Baanton 21 Mr. '93 >4- 1 Buitenland. Marktberichten. PEEDI^BEURTE nT" ADVERTENTIËN. Maandag 27 dezer, De Amsterdamsche bakkersgezellen hebben een beweging op het getouw gezet om den Zondag tot geheelen rustdag te maken, wat thans voor zeer velen slechts gedeeltelijk het geval is. Tot dat doel werd in het gebouw der Korenbeurs eene gecombineerde vergadering gehouden van de broodbakkers-vereeniging „St. Hubrecht" (onder- afdeeling van den Ned. R. K. Volksbond en „Ons Genoegen") waarin ook tegenwoordig waren de voorzitters der Amst. kruideniers-winkelbedienden. Nadat verschillende sprekers tot aaneensluiten en tot toetreding bij de vereenigingen hadden aangespoord, werd besloten tot verschillende ver eenigingen de uitnoodiging te richten, als slagers, melksiyters enz., om gemeenschappelijk in een adres aan de regeering op wettelijke bepalingen voor Zondagsrust aan te dringen, en inmiddels de burgerij door strooibiljetten te verzoeken op Zondag niet meer te koopen. Dat de landverhuizing uit de provincie Groningen naar Amerika groote verhoudingen begint aan te nemen, kan hieruit blijken, dat Zaterdag jl. uit Nieuweschans (eene kleine gemeente) niet minder dan 110 personen ver trokken naar het verre Westen. Het waren meest arbeidersgezinnen, die aldaar lotsver betering zoeken. De Dinsdag te Amsterdam plaats gehad hebbende brand, met zoo vreeselijken afloop, doet iemand de volgende raad schrijven: Moge dit nieuwe en hartverscheurende bewijs van het gevaar der petroleumlampen er toch toe bijdragen om ieder, die petroleum gebruikt, indach tig te maken op den plicht om eenige voorzorgen te nemen. Want men is dit niet alleen verplicht voor eigen gezin, maar ook voor zijne buren. De beste wijze om brandende petroleum te blusschen is er zand overheen te werpen. Het zee-zand is daartoe het beste. Indien men schoorsteen ornamenten met zand vult en in de kast een vaatje met zand gereed heeft staan, dan heeft men dadelijk het blusch- middel bij de hand als eene lamp omvalt. Laat de dood van die arme kinderen nu toch dit gevolg hebben, dat zij, die petroleum branden hunne verantwoordelijkheid gevoelen en hun plicht vervullen door steeds wat zand bij de hand te hebben. Het hoofdbestuur van den Veenkolonialen Landbouwbond heeft evenals de Friesche Maat schappij van Landbouw een adres aan den Minister van Binnenlandsche Zaken gezonden, om den uitvoer van vee uit de zuidelijke provinciën van ons land in de drie noordelijken te verbieden en pogingen in 't werk te stellen voor het openen der Duitsche grenzen voor den invoer van vee uit de provinciën Groningen, Friesland en Drenthe. De lijken der beide knaapjes, die voor ruim 3 weken bij het spieringvisschen in zee verdwaalden, zijn te Blokzijl, op eene ijsschots liggend, voor de haven aangedreven. Voor eenigo dagen waren eenige straat bengels aan het spelen in de Westerstraat te Amsterdam. Het duurde niet lang of het spel letje begon hen te vervelen en zooals het dan meestal gaat, begonnen de knapen allerlei katte- kwaad uit te halen. Het kleine troepje liep de straat verder in en hield stil by de 2e Boomdwarsstraat. Het deksel van een beerput, die zich daar in de straat bevindt, werd opgeligt. De ondeugendste van het troepje haalde een doosje lucifers voor den dag, streek er een aan en wierp die in den put. De jongens holden weg en een oogenblik later volgde er een sterke ontploffing, zoodat een eind verder een groot gat in de straat werd geslagen en de steenen een eindweegs werden weggeslin gerd, tot niet geringen schrik van de voorbijgangers. Ook in enkele huizen in de buurt veroorzaakte de ontploffing heel wat ontsteltenis. De menschen dachten niet anders of de schok werd veroorzaakt door een aardbeving; hij was dan ook krachtig genoeg om in een der woningen eenige ornamenten van