Buitenland. Men meldt uit Middelburg aan het „H. Dagbl." dat de Belgische minister De Bruyn voornemens is den vee invoer uit Nederland toe te laten langs Ter-Neuzen, na oenige dagen quarantaine aldaar. De minister van binnenl. zaken heelt, in verband met zijne beschikking van 17 Januari, waarbij het houden van markt van herkauwende dieren in de gemeente Amsterdam is verboden, bepaald, dat door den burgemeester afwijking van dit verbod kan worden toegestaan, voor zoover betreft het verkoopen des Maandags buiten de veemarkt aldaar, doch binnen den sub. 1 a der bovengenoemde beschikking aan gegeven kring van vee, dat zich reeds des Zondagsavonds te voren te 12 uur op die veestallen bevindt, onder voorwaarde, dat het vee van iederen stal bij elkander worde ge houden en daartoe, ten koste van belangheb benden, vooraf worde gemerkt met verschillend merk voor iederen stal, op de wijze door den burgemeester, na overleg met den district veearts, vast te stellen. De minister van oorlog heeft bepaald, dat de Roomschkatholieke militairen op hunne erkende feestdagen dezelfde vrijstellingen van dienst zullen genieten, als den Israëlieten tijdens hunne godsdienstfeesten worden ver leend. Bij den landbouwer P. Goudriaan te Oudekerk a/d IJsel heeft eene koe drie kalveren ter wereld gebracht, die te zamen 164 pond zwaarte hadden. Een geval dat niet bij de regeling van het kiesrecht is voorzien, doet zich voor in een plattelandsgemeente. De broeder van een predikant woonde bij dezen in en betaalde eene som, voldoende om hem als lodger te doen beschouwen en als zoodanig kiesrecht toe te kennen. Maar de predikant had vrije woning in de pastorie en nu is volgens de „Gemeente stem", de inwonende broeder geen kiezer. Men leest in de Arnh. Ct. De uitgever van de Missing Word, Competition, heeft zich door zoogenaamde invulraadsels te plaatsen, waarbij door de oplossers een shilling moest worden gestort, door de beslissing van den rechter ten deze in groote moeilijkheden gewikkeld. Op het oogenblik dat deze strafzaak begon had de uitgever 472560 shillingen ontvangen. Wat daarmede aan te vangen Aan de winners uit betalen mocht niet meer. De rechter, wiens advies werd ingeroepen, meende dat de oplossers weder hun shilling terug moesten hebben. De rechtbank kon zich echter daar niet verder mee inlaten Hetzelfde raadselspel wordt thans in Duitschland nagevolgd zonder dat er echter een loterij aan verbonden is. In ons Nederland wordt dit spelletje niet zoo onschuldig bedreven. Ten koste van vele lichtgeloovigen verrijken zich enkele per sonen, die met het opgeven van een raadsel, waarbfj ZÜ eenige prijzen van geringe waarde uitloven, gemakkelijk aan den kost komen. Het is zeer opmerkelijk, dat juist in dat gedeelte van ons vaderland waar de meeste armoede heerscht, in Friesland, dit spel het meest roekeloos wordt gespeeld, zoodat wij in één nommer eener Friesche courant niet minder dan 5 personen ontdekten, die zoo een raadselhandel dreven. Een van hen had 6 prijzen uitgeloofd, doch maakte later bekend, wegens de geringe deelneming slechts drie prijzen te zullen uitkeeren Ingevolge aanschrijving van den minister van binnenlandsche zaken worden van politie- wege staten opgemaakt, vermeldende de namen van de bij haar bekende bedelaars en ver momde bedelaars. Dit geschiedt met het oog op de nieuwe kieswet. Het comité voor emigratie bestaande uit de heeren Joh. Yan 't Lindenhout, te Neerbosch, L. R. J. A. Roosmale Nepveu, te Doorn; H. Pierson, te ZettenH. A. J. Leembrugge, te Zwolle jhr. dr. L. de Geer te Velp en J. H. Gangel Cszn., te" Harderwijk, deelt meée, dat ofschoon slechts veertien dagen zijn verloopen, sedert de circulaire voor emigratie in de dagbladen werd opgenomen, onder het opschrift„Hulp voor onze werkloozen," van alle zijden de brieven toestroomen. Brieven niet van hen, die hunne grootere of kleiDere gaven komen aanbieden om den nood te lenigen, maar noodkreten van zoovelen, die begeeren te behooren tot hen, die men met April naar Canada wenscht te zenden. Door het comitie wordt de inhoud van verschillende