Buitenland. Te Haarlemmermeer, maken zich vele gezinnen gereed zoowel landbouwers, arbeiders als handswerkslieden, om spoedig naar Amerika te vertrekken. De heer van Meeteren Brouwer meldt uit 's Hage: 174 landbouwers uit de omstreken van Zwolle hebben mede een adres aan Hare Majesteit de Koningin-Regentes gezonden, ver zoekende om medewerking tot verkrijging van de heropening van de grenzen voor den invoer van levend vee in Duitschland. Nu de Belgische grenzen mede gesloten zijn, kan er geen koe verkocht worden en wordt de toestand van den landbouwer en veehandelaar met den dag ernstiger. Naar den Haag zijn verzonden aan den minister van binnenlandsche zaken en aan den minister van waterstaat, handel en nijver heid vanwege de afdeeling Beerta van het genootschap van nijverheid in de provincie Groningen, adressen met verzoek om de land bouwers in het Oldambt te willen steunen in het verdelgen der veldmuizen volgens de methode van professor Loeffler, te Greifswald. Aan de regeering wordt verzocht een bacte rioloog te zenden met opdracht om de rein culturen der muizen-typhus-bacil door kweeken te vermeerderen en de landbouwers te helpen in het verspreiden over de landerijen. In de Geneeskundige Courant wordt gewaarschuwd tegen de giftige werking van het nieuwe ontsmettingsmiddel lysolen worden verschillende gevallen van vergiftiging, ook door uitwendige aanwending van dit middel, medegedeeld. De noodzakelijkheid wordt uitgesproken, dat door de fabrikanten het lysol niet meer worde geroemd als een in handen van leeken, vroed vrouwen enz. geheel onschadelijk middel, en dat op de flesschen de woorden worden gedrukt: „niet onverdund te gebruiken." Dat het slikgeldfonds in Friesland met zijne uitgestrekte venen van vroeger flink werkt, blijkt thans in de dorpen Oudehorne en Mildam. Daar lagen voor een paar jaren groote woestenijen, bestaande in uitgeveende plassen, kraggen, biesbosschen, enz.thans ziet men daar vlakke landouwen, terwijl dagelijks nog honderden handen bezig zijn, de improductieve gronden te ontginnen. De eigenaars dier woestenijen hebben nl. aan het slikgeldfonds de bedragen opgevraagd, die hun voor hunne perceelen toekwamen, en deze sommen blijken meer dan voldoende te zijn, om deze landontginning te bekostigen, zoodat de ontginners beter land krijgen, dat rente afwerpt, in plaats van dood kapitaal te zijn, tal van arbeiders in de gelegenheid stellen hun eigen brood te verdienen in den anders werkloozen tijd, en last not leastzij nog geld overhouden van hunne sommen, uit het slik geldfonds gebeurd. Onze voorouders hebben bewezen, goed gezien te hebben, toen z\j bij het geven van vergunning voor vervening de ver plichting oplegden, slikgeld te betalen. XJ.D Limburg is het niet eens met degenen, die vreezen dat de tegenwoordige zoutsmokkelaars na de invoering van den verminderden zoutaccyns op nog minder eerlijke wijze zullen trachten hun brood te verdienen. Het blad is van oordeel, dat de energieke grensbewoners, die over eene lengte van 142 uur gaans hun smokkelbedrijf uitoefenen, over het algemeen behalve hun ondernemings geest ook eene groote mate van eerlijkheids- en rechtvaardigheidsgevoel bezittensmokkelen echter beschouwen zy nu eenmaal niet als iets oneerlijks of onrechtvaardigs. Zij zullen nu trachten door list en sluwheid te herwinnen, wat hun door den fiscus wordt ontnomenzy kunnen echter ook onder de nieuwe wet nog genoeg verdienen, om hun karig weekloon wat te ver meerderen. Als de Regeering in Den Haag denkt nu het grenstoezicht te kunnen verminderen of als zjj meent de ijverige linie-beambten minder te kunnen bezoldigen, omdat zij minder werk zullen hebben, dan zal zij zich in het eerste bedrogen zien en het tweede zou eene onrechtvaardigheid zyn tegenover de beambten, wier werk eer zwaar der dan lichter zal worden. De correspondent van de „N. Rott. Ct." te Berlijn seint De Beriynsche bladen berichten, dat er sedert eenige dagen onderhandelingen gevoerd worden tusschen den heer Tbielen, Minister van open bare werken, en eene commissie van eenige heeren uit Engeland en Nederland over het maken van eene kortere reisgelegenheid