den schoorsteenmantel te werpen. Werd Deli indertyd door beroemde jagers bezocht, niemand heeft zulk een geluk gehad als de inlander Moestafar. Dezer dagen ging hy uit en ontmoette een olifant met een jong. De olifant neerschieten was voor hem het werk van een oogenblik, waarna hij overging tot het vangen van het jong om het aan een boom vast te binden; daarmede gereed zijnde, begon het beest zoo jammerlijk te schreeuwen, dat twee groote olifan ten ter hulp kwamen. Moestafar velde ook de beide beesten, waarna hp zich met het jong naar Loeboeq Pakam, begaf, waar het nog is. Den volgenden morgen ging hy de kadavers der olifanten bezoeken en mocht daar het geluk smaken twee tijgers te ontmoeten, welke beide door zyn geweer neder vielen. Alzoo doodde hy in twee dagen drie olifanten, maakte er één buit en doode buitendien nog twee tijgers In het geheel velde hij reeds zes tygers in zeer korten tyd. Te Burgersdorp, in de kaapkolonie, is onlangs een gedenkteeken onthuld voor de Nederlandsche taal, ter herdenking van de gelijkstelling der Nederlandsche taal met de Engelsche in genoemde kolonie. De plechtigheid had plaats in tegenwoordigheid van vele be langstellenden en autoriteiten (o. a. de Neder landsche consul-generaal te Kaapstad, de heer De Waal) en droeg een zeer feestelijk karakter. Op geestige wyze maakt Cherbuliez in zijne jongste novelle in de Revne des Deux Mondes gewag van ons huwelijk met den handschoen. De Hollanders, zegt hy, achten het eene kleinig heid om zich uit hun dierbaar land naar de Oost Indische koloniën te begeven. Alles schynt ons Franschen ingewikkeld toe, maar die menschen maken alles eenvoudig, zy hebben zelfs het middel uitgevonden om op een afstand te trouwen. Wil eene jonge dame te Amsterdam trouwen met een handelsman te Batavia, die door zijne zaken belet wordt haar te komen halen, dan zetten zij hunne horloges gefijk, het tydverschil in aanmerking nemende, en op denzelfden dag en hetzelfde uur trouwen zy by procuratie te Amsterdam en te Batavia. Den anderen morgen scheept de jonggehuwde zich in en komt zij daar ginds aan, dan behoeft zij niet eerst naar een hotel te gaanhare muiltjes staan al klaar bij haar echtgenoot. Op de tentoonstelling te Chicago, zullen ook onze poffertjes niet ontbreken. Er zal een kraam in oud-Hollandschen styl verrijzen, waar eenige Hollandsche meisjes in Friesch kostuum dienst zullen doen. Ook met andere merkwaardigheden van ons land en zyn koloniën zullen de Amerikanen kennis kunnen maken, o. a. met twee personen in de kleederdracht van het eiland Marken, met inboorlingen van Sumatra, waarvan een paar fll-de-grain-arbeid zal verrichten, een ander Palem bangsche sarongs zal vervaardigen van zyde met gouddraad doorweven, een derde voor Palembang- sche lakwerken, enz. Een PalembaDgsch huis, met het bekende snijwerk zal mede op het terrein te zien wezen. vooral in de oosteiyke provinciën leed, te ver helpen; doch er zou geruimen tijd noodig zyn, vervolgde hy, om het beoogde doel nader te komen, en daartoe was met name het behoud van vrede noodzakelyk, waarvoor eene versterking van 's lands weerbaarheid kon bydragen. De kenbaar gemaakte voorstellen en wenschen zouden worden onderzocht en zooveel mogelijk in aanmerking komen. Het zou den keizer verheugen, zoo de floei van den landbouw kon worden bevorderd, want, zeide hij, de landbouw lag hem als steun pilaar van het Koningschap na aan het hart. Is een man, die hertrouwd als hij bemerkt dat zijn eerste vrouw reeds getrouwd is, schuldig aan bigamie Deze vraag hield een Londensche rechtbank bezig. De jonge man, een kantoor bediende, trouwde in 1886, maar bemerkte in L892, dat zijn vrouw viermalen achtereen, by 't "even van haar vorige echtgenooten, was getrouwd en de laatste keer met een man, die óok nog een vrouw hadHij achtte zyn huwelijk ongeldig, verliet haar en trouwde een andere vrouw. De rechtbank verklaarde hem niettemin schuldig aan bigamie en veroordeelde hem tot 6 weken, dwangarbeid. 