brieven medegedeeld en daaruit blijkt, zooals het comité zoo juist opmerkte„helpt ons uit den tegenwoordigen, onhoud baren toestand." Het comité wekt allen, die iets vermogen, nogmaals op, zijn plan te steunen. Dat plan is met April a. s. een 40 of 50 tal ongehuwde jonge mannen en 2 of 3 gezinnen te doon emi- greeren naai;, Canada. Kan het getal der gezinnen tienmaal grooter zijn, des te beter. De vertegen woordiger in Canada, de heer R. Insinger, neemt reeds maatregelen, om de jonge mannen als arbeiders te plaatsen. Voor de gezinnen, nu er slechts 2 of 3 zullen zijn, zal hij in de nabijheid zijner woonplaats Yorton plaats zoeken. Kwamen ze in grooten getale, hij had reeds eene bij uitstek vruchtbare, geschikte streek gevonden, waar een Hollandsche nederzetting kon gevestigd worden. Het comité vraagtDoch zal het geschieden? Het wacht op uw antwoord, gij allen, die, meer of minder gegoed, een hart hebt voor den lijdenden broeder. Zfjn uwe giften niet voldoende voor het beoogde doel, wat kan het comité dan verder doen Die geven kan en geven wil, geve spoedig. April is aanstaande. Meldt men uit het Oldambt, dat daar vele anti-revolutionairen zich gereed maken om naar Noord-Amerika te trekken, teneinde daar lotsverbetering te zoeken, ook in de Veen koloniën zijn vele Gereformeerden, landbouwers en anderen, die weldra naar het verre Westen gaan. Zij willen daar gemeenten stichten van een beslist anti-revolutionair karakter. Te Rotterdam is een zeldzaam natuur- wondertje aangekomen: een miniatuurmenschje, zoo klein als wij nog nooit een dwerg zagen, zegt de Maasbode. Het is een meisje, aan welks gelaatstrekken zeer goed te zien is, dat zij den leeftijd van zestien jaren heeft bereikt, en toch is ze niet hooger en veel smaller dan een kind van een jaarze kan rechtop onder eene gewone tafel doorloopen, en is niettemin uitstekend geproportioneerd, lenig, verstandig en vlug. Ze spreekt vlot de drie moderne talen en noemt zich „prinses Pauline." Het curieuse schepseltje is eene Nederlandsche van geboorte; ze is geboortig uit Ossendrecht, doch heeft steeds in het buitenland vertoefd (ze is o. a. acht jaar lang in het Parijsche Hippodrome te zien geweest) en zal nu ook eene reis door Nederland maken. Rotterdam is de eerste stad, waar zij te zien is. Als eene bizonderheid meldt men uit Velsen dat dezer dagen een gelukkig vader van 75 jaar aangifte bij den Burgerlijken Stand kwam doen van de geboorte van het 28ste kind. De man is enkele jaren geleden voor de tweede maal gehuwd. Het comité van werkloozen te Amsterdam, gekozen uit de verschillende vakvereenigingen aldaar, heeft een circulaire gericht aan de werkloozen om hen op te roepen zich te ver eenigen met hunne lotgenooten inhetgeheele land. Het comité meent met dit manifest zijn taak als afgedaan te moeten beschouwen, maar zal niet aftreden voor en aleer de verschillende vakvereenigingen een ander hebben benoemd, dat „niet alleen plaatselijk", maar „over het geheele land" een beweging in het leven zal roepen en ,,dat niet in December, maar, zoo noodig, reeds in den zomer, als de rijken op hunne buitenplaatsen genieten. Daartoe zullen de noodige stappen worden gedaan. R. v. A. Puffend en blazend, de servet nog hoog opge schoven onder de kin, vóór zich leege schotels en 'n leege champagneflesch, buigt en wentelt de dikke gast zich, om naar iets te zoeken. De kellner: „Zoekt u iets meneer?" „Zie jfl eens, je bent slank, of ik m'n portemonnaie ook heb laten vallen." De kellner slaat in tweeën, kruipt op handen en voeten rond, zoekt, snuffelt doch alleen een gevallen korstje brood en een gebruikte vork diept hfl op van den bodem der vloer van de restauratie zaal. „Dan heb ik m'n portemonnaie vergeten", zegt de dikkert, terwfll hfl hevig aan een pas opgestoken sigaar zuigt, zoodat zfln rood hootd als in vuur en vlam komt. De kellner is reeds opgesprongen„Vergeten 1 vergeten! Ja dat kennen we, meneer. Men gaat zoo maar uit zonder z'nportemonnaie. Jawel! Smoesjes! Zie j' er daarom zoo welgedaan uit, papzak, hangbuik, hommelton, omdat je je gaat vóldouwen bfl