Buitenland. Oosteeend, 1 Maart. Gisterenavond' hield „Nut en Genoegen" hare laatste vergadering voor dezen winter. Als spreker trad, voor een niet zeer talrijk publiek, op, de heer J. Timmer, gep. Adj.- Onderofficier, O. I. L., met een „Bezoek op Java." Verscheidene tooneeltjes, door den spreker waargenomen, werden den hoorders geschilderd, waarbij de aandacht bewees, dat de heer Timmer ook voor dezen keer wel voldeed. De heer P. Haremaker leverde met een boeiend stukje van Hugo Seipgens, getiteld: „Vrouw Stol", de vaste bijdrage. Nog eenige bijdragen volgden, waarna de Voorzitter met een „tot weerzien tot den volgenden winter" de vergadering sloot. Bij Koninklijk besluit is bepaald, dat het houden van tentoonstellingen van herkauwende dieren en varkens in Alkmaar gedurende de maand Maart is verboden. Naar aanleiding van vertoogen van het Landbouw-Comité en anderen worden door onze Regeering stappen gedaan bij de Duitsche Regeering, om opheffing te erlangen van het verbod van invoer van vee uit de drie noor delijke provinciën, die thans reeds sedert ge- ruimen tijd vrij zijn van mond en klauwzeer, evenals van andere besmettelijke ziekten onder het vee. Naar de correspondent der „N. Rott. Crt." te Berlijn seint, wordt in eene officieuse mede- deeling in de bladen bericht, dat de nieuwe verbinding tusschen Berlijn en Londen over den Hoek van Holland en Harwich met den len Juni in exploitatie gebracht wordt. In de Vrijdag te 'a Gravenhage gehouden alge- meene vergadering der Hollandsche Maatschappt van Landbouw, kwam in behandeling het verslag over den toestand en onderhandeling over de oprichting eener Leerhoeve voor zuivelbereiding. Het hoofd bestuur vroeg machtiging voor het aanvragen van Rtjks- en provinciaal subsidie tot het aanstellen van een of meer zuivelconsulentenbij toestemmend antwoord een of meer consulenten aan te stellen tot het houden van cursussen in verschillende streken; en eindelijk om in een volgende vergadering rapport uit te brengen en eventueel voorstellen te doen. Het voorstel werd zonder stemming aangenomen. Het hoofdbestuur heeft zich op aandrang van de atd. Den Haag bereid verklaard, het in te dienen Regeeringsontwerp op de grondbelasting tot een onderwerp van debat in de afdeelingen der Maatschappij te maken en te waken tegen het opleggen van te zwaren druk op den landbouw; Door de afdeelingen Waddings veen, Zevenhuizen en omstreken werd voorgesteld, instemming te be tuigen met het hoofdbestuur in zake de perequatie der grondbelasting. Waddings veen bracht daarvoor hulde aan het hoofdbestuur. Het voorstel werd eenparig aangenomen. Het hoofdbestuur, dankende voor dat votum van vertrouwen, verklaarde steeds te zullen voortgaan de belangen der Maatschappij te verdedigen, doch liefst vooraf de gevoelens der afdeelingen over be langrijke stappen te willen inwinnen. Een ander voorstel strekte om de afgevaardigden der Maatschappij bij het Nederlandsch Landbouw- comité te doen benoemen door de algemeene verga dering, op dezelfde wflze als die der leden van het hoofdbestuur, met candidaatstelling door de afdeelin gen, en tevens om drie afgevaardigden uit Noord Holland en drie uit Zuid-Holland te benoemen ter aanstaande algemeene vergadering te Amsterdam. Dit voorstel werd aangenomen na intrekking van een voorstel der afd. Leiden, tot toepassing van meer algemeen stemrecht, ter verzekering van meerderen invloed aan de afdeelingen. Leiden stelde voor, om de beoordeeling op de alge- t meene tentoonstelling der Maatschappij voortaan te i doen plaats hebben volgens een speciaal daarvoor op te maken reglement en daarin te bepalen dat bij de beoordeeling zal gevolgd worden het puntenstelsel. 