OFFICIEEL 6EDEELTE. N°. 564. Donderdag 2 Maart. A0. 1893. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor dbn Bubq 80 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar AnnmnrA en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der uitgave. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 80 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, ParkstraatBurg op Tkxbl. GEMEENTE-WEGEN. De BURGEMEESTER van TEXEL; Inziende dat de toestand der gemeente-wegen, voornamelijk van den weg tusschen den Burg en den Zeedijk, te wenschen overlaat; Overwegende, dat door het maken van vele wagensporen langs voornoemde wegeD (tengevolge zoogenaamd „half slag" rijden) met voertuigen en vrachtwagens, z. i. de wegen losser en daardoor slechter worden gemaakt dat, naar het hem wil voorkomen, het volgen van een en hetzelfde wagenspoor veel zal bijdragen tot eene verbetering van den bestaanden toestand dat in alle gevallen het onderhouden dier wegen hierdoor veel wordt vereenvoudigd, daar het dicht maken van een spoor niet zooveel tijd vordert, dan dat van meerdere sporen en ook de wegen over hunne geheele breedte alsdan niet zooveel arbeid zullen eischen Noodigt de ingezetenen, in het bizonder de vrachtrijders, beleefdelijk doch dringend uit, om, zoo zij met hunne voertuigen of wagens over voornoemde wegen rijden, bij wijze van proef, zooveel mogeiyk een en hetzelfde spoor te volgen, ten einde te kunnen nagaan of by eene opvolging van dit verzoek, zulks den wegen ook in eenig opzicht ten goede kan komen. Texel, 1 Maart 1893. De Burgemeester voornoemd, STRICK VAN LINSCHOTEN. TEXEL, 1 Maart 1893. Voor het afbreken der armenkamers en het ter plaatse bouwen van twee woningen, waar van de aanbesteding gisterenmorgen plaats had, waren 7 biljetten ingeleverd, waarvan de inschrijvingen waren als volgt: A. H. Geusf 1484 Wed. C. C. Smit -1298 K. Graaf- 1294 K. Plavier- 1287 K. Slot- 1285 J. J. Bruin- 1274 P. J. Zoetelief Gz. - 1150. Aan de laagste inschry ver is het werk gegund. Naar wij vernemen zal Donderdag 2 Maart de derde volkslezing voor dezen winter van wege het Nutsdepartement Texel worden ge houden. Als spreker zal dien avond optreden de heer Zurmuhlen, van Helder. Onder het Kerknieuws in een onzer bladen vinden wij vermeld dat Ds. P. S. Bakels, pred. bij de Doopsgez. gem. te Koog en Zaan dijk, (voorheen pred. bij de Doopsgez. gem. te den Hoorn, later bij de Doopsgez. gem. van B., W. en O. op Texel), den 14 Maart a. s. zijne 25-jarige ambtsvervulling zal herdenken. Oudeschild, 27 Feb. Zaterdag hield ons plaatselijk nut „Neptunus" zijn laatste bijeen komst in dezen winter. De opkomst was zoo groot als in jaren niet het geval was. Tal van voordrachten en zangstukjes, welke laatste door orgelspel werden begeleid, hadden over het geheel veel succes. Ook de liederen door het R. K. kerkkoor gezongen en de twee aardige tooneelstukjes, door een paar jonge dames ten beste gegeven, droegen veel bij tot het genot van dien avond. 28 Feb. Heden vertrok de stoomboot „Ada van Holland" met een deféct aan hare machine naar Alkmaar, om daar te worden gerepareerd. Des avonds kwam het stoomschip „Kampioen" in dienst. Helder, 1 Maart. Heden morgen kwam hier het bericht aan dat in de buitengronden een schip was gestrand. De sleepbooten „Hercules" en „Stad Amsterdam" zijn ter adsistentie uitgestoomd. Het „D. v. Z.-H." vestigt de aandacht op enkele bedenkeiyke teekenen, in de eerste plaats op het feit, dat de sociaal-democratische partij nu openlijk als eene revolutionnaire is opgetreden. Daar by referendum de congresbesluiten van Zwolle goedgekeurd zijn, staat het vast, dat de socialisten een revolutie beoogen, welke de om verwerping der bestaande maatschappelyke orde van zaken tot doel moet hebben, en dat die om wenteling moet worden tot stand gebracht door wettige of onwettige, vredelievende of geweld dadige middelen. Het blad herhaalt nu de vraag, vóór het houden van het referendum reeds gedaan: Moet de bewuste bond met worden ontbonden verklaard? Op die vraag gaf het vroeger een toestemmend antwoord, en nu zegt het o. a. Biyft dan ook de Minister van Justitie ïydelijk toeschouwer van al dat samenzweren tegen de rust en de veiligheid van Staat, vorstenhuis en samenleving, dan laat hy ongebruikt een wapen, dat door den wetgever tegen een bond als db£. sociaal-democratischen reeds byna veertig jaren geleden werd gewet. Een tweede feit, dat het Haagsche blad op het oog had, is een rede, te Haarlem gehouden door een anarchist, waarin hij de werkloozen aanzette om niet langer te bedelen om werk zij moesten de eigendomsverhoudingen verbreken en daarna gezameiyk optreden naar het voorbeeld der Spaansche anarchisten, die trachten een geheele stad in handen te krijgen. Zyn hoorders riep hy toeZonder stryd of offers komen wij er niet. Beter in