de res taurateurs voor niemendal, maar hier zal je dat niet lukken, hier zal je „Maar ..Geen maarPst. Pst. Patroon I" De patroon komt aandraven en is dadelijk op de hoogte gebracht. Hfl wordt woedend. Hfl scheldt den dikkert uit in termen, die een vischwfjf hem benijden zou en in één adem ratelt hfl er grofheden uit, waarbfl de „hommelton" en de „hangbuik" van den kellner in het niet zinken. „Maar, meneer „Niets geen maren, je bent een schoft, een ploert en ik haal de politieDe patroon hflgt naar adem. Yan het oogonblik stilte, dat nu volgt, maakt de dikkert gebruikt en zegt: „Maar waarde meneer, ik heb m'n portemonnaie vergeten, dat is zoo en niet anders, maar hier in mfln vestjeszak heb ik nog een bankje van honderd gulden." En hfl legt het op tafel, vóór de neuzen der verblufte restauratie-ridders, neer. Tableau De Standard verneemt uit Ottawa, dat daar een verschrikkelijke winter heerscht. In de westelijke staten van Canada zfln vele treinen ingesneeuwd en menschen zijner doodgevroren. De thermometer daalde in sommige plaatsen 50°, 60° onder vriespunt Fahrenheit. België zal een nieuwe zeehaven krijgen Het reeds zoovele jaren voorbereide plan om van Brugge een zeehaven te maken, is er door! Althans als plan. De Regeering heeft dat van Corseau en Cousin, behoudens eenige wijzigingen, aanvaard. De kosten van de zeesluizen, het kanaal en de inrichtingen t6 Brugge worden geraamd op 35 millioen francs. De voorhaven en sluizen alleen zijn op 25 millioen begroot. Dezer dagen stonden 11 gevaarlijke roovers te Caltanis6tta voor de rechtbank. Daar de rechters wel wisten met welk gevaarlijk volkje zij te doen hadden, waren de roovers gedurende het geheele verhoor opgesloten in een ijzeren kooi, die bovendien nog bewaakt werd door 50 karabiniers. Deze roovers hadden in Augustus 1892 den heer Billotti vermoord, nadat zjj te vergeefs pogingen gedaan hadden een losgeld van 250000 gld. meester te worden. De rechtbank heeft de 11 bandieten allen tot levenslange strafarbeid ver oordeeld. Naar de New-York Herald uit Guatemala verneemt, is de Campidon-vallei overstroomd. Zes dorpen zijn verwoest en honderden menschen hebben het leven verloren. Aluminium. Aan de Eng. Economist wordt geschreven, dat het koper vermoedelijk weldra door aluminium zal worden verdreven. Volgens dr. Meyer's methode kan dit laatste metaal voor 10 centen per Eng. pond in baren worden geleverd. Het is sterker en harder dan koper, smeedbaarder, verteert minder snel en wordt geen vergif door oxydatie. Een kubieke voet aluminium weegt 160 Eng. pond, en kost zelfs bfl den dubbelen prijs (20 centen) per pond, f 32. Een kub. voet koper weegt 555 pond en zou, tegen den lagen prijs van slechts 6 centen per pond, nog f33.30 kosten. Een fabrikant te Valdoie, bfl Belfort, Char- pentier-Page, heeft zeer sierlijke en ongelooflijk lichte visitekaartjes van aluminium in den handel gebracht. Deze hebben het voordeel, dat men er een goed werk mee kan doen door ze te bewaren en aan liefdadige instellingen af te staan. Het metaal toch is f 1 of f 1,50 op de duizend kaartjes waard. Te Bucharest zijn 150 brievenbestellers in hechtenis genomen, die eene goed georgani seerde dievenbende vormden. Zfl legden zich toe op het vervreemden van geldzendingen. Te Berlijn stond deze week eene vrouw terecht wegens bedriegerijen gepleegd door middel van huwelijksadvertenties. Zfl bood hare bemiddeling aan om aan trouw lustige heeren vrouwen met 200,000 ja 400,000 mark vermogen te bezorgen. Een achttal liet zich beet nemen en zond haar ieder een paar honderd mark voor onkosten en reizen, die zfl niet volbracht. Bij hare aanhouding erkende zij geen rijke bruiden „in voorraad" te hebbenmaar voor den rechter verzekerde zfl die wel degelijk te keDnen, maar zich by eede tegenover de „voorname familiën" te hebben ver bonden geen namen te noemen. De rechter was hardvochtig genoeg dit niet te gelooven en haar tot een jaar gevangenistraf te veroordeelen. De Figaro heeft iemand naar Columbia gezonden, om berichten in te winnen nopens het

Texelsche Courant | 1893 | | pagina 2