tusschen Londen en Berlyn. Zoodra de daarvoor bestemde groote stoomschepen in de vaart gebracht zullen zyn, zou dientengevolge de tegenwoordige duur der kortste reis met twee uren verminderd worden. De reis zou gaan van Londen naar Harwich per spoor, van daar naar den Hoek van Holland en verder over Rotterdam naar Berlijn. De Engelsche afvaardigden waren lord Hamilton, de heer Gooday, directeur der Great Eastern railway company en de agent van deze maatschappü te Keulen, de heer Oswald. Nederland werd vertegenwoordigd door den heer Nierstrasz. De commissie hoopte den len Juni a. s. de nieuwe reisgelegenheid te kunnen openen. Hoe men een volkspetitionnement maakt. Een deftig heer treedt een winkel binnen, met een adres en een iyst met namen in de hand. „Juffrouw, uw man is toch geen socialist?" „Gut neen, mijnheer." „Wel, dan moet uw man dit stuk eens teekenen, het is tegen de socialisten." „Myn man is niet thuis, mijnheer." „Nu, dat is minder, dan teekent u maar." „Dat doe ik liever niet, mijnheer; ik heb daar zoo geen verstand van." „Kom, kom; hiernaast was de man ook niet thuis en heeft de juffrouw ook wel geteekend. Iedereen, die niet wil hebben, dat de socialisten de baas worden, teekent mee. Het is een goede zaak." „Nu, als u dat verzekert, dan zal ik maar te6kenen, al doe ik zulke dingen liever niet." De juffrouw teekent en de deftige heer gaat verder en treedt de volgende woning binnen. Alzoo geschiedde te dezer stede met het adres der groote Haagsche heeren tegen de kieswet. Vad Te Groningen hield de heer Schaepman in de vorige week een lezing over het ontwerp- kieswet. Hoewel beslist voorstander van de uitbreiding der kiesbevoegdheid, en de inge brachte grondwettige bezwaren afkeurende, meende hij dat de kenteekenen voor het kies recht wijziging behoefden. Spr. wraakte den aristocratischen tegenstand tegen 't ontwerp en oordeelde, dat den kiezers gezegd moet worden, dat het eigendomsrecht is uit God. De mede werking tot aanneming van het ontwerp vloeit bij spreker niet voort uit vrees voor oproer, maar uit eene eerlijke overtuiging van recht voor het volk. In de eerste maand des jaars vloeien de Rijksmiddelen steeds schaarsch 6n in den regel geven de cyfers dan nog niet veel stof tot opmerkingen. Het eindcyfer was ditmaal nog f 58.000 minder dan verleden jaar, een gevolg van de zeer onbevredigende opbrengst der indirecte belastingen, waarvan de achteriykheid door betere uitkomsten van directe belastingen en accijnzen niet geheel kon worden goedgemaakt, 't Waren niet alleen de successierechten, die van de indirecte belastingen zeer traag vloeiden (zij gaven f494.000 tegen f 622.000 verleden jaar en een raming van f 931.500), maar ook de registratie- en hypotheek rechten, die met f 566.000 en 56.000 treurig afstaken bij de opbrengst van f 641.000 en f 72.000 in 1892. Men kan hieruit reeds opmaken, dat vele overdrachten, met 't oog op de naderende vermindering der mutatierechten, worden uitge steld. By de accynzen is thans nog van invloed der komende verlagingen niets te bespeurenaan zeepaccyns werd iets, aan zoutaccyns zelfs f 30.000 meer betaald dan in Januari 1892. Beteekent dit laatste wellicht, dat de smokkelaars de bijl er reeds by gaan neerleggen? Gedistilleerd gaf wel 1 ton meer dan in 1892, maar toch nog 1 ton minder dan de op de tegenwoordige heffing gebaceerde raming. De invoerrechten waren f 42.000 by de raming ten achteren en iets hooger dan verleden jaar; het gesloten water was zeker niet zonder invloed op de lage opbrengst. De overige cyfers geven geen aanleiding tot verdere aanteekeningen. De Amsterdamsche straatjongens hebben, volgens de Stand., een nieuw liedje uitgedacht, volkomen in overeenstemming met den nieu wen tijd. De aanhef luidt: „Jongens ga je mee naar school, Dan krijg je een happie rooje kool." De Fransche Kamer heeft met 103 tegen 57 stemmen een wetsontwerp aangenomen, waarby elke piano met 10 francs 's jaars wordt belast. De voorstellers van het ontwerp Robert Mitchelle en zyn geestverwanten, noemden deze belasting echt democratisch. Zy geldt namelijk alleen een weeldeartikel en zal 5 millioen