N°. 563. Zondaq IQ?Februari. A0. 1893. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Bubq 80 Cts. Franco per post door go- heel Nederland 46 Cts. Naar Ambbtka en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 6 regels 80 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bQ de Uitgevers LANÖEVELD DE ROOU, Parkstraat Burg op Texel. TEXEL, 25 Febr. 1893. De opkomst van belangstellenden, ter ver gadering van de Vrijzinnige Kiesvereeniging, Donderdagavond in het hötel „den Burg" gehouden, was niet zeer groot, waarvan niet onwaarschijnlijk oorzaak was de minder belangrijke punten voor deze vergadering aan de orde gesteld. De door den Penningmeester gedane rekening wees een klein batig saldo aan. Tot lid van het bestuur werd gekozen in plaats van den heer Stam, aftredend en niet herkiesbaar, de heer Teriet. Door een der leden werd de wenschelijkheid betoogd dat nog eens een spreker van elders zou worden uitgenoodigd om voor de Ver- eeniging op te treden. Het bestuur beloofde pogingen te zullen aanwenden om dien wensch te doen ver wezenlijken. Oudesöhild, 24 Feb. Volgens mededeelingen van Schippers moet met den Oostenwind der laatste dagen het ijs, dat in de bocht bij de Lemmer zat, zijn losgekomen en naar de Noord-Hollandsche kust zijn gedreven. De schipperij ondervond door dat ijs reeds veel belemmering. Ook de spoorbooten, die pas den dienst tusschen Enkhuizen en Stavoren hebben geopend, moeten weer veel last onder vinden. Naar verzekerd wordt, moet het ijs nog zeer zwaar zijn en er nog groote velden tusschen drijven. Van de tweede helft van Maart af, tot omstreeks einde van Juni, wordt aanHr. Ms. - schepen „Dolfijn" en „Argus" weder het toe zicht op de visscherij in de terrioriale wateren opgedragen. Hr. Ms. stoomschoener „Zeehond" zal meer in het bijzonder voor de dienst der diepvisscherij bestemd blijven. Aan Hr. Ms. „Dolfijn" wordt weder als kruis- gebied aangewezen het gedeelte der kust tusschen de Eemsmonding en het Eijerlandsche gat, en aan Hr. Ms. „Argus" de overblijvende kuststrook tot den Hoek van Holland. Tegen het einde van Juni zal een andere regeling getroffen worden. Met zekerheid kan worden gemeldt, dat de nieuwe wet op de nationale militie vóór 28 Februari bij de Tweede Kamer zal worden ingediend. „T." Een vrij hevige brand, welke Dinsdag- t avond een groot deel van een huis aan de i Geldersche Kade te Amsterdam verwoestte, behoort door de vele persoonlijke ongelukken tot een der droevigste gebeurtenissen der laatste jaren, i Van het gezin van den smid Alikot, die de i derde verdieping van perceel no. 70 bewoonde, i zijn drie kinderen omgekomen, terwijl de vrouw en het vierde kind deerlijk zijn gekwetst. Dat niet alle sociaal-democraten even opruiend spreken, kan blijken uit de volgende bijdrage in het maandblad „De Sociale Gids". De heer Van Kol (Rienzi) geeft een bijdrage nder het opschrift„Moet Haat of Liefde onze drijfveer zijn?" waaruit blijkt hoe zonderling diens idealisme afsteekt bij de verbitterde en verbitterende woorden van vele zijner partij- genooten. „Höt zou beter geweest zijn, zegt hij o. a., als wij wat minder geluisterd hadden naar de inblazingen van wrok en haat en wat meer gehoor hadden gegeven aan de roepstem der broederschap. De haat toch, die steeds het gevaarlijkst, vaak het bedervendst element was van elke revolutie, blijkt insgelijks reeds tijdens de vorming van het socialistische leger veel te bederven en de aaneensluiting ernstig te be- moeielijken", en verder: „Als haat onze drijfveer blijkt te zijn, dan is het minder deernis met den arme dan afgunst op den rijke die ons gemoed beweegt, en is de grievende vraag schijnbaar gewettigdgij veracht en haat den rijke, maar veracht en haat gij ook hun rijkdommen Van Kol blijft op dien toon voortgaan. Wij laten hier de slotwoorden volgen: „In alle harten ligt een kiem, een begin van mededoogen, en dat zouden wij met ruwe hand verstikken inplaats van het te ontwikkelen? Wij zouden de toevlucht nemen tot den haat, die alleen vernielen kan, nooit opbouwenwij zouden vergeten dat de liefde voor vrijheid en gelijkheid onafscheidelijk is van sympathie voor anderen Neen 1 dat mag, dat zal niet geschieden I Dat ware onze reine beweging bezoedelen, onzen edelen strijd verzwakken. Want machtiger en meer te duchten dan de haat, is de liefde, waar zij optreedt voor het heiligste recht. De menschen- liefde, maar ook zjj alléén, schenkt ons het recht den onverbiddelijken krijg te voeren in dienst van recht en zedelijkheid en deze laatste, die niets anders is dan toegepaste menschenliefde, is