OFFICIEEL CEDEELTE. N°. 566. Donderdag 9 Maart, A0. 1893. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 80 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nor op den dag der nitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 80 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, ParkstraatBurq op Texel. NIET SCHOOLGAANDE HINDEREN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der ge meente TEXEL, maken bekend, dat de Staat vermeldende de kinderen boven de zes en beneden de twaalf jaren, die zich op 1 Januari van het loopende jaar in de gemeente bevonden en niet voorkomen op de lijsten der schoolgaande kinde ren of van hen, die huisonderwijs genieten, op de Secretarie ter lezing is gelegd. Z\j herinneren hierbij, dat ouders of verzorgers van op dien Staat voorkomende kinderen geenc ondersteuning, geneeskundige hulp uitgezonderd, vanwege de gemeente verkrijgen, tenzij zy aan- toonen, dat hunne kinderen ten onrechte op dien Staat zijn gebracht of het niet schoolgaan van deze aan hen niet te wijten is. Texel, 1 Maart 1893. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Strick van Linschoten, Burgemeester. A. Langeveld, Loco Secretaris. HOSTELOOZE INENTING; BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente TEXEL maken bekend, dat op Donderdag 9 Haart 1893, des namiddags te 4 uur, in de Algemeens Bewaarschool aan den Burg en op Vrijdag 10 Maart 1893, mede des namiddags te 4 uur, in de O. L. School te Oudeschild, gelegenheid bestaat tot Kostelooze Inenting en Herinenting van de ingezetenen die zich hiertoe aldaar aanmelden. Texel, 7 Maart 1893. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Strick van Linschoten, Burgemeester. A. Langeveld, Loco Secretaris. TEXEL, 8 Maart 1893. De heer L. van Everdingen, ontvanger der registratie en domeinen te Texel, is in dergelijke betrekking benoemd te Waalwijk. In ons nummer van 2 Maart namen wij over een bericht uit een ander blad, behel zende de a. s. 25-jarige ambtsbediening door Ds. Bakels, pred. te Koog-Zaandijk, welk bericht echter later weder werd tegengesproken. Tot zekerheid informeerden wij daarop aan het in deze meest vertrouwbare adres en ontvingen wij ten antwoord dat Ds. Bakels den 14 Maart 1869 te Hoorn op Texel zijne intrede deed; alzoo niet dit jaar doch in 1894 zijn jubileum mag gedenken. Wij ontvingen 't volgende bericht: Vrijdagnacht in de vorige week geraakte schipper G. Postma, komende met een lading koemest uit Friesland met bestemming naar Haarlem, door een onvoorzien toeval met zijn vaartuig nabij de Ven op de Kreupel aan den grond. Het vaartuig geraakte in weinig tijds lek en vol water, zoodat de schipper en zijne vrouw, benevens de knecht en diens broeder, zich genoodzaakt zagen dien nacht en den daarop volgenden dag en nacht in hoogst benarden toestand in het zeil door te brengen tot des Zondagsmorgens 10 uur, toen zij, verstijfd van koude, door schipper F. van der Vis gelukkig werden ontdekt, gered en liefderijk verzorgd en later te Enkhuizen werden aangebracht. Schip en lading kan als verloren worden beschouwd en zit iets benoorden de zwarte ton van de Kreupel. Oudeschild, 7 Maart. Sinds een paar dagen gaat het toch wat beter met de garnalenvis- scherij. Maandag waren er zelfs schuiten, die vijf manden garnalen hadden gevangen. De prijs is thans f 4 per mand. Toch zal de visscherjj bezwaarlijk gunstige uitkomsten kunnen geven voor dezen winter, tenzij de vangst zeer voordeelig blijft en de prijzen niet lager loopen. Nu de gewone Paaschtentoonstelling te Alkmaar niet kan doorgaan, zijn vele Veehouders voornemens het daarvoor reeds bestemde slachtvee, Ossen en Koeien, op Zaterdag 25 Maart ter gewone Alkmaarsche veemarkt aan te voeren en ten verkoop aan te bieden. Door het Hoofdbestuur van het Gen v. Nijverheid in de provincie Groningen is besloten bij de regeering aan te dringen op afschaffing van den vleeschaccijns. Een der leden wees er op, dat het z. i. wenschelijk zou zijn, wanneer de regeering niet tot af schaffing van den vleeschaccijns kon besluiten, dat er dan inkomende rechten van vet en huiden werden geheven. De producent in ons land moet accijns van deze artikelen betalen, terwijl de invoer hiervan uit het buitenland geheel vrij is. De „Vlaafd. Ct" geeft het