1 Hoever de dienstyver van sommige ambte naren gaat, is in Pruisisch Silezië gebleken, waar aan de koopiieden voor den aanslag in de inkom stenbelasting een lijst van 55 hoofdvragen en 49 by komende vragen ter invulling is gezonden. Daaronder worden gevraagdafschriften van de balansen der vier laatste jaren, opgaaf van wat de belastingschuldige uitgeeft voor loterijen, cou ranten, rijtochtjes, contributiën, giften, zakgeld, uitzet van kinderen, opvoeding van kinderen enz. Een eigenaar die zyn huis had verkocht, moest, de vraag beantwoorden hoe hij de koopsom za beleggeneen ander of en hoeveel hij zyn huurders zal opslaan. De verontwaardigde burgers hebben terstond een deputatie aan den minister van finan ciën gezonden, die hun verklaard heeft, dat zulk inquisitoriaal onderzoek onwettig is en op geenerlei instructiën stennt, zoodat hij terstond maatregelen er tegen zou nemen. In Denemarken bestaat eene wet, die bepaalt, dat alle dronken personen naar huis moeten worden gebracht in rijtuigen, waarvan de vracht betaald moet worden door den herbergier, die hem het laatste glas geschonken heeft. Eene zware sneeuwstorm woedt in de midden- en oostelijke staten van Noord-Amerika. De aankomst van de treinen is veel vertraagd. Op eenige plaatsen zijn de treinen ingesneeuwd. In een trein van Chicago naar New York is de postwagen met de voor Europa bestemde brieven verbrand. Behalve de rijwielen en de piano's zullen in Frankryk nu ook de livreien worden belast. Men berekent, dat deze belasting 200.000 francs zal opbrengen. De piano-belasting h 10 francs zal vermoedelyk 5 millioen francs opbrengen. De Duitsche Keizer heeft in tegenwoordigheid des ministers van landbouw eene deputatie ont vangen van de centrale landbouwvereenigingen der oostelijke provinciën, welke Z. M. de wenschen van den landbouwstand tot bevordering van den landbouw kwam kenbaar maken. De keizer zeide, gaarne het zijne te willen doen om de moeiiykheden, waaronder de landbouw Leiden, 24 Feb. Ter markt werden heden aangevoerdOssen stuks f 121 af 264 16 Stieren f 72 a f 138 Veulens stuks af, 70 kalfkoeien f 104 af 252 Melkkoeien f 104 a f 252; 43 Varekoeien f86 a 186 96 Vette koeien f 121 a f 264 10 Vette kalveren f 48 a f 95, 84 Magere kal veren f 3,50 a f 11GrasKaiveren f af 44 Vette Schapen f 16 a f 30.; 206 Schapen I (weide) f 10, af 16, Paarden f af Magere Lammeren f a f Vette/ jarige 148 Magere Varkens f 16 a f 42 Vette Varkens a. 234 Biggen f 7.25 a f 14. Londen, 23 Feb. Ter veemarkt zyn aangevoerd 200 Runderen, 1000 Schapen en lammeren 40 kalveren, Varkens. Men noteertRunderen i 0,35 0,65 Schapen en lammeren 0,55 a 0,80 kalveren 0,50 a 0,7772 varkens f a Zondag 36 Februari. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. tien uurDs. van Schaick. Waal. Voorm. tien uur Ds. de Mazube. Den Hoorn. Voorm. half tien Ds. Leffef. Oudeschild. Nam. 2 uur Ds. van Schaick. i; Oosterend. Nam. 2 uur Ds. Leffef. I Gocksdorp. Voorm. half tien de Hr. Barend» DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg. Voorm. tien uur Ds. Kuperus. j hopen onze geliefde Kinderen, J. J. BRUIN en DIEUWERTJE BAKKER, hunne 25 jarige Echtvereeniging te gedenken. Dat de Heere, die over Leven en Dood beeft te beschikken, hun nog moge sparen tot in lengte der dagen. Hunne dankbare Ouders. Burg, Texel, 25 Feb. 1893. hopen wij te herdenken den 87"c geboortedag van onzen geachte Vader Behuwd- Groot- en Overgrootvader, de Heer D. J. BRUIN. Namens allen JAKOB bruin;|Dz. Hoorn op Texel. Ondertrouwd J. A. WESSTRA en N. BONGAARDT. Texel, j 23 Februari 1893. Dronrijp,

Texelsche Courant | 1893 | | pagina 2