onvereenigbaar met haat!" Te Bovenkarspel heeft men bij het afgraven van een stuk bouwland dertien ge raamten gevonden, waarvan een in staande houding. Acht millioen verbrand! Donderdagmorgen in de vorige week, om 11 uur, hield vóór de fabriek der maatschappij „Electra" aan den Haarlemmerweg te Amster dam een verzegelde trantsportwagen stil. Vier heeren vergezelden het voertuig en onder hun toezicht werden zes zware, eveneens verzegelde, kisten uit den wagen gelost en in de fabriek gebracht. Die kisten bevatten een gezamenlijk bedrag van 8.000.000 aan bankbiljetten, die de Nederlandsche bank aan den omloop wilde onttrekken, omdat zij beschadigd of wel vuil en versleten waren. Onder het toezicht van eenige beambten der bank werd de kostbare inhoud der kisten aan de vlammen prijsge geven. Men kan zich de verbazing der werklieden voorstellen, toen zij het eene pak voor, het andere na zagen vernietigen. In een uur tijd was alles afgeloopen. In het jaar 1808 maakte zekere heer Jan Van Wallendal, te Edam, een testament, waarbij hjj bepaalde dat zijne nalatenschap ten goede zoude komen aan de behoeftige inwoners van Edam en Monnikendam en van zóó vele andere steden en plaatsen als de geldmiddelen zouden toelaten Er moest namelijk uit de gelden eene spinfabriek van wollen worden gesticht te Edamwierp die winsten af, dan zouden deze tot kapitaal worden gebracht, totdat er eene voldoende som aanwezig zoude zijn om soortgelijke fabriek te Monnikendam te stichten. Behaalde ook deze fabriek weder winsten, dan zouden de winsten der beide fabrieken wederom gekapitaliseerd worden, totdat men daarvan eene derde fabriek kon stichten, enz. De gemeente Monnikendam heeft nu de tegen woordige directeuren der spinfabriek te Edam in rechten aangesproken tot uitbetaling eener som van f 50,000 uit het fonds van Wallendal, en directeuren waren ('blijkens de conclussie van antwoord) bereid, die som aan Monnikendam uit te keeren tot het voorgeschreven doel. In November jl. hadden de pleidooien plaats in de openbare zitting der arrondissements-rechtbank te Haarlem. Voor de gemeente Monnikendam pleitte mr. J. C. De Vries, voor de gemeente Edam mr. M.J. Pijnappel, beiden van Amsterdam. (Want de gemeente Edam was inmiddels bij praeparatoir vonnis der Haarlemsche rechtbank in 1891, toegelaten om in dit proces hare belangen te behartigen Edam was dus interveniënt in dit proces.) Op den 10 Januari j.l. nam het openbaar mini sterie conclusie, luidende o. a. Aan den eischer (Monnikendam) de som van f 50,000 toe te wijzen, onder voorwaarde dat het te besteden of uit te keeren bedrag zoude moeten diennen tot het aanleggen eener spinfabriek van wollen te Monnikendam. Op 14 dezer echter besliste de Haarlemsche rechtbank, dat de eisch van Monnikendam moest worden ontzegd, en zij de proces-kosten betalen moet. Edam heeft dus het proces gewonnen. De burgemeester van Numansdorp, Klaaswaal en Zuid-Beierland, heeft, bij publica tie, zich bereid verklaard, de ingezetenen, die in de vermogensbelasting vallen degenen wier vermogen f 13000 of meer bedraagt in te lichten, op welke wijze zij de waarde hunner vaste goederen, namelijk huizen en landerijen, volgens de wet, hebben te berekenen. Vrijdag jl. vervoegde zich bij verschillende ingezetenen te Kapelle a/d IJsel een net ge kleed man, die busjes cacao te koop aanbood. Het bleek later dat in de busjes zich bevond gemalen steenkool; de bedrieger was reeds gevlogen, toen men tot de ontdekking kwam. Een Rotterdammer, die voor zijn genoegen den afgeloopen zomer een reisje door Frankrijk maakte, knoopte te Marseille kennis aan met eene Frangaise, die hem vrouw en kinderen deed vergeten. Genoegelijke uren werden met haar aan de boorden der Middellandsche Zee gesleten, maar de man moest weer naar huis, en evenals hij in Marseille zijne vrouw en kin deren vergat, vergat hij hier de Frangaise, doch deze was niet zoo vergeetachtig als de Rotter dammer, en wist hem in zijne woning te Feijenoord op te sporen. Stom van verbazing zag hij haar opeens voor zich staan, doch thans niet meer als een be koorlijke Frangaise, maar als een dreigende furiê met eene parapluie in de eene en een revolver in de andere hand. Zij dreigde den vergeetachtigen Rotterdammer te zullen dood schieten. Zoover kwam het gelukkig echter niet. Een dienaar van den H. Hermandad bracht de Frangaise aan het verstand, dat de Nederlandsche wetten het gebruik van vuur wapenen verbieden. Zij werd met achter lating van haar revolver, over de grenzen gezet. if i. TE2ELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1893 | | pagina 1