1 Het hoofdbestuur verklaarde zich voorhands Diet 1 ingenomen met dit denkbeeld, maar wegens onge noegzame voorbereiding werd besloten de behandeling i aan te houden tot de volgende algemeene vergadering. Tot lid van het hoofdbestuur voor Zuid-Holland, werd in de plaats van willen den heer Oudheusden, gekozen de heer P. J. M. De Bruflne, te Zwfjndrecht; en voor Noord-Holland in de plaats van de heer Van Merlen, de heer Zfjp Kz. te Twisk. In behandeling kwam het voorstel van het hoofd bestuur, om jaarlijks tijdens een der algemeene vergaderingen in de betrokken afdeelingen een ten toonstelling te houden, beurtelings in elke provincie, met subsidie en de vtjfjaarlfjksche tentoonstelling te vervangen door eene algemeene tentoonstelling. Dit voorstel werd na uitvoerig debat aangenomen. Men volgt te Rotterdam, volgens het U. D., een eigenaardige manier om het aantal drankhuizen, die vergunning hebben, te ver minderen! Het gebeurt vaak dat er door be woners van nieuwe wijken aanvrage wordt gedaan om vergunning te bekomen voor het verkoopen van sterken drank in het klein. Als er dan geen bezwaar is om op dergelijke aanvragegunstig te beschikken, wordt de voorwaarde gesteld, dat de aanvrager twee bestaande vergunningen zal opkoopen, en in ruil voor deze twee vergunningen krijgt hij dan ééne vergunning voor het door hem be woonde pand, zoodat tegen elke nieuwe ver gunning, die verleend wordt, twee oude ver vallen. Gedeputeerde Staten hebben zich met deze wijze van doen vereenigd. Nog dezer dagen zijn zeven nieuwe vergunningen verleend, waardoor 14 bestaande kroegen verdwenen. Te Loppersum heeft een landbouwer onder vreemde condities aan een koopman twee ossen verkocht. Men kon het over den prijs niet eens worden. De eisch was f 800 per stuk en dit was den koopman te hoog. Hierop deed de boer den voorslag, dat de kooper 1000 pond (halve KG.) om niet zou ontvangen, doch voor dë ponden daarboven f 10 per pond moest betalen. Deze voorslag is door den kooper aangenomen en nu zullen de dieren spoedig worden geslacht. Voorwaar een vreemde negotie, die allicht zeer ten nadeele van een der partijen kan uitloopen. Ook in de sociaal-democratische partij is reeds scheuring te verwachten, zegt de Haagsche correspondent der „Zutpb. Ct." De revolutio naire fractie, die met wettige en onwettige, geoorloofde en gewelddadige middelen wil strij den, is weliswaar op dit oogenblik verreweg het sterkst; maar er is toch ook een fractie, die van revolutie en geweld niets wil weten. Van laatstgenoemde mag zeker wel de heer Gerhard, hoofd eener school te Amsterdam, als de leider worden aangemerkt. Ook hij wil een toestand voorbereiden, waarin alle kapitaal, alle productiemiddelen in het bezit der gemeen schap zullen zijn overgegaan, maarlangs den weg van geleidelijke hervorming. Van revolutie verwacht hij geen heil; z. i. heeft o. a. de Fransche revolutie geleerd, hoe weinig daarvan voor verbetering van sociale toestanden te wachten is. Al dat praten over geweld dadige omwenteling keurt hij dan ook ten sterkste af. Naar zijn overtuiging is revolutie zelfs niet te makenwel zijn te maken straat gevechten en straatrumoermaar, zegt de heer Gerhard, een sociaal-democraat moest ziGh schamen, daaraan mee te doen. Mr. M. W. F. Treub van Amsterdam zal te Hellevoetsluis in „Casino" de volgende stellingen verdedigen: I. Het erfpacht van bloedverwanten moet tot de rechte lijn beperkt worden; als over gangsmaatregel zou beperking tot bloedver wanten in den derden of den vierden graad aanbeveling verdienen. II. De wet behoorde een recht van erfgenaam schap ten aanzien van echtgenooten onderling te erkennen. III. Naast de bloedverwanten en den echtge noot moet de staat (resp. de gemeente) als erfgenaam worden erkend. IV. Het erfdeel van den staat moet tegen verkorting, door schenkingen of testamentaire beschikkingen, worden gevrijwaard. V. Hetgeen de Staat krachtens erfrecht verkrijgt, moet gebezigd worden voor de stich ting en instandhouding van instellingen tot bevordering van het volkswelzijn. De lijkjes van de bij de ramp op de Geldersche Kade te Amsterdam zoo noodlottig omgekomen drie kinderen zijn er teraarde- besteld. Van uit het huis van de grootouders in de Oude Nieuwstraat 13 werden de drie kistjes in even zooveel lijkwagens gedragen. Het was een diep schokkend oogenblik, dat niet naliet op de overtalrijke menigte, welke zich in de nabijheid verdrong, indruk te maken. Mannen ontblootten het hoofd en menige vrouw brak in snikken uit. Op de kistjes lagen kran sen