkoop met recht van wederinkoop, thans gedetineerd als ver dacht van heling, wonende in de Van Leeuwen hoekstraat. De beide gevangenissen te Breda zijn zóó vol dat zij, die zich aanmelden om de opgelegde straf te ondergaan, niet opgenomen kunnen worden. Naar men meldt, zijn de inspecteurs van het geneeskundig staatstoezicht enkele dagen te 's Gravenhage vergaderd geweest o. a. om den Minister van Binnenlandsche Zaken te adviseeren over de vraag, welke maatregelen genomen behooren te worden met het oog op de mogelijkheid, dat de cholera in het voorjaar terug komt. Door den radicalen bond in Nederland, (waarvan de heer Gerritsen te Amsterdam, Voor zitter, de heer F. Kapteyn, te Hoorn, Secretaris is,) is eene circulaire verspreid, waarin wordt aangegeven wat die party wil, en waarin allen, kiezers en toekomstige kiezers, worden aange spoord, zich by den bond aan te sluiten, als de partij die zich den eerenaam hoopt waardig te maken van te worden de grondlegger der sociale onafhankelykheid. De beginselen der party worden in art. 1 der Statuten als volgt omschreven. I. geiykstelling der meerderjarige Nederlanders ten aanzien van de uitoefening van staatsburger lijke rechten II. bestryding van de sociale afhankeiykheid en verhooging van het stoffeiyk en zedelijk welzyn der niet- en minvermogenden door: a. afschaffing van die wettelyke bepalingen, welke opeenhooping van kapitaal in de handen van enkelen bevorderen b. invoering van wetten, die lo. met behoud van het beginsel van den persoonlyken eigendom de uit dien eigendom voortvloeiende bevoegdheden binnen engere gren zen beperken en eene meer gelijkmatige verdeeling van het maatschappeiyk inkomen in de hand werken 2o. de nadeelige gevolgen der werking van vraag en aanbod op de arbeidsmarkt zooveel mogelyk tegengaan. Met de bovenstaande beginselen tot grondslag heeft de radicale bond zyn politiek program in art. 2 der statuten nader ontwikkeld. De circulaire besluit aldus: De tijd is gekomen, dat met kracht en over tuiging moet worden opgetreden, wil men de wanverhoudingen in onze samenleving met vrucht bestrijden, Zoo gij met ons van oordeel zyt, dat aan verbetering op den grondslag der bestaande maat- schappelyke organisatie niet behoeft te worden gewanhoopt, en tevens dat aan die verbetering met spoed en met kracht de hand moet geslagen worden, zullen geweldige botsiDgen voorkomen en zal aan de eischen der rechtvaardigheid voldaan worden zoo gij hieromtrent met ons eenstem mig denkt, biyft dan niet van verre staan, maar sluit u by ons aan, opdat door eendrachtig optreden de zoo noodige herziening van ons staats wezen in democratischen geest worde bespoedigd TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1893 | | pagina 1