francs 's jaars in de schatkist brengen. Als deze belasting kan bijdragen om het buren- j gerucht van piano's te verminderen, heeft de Fransche Kamer zeker een zeer verstandig besluit genomen Onze eeuw verslindt haar groote mannen. Bismarck benadeelt zelf zyn roem schier dag aan dag door wrevel over wat hy achteruitzetting noemt, door zijn gebrek aan eerbied voor den opvolger van den Duitschen Keizer Wilhelm I, 1 welke hij, Bismarck zelf gemaakt heeft. Parnell deed onberekenbaar verlies aan de eer zyner nagedachtenis door het echtscheidingsproces 'OShea, waaraan hij zulk treurig deel had. De Lesseps zou in de gevangenis zyn leven moeten eindigen, als zyn krachten niet reeds te zwak waren om daar heen te gaan. Hij viel als voorbeeld, dat het succes de men- i schen maakt, niet het talent, niet de werkkracht. Toen Suez gelukte, was de Lesseps de Groote Franschman. Was Panama geslaagd, dan zou zijn grootheid zyn gestegen, de eeuw naar hem zyn genoemd. En nu gaat het hem zooals zoovelen der stervelingen. Zyn plan gelukt niet, en hy wordt veroor- j deeld. Niet door de menschelyke ondank alleen, ook zelfs door het gerecht. De wijze Solon erkende niemand als gelukkig j zoolang hy leefde. Ferdinand de Lesseps heeft ook den roem gekend, die ijdelheid is. Te Nanking bestaan een paar tweelingen, - nog merkwaardiger dan het bekende Siameesche paar. Het zijn twee knaapjes van 8 jaar, die aaneen-,"] gegroeid zijn, en wel zoodanig, dat zy het gelaat naar elkander toegewend hebben. Zy bewegen zich nimmer voor- of achteruit, - maar steeds zy waarts' Beiden kunnen niet te gelyk slapen. Duizenden menschen komen van heinde en ver om deze knapen te zien. Zelfs verscheidene overheidspersonen van Nanking brachten een bezoek aan de tweelingen. Het personeel der spoorwegen van de Rhöne, dat de kleine lyn van Lyon naar Trévoux exploi teert, is in opschudding gebracht door een zonder ling avontuur. Donderdag-morgen was de trein van Trévoux, die te 7 uren 30 te Lyon moet aankomen, erg in vertraging. De stationchef seinde naar Tré voux en ontving het volgende verbazend telegram: „Locomotief dezen nacht gestolen. De trein kan niet vertrekken. Zend een van Lyon." Het nieuws, hoe onwaarschyniyk ook, was waar. De machinist van Trévoux had, toen hij zyn dienst wilde beginnen, zijne locomotief niet meer gevonden. Na lang zoeken heeft men die eindehjk ontdekt, op eene zijlijn tusschen de stations Neuville en Fleurville. Men denkt dat die poets aan de 1 maatschappy is gespeeld door een ontslagen beambte. Voor eenigen tyd werd een Fransch houthakker Clément van Blouville op de grens door een c Duitsch grenswachter, die hem aanzag voor een li smokkelaar, door sabelhouwen zwaar gewond, t Toen hij zyn vergissing bemerkte, droeg hy den gewonde zelf naar diens woning en zond een - Duitsch geneesheer om hem hulp verleenen. De vrouw van den houthakker weigerde echter alle hulp van den Duitscher, zoodat de geneesheer f onverrichter zake kon vertrekken. Na een onder j zoek der zaak bood de Duitsche Regeering, om f alle moeiiykheden te vermyden, aan den gewonde r niet minder dan 2500 fr. schadevergoeding aan. Die som was een heel kapitaal voor de arme menschen, maar de vrouw van den houthakker wilde niets weten van een schadevergoeding der Duitschers. Het geld van de vyanden was bloed- i geld, het bleef een open rekening, die haar zonen, j als de vader het zelf niet vermocht, wel zouden o vereffenen. Elk aanbod tot schadevergoeding fe werd afgewezen. Dezer dagen kocht een landbouwer te Pleumeur Gaulier, bij Saint-Brieuc (Fankryk) een prachtig varken. Toen hy den volgenden dag het ligstroo ververschen wilde, zag hy tot zyne verbazing aan zyne voeten een goudstuk glin- j steren van het jaar 1834, van 20 frs. Den dag daarop ging het evenzoo en de volgende dager ook altegader goudstukken van genoemd jaar. De man sliep en at niet meer. Steeds t liep hij achter zyn wondervarken aan, in gras C en modder wroetende naar goudstukken. Intusschen kwam het geval den verkoopei ter ooren, en deze vermat zich het geld op ts eischen. Het was, zeide hy, de verkoopprys var

Texelsche Courant | 1893 | | pagina 2