van de buren, van den eigenaar van het verbrande perceel en van de grootouders. Na de reeds vermelde brand te Amster dam, waarbij een drietal kinderen omkwamen, hebben nog weder twee groote branden aldaar plaats gehad. j Vrijdagmorgen is het bekende meubel-ma gazijn van Gebr. van Houtum in de Reguliers- breestraat totaal afgebrand. Toen de brandweer ter plaatse verscheen, was er niets over dan een verkoolde massa. Het gezin, bestaande uit man, vrouw, drie kinderen en eene dienst- 3ode, moest zich over de daken redden, daar de trappen niet meer te naderen waren. De oorzaak is onbekend. Dienzelfden dag, 's avonds elf ure, ontstond brand op het Valkenburg, in de stoombakkerij „de Haan", een groot gebouw. De stoomspuit „Jan v. d. Heijden", en zes andere spuiten deden vergeefsche pogingen den brand te j blusschen; men kon die slechts beperken. In de Geneeskundige Courant wordt mede- 1 gedeeld dat bij de cholera-epidemie, welke in j 1887 te Kaïro woedde, de meeste geneesheeren als voorbehoedmiddel eiken dag des morgens t nuchter een Egyptische zure lemoen, dat is j zooveel als een halve Italiaansche citroen, ge- j bruikten. Alle artsen en oppassers die zich van dit middel bedienden, bleven vrij van de ziekte. Dit middel werd aangewend op advies van dr. Sichenberger, die van een soldaat uit den Krimoorlog had vernomen dat bij zijne com pagnie destijd niemand aan cholera was ge storven, die van dat voorbehoedmiddel gebruik had gemaakt. Berichten omtrent storm en sneeuw komen van verschillende zijden. De hevige sneeuwstorm in Amerika blijkt, behalve te New-York, ook in andere deelen van Nieuw-Engeland te hebben gewoed. Op vele plaatsen is het spoorweg verkeer gestoord; de sneeuw ligt soms twee voet hoog. Ook te Londen is veel sneeuw gevallen, hetgeen gespaard ging met ruw weer. In Sleeswijk heeft een hevige sneeuwstorm het verkeer zeer belemmerd, terwijl het water in de Trave zoo hoog werd opgezet, dat Lubeck met eene overstooming werd bedreigd. Dergelijke verwoestingen hebben ook in ver schillende streken van Frankrijk plaats gehad, i o. a. te Angouième, Périgueux, Bergerac en vooral in Bordeaux. Het statistisch bureau te Hamburg heeft 6 thans een officieel overzicht openbaar gemaakt over den loop der bevolking in 1892. Daaruit blijkt, dat te Hamburg 25.395 personen zijn over- j leden, tegen 14.676 in 1891, dat is 39 per mille f van de bevolking tegen 23 p. m. in 't vorig jaar. j Aan cholera stierven 8060 personen. De sterfte f was dus, afgescheiden van de cholera, grooter r dan gewoonlijk en overtrof 't getal geboorten, dat 23.772 bedroeg. In een uitvoering schrijven aan de Daily 11 News zet de heer J. Newton Mappin een plan uiteen om Londen onder een glazen dak te brengen, j ongeveer in den trant die ons werd voorge- spiegeld in Bellamy's „Looking Backward", f Het plan is zeer ernstig gemeend. De schrijver ziet er geen practisch bezwaar in, althans de - voornaamste winkelstraten van Londen Che- apside, Poultry, Regent-street, Bond-street, Oxford- street enz. met glas te overdekken. De aanzienlijke kosten, die natuurlijk grootendeels door de winkeliers zouden moeten gedragen worden, zouden hun (meent de heer Newton) I spoedig worden vergoed door verhooging van I ontvangsten en vermindering van uitgaven op C het stuk van verven, schrobben en algemeene c slijtage. C In Bretagne is een plattelandsgemeente met 4000 inwoners, die geen geneesheer bezit. De J dokter, die zich het meest nabfi bevindt woont toch nog op ruim 3 uren afstand. Deze geneesheer te laten roepen kost den boeren niet minder dan 15 gulden per visite. O Op het oogenblik heerscht in die gemeente het roodvonk. Van de 58 personen, die aangetast werden, zijn er reeds 11 overleden. Het is een G treurige toestand. G Ik geloofde aldus schrijft de Parjjsche corres pondent van het „Berl. Tgbl." dat mjj reeds alles te koop was aangeboden wat de vinding rijkheid der kooplieden op de boulevards bedenken kon. Doch ik heb my vergist. Veel opgangv maakte in de afgeloopen week de verkoop van de aandeelen-Panama, die werden gevent met1-

Texelsche Courant | 1893 | | pagina 2