volgend overzicht van de SchelvischvaDgst op de Noordzee. Om eenigszins over de belangrijkheid van de schelvischvangst op de Noordzee te kunnen oor- deelen, dienen de volgende bijzonderheden In October 1892 werden de eerste schepen uit gerust tot dezen tak van verschvisscherij. Van deze kwamen er in die maand 7 binnen met 9000 stuks voor een minimumwaarde van f 3520. In November volgden bijna alle sloepen van Pernis, Middelharnis en Zwartewaal. Ook van Vlaardingen en Maassluis werden enkele uitgerust. De opbrengst dezer maand in 43 reizen was 70300 schelvisschen tegen een minimumwaarde van f 19380. In December werden er 138 reizen gedaandie 299150 stuks opleverden en minstens f 93400 opbrachten. In de drie laatste maanden van 1892 werden alzoo 378450 stuks schelvisch, opbrengende min stens f 116300, in 188 reizen aan wal gezet alleen door sloepen uit bovengenoemde plaatsen, of ge middeld per reis 2000 stuks tegen een gemiddelde opbrengst van f 600. Vangsten van 3, 4, 5 en 6 duizend stuks be hoorden niet tot de zeldzaamheden, hoewel de meesten uit ongeveer 2000 stuks bestonden. De reizen duurden elk ongeveer eene week. De voornaamste haven van aanvoer was Ymui- den, tengevolge van hare voortreffelijke ligging, de goede regeling van den afslag, de nabijheid van Amsterdam en de snelle verzending vandaar. Dan volgde Rotterdam. Nieuwediep schijnt om velerlei oorzaken hare aantrekkelijkheid grooten- deels verloren te hebben. De aanvoeren op andere plaatsen waren betrekkelijk gering. Behalve deze opbrengst der sloepen, werden er door andere vaartuigen uit andere gemeenten ook nog eene aanzienlijke hoeveelheid aangevoerd. Naar de Zwolsche Courant verneemt, is, naar aanleiding van het op Kerstmis jl. te Zwolle gehouden congres van den sociaal-demo- cratischen bond en de daarbij eenstemmig aangenomen bekende revolutionaire motie, door het gerechtshof te Arnhem een strafvervolging gelast tegen de toenmalige leden van den centralen raad (het hoofdbestuur) van dien bond wegens het als bestuurders deelnemen aan een bij de wet verboden vereeniging (art. 140 al. 2, wetboek van strafrecht). De Ajehers in Tamiang. Het stoomjacht „Anna", dat 2 Februari uit Seroeway te Belawan terugkeerde, is zoowel op zyne reis derwaarts als terug op de Tamiang-rivier door troepjes Atjehers van 10 a 12 man beschoten, die op de verschillende tandjongs post hadden gevat. Het totaal aantal Atjehers, dat aan die beschieting deelnam, wordt door den commandant van het dekkingsdetachement aan boord van dat vaartuig op 50 a 60 man geschat. De „Anna" werd door een twintig kogels ge troffen, waarvan een paar door den schoorsteen, anderen door de watervaten en een enkele door den romp vloog, zonder iemand der opvarenden te deren. De vijand zou ook nog getracht hebben het jacht te doen kantelen door dwars over den stroom gelegde touwen van bamboe, maar die poging mislukte want het vaartuig stoomde daar met glans doorheen. Men seint uit Nieuw-York dat het stoom schip „Obdam" bij Safidy-Hook gestrand is. Hulp werd afgezonden. Het stoomschip „Obdam" de van Ned.-Amerik. St.-Maatschappij vertrok 18 Febr. van Rotter dam naar Nie'uw-York. Blijkens ingekomen meaedeelingen bij de directie der maatschappij te Rotterdam had dit ongeval geene ernstige gevolgen. De boot geraakte aan den grond tijdens een sneeuw storm, maar werd na eenige assistentie, door sleepbooten verleend, spoedig weer vlot ge stoomd. Zoo kon de „Obdam" reeds den 4den Maart behouden de plaats harer bestemming bereiken. Men leest in de Amst. Hoewel de nieuwe wet op de nationale militie met veel haast is gereed gemaakt, om vóór den 28 Februari te kunnen worden ingediend, is deze indiening thans plotseling voor onbe- paalden tijd uitgesteld. Dit feit wijst op eene aanmerkelijke wijziging, die op het laatste oogenblik in het werkplan der Regeering moet zijn gekomen. Te Haarlemmermeer zijn in het geheel in 18 stallen 507 runderen door mond en klauwzeer aangetast geweestgeen enkel rund is daaraan overleden. In de Zevenwouden (Fr.) ziet men reeds jong rundvee in de weiden, waar nog weinig te eten valt, terwijl het weer daarvoor nog veel te guur is. Evenwel, het gebrek aan hooi noodzaakt de veehouders. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1893 | | pagina 1