den stryd doodgeschoten, dan als lafaard by den haard crepeeren van honger. Ook elke mis lukte poging brengt het idee van revolutie verder. Al weder moeten wy zegt het „D. v. Z. H." verklaren, dat wy geen begrip hebben van onze strafwet, als zóó ongestraft mag worden gesproken. Wy gelooven, dat het optreden der regeering van 1815 tegen de onruststokers van die dagen thans navolging niet alleen ver dient, maar ook eischt. Duldt het tegenwoordig kabinet by voortduring dergeiyke pogingen tot gewelddadig verzet, dan zouden wy oordeelen, dat het lot van land en dynastie niet langer veilig in zijn handen is. In de nabyheid van een der kerken te Rotterdam staat een man, die, op een paar krukken geleund, de liefdadigheid van de voorbygangers inroept, niet door vragend de hand uit te strekken, maar door allen zeer vriendelyk te groeten. Des morgens, vóór de eerste H. Mis aanvangt, komt hij op zyn post, om dien niet te verlaten dan nadat de laatste kerkganger uit de laatste H. Mis het kerkgebouw verlaten heeftdaarna gaat de man naar huis, want zijne dagtaak is volbracht en een goed daggeld is binnen. Onlangs nam een bewoner in de nabijheid van 's mans stand plaats er den tijd eens van, om te observeeren hoe groot het weekloon wel zou wezen, dat de ledigganger met zijn vriendelijk groeten verdiende. Gedurende een week telde hij alle personen, die den man iets gaven, en rekende elke gift op één cent, en aldus rekenende, bereikte hij het niet onaardig cijfer van 1800 a 2000. Wanneer dus niemand meer dan één cent zou geven wat wel niet het geval zal zijn kan de man op een weekgeld van ongeveer f 20 rekenen. Menig werklooze zou zulk een postje den man benyden. (Maasb.) Te Tolbert, gem. de Leek is eene af- deeling van den soc. dem. bond gesticht, na eene lezing van Schaper uit Groningen. Som mige arbeiders aldaar spreken volgens de N. Pr. Gr. Ct. reeds met hartstochtelijkheid over een mogelijken burgeroorlog. Er zullen nu ook pogingen worden aangewend tot het oprichten eener afd. van „Patrimonium". Men zal zich herinneren dat blijkens een verslag, uitgebracht door de commissie van liquidateuren van de „Zuid-Hollandsche Leerhoeve voor Zuivel bereiding," na het overlijden van den stichter dezer instelling, mr. D. Visser van Hazerswoude, gebleken was dat de voortzetting der stichting, waarvan mr. V. v, H. een groot deel der onkosten uit eigen kas had bestreden, te bezwarend zou zijn en dat de Erven Visser, ook dank zij der medewerking van mevr. de wed. Visser van Hazerswoude, de liquidatie op voor belanghebbenden bevredigende wijze hadden tot stand gebracht. Anders luidt het oordeel, dat thans in druk is verschenen van een tiental oprichters, leden en be stuurders der (feitelijk ontbonden) vereeniging, de heeren C. J. Van Oudermeulen, H. P. De Kat van Hardinxveld, Th. J. Waller, P. B. J. Ferf, J. ZypKz., D. P. A. Bauduin, Herman P. Bultman, P. J. A. De Bruine, jhr. P. J. J. Repelaer en P. F. L. Waldeck. Met nadruk komen die heeren op tegen dat rapport en de handelingen van jhr. J. B. Van Merlen, ook voor de nagedachtenis van wijlen mr. Visser van Hazerswoude. „Waar wij bfl diens leven", zoo schrijven zij, „noch voor hem, noch voor zyne ook door ons hoog gewaardeerde echtgenoote de bezwaren hadden ver zwegen, die zijne wijze van handelen moest scheppen zoo voor de vereeniging als voor (hare moeder) de Hollandsche Maatschappij van Landbouw, daar meen den wij dat na zijn overlijden alle moest worden gedaan om de stichting, na reorganisatie, te behouden, als blijvende erkenning van de weergalooze offer vaardigheid, waarmede de heer V. v. H. zyne belangstelling en de oprechtheid zijner bedoeling staafde." De onderteekenaars wenschen in hun geschrift „juiste feiten en waarheid" te stellen „in plaats van de scheeve voorstellingen en halve waarheden, waar van het geheele rapport vol is ééne spitsvoudige aaneenschakeling, welke den steller geene eer aan doet." Zi) gaan de in dat rapport verstrekte cijfers na en komen tot de slotsom, dat „het resultaat der door jhr. v. M. als bewindvoerder der Erven mr. V. v. H. doorgedreven liquidatie der Leerhoeve is dat voor die erven te zamen genomen tegenover een last van ruim f 31,000 eene bate staat van bijna f 37,000, dus een avance van p.m. f 6000, ongeacht de realisatie a pari van f 67,000 aandeelenkapitaal in de obligatieleening." O. a. wordt opgemerkt dat het verlies van f 12,000, in het eerste halfjaar na het overlijden van mr. V. v. H. geleden, voortsproot uit achterstallige schulden en groote afschrijvingen, die by reorganisatie der school voorgoed tot de geschiedenis zouden behooren. Behalve verdere byzonderheden bevat dit stuk nog eene uitvoerige geschiedenis der zuivelschool, met de rapporten en stukken, welke er op betrekking hebben. TEXELSCHE COURANT

Texelsche Courant | 1893 | | pagina 1